Motilita spermií označuje ich pohyblivosť a schopnosť prirodzene dosiahnuť ženské vajíčko. Motilita sa vyjadruje v percentách správne sa pohybujúcich spermií (tzv. progresívny pohyb rovno smerom k vajíčku).
Motilita je jednou z dôležitých vlastností „víťazných“ spermií. Preto je dôležité mať ich čo najviac. Platí, že čím je ich viac, o to rýchlejšie a ľahšie môžete oplodniť partnerku.
V článku vysvetlím, ktoré vplyvy motilitu spermií zhoršujú a aké kroky podniknúť, aby ste motilitu čo najrýchlejšie zlepšil.
Obsah článku
Ktoré vlastnosti spermií sú okrem motility dôležité?
Zdravá a kvalitná spermie musí mať aj ďalšie vlastnosti. Pokiaľ by bola zdeformovaná, malá alebo príliš veľká, mohla by sťažovať oplodnenie a bezpečný vývoj dieťaťa aj pokiaľ by plávala rovno a rýchlo.
Ďalšími dôležitými vlastnosťami sú:
- Objem ejakulátu: 2 až 5 mililitrov
- Celkový počet spermií: Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO by mal normálny ejakulát celkovo obsahovať aspoň 40 miliónov spermií. Z nich by aspoň 50 % malo mať normálnu motilitu.
- Vitalita: Percento živých spermií
- Pohyblivosť
- Tvar a veľkosť (morfológia): Spermia nesmie byť príliš veľká, malá ani zdeformovaná. Zároveň musí mať dlhý a ohybný bičík. Normálnu a zhoršenú morfológiu spermií podrobne vysvetľujem v samostatnom článku.
- Sila a schopnosť spermie preniknúť cervikálnym hlienom cez hrdlo maternice a dosiahnuť vajíčko
- Doba do skvapalnenia: Ejakulát zmení konzistenciu z hustej na kvapalnú do pol hodiny
- Správna kyslosť: pH medzi 7,2 až 7,8
- Správny počet chromozómov
Porucha ktorejkoľvek z týchto vlastností môže znemožniť spermii oplodniť vajíčko. Ide teda o základné kritériá mužskej plodnosti. Aktuálne môžu príčiny na strane muža približne za tretinu všetkých prípadov neplodnosti.
Typy pohybu spermií
Spermie sa pohybujú rôzne, a keďže sú ich milióny, typy pohybu sa môžu striedať.
- Progresívna motilita: Priamočiary pohyb vo veľkých kruhoch. Progresívne pohyblivých by malo byť aspoň 32 % všetkých spermií.
- Neprogresívna motilita: Spermie sa pohybujú, ale neplávajú napred alebo plávajú v malých kruhoch.
- Celková motilita: Percento spermií s akýmkoľvek pohybom (progresívny aj neprogresívny).
Tu sa za pohyblivú považuje aj spermia, ktorá sa „myká“ na mieste, ale nepláva žiadnym smerom. To je neprogresívna motilita.
Spermia so „zmäteným“ pohybom, ktorá ale smeruje vpred, sa považuje za progresívne pohybujúcu. Progresívny pohyb je nevyhnutný pre dosiahnutie ženského vajíčka.
Aká motilita spermií je normálna?
Za zdravú motilitu sa považuje schopnosť spermií pohybovať sa progresívne vpred rýchlosťou 25 mikrometrov za sekundu. Rýchlosť a smer pohybu samozrejme voľným okom nezaznamenáte. Motilitu preto vyhodnocuje sexuológ pomocou vyšetrenia spermiogram.
Pokiaľ je pohyb pomalší, ide o poruchu asthenozoospermia alebo astenospermia. Táto porucha zahŕňa:
- pomalý pohyb pod 25 mikrometrov za sekundu
- pomalý progresívny pohyb – spermie sa síce pohybuje, ale nesmeruje vpred
- žiadna motilita – spermia žije, ale nepohybuje sa
MAJTE PREHĽAD: Na spermiogram sme do pražskej sexuologickej ambulancie k MUDr. Luďkovi Danešovi, CSc. vyslali redaktora.
Progresívne pohyblivých mal bohužiaľ iba 20 % spermií, čo spadá pod diagnózu asthenozoospermia. Kliknite a čítajte, aké ďalšie hodnoty mu namerali.
Príčiny zníženej motility spermií
Existujú rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú motilitu. Niektorí muži majú slabú motilitu danú geneticky. Motilitu iných mužov zhoršuje zdravotný stav a existujúce alebo doposiaľ nediagnostikované choroby.
Významnú rolu hrá tiež životný štýl a prostredie, v ktorom sa muž dlhodobo pohybuje.
Častou príčinou zhoršenej motility je fajčenie. To škodí aj ostatným vlastnostiam spermií a znižuje ich celkový počet. Riziková je každá cigareta, ale v štúdii vedci upozorňujú na množstvo viac ako 10 cigariet denne. Ideálne nefajčite vôbec.
Ďalšou pomerne bežnou príčinou sú úrazy semenníkov a v oblasti panvy. Ďalej rôzne choroby semenníkov ako varikokéla, spermatokéla alebo hydrokéla a tiež porucha sekrécie žliaz. Neprospieva ani sedavá práca a dlhé sedenie, zároveň jazda na bicykli a motorke alebo koni.
Ako sa motilita spermií zisťuje a vyšetruje?
Kvalitná a zdravá spermia sa pohybuje rýchlosťou 25 mikrometrov za sekundu a v ejakuláte je ich aspoň 40 %
Pohyblivosť a rýchlosť spermií zisťuje sexuológ alebo iný špecialista pomocou vyšetrenia spermiogram. Pre presné meranie budú potrebné až 2 odbery vzoriek.
Vzorku získate celkom bežnou masturbáciou v špeciálnej diskrétnej miestnosti alebo na toalete v ambulancii. Pokiaľ muž z nejakého dôvodu nechce alebo nemôže masturbovať u lekára, môže sa dohodnúť, že vzorku prinesie z domova. Doručiť ju ale musí do 1 hodiny, pretože neskôr už nemožno vlastnosti spermií správne merať.
Motilita spermií je nízka, pokiaľ vzorka obsahuje 40 alebo menej percent pohyblivých spermií (progresívne aj neprogresívne).
Pomocou spermiogramu lekár zároveň posúdi celkové zdravie pohlavných orgánov a bezproblémovú ejakuláciu.
Liečba zníženej motility a podpora pohyblivosti spermií
Ako prvý krok odporúčam zaradiť zdravšie životné návyky. Hlavne:
- pravidelne cvičiť
- zdravo, pestro a čerstvo jesť
- udržať si vďaka tomu zdravú váhu
- prestať fajčiť
- piť alkohol čo najmenej
- nemať mobilný telefón vo vreckách blízko semenníkov
- neprehrievať semenníky v saunách, v horúcich kúpeľoch, vo vyhrievaných sedadlách a podobne
Ako druhý krok odporúčam zaradiť doplnok stravy pre podporu mužskej plodnosti. Funkcie semenníkov a tvorbu rýchlych a kvalitných spermií podporia české bylinné kapsuly Proerecta LONG. Obsahujú prospešný vitamíny, minerály a extrakty z bylín podporujúce funkcie rozmnožovacej sústavy.
Kliknite na tlačítko a čítajte o všetkých účinkoch priamo na e-shope Proerecta.com. Prípadnú objednávku dostanete diskrétne do 48 hodín a ihneď môžete podporiť plodnosť a motilitu spermií.
Pokiaľ má zlá motilita zdravotnú príčinu ako nízka hladina testosterónu či iných hormónov, pomôcť môže hormonálna terapia. Tú vždy predpisuje lekár. Pacientom sa podáva folikulostimulačný hormón alebo ľudský choriový gonadotropín. Choroby semenníkov môže vyriešiť chirurgický zákrok. Spýtajte sa na možnosti sexuológa, ktorý slabú motilitu zistí.
Čo sme zistili o motilite spermií?
Rôzne faktory ovplyvňujú mužskú plodnosť aj kvalitu a motilitu spermií. Pokiaľ sú spermie zdravé, k otehotneniu môže dôjsť aj pokiaľ ich je menej a majú horšiu pohyblivosť. Pokiaľ sa to nedarí, stále existuje možnosť ženu oplodniť in vitro (ľudovo v skúmavke) alebo spermie mužovi odobrať a dopraviť ich k vajíčku metódou intrauterinnej inseminácie IUI (zavedenie spermií do dutiny maternice špeciálnym nástrojom). Spermie sa zavádzajú priamo k vajíčku, takže sa samy prakticky nemusia pohybovať.
Poraďte sa s lekárom v prípade, že sa vám ženu nepodarilo oplodniť po roku neúspešnej snahy bez kondómu a antikoncepcie. Na test plodnosti je vhodné poslať tiež partnerku. Keď lekár zistí presnú príčinu, odporučí najvhodnejšiu liečbu. V redakcii Lepšia-erekcia.sk vám držíme palce 🙂
Motilita spermií a často kladené otázky FAQ
Kliknite na tlačítko a čítajte o všetkých účinkoch priamo na e-shope Proerecta.com. Prípadnú objednávku dostanete diskrétne do 48 hodín a ihneď môžete podporiť plodnosť a motilitu spermií.
Ďalšie články o kvalite spermií a podpore plodnosti