Erekcia a dehydratácia – hustá krv bez vody neprúdi do penisu

Erektílna dysfunkcia (ED) môže byť spôsobená mnohými rozdielnymi vplyvmi. Pitný režim a zavodnenie organizmu môže byť jedným z nich.

Dehydratácia má priamy vplyv na množstvo krvi v obehu a prekrvenie všetkých tkanív. Je teda logické, že pokiaľ muž pije dostatočné množstvo tekutín, jeho erekcia by mala byť v poriadku. Je tomu skutočne tak?

erekcia a dehydratácia

 

Čo je erektílna dysfunkcia?

Erektílna dysfunkcia je stav, kedy má muž problém dosiahnuť a udržať erekciu. V živote niekedy stretne väčšinu mužov. Otázkou je, aký faktor ju vyvolá. Či už ide o stres, únavu, životný štýl alebo práve dehydratáciu.

V tomto článku sa podrobnejšie pozrieme na vzťah medzi hydratáciou a ED, následne aj s chuťou na sex. Ďalej sa zameriame na to, ako spoznať, či je človek dehydrovaný a aké sú ďalšie riziká.

 

Naozaj dehydratácia škodí erekcii?

Je úplne reálne, aby úroveň hydratácie výrazne dočasne ovplyvnila ED. Nedostatočne zavodnený organizmus môže spôsobiť fyziologické a psychické zmeny, ktoré majú vplyv naprieč celým telom.

Na dosiahnutie a udržanie erekcie muž potrebuje niekoľko faktorov. V prípade, že jeden a viac z nich zlyhá, je veľmi pravdepodobné, že mužova erekcia nebude dostatočne pevná na uspokojivý sex.

Keď muž trpí dehydratáciou, nemá také množstvo krvi v obehu, ako keď je dostatočne zavodnený. Dôsledkom nízkeho tlaku sa cievy zužujú. Tým pádom je obmedzený prietok krvi do všetkých častí tela. Vrátane penisu.

Kvalitných štúdií je na túto tému zatiaľ minimum. Je potrebné, aby vedci vykonali omnoho viac pokusov a dokázali tak priniesť priamy dôkaz a súvislosť.

Vedci už každopádne vedia, že dehydratovaná osoba vylučuje väčšie množstvo enzýmu nazývaného angiotensin. Ten spôsobuje zúženie tepien a penis muža má v takomto stave omnoho viac práce, aby zostal vzpriamený.

UŽIŤ TOBOLKU A PORIADNE ZAPIŤ VODOU. Oslabenú erekciu podporí český doplnok stravy Proerecta s výťažkami z bylín (maca, tribulus), ktoré rozširujú cievy v penise a tak podporujú pevnú erekciu. 

proerecta

 

Kto je najviac v ohrození?

Najviac ohrozené sú malé deti, chorí a starí ľudia. Títo jedinci väčšinou nie sú schopní dostatočne regulovať príjem tekutín. Je teda potrebná asistencia druhej osoby.

 

Dehydratácia na vás číha takmer všade

V dnešnej uponáhľanej dobe je vznik dehydratácie pomerne jednoduchou záležitosťou. V prípade nevyváženého príjmu a výdaja vody nastáva problém.

Pokiaľ je príjem tekutín nedostatočný, prípadne je výdaj príliš veľký, telo upadá do dehydratácie. Organizmus o tekutiny prichádza rôznym spôsobom. Na vine môžu byť:

  • hnačkové ochorenia
  • vracanie
  • namáhavé telesné výkony
  • potenie vo vysokých teplotách

 

Pozor na alkohol a kofeín

Konzumácia týchto nápojov je vo väčšej miere riziková. Ak holdujete pitiu alkoholu, počítajte s tým, že telo bude s rastúcim množstvom tejto látky v stále väčšej dehydratácii.

Rovnako to platí aj pri pití kávy. Jej konzumáciou telo tiež prichádza o vodu. Kofeín sa hypoteticky spája aj so vznikom erektílnej dysfunkcie.

Aj pivo je tekutina, no na telo má dehydratačný účinok.

 

Ako dehydratáciu spoznať?

Keď je muž stredne dehydrovaný, môže zažiť nasledovné príznaky:

  • tmavý moč
  • sucho v ústach
  • únava
  • mdloby
  • smäd

Keď človek dlhšiu dobu nepije a má príznaky strednej dehydratácie, stav sa zhoršuje. Následne sa dostaví ťažká dehydratácia. Vtedy už môže ísť o život. Symptómy pokročilej dehydratácie:

  • zmätenosť
  • intenzívny smäd
  • neprítomnosť potu aj vo veľmi veľkom teple
  • nízky krvný tlak
  • malé alebo žiadne množstvo moču
  • rýchly srdcový rytmus

Dostatočný pitný režim pomáha cítiť sa lepšie na niekoľkých úrovniach. Okrem iného aj na úrovni sexuálnej výkonnosti.

 

Koľko mám denne vypiť vody?

Ako spoznať, že pijete dostatok vody? Jednoducho. Váš moč je čistý a priehľadný. Má približne farbu cideru. Keď je priehľadný až veľmi, tiež to nie je dobré. Vtedy sa z tela zbytočne odplavujú minerály.

Koľko musí každá osoba denne vypiť, býva veľmi individuálne a záleží od telesnej stavby jedinca, fyzickej námahy a tiež aj od teplotných vplyvov okolia. Vo všeobecnosti platí pravidlo vypiť 2 až 3 litre vody denne.

 

Pite veľa vody a bude vám to lepšie myslieť

V prípade dehydratácie nehrozí len fyzický účinok. Ovplyvnená je aj nálada. Štúdia z roku 2011 dokazuje, že stredná dehydratácia je spojená s poruchami pamäte, napätím a úzkosťou u mužov.

Podľa MUDr. Luďka Fialy mentálne zdravie muža úzko súvisí s jeho chuťou na sex a funkčnou erekciou. Je celkom logické, že ak bude muž nervózny, v strese a úzkostlivý, ťažko podá nejaký zázračný výkon v posteli.

 

Čo keď nepijem dlhodobo?

V prípade, že človek dlhodobo nepije dostatočné množstvo vody, nemusia sa nevyhnutne objaviť vážnejšie príznaky dehydratácie, no postupný vplyv na telo bude skôr skrytý. Vtedy sa môžu dostaviť niektoré zo symptómov uvedených vyššie. Prichádzajú však nenápadnejšie.

Vplyv na erekciu bude podobný. Možno sa muž pozastaví nad tým, prečo mu penis nestojí tak, ako predtým. Vplyvov môže byť samozrejme viac, no jedným z nich môže byť práve dlhodobo zanedbaný pitný režim.

 

Ťažká dehydratácia môže okrem erekcie zabiť aj vás

Pokiaľ dehydratácia pôsobí na telo dlhodobo, má to na neho neblahý vplyv. Sexuálna dysfunkcia je potom ten najmenší problém. Nastať môžu omnoho vážnejšie komplikácie:

Ľudské telo, to sú tisíce rôznych procesov. Keď teplota tela rastie, procesy sa zrýchľujú. Stačí vychýlenie teploty o 2 stupne a telo upadá do paniky. Začínajú zlyhávať obranné opatrenia organizmu. Telo preto úzkostlivo chráni teplotné nastavenia organizmu pomocou teplotných receptorov. Hypothalamus následne upravuje teplotu tela pomocou kože a potných žliaz.

V situácii, keď telu chýba 5 litrov vody, prichádzajú na človeka mdloby. Pri 10 chýbajúcich litroch to sú kŕče. V prípade 15 litrov prichádza obvykle smrť.

V prípade silnej dehydratácie sa telo začína plniť soľou. Moč tmavne a hustne, pretože obličky obmedzujú svoju funkciu na minimum, aby telo nevydalo toľko vody. Krv hustne a srdce musí pracovať usilovnejšie.

V záverečnej fáze sa telo snaží hnať krv k pokožke, aby schladilo svoj povrch. Tým pádom chýba krv v dôležitých orgánoch, ktoré kolabujú. Človek umiera.

 

Ako sa z toho dostať? 

V počiatočnej fáze stačí voda. Iónové nápoje pite radšej riedené. V prípade silnejšej dehydratácie iba voda nestačí. Vhodný je bujón, ovocné džúsy alebo dehydratačný roztok.

V prípade ťažkej dehydratácie telo nezvládne príjem tekutín klasickou cestou. Je teda potrebné vnútrožilové podanie.

Dbajte teda na dostatočný pitný režim a vyhnete sa príznakom dehydratácie. Poďakuje vám nie len vaše telo, ale aj lepšie fungujúca erekcia.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Ktoré bežné potraviny podporujú erekciu?

5/5 - (1 vote)