Že dokáže hormonálna nerovnováha negatívne ovplyvniť pevnosť erekcie aj vaše libido, už viete.
- Ale čo taká plodnosť?
- Dokáže aj tú ovplyvniť hormonálna nerovnováha?
- Je hormonálna nerovnováha natoľko závažným problémom, že by vás dokázala učiniť úplne neplodným?
- Je to vôbec možné?
Na to sa pozrieme práve dnes.
Obsah článku
Hormonálna nerovnováha a plodnosť
Neustály pocit vyčerpania, nespavosť, depresia či prudké výkyvy nálad. Aj na základe týchto indícii možno odhaliť hormonálnu nerovnováhu.
Hormonálna nerovnováha predstavuje jav, kedy sú niektoré hormóny v tele muža v nerovnováhe. Nech už je tých hormónov v tele nadbytok alebo naopak nedostatok.
Hovorím tu o akomkoľvek hormóne – dopamíne, adrenalíne, inzulíne či o najdôležitejšom mužskom pohlavnom hormóne testosteróne.
Všetky hormóny, ktoré sa v tele nachádzajú, sa môžu dostať v určitom okamihu do nerovnováhy.
Príčiny hormonálnej nerovnováhy
Môže to byť z dôvodu rastúceho veku, nezdravého životného štýlu, nedostatku pohybu, nejakého ochorenia, či priamo spôsobené poruchou tvorby daného hormónu.
V tú chvíľu naraz dôjde k vykoľajeniu z rovnováhy a daný hormón sa dostane buď do deficitu, alebo naopak do prebytku.
Tak či tak začne tento stav vyvolávať rad negatívnych reakcií.
Príznaky hormonálnej nerovnováhy
Medzi typické prejavy hormonálnej nerovnováhy patria poruchy erekcie, zhoršenie ranných erekcií, menej intenzívna ejakulácia, znížená vitalita, úbytok svalovej hmoty, rednutie ochlpenia, abdominálna obezita, návaly tepla, nadúvanie, bolesti hlavy, nespavosť, podráždenosť, letargia, znížený pocit spokojnosti, nedostatočná motivácia, nízke sebavedomie, depresia, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamäťou.
Významná hormonálna nerovnováha potom môže viesť dokonca aj k onej neplodnosti.
Dôsledok hormonálnej nerovnováhy na plodnosť muža
Neplodnosť je väčšinou dôsledkom závažného nedostatku mužského pohlavného hormónu testosterónu. Potvrdili to aj početné vedecké štúdie.
MUDr. Vladimír Kubíček, predseda České andrologické společnosti:
Asi u 50 percent neplodných párov je problém na strane muža.
Bohužiaľ súčasná úroveň liečby mužskej neplodnosti je u nás veľmi nedostatočná. Problém mužov je často zľahčovaný tým, že všetko vyrieši asistovaná reprodukcia.
Niekedy sú neplodným párom podávané nesprávne a zavádzajúce informácie.
Vidíme to napríklad v internetových poradniach, kedy na otázky pacientok odpovedajú lekári z IVF centier.
Štúdia z roku 2016 s názvom „Testosterone replacement in the infertile man“ presne popísala silný vzťah medzi mužským pohlavným hormónom testosterónom a mužskou plodnosťou. Medzi testosterónom a plodnosťou podľa nej existuje nepriamy vzťah.
Testosterón, respektíve jeho nízka hladina, totiž neoplyvňuje priamo plodnosť daného muža ako takú, ale kvalitu jeho spermií. A tie sú, ako je dobre známe, základným stavebným kameňom k počatiu bábätka.
To znamená, že pokiaľ má muž testosterónu v tele málo, prejaví sa to negatívne na kvalite jeho spermií a vo výsledku aj na jeho plodnosti.
Zároveň si štúdia všíma vzťah, že u neplodných mužov často lekári prídu aj na nízku hladinu testosterónu. Preto považujú vedci toto spojenie za kľúčové.
