Testosterón tvorí základný kameň mužskej hormonálnej rovnováhy. Práve vďaka nemu sú muži v posteli skutočnými tigrami. Niekomu možno môže napadnúť, či testosterón a jeho hladina ovplyvňuje kvalitu vlasov.
Mnoho mužov trpí plešatením. Stojí za tým nedostatok hormónov alebo jeho nadbytok? Tento článok má pre vás odpovede podporené vedeckými štúdiami.
Obsah článku
Súvisí vysoký testosterón s padaním vlasov?
Ako hovorí štúdia z roku 2015 „Impact of testosterone on Hair and skin”, mužský hormón výrazne ovplyvňuje rast a padanie vlasov.
Vlasové folikuly prechádzajú prvým štádiom vývoja už počas prvého trimestra vývoja plodu. V tejto dobe je celá koža, okrem dlaní, chodidiel a pier, pokrytá týmito folikulami. Každá z nich je vybavená špecifickým genetickým kódom, ktorý má jasne stanovené, kedy v živote budú vlasy rásť, alebo naopak – padať.
Androgény majú každopádne veľký význam pri vypadávaní vlasov. Dokonca aj v prípade, keď sú v tele v normálnych hladinách. Citlivosť folikúl na prítomnosť androgénov je rôzna a daná je geneticky. V podstate táto citlivosť rozhoduje, do akej miery budete v živote prichádzať o vlasy.
Efekt di-hydro-testosterónu na vlasy
Označuje sa aj ako DHT. Tento androgén vzniká syntézou, ktorú spúšťa enzým 5-alfa-reduktázy. DHT ako metabolit testosterónu je najvyšším sudcom, ktorý rozhoduje o bohatej štici alebo nablýskanej plešinke.
Je najmä zodpovedný za stratu vlasov v určitých častiach temena hlavy. V iných oblastiach tela je naopak hlavným stimulantom rastu ochlpenia (napríklad hruď). Na hlave tento androgén spôsobuje:
- posun vlasovej línie,
- vznik kútov,
- celkové plešatenie.
„Veľmi záleží na citlivosti folikúl na tento androgén,“ ako nám potvrdila aj pani doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.
Ako zastaviť negatívne vplyvy DHT?
Lekári používajú na potlačenie plešatenia finasterid, čo je látka, ktorá potláča činnosť 5-alfa-reduktázy. Ide o úspešný spôsob, ako predísť problémom s úbytkom vlasov. Tieto prípravky sú dostupné na lekársky predpis. Mimochodom sa používajú aj na liečbu zväčšenej prostaty.
Vplyv úbytku vlasov rieši štúdia „The psychosocial impact of hair loss among men“. To popisuje prípade, kedy viac než 60 % z 1 500 mužov uvádza, že strata vlasov má negatívny vplyv na ich sebavedomie. 21 % skúmaných dokonca uviedlo depresívne stavy.
DHT – zákerný medziprodukt testosterónu
DHT je androgénom, ktorý je medziproduktom testosterónu. Ide o veľmi silný sexuálny hormón, ktorý formuje napríklad genitálie počas vývoja plodu muža.
V skratke ide o androgén, ktorý robí muža mužom. Bez neho to proste nepôjde.
Konverzia na DHT z testosterónu pomocou 5-alfa-reduktázy prebieha najmä v tkanivách, akými sú pokožka, pečeň, prostata a vlasové folikuly. Práve vo vlasových cibuľkách potom nastáva najväčšia paseka.
Šampóny proti padaniu vlasov pomáhajú len sčasti
Blokovať nechcený enzým možno aj pomocou šampónu. Ich zloženie blokuje a vyháňa enzým z vlasových folikúl. Vo väčšine prípadov tieto povrchové prípravky fungujú, no enzým úplne nezablokujú. Efektívnejšia je preto liečba pomocou orálne podávaných liekov.
Vedľajšie efekty blokovania DHT
Vo väčšine prípadov neprináša blokovanie DHT výrazné vedľajšie efekty. Je to tak v prípade orálne podávaných liekov aj šampónov. Účinok je skôr kladný v podobe hustých a pevných vlasov.
Každopádne niektorí muži uvádzajú negatívne vedľajšie účinky pri užívaní blokátorov. V zozname nájdete niektoré z nich:
- Vyššia hladina testosterónov. Blokátory enzýmu, akými je napríklad finasterid, bráni premene testosterónu na DHT. To môže mať za následok mierny rast testosterónu v tele. To konieckoncov potvrdzuje aj štúdia z roku 2003 „Effects of finasteride on serum testosterone and body mass index in men with benign prostatic hyperplasia“. To je dôležitá správa najmä pre športovcov. Táto účinná látka je totiž niekedy v hľadáčiku dopingových komisií.
- Znížené libido. Vo väčšine prípadov nemá blokovanie DHT vplyv na sexuálne libido. Niekoľko pár mužov ale uvádza problémy s chuťou na sex. Čítajte aj článok o súvise medzi nedostatkom testosterónu a slabom libide.
- Slabá erekcia. Tak, ako pri predchádzajúceho prípadu, ide o veľmi vzácny vedľajší účinok. Vplyv na túto oblasť uvádzalo v štúdii len malé percento mužov.
Celkovo dokladá japonská štúdia z roku 2012 s názvom „Evaluation of efficacy and safety of finasteride 1 mg in 3177 Japanese men with androgenetic alopecia”, že z 3 177 mužov, ktorí užívali finasterid, trpelo len 23 z nich negatívnymi vedľajšími účinkami. Dokonca aj pri 5-krát zvýšenej dávke!
Rast vlasov ovplyvňujú gény
Ako vysvetľuje odborný článok „Hair Loss and Testosterone”, nesúvisí padanie vlasov s množstvom testosterónu ani DHT. Omnoho viac ovplyvňuje plešatenie citlivosť folikúl. Túto citlivosť určujú gény. Ide o takzvaný „AR gén“.
Pokiaľ sú folikuly geneticky citlivé, potom stačí aj menšie množstvo DHT a strata vlasov sa tak vyskytuje omnoho častejšie. Ostatné gény môžu tiež významne ovplyvňovať rast vlasov.
Muži geneticky citliví na stratu vlasov sú náchylní na prítomnosť DHT. Jeho pôsobením sa folikuly scvrkávajú, slabnú a nakoniec odumierajú. V konečnom dôsledku to vedie ku kompletnému zastaveniu rastu vlasov v týchto folikulách.
Ďalšie faktory rastu vlasov
Vek, stres a ďalšie vplyvy môžu mať vplyv na stratu vlasov.. Gény majú však dominantný vplyv. Muži s plešatými predkami majú tak vyššiu šancu na vznik plešatosti v dospelom veku.
Mýtus: Plodnosť a strata vlasov
O plešatých mužoch koluje veľa mýtov. Jedným z nich je ten, že títo muži sú viac plodní, pretože majú viac testosterónu. To však nemusí byť pravda.
Títo muži môžu mať pokojne nižšiu hladinu dominantného mužského hormónu. Môžu iba disponovať väčším množstvom enzýmu (5-afla-reduktáza), ktorý mení testosterón na DHT. Môžu mať tiež citlivejšie folikuly, ktoré viac reagujú na testosterón a DHT.
Čo by ste mali vedieť, kým zvážite liečbu padania vlasov?
Pokiaľ zaznamenáte začínajúce strácanie vlasov, jednoducho sa začnete stresovať. Neviete, čo za tým stojí. Môže to byť stres, zlá strava, gény. Možno ide o faktor, ktorý sa dá zmeniť iným životným štýlom?
Realitou však zostáva, že stratu vlasov spôsobuje predovšetkým DHT. Ak trpíte padaním vlasov, najúčinnejšou zbraňou bývajú blokátory. Tie dokážu padanie spomaliť alebo ho dokonca aj zastaviť.
Voľba liečby je čisto na vás. Pamätajte, že čím skôr začnete, tým zachránite viac vlasov. Hrivu, ktorú raz stratíte, už žiadne lieky neprinavrátia.
ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE