Cholesterol potrebujeme pre správnu tvorbu testosterónu, ďalších hormónov a buniek. Je dôležité konzumovať hlavne „dobrý a prospešný“ HDL cholesterol. LDL cholesterol totiž môže škodiť zdraviu a ovplyvniť aj hladinu testosterónu.
Jedzte zdravo, čerstvo, pestro, snažte sa hýbať a nemajte škodlivé zlozvyky. Zdravá životospráva je zásadná pre optimálnu hladinu cholesterolu aj testosterónu, ale tiež celkové zdravie a vitalitu.
Obsah článku
Testosterónová terapia a cholesterol
Terapia testosterónom sa predpisuje z dvoch hlavných dôvodov.
Prvým je hypogonadizmus, a teda znížená produkcia určitých hormónov u mužov a žien. Ide hlavne testosterón, ktorý je dôležitý pre obe pohlavia. Má vplyv na zrenie a vývin pohlavných orgánov, podieľa sa na sile a hospodárení s energiou a ovplyvňuje tiež sexuálnu energiu a zdravie.
Ďalej sa testosterónová terapia predpisuje pri zníženej hladine testosterónu. Tá síce prirodzene klesá po cca. 30 roku života o 1% ročne, ale kvôli chorobe alebo zlej životospráve môže klesať rýchlejšie na nebezpečne nízku hladinu. Presnú hladinu zistí iba krvný test.
Ľudia sa o znížený testosterón zaujímajú najčastejšie kvôli strate svalovej hmoty a fyzickej sily, ale tiež kvôli nízkemu erotickému libidu alebo slabej erekcii. Nízky testosterón obmedzuje kvalitu života a oslabuje predošlé schopnosti, silu a zdatnosť postihnutého.
Testosterónová terapia a „zatiaľ nejasné“ výkyvy cholesterolu
Vedecké dôkazy sa bohužiaľ rôznia. Zatiaľ nie je úplne jasné, či testosterónová terapia cholesterol zvýši alebo zníži a výsledky sa menia podľa pacientov, pohlavia, veku a celkového zdravotného stavu.
Podľa niektorých dôkazov má táto terapia pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu a hladinu môže aj zvyšovať. Preto je dôležité otvorene sa rozprávať s predpisujúcim lekárom a pravidelne chodiť na kontroly, pokiaľ testosterónovú liečbu predpíše.
Liečba testosterónom môže spôsobiť negatívne vedľajšie účinky, pričom niektoré sú podobné ako pri nízkej hladine testosterónu. Často ide o poruchy alebo choroby srdca a ciev, riziko vzniku rakoviny prostaty, problematické močenie, problémy s močovými cestami (zápaly), problémy so spánkom a podobne.
NÁKUPNÝ TIP:
Pokiaľ chcete cielene zvýšiť hladinu testosterónu, odporúčame český rastlinný doplnok v kapsulách Proerecta LONG pre mužov.
Súčasne sa snažte jesť zdravo podľa odporúčaní nižšie, aby ste mal vždy dostatočný HDL cholesterol a čo najmenej rizikového LDL.
Kliknite na tlačidlo a pozrite sa na všetky prospešné účinky LONGu na mužov. V prípade objednávky dostanete kapsuly diskrétne do 48 hodín. Ihneď tak môžete cielene zvýšiť hladinu testosterónu na bezpečnú úroveň.
Zdroje HDL cholesterolu v potravinách
HDL je skratka pre „hustejší high density lipoprotein“, a teda „lipoproteíny vysokej hustoty“. Pomáha presunu tukov do pečene, ktorá ich rozloží a vylúči z tela.
HDL spoločne s LDL (redší low density lipoprotein) a triglyceridy (molekuly tuku pre doplnenie energie) tvoria celkovú hladinu cholesterolu v organizme.
Na hladinu cholesterolu musíme myslieť po celý život, inak by sme dlhodobo ohrozili zdravie. Okrem stravy je pre udržanie hladiny HDL cholesterolu dôležitá tiež životospráva.
Optimálna hodnota HDL v tele sa stará o cholesterol a aterosklerotický plak uložený v tepnách, vďaka čomu tepny čistí a chráni pred zanášaním a zužovaním. Látky putujú do pečene a neohrozujú tak cievy a srdce upchatím. Vďaka tomu nás HDL cholesterol chráni pred chorobami srdca, ciev, infarktom a mŕtvicou.
