Keď začnú bolieť prsia, človeka to veľmi vystraší. A verte mi, že viem, o čom hovorím. Samú ma nedávno poriadne vystrašila zvláštna a nevysvetliteľná bolesť prsníkov. Okamžite som preto zamierila k lekárovi, čo je vlastne aj moja hlavná rada na úvod.
Avšak nie vždy to musí nutne znamenať to najhoršie, čo asi každému z nás hneď napadne, a síce rakovinu prsníka. Niekedy to môže byť úplne neškodná bolesť spôsobená napríklad hormonálnou nerovnováhou.
- Prečo teda prsia bolia?
- Čo sa za touto bolesťou skrýva?
- Je potrebné sa niečoho obávať?
- A čo takýto problém značí u mužov?
Obsah článku
Prečo prsia bolia?
Prsia, kozy, či latinsky mamma sú tkanivá, ktorá obsahujú mliečne zľazy a tukovú vrstvu. Ide o veľmi citlivý orgán, ktorý prechádza počas života ženy najrôznejšími zmenami, ktoré sú podmienené hormónmi, ale aj životným štýlom danej ženy.
Nie je teda nič neobvyklé, pokiaľ začnú prsia nekontrolovane pobolievať.
Najmä v období puberty, tehotenstva, šestonedelia, počas dojčenia a v prechode.
Avšak ani okrem tohto obdobia nie je ničím zvláštne, ak vás prsia začnú bolieť.
Prsné tkanivo totiž neustále pracuje, neustále sa mení, a teda môže pokojne z ničoho nič začať bolieť. Teraz si popíšeme základné príčiny, prečo prsia bolia.
Základné príčiny bolesti prsníkov u žien
Tehotenstvo
Asi najlepšie tento problém poznajú tehotné ženy. Počas tehotenstva sa totiž telo ženy dramaticky mení, a to nie len ženské rodidlá, ale aj spomínané prsia.
Zvýšená citlivosť prsníkov býva práve jedným z prvých príznakov skorého tehotenstva.
Prsia sa v tehotenstve najčastejšie zväčšujú, začína sa v nich tvoriť materské mlieko a zároveň sa v nich rôzne mení prsné tkanivo.
Prsia tak môžu nie len bolieť, ale môžu aj brnieť, či byť veľmi veľmi citlivé na dotyk. Prejavy sa ale u každej nastávajúcej maminky trocha líšia.
RIEŠENIE
V tomto prípade nemusíte mať vôbec strach. Bolesť prsníkov je v tehotenstve úplne normálna.
Po dohovore s lekárom ich môžete vyriešiť užitím niektorého prípravku na zmiernenie bolesti. Inak ju ale prijmite ako úplne prirodzenú súčasť vášho stavu. Nie je potrebné vďaka tomu panikáriť.
Šestonedelie
Po skončení tehotenstva problémy s prsníkmi nekončia. Nadchádza totiž obdobie šestonedelia, kedy ženy budú prsníky opäť pomerne často bolieť.
Znova to má spojitosť s hormonálnou hladinou v tele ženy. Ide totiž o dôsledok zvýšenej hladiny estrogénu, kedy je ale bolesť prsníkov úplne prirodzená.
RIEŠENIE
Opäť sa ani v tomto prípade nemusíte nijakým spôsobom stresovať. Ide o úplne normálnu vec, ktorou si prejde každá čerstvá mamička.
Stačí to teda prijať ako prirodzenú súčasť vášho materstva. Čo pomáha v každom prípade, je dojčenie. Pokiaľ môžete dojčiť, robte to až do konca sveta.
Iba ak by bola bolesť naozaj neznesiteľné, skúste sa s lekárom dohodnúť na užívaní prípravku na zmiernenie bolesti.
Menopauza
Že s vekom budete mať konečne pokoj? Ani náhodou. Niektoré ženy dokonca aj po prechode hlásia nepríjemné bolesti prsníkov. Opäť za všetko môžu hormóny. Nepríjemné pnutie a zvýšená citlivosť prsníkov je tak spojená aj s menopauzou.
Lekárka Radka Gregorová z Lékařského domu na Prahe 7 dopĺňa:
„Prestávajú pracovať vaječníky a organizmus tak stráca hlavný zdroj ženského pohlavného hormónu, estrogénu.“
Aj počas prechodu teda môžu prsia ženu bolieť. Prvé príznaky menopauzy sa môžu objaviť šesť až sedem rokov pred poslednou menštruáciou.
RIEŠENIE
Menopauza je úplne prirodzený stav v živote každej ženy. Na každú z nás táto chvíľa raz čaká. A aj keď môže byť častt nepríjemná, nie je to nič, čomu by sa žena musela vyhýbať liekmi, alebo čo by musela nejakým spôsobom cielene liečiť.
Iba v prípade akútnych príznakov menopauzy vám môže lekár odporučiť špeciálnu hormonálnu liečbu, ktorá by vám mala príznaky menopauzy zmierniť.
Nevhodná hormonálna antikoncepcia
Svoj podiel viny avšak má aj v dnešnej dobe široko rozšírená hormonálna antikoncepcia. Opäť to súvisí s hladinou hormónov v ženskom tele.
Nevhodne zvolenou hormonálnou antikoncepciou si totiž môžete natoľko rozhodiť prirodzenú hladinu hormónov, že vás nie len že môžu začať bolieť prsia, ale aj môžete špiniť mimo obvyklý cyklus, môže vám úplne vynechať menštruácia, alebo sa môže objaviť neobvyklá bolesť v podbrušku.
MUDr. Jana Harnová vysvetľuje:
„Bolesti prsníkov (mastodýnia) je nezápalové ochorenie ženských prsníkov, ktoré je spôsobené hormonálnymi vplyvmi (hormonálnou dysbalanciou).
Vyskytuje sa napr. pri nevhodne zvolenej alebo nefyziologicky užitej hormonálnej antikoncepcii (opakované posúvanie cyklu atp.).“
RIEŠENIE
Pokiaľ užívate hormonálnu antikoncepciu a máte vyššie uvedené problémy, poraďte sa so svojím gynekológom, či nebude lepšie antikoncepciu radšej vysadiť, prípadne aspoň zmeniť jej typ.
Predmenštruačný syndróm (PMS)
Bolesti prsníkov trápia ženy najčastejšie v spojitosti s hormónmi. Čo odpovedá nie len už spomínanému tehotenstvu alebo menopauze, kedy sa hormóny v tele ženy doslova zbláznia, ale napríklad aj pred samotnou menštruáciou.
Ženy tento stav veľmi dobre poznajú pod názvom predmenštruačný syndróm (PMS). Ide o obdobie, kedy môže byť žena viac podráždená, nervózna, unavená, bez nálady, precitlivená, prípadne tiež môže zažívať migrény či nevoľnosť.
A k tomu všetkému sa samozrejme môže pripojiť aj spomínaná bolesť prsníkov, bolesť chrbta či bolesť v podbrušku. Bolesť je u niektorých žien dokonca taká intenzívna, že ich to obmedzuje v každodenných činnostiach.
Nejde len o deň či dva pred samotnou menštruáciou. Predmenštruačný syndróm (PMS) môže trvať pokojne aj niekoľko dní, dokonca aj týždeň či dva pred nástupom menštruácie.
MAJTE PODROBNÝ PREHĽAD: PMS príznaky: Kompletný zoznam (jediný na slovenskom internete!).
RIEŠENIE
Predmenštruačný syndróm (PMS) každá žena rieši po svojom. Niektorej pomáha teplý kúpeľ, iná sa radšej na toto obdobie odprace niekam na samotu. Iné ženy zas preferujú bylinkové čaje. Záleží na vás, čo vám bude najviac vyhovovať.
Na bolesť prsníkov či podbruška v tomto období dobre funguje aj ibalgin či iné prípravky od bolesti.
Hormonálne zmeny
Ako sme už niekoľkokrát spomínali, za bolesťou prsníkov sú najčastejšie hormóny. Akonáhle teda dôjde čo i len k minimálnej hormonálnej zmene, môžu začať prsia okamžite bolieť alebo tvrdnúť.
A o to viac v období, kedy sa slečne splašia hormóny a naraz sú ako zmyslov zbavené – v puberte.
Hormonálne zmeny sú v puberte natoľko výrazné a zásadné, že snáď nie je dievča, ktoré by si bolesťou prsníkov niekedy v živote neprešlo. Patrí to k životu rovnako, ako napríklad bolesť vtedy, keď vám prvýkrát rastú zuby.
Bolesť prsníkov v puberte dopĺňa MUDr. Veronika Horáková:
„Kontinuálna bolesť prsníkov v puberte je podmienená hormonálnymi zmenami, ktoré prebiehajú v podstate celú pubertu pod vplyvom pohlavných hormónov bez nadväznosti na menštruačný cyklus.“
RIEŠENIE
Tak, ako u predmenštruačného syndrómu, aj v tomto prípade najviac pomôže ibalgin, či iné prípravky proti bolesti.
Pokiaľ vám lekár diagnostikuje priamo ochorenie nazývané mastodýnia, ktorá práve bolesť prsníkov spôsobuje, môžete využiť liek mastodynon.
Bližšie informácie podáva MUDr. Jana Harnová:
„Mastodýnia (bolesť prsníkov) môže byť spôsobená radom príčin. Niektoré ženy reagujú na normálnu zmenu hladín hormónov v priebehu menštruačného cyklu zvýšenou citlivosťou až bolestivosťou prsníkov.
Počas začínajúceho tehotenstva môžu ženy cítiť napätie a zvýšenú citlivosť mliečnej žľazy.
Pri liečbe možno užívať preparát Mastodynon 2x denne 30 kvapiek po dobu 3 mesiacov, kedy väčšie zlepšenie možno očakávať za cca 6 týždňov.
Ďalej sa odporúča aj Wobenzym v dávke 2-3x 7 tabletiek denne 4-25. deň menštruačného cyklu (1. deň sa počíta od začiatku krvácania) a doba liečbe ja najmenej 6 týždňov.
Obidva preparáty sú dostupné bez receptu. Bolesti prsníkov môžete konzultovať so svojím gynekológom alebo mammológom v mammologickej poradni.“
Vysoká intenzita cvičenia
Okrem hormonálnych príčin však môžu zohrávať rolu príčiny čisto fyzického charakteru. Napríklad vysoká intenzita cvičenia. „Fitnessky“ určite budú vedieť, o čom hovorím.
Tak, ako vás bolia svaly po cvičení, rovnako vás môžu bolieť aj prsia. Prsník totiž nie netvorí iba mliečna žľaza a tuková vrstva, ale aj sval.
Lekárka Taraneh Shirazianová z Icahn School of Medicine z Mount Sinai v New Yorku hovorí:
„Zdrojom zvýšenej citlivosti a bolestivosti prsníkov je svalová skupina umiestnená priamo pod prsným tkanivom, ktorá sa cvičením sťahuje a uvoľňuje.“
Tento sval funguje úplne rovnako, ako akýkoľvek iný sval vo vašom tele. Akonáhle sa posilňuje, naruší sa jeho štruktúra a vytvoria sa v ňom miniatúrne trhliny.
Tie sa následne „zahoja“ pomocou bielkovín. Pokiaľ máte bielkovín dostatočné množstvo, sval zrastie.
Pokiaľ ich máte málo, sval buď nezrastie, alebo sa naopak ešte zmenší.
A práve tieto trhliny vo svale sú bolestivé. Preto vás po cvičení bolí daná svalová partia. Ako hovorí Arnolg Schwarzenneger: „Čím viac to bolí, tým viac to rastie.“
RIEŠENIE
Riešenie je v takomto prípade jednoduché – znížte na budúcich niekoľko tréningov záťaž a po tréningu sa vždy zamerajte na väčší príjem bielkovín, aby sa vám svaly mohli rýchlo zregenerovať.
Skvelým doplnkom sú BCAA aminokyseliny, ktoré obsahujú vybraté aminokyseliny, ktoré práve napomáhajú rýchlejšej a jednoduchšej svalovej regenerácii.
Stres
- Idete si tvrdo za svojou kariérou?
- Ste neustále v strese?
- Už si ani nepamätáte, kedy ste boli naposledy v pohode?
Potom môže za vašu bolesť prsníkov práve stres.
Stres, nervové vypätie, prepracovanosť, nedostatočný odpočinok. Aj to má na váš organizmus obrovský vplyv, a to samozrejme nevynímajúc ani vaše prsia.
Keď k tomu ešte pripočítame nedostatok pohybu, nezdravý životný štýl, nezdravú stravu, málo času stráveného na čerstvom vzduchu, nadváhu, či nejaké ochorenia, máme jasnú príčinu bolesti vašich prsníkov.
RIEŠENIE
Skúste preto trocha spomaliť. Chápem, že chcete dosiahnuť samotný vrchol, no predsa len si na ceste za svojím snom nemusíte zluntovať telo.
Je dobré myslieť aj sama na seba a venovať si dostatočnú starostlivosť.
Skúste preto viac odpočívať, začnite sa venovať aj svojmu telu, načúvajte mu a starajte sa oň. Uvidíte, že sa vám za vašu starostlivosť odvďačí.
Nevhodná spodná bielizeň
Okrem toho avšak môže bolesť spôsobovať aj nevhodne zvolená spodná bielizeň, v tomto prípade hlavne podprsenka.
Najhoršie sú úplne nevhodné košíky, nesediaci tvar podprsenky a nedostatočná opora pre prsia.
Pritom vám môže správne zvolená podprsenka vykúzliť nádherný dekolt, a to bez nepríjemnej bolesti.
Gynekológ MUDr. Petr Lidák dopĺňa:
„Na vine teda bude skôr nevhodná, príliš voľná podprsenka s dlhými ramienkami, ktorá prsia nepodrží, cyklické zmeny medzi menštruáciami, prípadne problém v hrudnej chrbtici. Nemáte napríklad skoliózu?“
RIEŠENIE
Riešenie je v tomto prípade asi zatiaľ to najpríjemnejšie zo všetkých, ktoré som doteraz spomenula. V prípade nevhodnej spodnej bielizne vás totiž pošlem nakupovať.
Choďte do kvalitného kamenného obchodu so spodnou bielizňou a kúpte si skutočne veľmi dobre padnúcu podprsenku.
Nie nejaký zvláštny kúsok od „Vietnamca“, ale skutočne kvalitne ušitou a spracovanou podprsenkou, ktorá vám bude zisťovať dostatočnú oporu.
Pokiaľ si výberom nie ste istá, rozhodne sa toho nebojte a oslovte tamojšiu predavačku, ktorá vám s nákupom isto pomôže.
Nadmerná konzumácia kávy
- Milujete ten krásny hnedastý mok?
- Už od prebudenia sa tešíte, kým si uvaríte šálku lahodnej kávy, ktorá vás nakopne do nového dňa?
- Milujete tú vôňu, ktorá sa tiahne rannou a slnkom zaliatou kaviarňou?
Potom aj táto vaša kratochvíľa môže spôsobovať bolesť pŕs.
Mgr. Petra Řehořková potvrdzuje:
„Podľa niektorých štúdií môže konzumácia väčšieho množstva kofeínu (kávy, čaje, coly, kakaa, čokolády) skutočne byť jednou z príčin bolesti prsníkov.
Týka sa to najmä žien s fibrocystickou mastopatiou.“
Káva totiž obsahuje kofeín, ktorého nadbytok škodí a podľa odborných štúdií by sme nemali konzumovať viac než 400 mg kofeínu denne. To zodpovedá približne 600 ml kávy.
RIEŠENIE
Preto skúste konzumáciu kávy trocha obmedziť. Odporúčam držať sa pri zemi a dať si za deň 1 až 2 šálky kávy.
Rozhodne už potom nepite žiadne energetické nápoje či čierny čaj, pretože aj tie obsahujú kofeín.
Cysty v prsníkoch
Okrem banálnejších príčin bolesti prsníkov, môžu byť na vine aj cysty.
Cysty a v priebehu menštruačného cyklu menia, často sa spolu s menštruáciou rozpustia a v druhej polovici cyklu sa znova vytvoria a spôsobia tak bolesť a citlivosť prsníkov.
Nie je to síce ešte rakovina a cysty väčšinou bývajú úplne neškodné, avšak aj tak ich je potrebné dobre sledovať a pomocou špeciálneho vyšetrenia prípadne včas rozpoznať podozrivé zmeny, ktoré by mohli viesť k rozvoju rakoviny prsníka.
Aj praktická lekárka Dr. Zdeňka Janoušková upokojuje:
„Hmatateľné hrčky bývajú najčastejšie uzliny alebo cysty. Pokiaľ vás vyšetril lekár a zistil, že ničím netrpíte, verte mu.“
RIEŠENIE
Pokiaľ máte podozrenie na cystu, zverte sa s tým svojmu gynekológovi. Ten vás prezrie, prípadne pošle na ultrazvukové vyšetrenie.
Cysty sú väčšinou úplne banálne a absolútne neškodné, no aj tak ich neradno podceňovať.
Preto sa v takúto chvíľu pozorujte a rozhodne nepodceňujte pravidelné lekárske prehliadky.
Ďalšie príčiny bolesti prsníkov
Medzi ďalšie príčiny bolesti prsníkov patria:
- cukrovka,
- zápal,
- úraz,
- zlomenina rebra,
- pomliaždené rebrá,
- prasknutá cievka,
- upchatý mliekovod,
- prípadne prekonaná operácia prsníka.
Ak nemáte istotu a bojíte sa, navštívte svojho lekára. Ten vás vyšetrí a určí presnú príčinu vašich problémov.
Väčšinou je ale na vina iba hormonálna zmena, ku ktorej dochádza prakticky neustále.
Je rakovina prsníka bolestivá?
Možno, že ste si už všimli, že som doteraz vôbec nespomínala rakovinu prsníka.
Aj keď je toto ochorenie veľmi závažné, väčšinou nespôsobuje žiadnu bolesť.
Žena na rakovinu príde buď úplne náhodou, pri samovyšetrení prsníka, alebo pri náhodnej lekárskej prehliadke. Rakovina prsníka totiž väčšinou vôbec nebolí, ani sa nehlási o slovo.
Lekárka MUDr. Petra Samková dopĺňa:
„Bolesť prsníkov nemusí nutne ukazovať na závažný zdravotný problém.
Aj keď sa ženy obávajú toho, že signalizuje rakovinu, je tomu tak len veľmi zriedka.“
Pokojne s ňou preto môžete v tichosti a spokojnosti žiť mesiace aj roky bez toho, aby ste o nej vedeli. Áno, v niektorých výnimočných prípadoch môže spôsobiť bolesť, no väčšinou tomu tak nie je.
Preto – pokiaľ vás bolia prsia, môžete byť úplne pokojná. S najväčšou pravdepodobnosťou to rakovina nebude.
Bolesť v pravom vs. bolesť v ľavom prsníku
A nezáleží na tom, či vás bolí pravý alebo ľavý prsník. Bolieť môže iba jedno, obidve alebo len nejaká oblasť vášho hrudníka.
Pokiaľ chcete mať 100 % istotu, že nejde o nič závažné, objednajte sa na prehliadku k svojmu praktickému lekárovi alebo gynekológovi. Nič horšieho, než planý poplach, sa nestane.
Bolesť prsníkov u mužov
Avšak ženy nie sú jediné, ktoré môžu prsia bolieť. Dokonca aj páni sa s týmto problémom môžu osobne stretnúť.
Bolesť pŕs zažíva aj Daniel:
„Dobrý deň, občas mám problémy, že ma pri rýchlejšej chôdzi bolí pravá strana pŕs. Pred 2 týždňami som bol na EKG a všetko bolo v poriadku.“
Vysvetlenie podáva lekárka MUDr. Klára Martoníková:
„Bolesti na prsiach môžu byť muskuloskeletálnej etiológie – teda ich príčina je v pohybovom aparáte (chrbtica, hrudný kôš…) a vzhľadom k veku je to aj viac pravdepodobné.
Pokiaľ je to od pohybového aparátu, odporúčam rehabilitáciu. Navštívte svojho praktického lekára a vaše problémy s ním prediskutujte.“
Mužov preto najčastejšie bolia prsia od chrbtice či od hrudného koša, prípadne tak, ako u žien, kvôli vysokej intenzite cvičenia.
Bolesť prsníkov u detí
Poslednou kategóriou, ktorej sa v tomto článku budem venovať, je bolesť prsníkov u detí. Samozrejme, že prsia môžu bolieť aj tých najmenších.
Už som tu spomínala hormonálne zmeny počas puberty, kedy sa bolesti prsníkov nevyhne snáď žiadne dievča, no nemusí sa vyhýbať ani chlapcom.
Prsia však môžu bolieť aj omnoho mladšie deti, ktoré sú ešte v puberte. Skrátka za to môže ich vývin a rast.
Pokiaľ by bola bolesť príliš veľká a neznesiteľná, navštívte lekára. Môže za tým stáť aj úraz, ktorý dieťa zatajilo.
SLOVO REDAKCIE:
Zdá sa, že bolesť pŕs nie je až takým závažným problémom, ako sa na prvý pohľad môže javiť.
Aj v mojom prípade som si z úst lekárky vypočula, že som sa bála zbytočne, že to bol len planý poplach.
Na druhej strane neradno žiadnu bolesť podceňovať. Preto vždy dajte na svoj inštinkt a radšej navštívte doktora.
Lepšie je navštíviť lekára zbytočne, než neskoro.
Ďalšie články o zdraví pŕs a prevencii pred chorobami
7 cvikov na pevné, krásne a zdravé prsia |
Babské rady na zväčšenie pŕs |
Plastika prsníkov – 30 hrôzostrašných rizík |
Samovyšetrenie prsníkov |
Bolesť prsníkov – 19 častých príčin |
Rakovina prsníka |