Syfilis – nenápadné vredy, ktoré môžu zabíjať

Syfilis patrí medzi veľmi nákazlivé sexuálne prenosné choroby. Chorobu samotnú spôsobuje baktéria známa ako Treponema pallidum.

Pre lekára môže byť diagnóza choroby výzvou. Sú známe prípady, kedy ochorenie prebiehalo bez príznakov niekoľko rokov. Čím skôr sa na infekciu príde, tým je situácia lepšia. Dlho neliečený syfilis môže mať na telo katastrofálny dôsledok.

Choroba predstavovala v minulosti verejnú hrozbu. Syfilis spôsoboval artritídu, poškodenie mozgu a slepotu. Na chorobu neexistoval liek. Až v neskorých 40. rokoch prišiel penicilín, ktorý zmenil celú situáciu.

Ochorenie sa šíri rýchlo a skryto. Nakazená osoba nemá o infekcii ani poňatia. Nevedome tak prenáša chorobu ďalej na všetkých svojich sexuálnych partnerov.

POZOR: Všetky sexuálne choroby môžu byť prenesené aj na dieťa. Pred počatím by mali mať budúci rodičia tento fakt na pamäti.

syfilis

 

Kde chytíte syfilis najčastejšie?

Primárne sa medzi ľuďmi šíri nechráneným sexom. Rizikový nie je len klasický vaginálny sex, ale aj análny a orálny. Občas sa dokonca prenáša pri intenzívnom bozkávaní a tesnom telesnom kontakte.

Choroba sa šíri priamym kontaktom s vredmi. Nie je tu teda možné chytiť napríklad zdieľaním toalety, šiat, uterákov a ďalších vecí. V tomto je syfilis menej bezpečný ako chlamýdie.

 

VIDEO: O histórii a prítomnosti syfilisu. 

 

Kedy sa nechať testovať na syfilis?

Prvá fáza syfilisu je ľahko prehliadnuteľná. Symptómy druhej fázy je možné ľahko zameniť s iným ochorením. Syfilis tak môže v tele zostať nespozorovaný a napáchať ďalšie škody. Preto by muž mal ísť na testy v týchto prípadoch:

  • Mal sex bez kondómu s niekým, kto mohol mať syfilis.
  • Pracuje v pornopriemysle alebo je sexuálny pracovník (gigolo).
  • Je sexuálne aktívny vo väzení.
  • Mal nechránený sex s viacerými osobami.
  • Je sexuálne aktívny homosexuál.

 

Syfilis – príznaky a prejavy

Prvým znakom syfilisu je malý bezbolestný vriedok. Môže sa objaviť na prirodzení, konečníku alebo vnútri úst. Ide o takzvaný primárny syfilitický vred. Veľa ľudí si jeho vznik ani nevšimne. Syfilis má celkom 4 fázy:

  • primárna
  • sekundárna
  • latentná
  • terciárna

Najviac nákazlivý je syfilis v prvých dvoch fázach. Teda v dobe 3 – 4 týždne po nakazení. Prvé vredy sa objavujú na mieste ako varovanie. Práve tu infekcia vstúpila do tela.

príznaky syfilisu

Syfilis sa môže šíriť celým telom a preniknúť cez tkanivá (mäso) až do kostí

 

Inkubačná doba syfilisu

Samotný primárny vred sa v priemere objavuje tri týždne po infekcii. Môže sa ale ukázať kedykoľvek v rozmedzí 10 90 dní. Samotný zostáva na tele od 2 do 6 týždňov. Nemusí byť jediný. Vredov sa môže objaviť viac. Toto obdobie sa nazýva primárna fáza.

 

Sekundárna fáza

Koža sa vyhádže a môže prísť bolesť v krku. Vyrážka nesvrbí. Ako vred syfilisu vyzerá? Väčšinou ide o červený alebo hnedočervený výstupok. V tejto fáze sú vredy veľmi nákazlivé.

Obyčajne sa vyrážka objavuje na dlaniach a chodidlách. Nie je vylúčený ani výskyt na iných častiach tela. Ostatné príznaky druhej fázy sú:

  • bolesti hlavy
  • zdurené lymfatické uzliny
  • únava
  • horúčka
  • úbytok hmotnosti
  • strata vlasov

Tieto symptómy ustúpia v každom prípade. Nehrá rolu, či bola započatá liečba, alebo zostal pacient bez lekárskej starostlivosti. Bez liečenia choroba pretrvá.

 

Latentná fáza

Tretia fáza syfilisu je skrytou etapou choroby. Primárne a sekundárne príznaky vymiznú. V tejto fáze nie sú prítomné žiadne symptómy. Baktéria však pretrváva v tele. Táto fáza môže trvať roky, kým postúpi do finálnej verzie.

 

Terciárna fáza

Záverečná fáza infekcie. Neliečení pacienti dôjdu do tejto fázy až v 30 % prípadoch. Táto etapa môže prísť po rokoch aj desaťročiach po nakazení. Táto časť choroby môže byť životu nebezpečná. Medzi dôsledky tejto fázy patrí:

  • slepota
  • hluchota
  • mentálne ochorenie
  • strata pamäti
  • deštrukcia mäkkého tkaniva a kostí
  • neurologické problémy – mŕtvica, meningitída
  • ochorenie srdca
  • neurosyfilis – napadá mozog a miechu

 

Liečba syfilisu

Liečba syfilisu zahŕňa niekoľko fáz, ktorými musí pacient prejsť.

 

Diagnóza syfilisu

Pokiaľ má muž podozrenie, mal by čo najskôr navštíviť doktora. Ten spravidla nariadi krvné testy a vykoná fyzickú prehliadku. V prípade prítomnosti vredu môže doktor odobrať vzorku priamo z neho a poslať ho do laboratória na overenie.

V prípade podozrenia na terciárne postihnutie mozgu a miechy nariadi lekár tiež lumbálnu punkciu. Ide o nabranie mozgomiechového moku na overenie, či sú prítomné baktérie syfilisu.

 

Domáci test na syfilis

Je možné otestovať sa aj v domácich podmienkach. Na internete zoženiete domáci test na syfilis za niekoľko eur. Je tak možné mať doma pripravenú prvú pomoc v prípade pochybností. V každom prípade je potrebné vyhľadať lekára, keď má muž najmenšie podozrenie na ktorúkoľvek pohlavne prenosnú chorobu.

 

Správna liečba syfilisu

Primárna a sekundárna fáza sú ľahko liečiteľné injekciou penicilínu. Ide o jedno z najviac užívaných antibiotík. Vo väčšine prípadov si so syfilisom poradí. Ľudia s alergiami na penicilín sú liečení inými antibiotikami s podobným efektom.

Pacient s neurosyfilisom musí byť hospitalizovaný. Antibiotiká mu lekári podávajú vnútrožilne. Poškodenia spôsobené pokročilým syfilisom nie je možné zvrátiť. Baktériu je možné zabiť, ale liečba smeruje hlavne na utíšenie bolesti a nepohodlia.

 

VIDEO: Prejavy syfilisu

 

Život so syfilisom v celibáte

Počas liečby je dôležité vyhýbať sa akémukoľvek sexuálnemu styku. Kým nie sú vyliečené všetky vredy. Lekár musí potvrdiť, že je všetko bezpečné. Až potom je povolené mať sex.

V prípade sexuálne aktívnych párov by mala liečbu podstúpiť aj partnerka. Pokiaľ je muž promiskuitný, potom musia byť vyšetrené aj ostatné partnerky, s ktorými muž prišiel do styku. Tento štýl liečby zabráni masívnemu šíreniu baktérie. Všetci zúčastnení by sa mali vyvarovať sexu až do doby, kedy je liečba úspešne za nimi.

Liečbu antibiotikami je potrebné absolvovať celú. Dokonca aj keď symptómy vymiznú. Pacient by mal rovnako zvážiť test test na HIV.

 

Prevencia syfilisu

Najlepšou ochranou je bezpečný sex. Používanie kondómov je úplný základ. K väčšej bezpečnosti dopomôže aj dodržiavanie ďalších zásad:

  • používať orálny kondóm (pre orálny sex)
  • vyhnúť sa zdieľaniu sexuálnych hračiek, ihiel (u narkomanov)
  • nechať sa otestovať na sexuálne prenosné choroby aj so svojou partnerkou

Syfilis je liečiteľná choroba s možnosťou rýchlej diagnózy a liečby. Pokiaľ je objavená príliš neskoro, môže dôjsť k trvalému poškodeniu srdca, mozgu a ďalším fatálnym poškodeniam tela.

 

Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu

HIV
HPV VÍRUS
KVAPAVKA
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV
CHLAMÝDIE
FILCKY
GENITÁLNY HERPES
FIMÓZA
BALANITÍDA (BALANITIS)
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA?

 

5/5 - (1 vote)