Odporúča sa tzv. stredomorská strava, a teda jedálniček založený na veľkom množstve čerstvej zeleniny a ovocia, chudom mäse a rybách, semienkach a orieškoch, strukovinách, mliečnych výrobkoch, zdravých, prevažne rastlinných tukoch a tak ďalej. Potraviny by mali byť čo najmenej priemyselne spracované.
Mastné či inak nezdravé potraviny si doprajte iba veľmi zriedka, ideálne ale vôbec.
Zdroje dobrého HDL cholesterolu (čo jesť?) | Potraviny zvyšujúce zlý LDL cholesterol (čo obmedziť alebo nejesť?) |
olivový olej, kvalitné, za studena lisované rastlinné oleje (zdravé tuky) | vypražené jedlá |
celozrnné výrobky, pečivo (vláknina, vitamíny, minerály) | hotové jedlá, fast-foody, polotovary a priemyslovo spracované potraviny, trvanlivé a príliš konzervované potraviny |
strukoviny a semienka (vláknina, vitamíny, minerály) | presolené, presladené a príliš tučné jedlá |
zelenina a ovocie (vláknina a ďalšie látky) | mastné časti a druhy masa |
ryby bez kože a chudé mäsá – hydina, svalovina (zdravé tuky) | príliš tučné syry a mliečne výrobky nad 45% tuku |
kvasené mliečne výrobky, ideálne menej tučné, nízkotučné a polotučné (zdravé tuky, probiotiká) | údeniny a spracované mäsové výrobky, konzervy, paštéty, výrobky zo separátu (párky, špekáčiky) a pod. |
orechy (zdravé tuky, minerály) | maslo, stužené tuky, kokosový olej a tuk |
vajcia – maximálne 1 denne (zdravé tuky, minerály) | |
zdravé prílohy, nevyprážané a šetrne upravené na pare, varením, dusením a pod. |
Dobrý cholesterol získame zdravým životom a čo najmenej spracovaným jedálničkom. Vyššia hladina dobrého HDL cholesterolu pomáha prirodzene znížiť hladiny škodlivého LDL cholesterolu.
Rizikové faktory znižujúce dobrý HDL cholesterol
Hladinu HDL cholesterolu ovplyvňuje tiež životospráva a nie iba skladba jedálnička. Vyhýbajte sa týmto škodlivým faktorom:
- sedavý život bez športu a pohybu – odporúča sa aspoň 150 minút stredne ťažkej športovej záťaže za týždeň, ale pokojne aj viac. Denne cvičte minimálne 20 minút. V tomto článku vám stránka Erekcia.cz poradí, ako sa viac hýbať a najsť si čas každý deň.
- nadváha až obezita – snažte sa pohybom a zdravou stravou schudnúť a váhu si udržať
- fajčenie – nefajčite vôbec, pretože fajčenie znižuje HDL cholesterol
- cukrovka 2. typu (Diabetes mellitus 2. typu) – dodržujte odporúčania svojho diabetológa
- časté zápaly v tele – s podozrením na zápal vždy zájdite za lekárom
Spoločne so zdravým návykmi je dôležitá aj zdravá strava, hlavne tá stredomorská.
Čo je cholesterol a prečo môže byť nebezpečný?
Cholesterol je látka podobná tuku. V tele sa cholesterol nachádza v krvnom riečisku a tiež v pečeni, ktorá cholesterol rozloží a vylúči z tela. Pre správny rozklad a odstránenie cholesterolu je zdravie pečene dôležité.
Cholesterol je v tele potrebný a nemožno sa obísť celkom bez neho. Vytvárajú sa z neho bunky počas celého života. Ak by sme cholesterol neprijímali, v tele by sa nemohli tvoriť bunky ani niektoré hormóny. Bez nových buniek by telo rýchlo starlo, slablo a zlyhávali jeho funkcie.
Nezdravý je pre telo LDL cholesterol, pretože sa pomaly ukladá na stenách ciev a tým ich poškodzuje. Vytvára aterosklerotický plak (ateróm alebo plát), ktorý cievy oslabuje, poškodzuje, a hlavne zužuje. Kvôli plaku krv cez cievy nedokáže prúdiť výdatne, rýchlo a zásobovať orgány a tkanivá okysličenou krvou. HDL cholesterol pomáha znížiť a z ciev vyplaviť práve „zlý“ LDL cholesterol a ďalšie nečistoty.
Tento stav je nebezpečný. Ide o chorobu s názvom ateroskleróza. Tá okrem iného zvyšuje krvný tlak, opotrebuje cievy aj srdce a spôsobuje problémy s erekciou a erektílnu dysfunkciu. Vtedy krv neprúdi do penisu dostatočne alebo do neho neprúdi vôbec a postihnutý muž nedokáže dosiahnuť ani udržať spoľahlivú erekciu.
Plak sa z ciev môže uvoľniť a nebezpečne putovať krvou telom. Môže zablokovať a upchať ďalšie cievy a to aj tie dôležité vedúce do srdca alebo mozgu. Kvôli tomu je ateroskleróza častou príčinou infarktov srdca a mozgových porážok. Spôsobuje tiež angínu pectoris, čo je nebezpečná choroba a poškodenie ciev, ktoré srdce zásobujú krvou a kyslíkom.
Tabuľka optimálnej hladiny cholesterolu v krvi u zdravých dospelých ľudí
Hladina sa mení počas života. U detí býva niekedy vyššia, ale časom sa obvykle upraví do normálu.
Uvedené hodnoty sú platné pre zdravých dospelých ľudí. Aj zvýšený HDL cholesterol považujeme za rizikový, pretože stále ide o obecne zvýšený cholesterol. Presnú hladinu zmeria lekár z krvi, takže sa na meranie spýtajte behom najbližšej preventívnej prehliadky.
Ak máte zdravotné poistenie, raz za 2 roky na neho máte nárok zadarmo a meranie prepláca poisťovňa. Meranie zadarmo alebo za drobný poplatok dokonca ponúkajú aj niektoré lekárne, takže sa neváhajte spýtať. Je rozumné mať aktuálny prehľad o hladine svojho cholesterolu.
typ cholesterolu: | optimálna hladina: | zvýšená riziková hladina: |
HDL „dobrý“ cholesterol | do 3,9 – 5,2 nmol/litr krvi | nad 5,2 nmol/l už ide o zvýšený cholesterol |
LDL „zlý“ cholesterol | do 3,4 nmol/litr krvi | 3,4 a viac nmol/litr krvi, nad 4 je už hladina veľmi riziková |
triglyceridy (TGA alebo TGL „zlý cholesterol“) | do 1,7 nmol/litr krvi | nad 1,7 nmol/litr krvi |
Optimálnu hladinu cholesterolu udržíte zdravou stravou a pohybom. Nezabudnite na odpočinok.
Testosterón a dobrý HDL cholesterol
HDL cholesterol pomáha dostať zlý LDL cholesterol a ďalšie tuky (triglyceridy) z krvi do pečene. Pečeň ich spracuje a pomôže vylúčiť z tela.
Vďaka HDL sa telo lepšie zbavuje škodlivín. Znížená hladina HDL cholesterolu je riziková, pretože spomaľuje až zabraňuje vylučovaniu škodlivín z krvi do pečene. Ďalej zvyšuje riziko vzniku ochorení srdca a ciev, najmä spomenutej aterosklerózy.
Možno tvrdiť, že dostatočná hladina HDL telo v určitej miere chráni a je prospešná. Bohužiaľ terapia testosterónom a dopĺňanie hormónu do tela môže hladinu cholesterolu ako zvýšiť, tak znížiť. Výskum stále pokračuje a výsledky zatiaľ nie sú jednoznačné.
Možno teda poradiť iba riadiť sa vždy odporúčaním lekára v prípade zvýšeného cholesterolu aj v prípade výkyvov hladiny testosterónu. Cholesterol vám zmeria z krvi praktický lekár a pre zistenie hladiny testosterónu zájdite za sexuológom, urológom, andrológom, endokrinológom alebo gynekológom (ženy).
Dávajte pozor, pokiaľ užívate lieky alebo doplnky pre zvýšenie hladiny testosterónu. Môžu ovplyvniť hladiny cholesterolu v krvi. Pri liekoch sa informujte u predpisujúceho lekára, pri doplnkoch u predajcu. Doplnky neužívajte dlhodobo, zvlášť pokiaľ došlo k rapídnemu nárastu cholesterolu.
Testosterón a cholesterol – často kladené otázky
Vysoký cholesterol upcháva a blokuje cievy, takže do penisu nevteká dostatok krvi pre pevnú erekciu. Dlhodobo zúžené cievy preukázateľne spôsobujú slabú erekciu až erektílnu dysfunkciu.
ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE