Aktuálna celosvetová pandémia choroby Covid-19 môže za značné zdravotné komplikácie a tisícky úmrtí. Veríme, že dodržiavate všetky bezpečnostné opatrenia, izolujete sa, držíte si sociálny dištanc a zakladné hygienické zásady.
Pokiaľ teraz trávite viac času doma, možno ste sexuálne aktívnejší. Pozrieme sa, ako táto katastrofa ovplyvňuje sexuálny život mužov a žien. Zistíme, či a ako sa zmení sexuálna kondícia po prekonanej infekcii. Bude všetko ako predtým alebo sa Covid-19 podpíše na sexuálnom zdraví?
Obsah článku
Čo je Covid-19?
Pokiaľ ste posledné mesiace nesledoval televíziu a nebol na internete, Covid-19 (Coronavirus Disease 2019) je choroba spôsobená koronavírusom Sars-Cov-2, ktorý sa koncom roku 2019 a začiatkom roka 2020 rozšíril do sveta z čínskeho mesta Wu-chan. Vírus pravdepodobne pochádza od netopierov.
Vírus poškodzuje pľúca, srdce a nervový systém. Čím ďalej vedci pracujú s dátami, tým viac odhaľujú aj negatívne vplyvy na sexuálne zdravie.
Pandémia za krátky čas zachvátila celú planétu a s bezpečnostnými opatreniami ste se už stretol tiež vy sám. K októbru 2020 zatiaľ neexistuje žiadny schválený liek ani vakcína pre liečbu alebo prevenciu ochorenia.
Čínské mesto Wu-chan a „kolíska koronavírusu“ je približne rovnako veľké, ako Londýn
Je Covid-19 pohlavne prenosná choroba?
Covid-19 sa neprenáša pohlavným stykom. Každopádne pre sexuálny styk je potrebný fyzický kontakt, ktorý zahŕňa bozkávanie, výmenu slín a nedodržanie odporúčanej vzdialenosti a tie už k prenosu infekcie preukázateľne vedú. Aj táto skutočnosť u niektorých vedie ku strachu, stresu a vyhýbaniu sa sexuálnym aktivitám. Tu teda je možné merať pokles sexuálnych aktivít.
Aké poruchy sexuálneho zdravia môže Covid-19 spôsobiť?
Môže negatívne ovplyvniť stav krvných ciev, ktorých funkcia je nevyhnutná pre pevnú erekciu. V cievach dochádza k imunitnej reakcii medzi imunitným systémom a chorobou Covid-19. Táto reakcia vytvára imunitné komplexy, ktoré sa ukladajú v cievach. To vedie k ich poškodzovaniu až vzniku vaskulitídy (zápal krvných ciev).
Choroba poškodzuje tiež srdce. Do genitálií tak prúdi menej krvi, čo môže viesť až k impotencii. Pacient, ktorý je liečený na Covid-19, môže dostať predpis na lieky na liečbu krvného tlaku, ktoré priamo spôsobujú erektílnu dyfunkciu (diuretiká thiazidového typu, blokátory aldosteronových receptorov, blokátory beta-adrenérgnych receptorov, ACE inhibítory).
Pacienti, ktorí majú alebo prekonali závažný Covid-19, majú vysokú pravdepodobnosť vzniku mozgovej príhody. Cievna mozgová príhoda má silný vplyv na sexuálne schopnosti a libido.
U mužov po cievnej mozgovej príhode dochádza k silnému poklesu erekcie a schopnosti ejakulácie. U žien dochádza k problémom s vaginálnou lubrikáciou, sexuálnym libidom a schopnosťou dosiahnuť orgazmus. Pacienti po mŕtvici navyše trpia silným strachom z ďalšej príhody, čo ďalej znižuje ich sexuálnu aktivitu.
Môže spôsobiť priapizmus – dlouhotrvajúcu bolestivú erekciu. Nejde o častú komplikáciu spojenú s Covid-19, riziko ale existuje. Zaznamenaný bol prípad 62 ročného Francúza. Muž bol nakazený koronavírusom, 2 týždne strávil na JISke pripojený na pľúcny ventilátor. Krv v jeho penise bola po odčerpaní plná krvných zrazenín, ktoré blokovali odtok krvi z penisu a spôsobili priapizmus. Krvné zrazeniny postihujú ž 1/3 nakazených Covidom. Dôvod zatiaľ nie je celkom známy. Zrazeniny v krvi môžu viesť aj k infarktom a mozgovým príhodám, pretože blokujú cievy a tepny.
Ako Covid-19 ovplyvňuje sexuálne správanie ľudí?
Momentálne nie je dostatok dát a informácií o tom, ako Covid-19 ovplyvní sexuálne funkcie a aký dopad na nich bude mať prekonaná liečba. Všetko je zatiaľ predmetom štúdií a na výsledky si ešte počkáme.
Dostupné sú zatiaľ tieto informácie z malých štúdií z rôznych krajín. Výsledky sa líšia, takže ich nemožno vnímať ako dáta vzťahujúce sa na všetky krajiny.
- NBC News skúmali 9 000 ľudí. 24 % uviedlo, že infekcia ovplyvnila ich sexuálny život POZITÍVNE
- 28 % ľudí uviedlo NEUTRÁLNY postoj.
- 47 % uviedlo NEGATÍVNY dopad Covidu na sexuálny život.
- Čínska štúdia zaznamenala pokles sexuálnej aktivity u mužov a žien.
Rozdiely v sexuálnom správaní závisia od úrovne danej zeme i jej kultúry. Covid-19 ovplyvnil sexuálne životy obrovského množstva ľudí po celom svete. Pandémia si vyžiadala zákaz vychádzania, mnohí ľudia přišli o prácu a teraz čelia ekonomickým problémom. Sú na hrane prežitia a tento stav preukázateľne vedie k depresiám, stresu, úzkosti (okrem iného dobre známe príčiny oslabenia erekcie až erektílnej dysfunkcie).
Aj tu sú reakcie ľudí nepredvídateľné. Zatiaľ, čo niektorým silný stres rapídne znižuje libido (sexuálne myšlienky sú na konci ich záujmov), u iných ľudí je stres posilou pre libido. Sexom sa snažia zahnať nepríjemné myšlienky a odkloniť pozornosť od aktuálnych problémov.
Kvôli sociálnej izolácii a strachu o budúcnosť trpia mnohí ľudia depresiami, ktoré narúšajú hormonálne hladiny. Hormóny sú pre sexuálne libido dôležité. Problém silnie u starších ľudí a obzvlášť u tých, ktorí trpia zdravotnými komplikáciami s prietokom krvi. Mužom tak slabne erekcia a majú problém erekciu dosiahnuť a udržať.
Depresia vedie tiež k problémom so spánkom. Človek trpí nespavosťou, je stále unavený a nemá dostatok energie na sexuálne aktivity.
Títo ľudia často užívajú antidepresíva (SSRI), prípadne lieky na spánok. Obe skupiny liekov ale majú negatívny vplyv na erekciu, sexuálne funkcie, libido a môžu viesť až ku strate erekcie (erektílna dysfunkcia).
AKTUALITA:
Švajčiarska spoločnosť Relief Therapeutics vyrába liek proti erektílnej dysfunkcii. Liečivou látkou je aviptadil, ktorý sa zatiaľ javí ako účinný v liečbe ťažko chorých pacientov s Covid-19. Nakazení vďaka nemu nemusia byť pripojení k pľúcnym ventilátorom, prípadne skrátia dobu, behom ktorej by inak boli k ventilátorom pripojení.
„Liečba aviptadilom pomôže nie len ľuďom, ktorí potrebujú ventilátory. Môžu z toho mať úžitok aj chorí v ranejšej fázi,“ hovorí Jonathan Javitt, generálny riediteľ firmy Neurorx, ktorá spolupracuje s Relief Therapeutics.
„Dúfame, že účinná látka aviptadil, ktorá podporuje prietok krvi penisom, by tiež mohla zlepšiť obsah kyslíku v krvi u ľudí infikovaných koronavírusom, ktorých pľúca sú vážne poškodené,“ povedal Raghuram Selvaraju, predseda predstavenstva.
O aktualite informoval portál Novinky.cz.
Čo sme zistili?
- Covid-19 nie je pohlavne prenosná choroba
- Choroba ovplyvňuje sexuálny život a schopnosti na telesnej aj duševnej rovine
- Vystresovaní ľudia v strachu obvykle nemajú chuť na sex a slabne ich libido
- Choroba ovlpyvňuje prekrvenie tela vrátane genitálu – mužom oslabuje erekciu a spôsobuje erektílnu dysfunkciu, ženám slabne libido a je problém s vaginálnou lubrikáciou
- Všetky ďalšie vplyvy Covid-19 na sexuálne zdravie a kondíciu sú zatiaľ predmetom štúdií
Dodržiavajte prosím všetky aktuálne bezpečnostné nariadenia a opatrenia vlády.
Pokiaľ máte podozrenie na Covid-19, choďte sa dať otestovať. Tu je zoznam odberových centier po celej SR.
Použité zdroje:
Odborné informácie hľadáme za vás a zrozumitelne ich vysvetľujeme. Všetko je potvrdené štúdiami a výskumom. Pri písaní článku sme za vás preskúmali tieto relevantné zdroje. Ďalšie nájdete v preklikoch priamo v článku: