Chodia medzi nami a pozorujú nás. Nemusíme o tom ani vedieť. Sú to ľudia, ktorí špehujú naše intímne životy. Ak sa milujete alebo ste nahí, možno vás niekto sleduje. Veľmi radi sa pozerajú.
Nahota, súlož alebo obnažené genitálie. Všetky tieto stimuly ich lákajú a vzrušujú. Ak nezaťahujete žalúzie a nedávate si pozor na nahotu, možno už ste boli pod drobnohľadom voyeura.
Takto voyeurizmus vidí väčšina slovenskej populácie. Je dôvod na prehnané obavy? Ide o neškodnú úchylku alebo hrozí reálne nebezpečenstvo? Na konci článku budete múdrejší.
Je ťažké rozlíšiť medzi nevinným nakúkaním a sexuálnou deviáciou. Ak k tomu však dôjde, tresty bývajú prísne.
Obsah článku
Definícia voyeurizmu
Ide o psychosexuálnu poruchu, kedy osoba dosahuje sexuálne uspokojenie pozorovaním nahoty a sexu iných ľudí. Obvykle ju pred ostatnými ľudia skrývajú.
Táto sexuálna úchylka zahŕňa aj odpočúvanie erotickej konverzácie. Môže ísť napríklad o sex cez telefón. Častejšie ale o voyeurizme hovoríme v prípade, kedy daný človek počúva nič netušiace iné osoby, ktoré sa rozprávajú o sexuálnej tématike. Tým dosahuje sexuálne vzrušenie.
TIP: Nenechajte sa rušiť. Zatiahnite žalúzie a zahrajte sa niektorú z 38 erotických hier.
Ako sa správa voyeur?
Cieľom voyeura je pozorovať nič netušiacich ľudí. Pozorované osoby sú väčšinou cudzí ľudia, ktorých voyeur nepozná osobne. Na dosiahnutie sexuálneho vzrušenia sa chce len pozerať a pozorovať. Vo väčšine prípadov netúžia po žiadnom fyzickom kontakte alebo aktivite s pozorovanými ľuďmi.
Ak dosiahne orgazmus, je to väčšinou prostredníctvom masturbácie. Môže k nej dôjsť počas aktu, no pokojne aj neskôr. Vtedy si voyeur bude v mysli prehrávať to, čo prednedávnom videl a dosiahne uspokojenie. Aj keď túžia mať sex s pozorovanou osobou, v realite tomu dôjde iba zriedka.
ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Opakom skrytého voyeura je obnažený exhibicionista. Aké tresty za to hrozia?
Príčiny voyeurizmu
Neexistujú žiadne vedecké štúdie, ktoré dokladujú vznik voyeurizmu. Väčšina expertov sa zhoduje, že vznikne náhodným pristihnutím netušiacej osoby doslova in flagranti. Opakovanie tohto konania vedie k posilneniu daného správania.
Symptómy a diagnóza
Aby bol voyeurizmus klinicky diagnostikovaný, musí dôjsť k splneniu týchto bodov:
- Opakované, intenzívne a sexuálne vzrušujúce fantázie spojované s pozorovaním.
- Tieto fantázie a myšlienky spôsobujú dotyčnému stres a zasahujú do jeho bežného fungovania a života.
- V období minimálne 6 mesiacov postihnutý pociťuje intenzívne nutkanie pozorovať nič netušiace osoby.
U koho sa voyeurizmus vyskytuje?
Viac ním jednoznačne trpia muži. Známe sú však aj prípady žien. Presné čísla v populácii nie sú známe. Vzhľadom na dobu zameranú na pozorovanie sexuality v médiách sa odhaduje, že počty porastú.
Vo všeobecnosti prevláda názor, že k rozvoju úchylky dochádza okolo 15. roku života. Koniec týchto aktivít nastáva približne okolo 35. roku. Dovtedy je sexuálny pud veľmi výrazný. Deviačné preferencie potom síce pretrvávajú, no už sa voči okoliu neprejavujú tak výrazne.
TIP: Sexuálna dravosť vekom klesá spoločne s úbytkom testosterónu. TOP 10 doplnkov vráti hodnoty do normálu.
Druhy voyeurizmu
Voyeurizmus môže mať niekoľko podôb.
|
Do kategórie voyeurizmu spadajú aj tieto poruchy:
|
Liečba voyeurizmu
Aby bola liečba úspešná, musí voyeur mať záujem o zmenu existujúceho vzorca správania. Pre mnohých voyeurov je tento prvý krok veľmi náročný. Väčšina musí byť k liečbe donútená. Často to môže byť následkom súdneho príkazu.
Najčastejšou liečebnou metódou je behaviorálna terapia. Človek, ktorý sa chce vyliečiť, to nemá jednoduché.
Musí vedieť odpozorovať náhodné impulzy a zvládnuť pokročilé techniky sebakontroly. Učí sa pochopiť, čo vlastne túžbu po sledovaní spúšťa, ako ju ovládnuť a čím uspokojenie nahradiť. Ďalej sa musí naučiť, že existujú aj iné spôsoby sexuálneho uspokojenia. Neexistuje žiadna liečba liekmi a výsledky nie sú doteraz vôbec doložené.
Pokiaľ pacient nechce sám, šance na vyliečenie sú malé. Väčšina ľudí ani nemá potrebu čokoľvek zmeniť. Jedinou motiváciou je buď súdna doťahovačka, alebo vo vzácnych prípadoch aj hanba.
VIDEO: O voyeurizme v skratke.
Prognóza pre voyeurov
Ak je voyeurizmus podceňovaný, obvykle sa ťažko zastavuje. Časom sa stane hlavnou formou sexuálneho uspokojenia. Táto úchylka sa stáva chronickou a prechádza do stavu sexuálnej deviácie. Nič nedokáže jedinca uspokojiť tak, ako sliedenie a pozorovanie iných.
Voyeurizmus a zákony
Voyeurizmus je v mnohých krajinách nelegálny. Podmienky sú rôzne v závislosti od lokality. Záleží, akým spôsobom voyeurizmus definuje miestna legislatíva. Väčšina štátov zakazuje fotografovanie a natáčanie iných osôb. Musia s ním súhlasiť. Zakázané je tiež pozorovanie ľudí v súkromí ich domova a na súkromnom pozemku.
Z hľadiska zákona možno voyeura stíhať len za výtržníctvo. Je to ešte podmienené tým, že počas sledovania museli masturbovať. Voyeurov je v spoločnosti rozhodne viac, než je nahlásených prípadov. Často totiž k masturbácii vôbec nedochádza. Dotyční len „sliedia“ v okolí.
Ako sa brániť vzniku voyeurizmu?
Väčšina expertov sa zhoduje, že riešením je spoločenská osveta. Jednoducho je ľuďom potrebné povedať, čo kultúra ešte akceptuje a čo nie. Vo všeobecnosti táto úchylka vzniká náhodne a nemožno jej úplne zabrániť.
Dôležitá je aj ochota človeka s problémom bojovať. Ľudia sa môžu brániť len tak, že budú viac brániť svoje súkromie a na noc si zatiahnu rolety.
Celkovo nejde o nič svetoborného. Ak voyeurizmus nie je skombinovaný s inou úchylkou, je spoločensky neškodný. Maximálne vám hrozí pohoršenie a menší šok.
ĎALEJ SI PREČÍTAJTE: Ako výtržníctvo zákony vnímajú aj sex na verejnosti. Aké sú postihy?