Alkohol a plodnosť: Pite maximálne 1 dávku denne, ideálne vôbec, množte sa a majte zdravé deti

Alkohol preukázateľne zhoršuje mužskú aj ženskú plodnosť. Tiež ohrozuje zdravie a vývoj budúceho dieťaťa, ktoré zrejme plánujete. Problémom je nárazové pitie veľkého množstva alkoholu a každodenné popíjanie. Ťažký alkoholizmus škodí plodnosti najviac.

Mužom alkohol spomaľuje spermie a znižuje hladinu testosterónu, u žien oslabuje tvorbu zdravých vajíčok a spôsobuje hormonálnu nerovnováhu. Alkohol znižuje sexuálne libido, kvôli čomu môže slabnúť snaha pokúšať sa o dieťa. Kvôli alkoholu sa môžu ľudia stať aj celkom neplodní.

Za bezpečnú pre plodnosť a celkové zdravie sa považuje maximálne 1 dávka alkoholu za deň, a teda jedno pivo, jeden pohárik vína alebo jeden poldecák kvalitného destilátu. Počas snahy otehotnieť, splodiť dieťa a kojenia nepite vôbec.

Článok vysvetlí súvislosti, prečo je alkohol pre plodnosť tak nebezpečný. Zároveň poradíme, ako prestať piť alkohol navždy.

alkohol a plodnosť

 

Koľko alkoholu znižuje mužskú plodnosť?

Za nadmerné pitie sa u mužov považuje 14 a viac jednotiek alkoholu za jeden týždeň. Jedna dávka je jedno pivo, pohárik vína alebo poldecák tvrdého alkoholu. Na Slovensku sa omnoho častejšie pije nárazovo (5 a viac dávok alkoholu za 3 hodiny) a časté je tiež sústavné každodenné pitie a ťažké pitie omnoho viacerých dávok.

Alkohol poškodzuje spermie. Znižuje ich počet, takže ich nemusí byť dosť pre rýchle a bezproblémové oplodnenie partnerky. Zároveň spermie spomaľuje (znižuje ich motilitu), takže spermie nemusia dosiahnuť vajíčko.

Zaujímavé ale je, že celková abstinencia je spojená so zhoršenou kvalitou spermií. Zároveň muži, ktorí vôbec nepijú, môžu trpieť inou závažnou chorobou a užívať lieky, ktoré s alkoholom nemožno kombinovať. Ako choroby, tak niektoré lieky môžu plodnosť znižovať. Za bezpečné množstvo možno považovať maximálne 5 jednotiek alkoholu za týždeň alebo 1 denne. Alkoholické nápoje ako pivo a víno obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré spermie potrebujú pre vývoj.

 

Ako alkohol zhoršuje mužskú plodnosť?

Alkohol u muža:

U mužov alkohol znižuje počet spermií, zhoršuje ich pohyblivosť a správny tvar. Ohrozuje tak oplodnenie, a zároveň vývoj zdravého dieťaťa.

Pre podporu mužskej plodnosti zdravo jedzte, často sa hýbte, nemajte zlozvyky, vyhýbajte sa stresu, nepite alkohol a nefajčite, dodržiavajte pravidelné lekárske prehliadky.

Škodlivé je aj fajčenie tabaku alebo marihuany, ktoré pitie alkoholu často sprevádza. Dobrou správou je, že zhoršenie plodnosti kvôli alkoholu je obvykle vratné a tvorba zdravých spermií sa môže po niekoľkých mesiacoch obnoviť. Je ale nutné s pitím prestať.

TIP PRE PODPORU MUŽSKEJ PLODNOSTI:

Rastlinné kapsuly Proerecta LONG pre plnoletých mužov, ktorí potrebujú prirodzene podporiť produkciu, počet a kvalitu spermií.

Proerecta LONG

Kliknite na tlačidlo a prezrite si účinky priamo na e-shope Proerecta-com. V prípade objednávky môžete už za 2 dni začať s cielenou podporou plodnosti. Zároveň obmedzte pitie alkoholu na minimum.

 

Ako alkohol zhoršuje ženskú plodnosť?

Alkohol škodí rovnako ženskej plodnosti. Žena si musí dávať na alkohol pozor aj po otehotnení a počas kojenia.

Alkohol u ženy:

  • narúša cyklus menštruácie a ovulácie (amenorea – chýbajúca menštruácia, anovulácia – nedochádza k uvoľneniu vajíčka)
  • spôsobuje hormonálnu nerovnováhu hladín testosterónu, estradiolu a luteinizačného hormónu, zvyšuje hladinu prolaktínu, kvôli čomu môžu zlyhávať prirodzené telesné procesy vrátane schopnosti otehotnieť

Veľmi nebezpečné je pitie alkoholu počas tehotenstva. Každopádne vám verím a prajem, nech sa alkoholu aj s partnerom vzdáte ešte pred snahou o otehotnenie a dieťa bude bezpečne rásť a vyvíjať sa 🙂

 

Ako pite rodiča škodí dieťati?

Stále píšem o zdraví budúcich otcov a matiek, ktorí pijú alkohol, ale významné zdravotné riziko hrozí aj dieťati, ktoré plánujete.

Pitie počas snahy o dieťa a zvlášť pitie žien v tehotenstve zvyšuje riziko tzv. fetálneho alkoholového syndrómu (FAS). Väčšina jeho vplyvov dieťa ovplyvňuje po celý život. Nepiť alkohol je preto zodpovedné, pretože tieto chvíľky zábavy a opojenia môžu dieťati zničiť celý život. Uvažujte preto zodpovedne.

poruchy rastu – dieťa má problémy s vývojom poruchy správania, ADHD (hyperaktivita), dieťa môže byť nezvládateľné
nízka pôrodná váha – novorodenec je malý a slabý nedostatočne vyvinutá hlava a mozog
poruchy srdca a ciev, ktoré zhoršujú celkové zdravie ochabnutosť a slabosť svalov, slabé kĺby
deformácie tváre, kvôli ktorým má dieťa viditeľné postihnutie poruchy pohyblivosti a motoriky
mierna až stredná mentálna retardácia problémy so sluchom a zrakom

Tabuľka dôsledkov fetálneho alkoholového syndrómu

VIDEO (anglicky): Život 6 ročného dieťaťa s fetálnym alkoholovým syndrómom

 

Kedy sa s plodnosťou obrátiť na lekára?

Mužskú plodnosť vyšetrí sexuológ na vyšetrení spermiogram. Použiť možno aj domáci test plodnosti, ktorý ale nezistí všetky dôležité vlastnosti spermií. Plodnosť ženy vyšetrí gynekológ. Odporučiť vás môže aj praktický lekár, takže sa u neho nehanbite spýtať na možnosti.

Lekár obom partnerom odporučí prospešné zmeny životosprávy, ale hlavne odporučí nepiť vôbec. Celkové zdravie je základom spoľahlivej plodnosti. Pokiaľ ste doposiaľ pili nadmerne, často alebo nárazovo veľké množstvá, obmedzte alkohol na minimum a nepite.

 

Aké je nadmerné pitie alkoholu, ktoré škodí plodnosti?

denná dávka alkoholu bezpečná pre plodnosť

Pre mužov aj ženy je bezpečná 1 dávka alkoholu za deň. Ženy by počas snahy o počatie a tehotenstvo nemali vôbec piť.

Že si občas nalejete pohárik vína či otvoríte pivo neznamená, že pijete nadmerne. Nie každý má tak silné sebazaprenie, že by k alkoholu už nikdy neprivoňal. Čo teda vnímame ako nadmerné pitie?

  • pre muža je ťažké pitie viac ako 15 dávok alkoholu za týždeň
  • za nebezpečné nárazové pitie sa u muža považuje 5 dávok alkoholu za približne 3 hodiny
  • pre ženy je ťažké pitie nad 8 dávok alkoholu týždenne
  • za nárazové pitie u žien považujeme 4 a viac dávok za 3-hodinový úsek
  • na Slovensku ľudia pijú nárazovo v priemere 4 x za mesiac, niekedy aj viac a nemajú problém vypiť nad 8 dávok alkoholu za jeden „záťah“
  • mnohí z nich prekvapivo nie sú závislí na alkohole a nemožno ich klasifikovať ako alkoholikov

Počas nárazového pitia ľudia často vypijú omnoho viac alkoholu, než keď pijú iba jednu alebo niekoľko dávok denne. Nárazové pitie je pre plodnosť často oveľa nebezpečnejšie a predstavuje silnú záťaž pre celé telo.

KOĽKO JE JEDNA DÁVKA ALKOHOLU?

Pol litra piva, radlera alebo cideru, 2 dcl pohár vína, poldecák tvrdého alkoholu. Možno pijete nápoje so zníženým množstvom alkoholu, ale človek má tendenciu vypiť v nich rovnaké alebo aj väčšie množstvo alkoholu, pretože zvládne vypiť viac.

 

Ako piť zodpovedne a umiernene?

  • pre muža je bezpečné množstvo maximálne 2 dávky za deň, ideálne iba jedna alebo žiadna
  • za bezpečné množstvo sa u žien považuje 1 dávka alkoholu za deň
  • ideálne nepite vôbec
  • ak pijete, pite iba občas v malej dávke
  • alkohol vnímajte skôr ako pochúťku k dobrému jedlu alebo za odmenu po športovom či inom výkone
  • ľudia pod 18 let nemôžu piť vôbec
  • určite nepijete počas snahy o dieťa ani počas tehotenstva a kojenia

Určite si vyskúšajte iniciatívy jako Suchý február a pridajte pokojne aj ďalšie mesiace bez alkoholu. Prospejete nielen plodnosti a šanciam na počatie, ale tiež celému fyzickému a psychickému zdraviu.

Neviete si rady s alkoholom a potrebujete odborne poradiť? Spýtajte sa na možnosti svojho obvodného lekára.

 

Ako prestať piť?

Kedykoľvek je vhodná doba dať zbohom alkoholu. Ak nie ste alkoholik, a teda závislý na alkohole, zbaviť sa ho môžete aj vlastnou pevnou vôľou, snahou a vytrvalosťou. Pamätajte, že v stávke je okrem plodnosti a zdravia budúceho dieťaťa aj vaše celkové zdravie.

Alkohol zvyšuje krvný tlak, spôsobuje tráviace problémy, choroby a poškodenie srdca a ciev, choroby pečene, rôzne druhy rakoviny (ústa, pankreas, žalúdok, hrubé črevo), únavu a problémy so spánkom, oslabuje imunitu, zhoršuje alergie a ovplyvňuje aj duševní stránku a správanie.

 

Uvedomte si svoj cieľ a motiváciu

  • Ak je cieľom narodenie zdravého dieťaťa, myslite na neho vždy, keď vás prepadne chuť napiť sa.
  • Ak je to zlepšenie zdravia, motivujte sa lepšími pocitmi z vlastných úspechov.
  • Ak je to chudnutie, myslite na stratenú váhu, ktorú nechcete naspäť.
  • Ak je to úspora peňazí, potešte sa lepším stavom účtu alebo sa za ušetrené peniaze odmeňte inak, než alkoholom.

Mať cieľ a myslieť na neho je dôležité, aby bolo vzdávanie sa alkoholu jednoduchšie a mali ste z neho radosť.

 

Spoznajte spúšťač pitia a vyhýbajte sa mu

Pokiaľ vás do pitia núti okolie, nájdite si iných známych. Ak pijete sami doma, snažte sa zamestnať domácimi prácami alebo koníčkami.

Snažte sa pochopiť, aké myšlienky, ľudia alebo udalosti vo vás spúšťajú myšlienky napiť sa a snažte sa myslieť na niečo iné alebo sa zamestnajte novou aktivitou.

 

Pitie zmiernite

Nikto vám neprikáže vypiť liter vína ani 8 pív na jedno posedenie. Nemusíte piť tak rýchlo ani také veľké množstvá. Naučte sa popíjať pomalšie, nakúpte si menej alkoholu, prípadne druhy s nižším obsahom alkoholu. Alkohol striedavo zapíjajte vodou, takže nevypijete toľko.

 

Naučte sa alkohol odmietnuť

Alkohol je na Slovensku obľúbenou spoločenskou udalosťou a stretnutie známych sa točí len okolo neho. Vy ale nie ste povinní tieto „tradície“ dodržiavať. Alkohol slušne odmietnite alebo si dajte iba jeden príležitostný pohárik. Pokiaľ okolie nebude vaše rozhodnutie rešpektovať, z udalosti môžete kedykoľvek odísť. Nikto vás nebude držať tam, kde byť nechcete.

 

Alkohol obmedzujte postupne, pokiaľ to inak nejde

Má to zmysel hlavne ak za deň vypijete viac dávok alkoholu a nedarí sa vám prestať zo dňa na deň. Pri každom pití sa snažte vypiť o niečo menej než naposledy. Postupné znižovanie dávok vás po niekoľkých týždňoch či mesiacoch bude motivovať obmedziť alkohol úplne.

 

Nájdite si nový obľúbený nápoj

Alkohol nie je jediné, čo tečie a o suchu rozhodne byť nemusíte. Výber je na vašich chutiach, takže sa zoznámte s tými novými. Navyše pokiaľ vás priatelia uvidia v podniku niečo piť, pravdepodobne vám nikto nebude ponúkať alkohol.

 

Majte plán

Pokiaľ je chuť piť nutkavá až neznesiteľná, rozhodnite, čo spravíte, keď sa nutkanie dostaví. Niekomu pomáha porozprávať sa s partnerom alebo priateľom či rodičom, niekto na alkohol zabudne pri športe alebo koníčkoch.

Niekto chuť na alkohol zajedá, ale prejedanie sa neodporúča, pretože nadváha aj obezita plodnosť rovnako zhoršujú.

 

Posilňujte svoju sebakontrolu

Keď sa vzdáte alkoholu, budete mať viac fyzickej aj psychickej energie. Práve tá vám môže byť motiváciou pre skúšanie nových aktivít, ktorými môžete chuť na alkohol úspešne tlmiť. Je veľmi dôležité nájsť v sebe odhodlanie, byť na seba prísnejší a naučiť sa ovládať svoje nutkanie.

 

Robte niečo nové

Práve počas lúčenia sa s alkoholom je ideálna doba robiť niečo, čo ste doteraz nedrobili. Budete mať viac energie, takže sa ponúka šport, pohyb a turistika. Kto rád tvorí, môže niečo vyrábať alebo sa venovať umeniu. Vhodné je aj vzdelávanie, napríklad sa učiť cudzí jazyk alebo prehlbovať vedomosti a záujmy.

Je dôležité, aby ste sa zoznámili s novými ľuďmi s rovnakými záujmami. Teraz potrebujete oporu, a práve rovnako zmýšľajúci ľudia sú tým najlepším odrazovým mostíkom. Môžu vás naučiť a zapojiť do aktivít, o ktorých ste doposiaľ netušili, že vás bavia, napĺňajú a odkláňajú pozornosť od alkoholu.

 

Nemajte alkohol v domácnosti

Keď máte pár pív v chladničke, víno v špajzi alebo destilát v pivnici, o to rýchlejšie sa napijete. Dôležité je nemať alkohol v dosahu. Nebudete ho mať na očiach a nesiahnete po ňom, keď dostanete chuť. O to lepšie sa pitiu vyhnete.

 

Informujte svojich známych, že s alkoholom končíte

Áno, tento bod môže byť náročný, pretože ak kamaráti pijú radi, nebudú sa s vami chcieť „rozlúčiť“ a môžu vám váš zodpovedný krok závidieť a odhovárať vás. Zoznámte ich so svojimi cieľmi a motiváciou. Bohužiaľ ak to nepochopia a budú vás stále nútiť do pitia, je správny čas prestať sa stretávať. Môžete sa pokúsiť motivovať ich na váš nový smer a alkoholu sa začnete vyhýbať spoločne.

 

Vyhľadajte odbornú pomoc

Tým myslíme pomoc lekárov, rôznych liniek dôvery a pomoci, odvykacích aplikácií do telefónu, poradcov a koučov a tak ďalej. Lekár dokáže predpísať aj lieky, ktoré ale môžu mať a nežiaduce účinky. Vždy počúvajte jeho odporúčania.

Odborníci vedia, ako jednať a pomôcť ľuďom závislým na alkohole. Pokiaľ si nebudete vedieť rady a budete mať pocit, že nevydržíte nepiť, vyhľadať odbornú pomoc je tým najdôležitejším krokom.

 

Určite sa nevzdávajte

Existujú tieto rady, ako skončiť s pitím, existuje odborná podpora, pomoc alebo liečba v prípade alkoholizmu. Prvoradá ale bude vaša silná vôľa, pretože piť chcete prestať hlavne pre seba, podporiť tak svoju plodnosť a splodiť zdravé dieťa, ktoré nebude alkohol ohrozovať od pobytu v brušku 🙂 To je vaša motivácia, takže na ňu vždy myslite. Držíme vám palce a prajeme úspech v tomto zodpovednom konaní.

VIDEO (anglicky): Ako alkohol škodí mužskej plodnosti?

 

Alkohol a plodnosť – najčastejšie kladené otázky

Ovplyvňuje pitie alkoholu plodnosť?
Áno, alkohol má vplyv na plodnosť muža aj ženy. Čím viac alkoholu, tým menšia je šanca na počatie. Zároveň alkohol predlžuje dobu potrebnú na otehotnenie a ohrozuje zdravie budúceho dieťaťa.
Ako dlho by človek pred otehotnením nemal piť alkohol?
Muži by nemali piť alkohol aspoň 6 mesiacov pred plánovaným oplodnením partnerky. Ženy by nemali piť celý 1 rok a počas tehotenstva tiež vôbec.
Aký má alkohol vplyv na spermie?
Alkohol zmenšuje objem celého ejakulátu, takže spermií je menej a mení ich tvar (morfológiu), kvôli čomu sa nedokážu pohybovať alebo sú pomalé.
Môže mať otec alkoholik zdravé dieťa?
Možné to je, ale snažiť sa o dieťa počas alkoholizmu alebo silného pitia nie je zodpovedné. Alkohol poškodzuje spermie a vytvára vady na úrovni DNA, ktoré sa môžu preniesť na dieťa. Riskovať zdravie potomkov kvôli alkoholu je vrcholne nezodpovedné.
Ovplyvňuje alkohol kvalitu vajíčok u ženy?
Áno, kvôli alkoholu žena produkuje menej vajíčok alebo menej kvalitné a poškodené vajíčka.
Prečo by žena nemala piť alkohol, keď sa snaží otehotnieť?
Ženy by mali prestať piť práve v čase, kedy sa usilujú o počatie. Žena zistí, že je tehotná až po 6 až 8 týždňoch, ale do tej doby sa už začnú vyvíjať dôležité orgány dieťaťa. Alkohol môže tento krehký vývoj narušiť.
Za ako dlho od ukončení pitia sa stav spermií vráti do normálu?
Priemerne za 3 mesiace bez alkoholu sa spermie vrátia do pôvodného stavu. Tu je nutné myslieť na to, či sú spermie zdravé a muž plodný aj bez alkoholu. Plodnosť muža vyšetrí sexuológ.
Existuje bezpečný alkohol a množstvo, ktoré plodnosť neovplyvní?
Áno, existuje. Pokiaľ nie je pitie príliš časté a nárazové vo veľkom množstve, denne možno vypiť jedno pivo alebo 2 dcl vína, ideálne červeného. Aj alkohol obsahuje prospešné látky, ktoré plodnosti prospievajú. Striedme pitie pomáha aj produkcii spermií a ich rýchlemu pohybu. Základom je vždy rozumné, mierne a iba občasné pitie.
Môže červené víno prospievať plodnosti?
U žien mierne pitie červeného vína udržiava plodnosť dlhšie vďaka zvýšeniu počtu vajíčok, ktoré bude žena v budúcnosti mať. Červené víno je silný antioxidant a antioxidanty chránia bunky vrátane spermií pred poškodením.

Pokiaľ si s partnerkou chcete občasne vypiť pohárik alkoholu, pite práve červené víno v malom množstve.

Ako pitie rodičov škodí dieťaťu?
Pitie rodičov pred a počas tehotenstva môže vyvolať fetálny alkoholový syndróm u dieťaťa. Ten zhoršuje celkové zdravie a kondíciu na celý život. Dieťa sa správne nevyvinie, nenarastie a má zdravotné problémy.

 

Čo sme zistili o alkohole a plodnosti?

  • alkohol škodí mužskej aj ženskej plodnosti, ohrozuje budúce zdravie dieťaťa a niekedy počatie celkom znemožňuje
  • bezpečne možno piť iba 1 dávku alkoholu za deň, ale ideálne je nepiť alkohol vôbec
  • vďaka svojej silnej motivácii dokážete prestať piť
  • pre podporu mužskej plodnosti odporúčam výrobok Proerecta LONG a pre ženy produkt Proerecta WOMEN
  • zároveň sa snažte udržať zdravú váhu, zdravo a dostatočne jesť, nefajčiť a liečiť všetky existujúce choroby (obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak, zníženú hladinu hormónov a pod.)
  • v redakcii vám držíme palce už dnes. Pokojne sa v komentároch pochváľte, ako sa vám podarilo zbaviť alkoholu a či už čakáte bábätko 🙂

 

Ďalšie články o kvalite spermií a podpore plodnosti

Masáž semenníkov pre podporu zdravia a plodnosti
Množstvo ejakulátu: Prečo klesá, prečo je to veľký problém a čo si o tom myslí vaša žena
Sperma – najpodrobnejší článok na slovenskom internete
5 vplyvov na kvalitu a množstvo spermií
Nízky testosterón negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie
Podpora mužskej plodnosti: 16 krokov, ktoré z vás spravia silného, zdravého a sympatického otecka

 

Rate this post

Zanechte odpověď