Preto to jasne dokazuje vzťah medzi mužskou plodnosťou a hormonálnou rovnováhou.
„Muži liečení testosterónom preukázali štatisticky významené zlepšenie parametrov ich spermy oproti neliečeným pacientom.
V rámci liečenej skupiny sa odpozorovali významné zlepšenie hustoty spermií a ich pohyblivosti.
Pri liečenej skupine navyše bolo hlásených hneď sedem tehotenstiev, kým pri neliečenej skupine nebolo pozorované žiadne tehotenstvo,“ uvádzajú odborníci v tejto štúdii.
Ako hormonálnu nerovnováhu vyriešiť?
Pokiaľ sa necítite úplne vo svojej koži, tušíte, že niečo asi nebude úplne v poriadku a trápi vás vyššie uvedený výpis typických príznakov hormonálnej nerovnováhy, potom navštívte svojho praktického lekára.
Ten vás vyšetrí, odoberie vám krv a vďaka tomu sa presne zistí, či vás skutočne hormonálna nerovnováha trápi.
Aj keď to totiž môže byť na prvý pohľad úplne jasné, nikdy si sám so svojou hormonálnou hladinou nezahrávajte a nehrajte sa na lekára.
Napriek tomu, že môžete vykazovať presne vyššie uvedené príznaky typické pre hormonálnu nerovnováhu, ešte to nemusí znamenať, že na ňu skutočne trpíte.
Na vine môže byť aj nejaké skryté ochorenie, ktoré je potrebné vyriešiť. Preto najprv navštívte svojho praktického lekára a nechajte sa vyšetriť.
MUDr. Vladimír Kubíček, předseda České andrologické společnosti:
Neplodnosti mužov možno našťastie často predchádzať, rovnako, ako je tomu v prípade iných ochorení.
Preto je veľmi dôležitá intenzívna snaha o pochopenie konkrétnej príčiny mužskej neplodnosti daného páru.
Cieľom lekára, špecialistu na poruchy mužskej plodnosti, nie je iba získať spermie na umelé oplodnenie. Mal by predovšetkým zlepšiť schopnosť daného muža mať deti a umožniť tak partnerom otehotnenie.
To všetko s využitím menej zaťažujúcich liečebných postupov, než je asistovaná reprodukcia, ktorá nerieši príčiny problémov.
Lekár musí dbať aj na starostlivú diagnostiku základných ochorení, rizikových pre celkový zdravotný stav muža, teda musí vidieť celú situáciu komplexne a v súvislostiach.
Liečba hormonálnej nerovnováhy
Pokiaľ je na vine skutočne hormonálna nerovnováha, bude vám nasadená taká liečba, ktorá vám hormóny v tele vyrovná.
Ak teda máte málo testosterónu v krvi, bude vám odporučená liečba testosterónom a jeho dopĺňanie do tela.
Ak ho v tele máte naopak nadbytok, čo by ale s najväčšou pravdepodobnosťou k neplodnosti neviedlo, bude vám odporúčaná liečba estrogénom, aby sa tieto dva základné pohlavné hormóny dostali do rovnováhy.
Špecifický typ liečby vám ale môže odporučiť výhradne váš lekár.
SLOVO REDAKCIE:
- Nedarí sa vám počať bábätko?
- Snažíte sa o to s partnerkou rok či dokonca dlhšia a stále nič?
- Z vyšetrení vyplýva, že je vaša partnerka úplne v poriadku a zdravá?
- Ale vy sa necítite úplne vo svojej koži a vykazujete niektoré z typických prejavov hormonálnej nerovnováhy?
Potom sa určite nebojte a navštívte svojho praktického lekára.
Ten vás vyšetrí a určí presnú príčinu toho, prečo sa vám nedarí počať bábätko.
Pokiaľ to bude potrebné, pošle vás ešte k sexuológovi, kde vám otestujú aj kvalitu spermií. Vďaka tomu budú lekári presne vedieť, kde je pes zakopaný a budú vás tak môcť úspešne liečiť.
ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE