Podpora mužskej plodnosti: 16 krokov, ktoré z vás spravia silného, zdravého a sympatického otecka

Podpora mužskej plodnosti? Ak hľadáte radu, zrejme sa chystáte spraviť dôležitý krok vo svojom živote. Chválime vás za zodpovednú snahu maximalizovať svoju plodnosť a splodiť tak zdravé a vitálne dieťa.

Spoľahlivá plodnosť a silné, kvalitné spermie ale nie sú jediné, čo sa vo vašom živote zlepší. Nasledujúce kroky ku zlepšeniu plodnosti počítajú s celkovým zlepšením životosprávy a zdravším návykom. Zlepšíte tak svoje celkové zdravie a kondíciu.

Získate viac sily, schudnete, prečistíte organizmus a zlepšíte aj psychickú pohodu. A presne takého otecka si vaša partnerka predstavuje. Silného, dobre vyzerajúceho, optimisticky naladeného a v plnej sile starať sa o mladú rodinku.

V redakcii vám držíme palce už teraz. Zapojte čo najviac z týchto dobrých rád 🙂

VIETE, ŽE problémy s počatím, a teda aj plodnosťou, má každý šiesty pár? Až v 30 % prípadov problematických párov je „na vine“ práve muž.

podpora mužskej plodnosti

 

Jednoduché kroky k podpore mužskej plodnosti

Tieto zlepšenia môžete začať uplatňovať hneď dnes. Nevyžadujú žiadne zvláštne ani náročné zmeny a sú skôr o tom, aby ste viac premýšľal o tom, čo a ako robíte.

 

Lekárske vyšetrenie plodnosti

vyšetrenie mužskej plodnosti

Najskôr sa nechajte vyšetriť u sexuológa. Dozviete sa, ako na tom s plodnosťou ste.

Najskôr odporúčame zistiť, či ste plodný alebo je nejaký problém s tvorbou spermií. Kvalitu a množstvo spermií zistíte na vyšetrení spermiogram. Spraví vám ho sexuológ. Odporučí vás k nemu obvodný lekár alebo urológ. Test plodnosti nie je zdarma a poisťovňa ho neprepláca.

Vhodné je zájsť tiež na urologické vyšetrenie, kde urológ vyšetrí stav semenníkov, prostaty, močového mechúra a podobne. Pokiaľ lekári zistia, že je problém s produkciou spermií alebo s ich kvalitou a pohyblivosťou, dostanete konkrétne rady, ktoré by ste mal dodržiavať. Obecne vám ale lekár odporučí tie isté alebo veľmi podobné kroky, aké nájdete aj v tomto článku.

Problémy s plodnosťou majú často muži s nadváhou alebo podváhou, diabetici, obézni muži, pacienti s vysokým tlakom, onkologickí pacienti, muži s hormonálnou nerovnováhou a tak ďalej. Plodnosť môže byť znížená chorobou alebo úrazom. Vždy je teda prvoradé, aby lekár poznal váš zdravotný stav a plne chápal, čo plodnosť zhoršuje. Iba tak môže nastaviť vhodnú liečbu.

NA SPERMIOGRAM SME POSLALI REDAKTORA: Čítajte, ako spermiogram prebieha, čo všetko z neho možno vyčítať o kvalite spermií a ako si podľa sexuológa pomôžete zvýšiť počet a kvalitu spermií.

ako prebieha spermiogram?

 

Inventúra liekov a doplnkov

lieky ktoré škodia plodnosti

Zamyslite sa nad všetkými liekmi na predpis, ktoré užívate.

Možno vás prekvapí, že aj niektoré lieky na predpis môžu zhoršovať kvalitu spermií. Pokiaľ je ale dôležitejšia ochrana vášho života a zdravia, je jasné, že lieky nemožno svojvoľne vyradiť.

Medzi také lieky patria napríklad antidepresíva, antibiotika, protizápalové lieky, antipsychotiká a opiáty, alfa-blokátory, steroidy, selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu alebo lieky pre onkologických pacientov a tiež externe dopĺňaný testosterón.

Rozprávajte sa so svojím lekárom, ktorý vám lieky predpísal. Pýtajte sa ho, či nemajú vplyv na vašu plodnosť a či ich môžete bezpečne užívať aj pri snahe o dieťa. Pokiaľ nie, môže vám lekár znížiť dávkovanie alebo sa ich pokúsiť vymeniť za iné lieky. Nezabudnite mu povedať aj o doplnkoch stravy, ktoré možno užívate.

 

Zdravá strava

jedálniček pre podporu plodnosti

Mäso, zelenina, príloha. Ide to aj bez polotovarov a nezdravých jedál. 

S tou môžete začať ihneď, pokiaľ sa už zdravo nekŕmite bežne. Čo ste mal na obed? Rezeň s hranolkami? Nesprávne! Najbližšie si dajte iba plátok čistého mäsa a zeleninový šalát alebo strukoviny. Myslíte, že toto zdravé jedlo vám nebude chutiť? A prečo vlastne nie? Pretože neplávalo v starom oleji vo fritéze?

Čo ste raňajkoval? Bagetu z benzínky? Alebo rožky s gothajom? Zase nesprávne. Zajtra si dajte biely jogurt s ovsenými vločkami, a pokiaľ máte rád sladké, pridajte med. Pokiaľ rád šťavnaté, pridajte hrsť ovocia a oriešky či semienka pre chrumkavosť.

Je nutné chápať, že rožok ani sladké pečivo vás nezasýtia. Nemajú žiadnu vlákninu. Zároveň vám nedodajú žiadne prospešné živiny, pretože ide iba o prázdne kalórie. Spomenutý jogurt+orechy+ovocie+obilniny vás zasýtia omnoho dlhšie vďaka vláknine, ale hlavne vďaka bielkovinám, zdravým tukom, vitamínom a minerálom „nakŕmia“ semenníky. Tie tak majú z čoho produkovať spermie, a práve podpora kvality a množstva spermií je vaším cieľom.

Takže čo si dáte na večeru? Nie, nebude to špekáčka s octom, nebude to ani balený polotovar z Lidla, ktorý hodíte do mikrovlnky. A nebude to ani pizza ani hambáč z fastfoodu.

Nakrájajte si pár kúskov zeleniny, k nim nejaký tučný syr, pár listov šalátu, zalejte to olivovým olejom a ochuťte. Ideálna večera je na stole.

Pozor na sóju a výrobky z nej, pretože môžu znížiť objem testosterónu. Štúdia na Číňanoch dokladá, že častá konzumácia sóje značne oslabila ich plodnosť a znížila kvalitu ejakulátu.

ŽIVINY POTREBNÉ PRE SPRÁVNU TVORBU SPERMIÍ: selén, zinok, meď, vápnik, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, koenzým Q10, kyselina listová, vitamín C a E, beta-karotén
POTRAVINY VHODNÉ PRE PODPORU TVORBY SPERMIÍ: zelenina, ovocie, orechy, strukoviny, obilniny, mliečne výrobky, mastné morské ryby, mäso vrátane vnútorností

 

Dostatok spánku a odpočinku

spánok pre podporu plodnosti

Ste unavený a chce sa vám spať? No tak sa choďte vyspať 🙂

Ste unavený? Tak si choďte ľahnúť. Problémom je, že muži sa často snažia ostať hore čo najdlhšie kvôli sledovaniu TV, videohrám alebo prezeraniu sociálnych sietí. To sú ale zbytoční zlodeji spánku, ktorý vám potom zákonite musí chýbať.

Dlhodobý nedostatok kvalitného, neprerušovaného spánku znižuje plodnosť. Unavený organizmus (a to ani pokiaľ ho stimulujete kofeínom či inými povzbudivými nápojmi) nedokáže plnohodnotne fungovať a obmedzuje tým aj produkciu spermií.

Bez spánku budete mať aj slabšie libido a sexuálnu výdrž, takže nič nie je lepšie, než si dobre oddýchnuť. Je jedno, kedy na vás príde spanie. Pokiaľ sa vám zatvárajú oči o 20:00, choďte spať o 20:00. Pokiaľ začínate zívať až okolo polnoci, spite o polnoci. Je dôležité, aby ste sa nebudil a spal plnohodnotným spánkom.

Odborníci odporúčajú ísť spať ideálne o 22:30, ale je to iba orientačný čas. Každý totiž vstáva inokedy. Myslite ale na aspoň 7 až 8 hodín poctivého spania.

 

Často sexujte

sex a plodnosť

Sex je najpríjemnejším spôsobom, ako udržať semenníky a produkciu spermií aktívne.

Sex máte rád, navyše je to prirodzený spôsob, ako „nútiť“ semenníky stále produkovať spermie. Sex je tiež miernou až strednou fyzickou záťažou, takže si zároveň prospejete. Častý sex navyše precvičuje reprodukčnú sústavu a udržiava ju v optimálnej kondícii.

Iba upozorníme, že po pôrode niekedy partnerka dočasne stráca záujem a chuť na sex, takže vás možno bude čakať niekoľko mesiacov sexuálnej abstinencie. O dôvod viac snažiť sa súložiť čo najčastejšie ešte pred pôrodom. A nebojte sa, sex je bezpečný a dovolený aj behom tehotenstva.

 

Pauza od bicykla

cyklistika škodí erekcii

Bicykel áno, ale s mierou. Existujú aj športy, ktoré toľko nezaťažujú semenníky.

Semenníkom škodí prehrievanie a neprirodzený tlak, ktorý na nich pôsobí. Tam spadá bohužiaľ aj jazda na bicykli. Občasné prevetranie na bicykli je v poriadku ako súčasť vašich pohybových aktivít.

Problém ale môže spôsobiť niekoľko hodín na bicykli denne, takže aspoň pred plodením detí si dajte od bicykla pár mesiacov pauzu. Sedadlo tlačí na semenníky a hrádzu, kvôli čomu blokuje prietok krvi. Nedokrvené semenníky produkujú menej spermií a bicykel škodí aj erekcii, pretože bráni prietoku krvi do penisu.

 

Pozor na kofeín

kofein škodí plodnosti

Pár mesiacov bez kávy vydržíte. Kofeín spermiám škodí.

Kofeín pravdepodobne milujete v podobe silnej kávičky po zobudení. Bohužiaľ sa kofeín so spermiami príliš nemusí. Štúdia doložila, že muži, ktorí pravidelne pijú väčšie množstvo kávy a kofeínových nápojov (energy drinky, zelený čaj, čokoláda, iné stimulanty) majú mierne zníženú produkciu spermií. Pred otcovstvom ale chcete mať produkciu na svojom maxime, takže tých pár mesiacov bez stimulantov vydržte. Kávu si kúpte bezkofeínovú.

 

Stredne náročné kroky ku zlepšeniu plodnosti

Tieto tipy vás môžu „vyhnať“ z komfortnej zóny, ale pamätajte: Rodičovstvo nikdy nie je jednoduché a vždy si bude vyžadovať isté zmeny vo vašom režime. Tieto zmeny teda berte ako akýsi nácvik.

 

Rastlinné doplnky pre podporu mužskej plodnosti

Doplnky stravy pre zvýšenie plodnosti obvykle obsahujú sušené a mleté rastliny, plody, korene a bylinky alebo výťažky z nich. Semenníky potrebujú konkrétne živiny, aby produkovali silné a zdravé spermie. Vitamín B12, D, E a C, zinok, selén, meď, bór, koenzým Q 10, bielkoviny, zdravé tuky a ďalšie.

Ideálne je prijímať ich samozrejme v strave, ale nie každý denne zje 5 porcií ovocia a zeleniny, kus chudého mäsa, strukoviny a morské plody. Stravovanie Slovákov nie je vôbec ukážkové a dopĺňať prospešné látky navyše má pre budúceho otca veľký význam. Pozor, to isté platí aj pre ženy, takže pred otehotnením poraďte ženský doplnok aj partnerke.

Doplnky má zmysel užívať pokiaľ je vaša strava nie príliš ukážková, alebo v prípade, že si myslíte, že vám v nej môže niečo chýbať. O živinách potrebných pre produkciu spermií sme písali v odstavci vyššie.

V doplnkoch tak nájdete vhodné živiny, často v niekoľkonásobne vyššom množstve a to v jednej – dvoch toboľkách alebo tabletkách denne. Či už si vyberiete akýkoľvek voľne dostupný doplnok, užívajte ho presne podľa odporúčaní na obale a ideálne aspoň pol roka, aby stíhal čo najsilnejšie zareagovať.

Medzi stredne ťažké kroky sme doplnky zaradili, pretože si ich musíte najskôr vybrať a kúpiť, takže ide o „nadslužbu“, ktorá nemusí byť úplne lacná. Vzhľadom na zdravie a bezpečnosť vášho budúceho dieťaťa ale táto investícia má zmysel.

 

Zákaz pitia alkoholu

alkohol škodí plodnosti

Pohárik kvalitného alkoholu maximálne raz za deň áno, časté popíjanie nie.

Áno, sme Slováci a milujeme poctivú pálenku aj pohár pezinského vínka. Pokiaľ nie ste alkoholik (držíme vám palce), ale za týždeň vypijete niekoľko dávok alkoholu, môžu tieto chúťky obmedzovať plodnosť. Pijani sú navyše často unavení, nevyspatí a nemajú dostatok sily.

Alkohol okrem plodnosti oslabuje aj libido, škodí erekcii, znižuje sexuálnu výkonnosť, oslabuje produkciu testosterónu, pridáva na váhe a prakticky nemá žiadny prospešný význam až na chuť.

Spravte si preto z alkoholu skôr občasnú pochúťku za odmenu, napríklad pohárik vínka po ťažkom dni alebo ako spríjemnenie na rande s priateľkou. Určite ale nelejte denne, inak môžete zostať aj úplne neplodný.

ČÍTAJTE TIEŽ: Aký vplyv má alkohol na mužskú a ženskú plodnosť a aké množstvo alkoholu je ešte bezpečné.

 

Udržanie semenníkov v ideálnych podmienkach

teplo škodí plodnosti

Semenníky je nutné chladiť, nie zahrievať.

Semenníky sú citlivé a ľahko sa poškodia. Škodia im aj vplyvy, ktoré si inak bežne neuvedomujeme. Nemajú rady teplo ani rôzne „moderné“ žiarenia zo spotrebičov, ktorým ich denne vystavujeme.

Niektorí muži majú radi tesné nohavice a priliehavú spodnú bielizeň. Pracujú v kancelárii, kde si na semenníkoch sedia cez 8 hodín denne a doma si hneď do lona položia vyhriaty notebook. V sprche sa polievajú horúcou vodou a spávajú pod hrubými perinami.

Kvôli tomu tu máme zástup mužov, ktorí svoje semenníky neprimerane prehrievajú denne. Práve dlhodobý vplyv týchto návykov dlhodobo znižuje produkciu spermií a ich kvalitu.

  • Snažte sa preto semenníky udržať dobre vetrané.
  • Nakúpte si nové, vzdušnejšie oblečenie z prírodných materiálov.
  • Skôr sa sprchujte, než kúpte a na semenníky striekajte striedavo aj studenú vodu.
  • Pri sedavom zamestnaní sa každú hodinku krátko prejdite.
  • Pracujte s počítačom na stole, nie v lone.
  • Mobil majte položený ďalej od seba. Nemajte ho celý deň vo vrecku.
  • Nepobývajte dlho v horúcich kúpeľoch a vírivkách ani v saunách.
  • Doprajte si masáž semenníkov (výborná tiež ako erotická predohra).

Semenníky totiž visia z tela v miešku kvôli tomu, že aj samotná telesná teplota je príliš vysoká pre tvorbu spermií. Mimo telo je chladnejšie, takže semenníky sa chcú chladiť, ale ako muži ich ukrývame po trenkách a nevedomky ich prehrievame.

 

Zvládanie stresu

stres škodí plodnosti

Naučte sa „vypnúť“ a relaxovať nebo meditovať.

Dlhodobý, chronický stres telo doslova devastuje a narúša prirodzené procesy vrátane tvorby spermií. Musíte sa naučiť relaxovať, „vyčistiť hlavu“, vzdať sa chmúrnych myšlienok a nahradiť ich niečím príjemnejším.

Kúpte si knižky alebo napríklad aj videohry, pokiaľ u nich nepresedíte celé dni a nezabudnite na dostatok pohybu. Choďte na výlet do prírody alebo do kina. Alebo nerobte vôbec nič, pokiaľ si chcete odpočinúť a práve sa vám nechce nič podnikať.

Tiež dobre spite a buďte v tomto smere sebecký. Nič nie je dôležitejšie než to, aby ste bol dobre odpočinutý, dobre najedený a spokojný. Už tieto pre niekoho bežné a obyčajné veci dokážu s vašimi pocitmi divy. Snažte sa byť spokojnejší, nerobte zo všetkého „haló“ a berte život s ľahkosťou a nadhľadom.

Stres totiž núti telo vylučovať špecifické hormóny, ktoré „vytláčajú“ a oslabujú produkciu hormónov potrebných pre tvorbu spermií, takže škodí plodnosti. Ďalej potom prerastá aj do ťažších psychických chorôb, ale zhoršuje tiež astmu, podpíše sa na váhe, prejaví sa v kožných problémoch a tak ďalej. Stres musí preč z vášho života.

 

Kroky ku zvýšeniu plodnosti, ktoré môžu byť komplikované

Ale určite nie nemožné 🙂 Pamätajte, že vám ide o zdravie zatiaľ nenarodeného dieťaťa. A pre neho sa snáď dokážete posnažiť, že áno? Čím viac odporúčaných zmien sa vám podarí zaradiť, o to motivovanejší a spokojnejší sám so sebou budete. A to je presne level, ktorý sa snažíte dosiahnuť.

 

Šport, cvičenie a pohyb

Pravidelný pohyb (minimálne 45 minút aspoň 3x týždenne, ale ideálne denne) zvyšuje produkciu testosterónu. Ten je nevyhnutný pre produkciu zdravých a kvalitných spermií.

Ďalej potom vďaka športu zlepšíte prekrvenie celého organizmu vrátane penisu, takže vďaka pohybu dosiahnete aj pevnejšiu erekciu.

Za zmienku stojí aj podpora sily, kondície a vytrvalosti, ktorá sa premietne aj do spálne. Vydržíte súložiť dlhšie a zvládnete aj nové polohy, v ktorých ste sa predtým neudržal.

A samozrejme má silný muž s vysokým testosterónom omnoho vyššie sebavedomie. Na svoje okolie pôsobí lepšie, stáva sa z neho alfa-samec, je optimistický a dobre naladený, vždy s úsmevom na tvári.

Neveríme, že taký nechcete byť tiež. Chce to iba vyjsť z komfortnej zóny, snažiť sa a za pár týždňov už bez dennej dávky pohybu nevydržíte. Šport má iba benefity pre vás, ale aj vašu budúcu rodinku. Spravte si z neho nový zvyk.

Áno, uznávame, že tento bod môže byť kritický. Zvlášť pokiaľ ste cez 20 rokov sedel v práci a potom doma pri počítači a televízii. Musíte ale chápať, že lenivý, usedavý život oslabuje produkciu spermií a škodí kondícii tých, ktoré zatiaľ ešte stále produkujete.

 

Zníženie váhy

Úbytok váhy možno logicky očakávať keď zaradíte pohyb. Nadváha totiž ovplyvňuje hormonálne hladiny a znižuje potrebný testosterón. Zľahčenie jedálnička spolu s pohybom zníži nadváhu či obezitu automaticky, takže nejde o krok, ale skôr o jeho dôsledok.

Pozor, nebezpečná je aj podváha a podvyživenosť. Pokiaľ je to náhodou váš prípad, snažte sa naopak pribrať. Odložiť bokom všetky reštriktívne diéty a nedostatočné stravovacie plány. Obzvlášť rizikové sú rôzne stravovacie experimenty v podobe vegánstva. Uznávame, že majú etický a morálny presah, ale pred snahou o dieťa je dôležité myslieť na jeho budúcnosť. Jedzte preto zdravo, pestro a dostatočne.

 

Úplný koniec fajčenia

fajčenie škodí plodnosti

Fajčenie ohrozuje vaše zdravie, ale tiež zdravie dieťaťa po narodení.

Nikotín je návyková droga a závislosť sa intenzitou vyrovná závislosti na heroíne. Áno, odvyknúť si od fajčenia pre vás môže byť životná výzva, obzvlášť pokiaľ fajčíte dlhé roky. Opäť to ale má zmysel ako pre vás, tak pre vaše dieťa.

Nezabudnite na šport, pretože cigaretu pred tréningom si určite nedáte a po tréningu na ňu ani nebudete mať chuť, pretože by ste nával nikotínu nemusel rozdýchať. Športová aktivita je skvelou cestou, ako si pokaziť chuť na fajčenie a navždy si od neho odvyknúť.

Deti fajčiarov omnoho častejšie ohrozujú vrodené choroby a komplikácie, napríklad dýchacie choroby, vysoký tlak, astma, rôzne alergie, nábeh na rakovinu, tráviace problémy a ďalšie. Mnohé tieto nepríjemnosti sa u dieťaťa vyskytnú až v neskoršom veku.

Čo je najhoršie? Že za nich deti vôbec nemôžu a vina je iba na ich nezodpovedných rodičoch. Pokiaľ fajčíte, hneď prestaňte a to samozrejme platí aj pre ženy.

Fajčiari majú preukázateľne nižší počet spermií a tie, ktoré sú živé, môžu byť rôzne deformované a poškodené natoľko, že vajíčko ani nedosiahnu. Pokiaľ áno, nie je vyhraté. Plod sa môže zle vyvíjať a byť fyzicky či mentálne postihnutý. To za tú cigaretku pri pive skutočne nestojí. Pokiaľ navyše fajčí matka behom tehotenstva, dieťa sa už narodí závislé na nikotíne, čo bude mať dopad aj na jeho správanie vo forme abstinenčných príznakov.

 

Zákaz akýchkoľvek drog

drogy škodia plodnosti

Užívanie drog je v roli otca celkom mimo misu.

Okrem alkoholu a nikotínu musíme zdôrazniť aj všetky ďalšie drogy, ktoré telo iba ničia a uberajú mu plodnosť. Pervitín, kokaín, samotné MDMA a extáza, ale tiež lieky na predpis, ktoré ľudia zneužívajú. Žiadna droga nie je prospešná, a zároveň každá škodí plodnosti.

Pokiaľ s nejakými drogami už experimentujete, zamyslite sa, či chcete byť „závislý otecko“, alebo vezmete zodpovednosť do svojich rúk a od všetkých závislostí si odvyknete. Okrem ochrany zdravia seba a svojej rodiny zvýšite aj svoj sociálny status v rodine a medzi priateľmi. Ľudia majú radšej ľudí, ktorí nie sú závislí na drogách. Myslite zodpovedne.

 

Vyhýbanie sa toxínom a škodlivinám

toxíny škodia plodnosti

V znečistenom prostredí sa vždy chráňte.

Tu apelujeme hlavne na mužov pracujúcich v prostredí silno znečistenom (továrne a výroba, bane, maliari, pracovníci na stavbách, šoféri na cestách). Škodliviny v ovzduší škodia plodnosti.

Áno, pokiaľ pracujete v takom prostredí, isto nebudete dávať výpoveď kvôli znečistenému vzduchu. Odporúčame ale dodržiavať všetky bezpečnostné zásady, a hlavne sa chrániť pomocou rúšok, respirátorov, ochranných masiek, odevov a ďalších možností, ktoré vám zamestnávateľ istotne zabezpečil. Pokiaľ nie, sťažujte sa u nadriadeného.

Pre spermie, ale tiež pre vaše celkové zdravie sú najviac nebezpečné chemikálie, ťažké kovy, rôzne rozpúšťadlá a zmäkčovadlá plastov a ďalšie životu nebezpečné látky.

 

Aké vlastnosti majú spermie vysoko plodného muža?

Aktuálne WHO za optimálnu hodnotu považuje 15 miliónov spermií na 1 ml ejakulátu. Toto číslo klesá a pred 50 rokmi bolo priemerné množstvo trojnásobné. Mužská plodnosť ale klesá globálne a s ňou sa menia aj normy a priemery.

Množstvo pod 15 miliónov už sexuológovia vnímajú ako nedostatočné. Navyše počet 15 miliónov ešte neznamená, že ide o zdravé a kvalitné spermie. Pokiaľ sú všetky nepohyblivé, muž je prakticky neplodný aj keď spermie produkuje.

Produkciu spermií ovplyvňujú najviac tie faktory, ktoré znižujú mužskú hladinu testosterónu, a teda spomínaná nadváha a fyzická neaktivita, stres, zlá strava či choroby. Prakticky všetky rady, ktoré sme v článku uviedli, podporia zároveň produkciu testosterónu a tým aj plodnosť.

 

Kedy možno konštatovať, že je muž neplodný?

Muž je neplodný keď nedokáže partnerku oplodniť a to ani pokiaľ je sama zdravá a dokonale plodná. Aby ste mali istotu, že je žena plodná, nechajte ju zájsť na gynekologické vyšetrenie.

Ženy si ale svoje intímne zdravie strážia dôkladnejšie, takže tam pravdepodobne už dávno bola. Čaká sa tak iba na vás 🙂

Dôvodom je totiž zhoršená kvalita spermií alebo absolútna absencia spermií v ejakuláte. Bez spermií, ktoré dokážu dosiahnuť vajíčko, nemožno ženu oplodniť. Príčinou môže byť genetická porucha, kedy je muž neplodný už odmalička, ale častejšie si muži neplodnosť spôsobujú nezdravým životným štýlom, zlou stravou, sedavým zamestnaním a nedostatkom športu.

 

Vlastnosti spermií, ktoré dokážu ženu oplodniť

  • Počet spermií: Tu postačuje jedna jediná pohyblivá a zdravá spermia. Lekár podľa spermiogramu síce môže zistiť, že máte málo pohyblivých a zdravých spermií, ale pokiaľ ich máte, vždy je šanca na oplodnenie.
  • Pohyblivosť spermií: Je nemenej dôležitá. Aj pokiaľ by ste mal milióny spermií, ktoré by ale neboli pohyblivé, k vajíčku by sa žiadna nedostala a vtedy by bola vhodná asistovaná reprodukcia, ktorá by ich k vajíčku dostala.

Ďalej záleží aj na:

 

Príčiny zníženej produkcie spermií a oslabenej plodnosti

Príčina oslabenej produkcie spermií alebo úplnej neplodnosti môže byť aj neznáma a lekári s ňou nedokážu pomôcť. Stáva sa to ale iba ojedinele a vo väčšine prípadov sú si lekári istí, čo neplodnosť spôsobuje. Aj vďaka tomu dokážu nastaviť liečbu efektívne.

Toto sú najčastejšie príčiny zníženej produkcie spermií (pre ich potvrdenie zájdite za lekárom):

  • hormonálna nerovnováha s nedostatkom testosterónu
  • problémy a choroby štítnej žľazy
  • úrazy a poranenia semenníkov alebo ďalších častí rozmnožovacej sústavy
  • nezostúpené semenníky v detstve (aj pokiaľ sa problém vyriešil chirurgicky)
  • varikokéla (rozšírené cievy v semenníkoch)
  • zápal semenníkov (orchitída)
  • sexuálne prenosné choroby
  • poruchy ejakulácie (spermie sa z tela nedostanú ani pokiaľ sú zdravé)
  • užívanie niektorých liekov na predpis proti iným chorobám
  • vystavovanie sa škodlivým látkam a žiareniu
  • cukrovka
  • zlá životospráva

 

Ako sa lieč mužská neplodnosť tak, aby viedla k podpore plodnosti?

Plodnosť môžu ohrozovať rôzne choroby, ktoré vyžadujú liečbu. Pokiaľ lekár uzná, že je muž neplodný, zameria liečbu na konkrétnu chorobu, ktorá neplodnosť spôsobuje.

Je jasné, že pri hormonálnej poruche alebo poškodení semenníkov nebude stačiť zaradiť zdravú stravu alebo manažovať stres. Liečba sa musí cielene zamerať na konkrétnu príčinu neplodnosti.

 

Chirurgický zákrok

Pokiaľ sú poškodené semenníky alebo iná časť rozmnožovacieho ústrojenstva, lekár ich musí opraviť operáciou. Okrem úrazov semenníky ohrozujú „kŕčové žily“, nádorové ochorenia alebo nepriechodné kanáliky.

Niekedy aj inak plodný muž trpí poruchou ejakulácie, kedy sa spermie nedokážu dostať von z tela (retrográdna – opačná ejakulácia). Opäť prípad pre chirurga.

 

Vyliečenie infekcie a zápalu

Plodnosť môže byť znížená v prípade zápalov v reprodukčnej alebo močovej sústave (obličky, prostata, mechúr). Lieči sa antibiotikami, ale nie vždy je zaručené, že bude liečba účinná. Obzvlášť pokiaľ bola infekcia dlhodobá a poškodila jemné orgány.

 

Hormonálna liečba

Muž môže trpieť hormonálnou poruchou, kedy telu chýbajú špecifické mužské hormóny, ktoré „riadia“ plodnosť a podieľajú sa na výrobe zdravých a silných spermií. Hormonálne poruchy sa liečia liekmi, ktoré stimulujú produkciu daných hormónov, alebo sa potrebné hormóny do tela dopĺňajú externe formou injekcií, tabliet, náplastí, čípkov a podobne.

 

Asistovaná reprodukcia

Je to metóda, kedy sa mužovi nedarí oplodniť ženu klasickou cestou. Jeho spermie sa tak musia z tela dostať von odbornou cestou, a následne vpraviť do ženského vajíčka.

Pokiaľ je problém s ejakuláciou, spermie možno získať chirurgicky a následne oplodniť vajíčko. V prípade absolútnej a nevyliečiteľnej neplodnosti možno spermie získať od darcu.

 

Ako podporiť plodnosť: Najčastejšie kladené otázky FAQ

Prečo by som sa mal vlastne snažiť o podporu plodnosti?
Pretože prirodzená cesta k podpore plodnosti má mnohé pozitívne zdravotné dopady na celkové zdravie, nie len na počet a kvalitu spermií.

Pokiaľ neusilujete o dieťa, plodnosť pre vás nemusí byť dôležitá, ale ostatné zdravotné benefity pre vás budú iba prospešné.

Pokiaľ sa o dieťa snažíte, podporou plodnosti zvýšite šance na úspešné oplodnenie a vďaka kvalitným spermiám zvýšite šance, že sa dieťa bude vyvíjať správne a bude zdravé. So zvyšovaním plodnosti odporúčame začať velice zhruba najneskôr pol roka pred plánovaným oplodnením partnerky.

Ktoré potraviny podporia plodnosť muža?
Dôležitá je pestrá strava s dostatkom vitamínov, minerálov, bielkovín a zdravých tukov. Nedržte jednostranné diéty a z jedálnička nevyraďujte žiadne zdravé potraviny.

Často konzumujte vajcia, špenát a listovú zeleninu, banány, špargľu, orechy, ako sladkosť horkú čokoládu.

Ktoré potraviny mužskej plodnosti škodia?
Spracované mäso (údeniny, konzervy, polotovary a hotovky), nezdravé tuky a stužené margaríny (opäť sa vyskytujú v spracovaných a trvanlivých potravinách), sója a výrobky z nej (narušuje optimálnu hormonálnu rovnováhu), pesticídy (zeleninu a ovocie vždy dôkladne umyte, ideálne ošúpte).

Nebezpečné sú aj zmäkčovadlá plastov (bisfenoly), ktoré sa nachádzajú v obaloch potravín. Snažte sa používať čo najmenej obalov a nakupujte čo najmenej balené suroviny, ideálne na trhoch.

Ktoré nápoje sú vhodné pre podporu plodnosti?
Ideálnym nápojom pre dospelého človeka je čistá voda. Bez vody je muž dehydrovaný, kvôli čomu tuhne ejakulát a horšie sa dostáva von z tela. Voda je potrebná aj pre výrobu spermií.

Nové štúdie ale dokladajú, že je vhodná aj fľaška piva alebo pohárik vína denne. Sú to výživné nápoje plné prospešných látok. Samozrejme tu neospravedlňujeme alkoholizmus. Alkohol berte ako prospešnú chuťovku.

Ako najrýchlejšie podporím svoju plodnosť?
Zdravým životným štýlom. Cvičte aspoň 3 a viac krát týždenne po aspoň 45 minútach. Snažte sa schudnúť. Jedzte čerstvé potraviny všetkých druhov, myslite na kvalitu. Nepite alkohol. Vyraďte sóju a výrobky z nej. Zbavte sa neduhov a zlozvykov. Majte dostatok vitamínu C, D, zinok (ovocie, zelenina, mäso vrátane vnútorností). Po výkone odpočívajte, dobre spite a keď ste unavený, nenamáhajte sa. Snažte sa nestresovať a malichernosti ignorujte. Z doplnkov pomôžu Tribulus terrestris, Maca peruánska, Ashwaganda (Vitánia snodárna) a Senovka grécka. Chráňte sa pred pohlavne prenosnými chorobami.
Ako vlastne zistím, že som plodný?
Buď sa vám už podarilo oplodniť partnerku, a pokiaľ nie, presný stav plodnosti a kvality spermií zistí vyšetrenie spermiogram.
Ktorý lekár plodnosť vyšetruje?
Urológ vám vyšetrí semenníky, či na nich nie sú žiadne nežiaduce nálezy. Následne vás pošle na sexuológiu, kde lekár zo vzorky ejakulátu zistí presné vlastnosti a plodnosť.
Pomôže mi s plodnosťou mlieko a mliečne výrobky?
Áno, mlieko je dôležitá a veľmi výživná potravina plná prospešných látok pre výživu semenníkov. Tie potom produkujú viacej spermií vo vyššej kvalite.
Podporí plodnosť obyčajný banán?
Áno, banán je výživná a zdravá potravina (vitamíny, draslík, enzýmy, vláknina), takže má svoje miesto v pravidelnom jedálničku.
Ktoré cvičenie alebo športy podporia plodnosť muža?
Podľa štatistik počty spermií zvýšilo vzpieranie, jogging a beh.
Dokážem zmerať svoju plodnosť aj sám doma?
Áno, súložte dnes bez ochrany, a pokiaľ žena otehotnie, ste plodný. Iná domáca metóda bohužiaľ neexistuje.
V akom veku začína mužská plodnosť slabnúť?
Áno, ale iba dočasne. U zdravých mužov sa spermie produkujú sústavne. Po ejakulácii (orgazme) ich počty krátkodobo klesnú, ale na celkovú plodnosť muža tieto ejakulácie vplyv nemajú. Spermie sa opäť vyprodukujú a opäť sa tak možno snažiť o oplodnenie.
Dá sa neplodnosť liečiť?
Áno, ale vždy záleží na konkrétnej chorobe, ktorá spôsobuje neplodnosťt. Štatisticky možno z neplodnosti vyliečiť jedného z 8 neplodných mužov. Ostatní pacienti sa musia obrátiť na kliniky asistovanej reprodukcie.

 

Ďalšie články o kvalite spermií a podpore plodnosti

Masáž semenníkov pre podporu zdravia a plodnosti
Množstvo ejakulátu: Prečo klesá, prečo je to veľký problém a čo si o tom myslí vaša žena
Sperma – najpodrobnejší článok na slovenskom internete
5 vplyvov na kvalitu a množstvo spermií
Nízky testosterón negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie
Podpora mužskej plodnosti: 16 krokov, ktoré z vás spravia silného, zdravého a sympatického otecka

 

Rate this post

Zanechte odpověď