PMS príznaky sú súborom nepríjemných telesných a duševných dopadov predmenštruačného syndrómu. PMS príznaky ženy trápia v poslednom týždni luteálnej fázy, čo je obdobie 1 až 2 týždňov pred nástupom menštruácie.
Príznaky PMS obvykle začínajú 5 dní pred začiatkom menštruácie a strácajú sa do 4 dní po začatí krvácania.
PMS príznaky môžu mať rôznu intenzitu. Zatiaľ, čo jedna žena nemá problém vyrovnať sa s nimi a nijak závažne ju neobmedzujú, druhá ich môže mať natoľko silné, že pomaly nevstane ani z postele.
Okrem ženy môžu PMS príznaky potrápiť aj jej partnera, ostatných členov domácnosti alebo kolegov na pracovisku. V mnohých prípadoch je to so ženou kvôli PMS príznakom doslova na nevydržanie.
Štatisticky až 90 % menštruujícich žien v reprodukčnom veku nejaké PMS príznaky pociťuje. Až u 40 % z nich ide o ťažké a závažné PMS príznaky. Ďalších 8 % z týchto žien trápí predmenštruačná dysforická porucha (PMDD), o ktorej sa podrobne dočítate na českej stránke Erekce.cz.
O PMS som už písala užitočný článok, v ktorom vysvetľujem kedy a prečo vlastne predmenštruačný syndróm vzniká. V tomto článku vymenúvam iba konkrétne PMS príznaky, aby ste lepšie chápala, či si nimi prechádzate aj vy.
Pátrala som v mnohých odborných zdrojoch, aby som našla čo najviac PMS príznakov. Na slovenskom internete sa totiž spomínajú iba tie najčastejšie a „najpálčivejšie“, pritom lekári uvádzajú, že ich je dokopy až 150. Bohužiaľ ich zatiaľ nikto nikde všetkých 150 nevymenoval. Ak viete o nejakých, ktoré som nespomenula, napíšte nám do komentára pod článkom, prosím 🙂
Obsah článku
Kedy už hovoríme o negatívnych PMS príznakoch? Čo musia spĺňať?
VIETE, ŽE všetky príznaky uvedené v zozname sa môžu u ženy objaviť kedykoľvek počas života, pričom sa nemusí jednať o „pravý“ príznak PMS? Čím ich je ale viac, o to je pravdepodobnejšie, že ide práve o PMS príznaky.
Lekári a vedci kladú na príznaky určité podmienky, aby ich mohli klasifikovať ako PMS príznaky:
Časová súvislosť. | PMS príznaky sa objavujú pravidelne v druhej polovici cyklu pred nástupom menštruácie. |
Pravidelnosť. | Príznaky PMS sa objavujú opakovane a to aspoň v 2 menštruačných cykloch za sebou. |
Vylúčenie iných príčin. | PMS príznaky nie sú spôsobené iným zdravotným stavom a objavujú sa iba pred nástupom menštruácie. |
Tabuľka podmienok, podľa ktorých odborníci určujú, či ide o PMS príznaky alebo iné „bežné“ zdravotné a duševné komplikácie
Najpodrobnejší zoznam PMS príznakov na (zatiaľ aspoň slovenskom) internete
Telesné PMS príznaky som rozdelila „od hlavy až po päty“. Začnem ale s psychickými príznakmi PMS, pretože tie si na sebe pravdepodobne všimnete najrýchlejšie.
Niektoré príznaky si môžu protirečiť, pretože zatiaľ, čo u jednej ženy dôjde k zosilneniu príznaku, u inej môže naopak dôjsť k oslabeniu. Príčinou takmer všetkých uvedených PMS príznakov je kolísanie hormonálnej rovnováhy.
Aby som vám trošku zlepšila náladu, nad niektorými odstavcami nájdete krátku priamu reč, ktorá ukazuje myšlienky, ktoré typicky prúdia v hlavách žien s PMS príznakmi 🙂
Ako sa teda prejavuje predmenštruačný syndróm na ženskom správaní?
Ani odborné zdroje neuvádzajú všetkých 150 PMS príznakov. Uvádzajú iba tie najzávažnejšie. (zdroj obrázku)
Duševné (psychické) PMS príznaky v zmenách nálady a emócií
My ženy sme citlivé stvorenia a PMS príznaky si najrýchlejšie všimneme práve podľa zmien nálady, emócií a správania. Tieto symptómy si obvykle všimneme omnoho skôr, než sa PMS začne prejavovať na výzore.
Omnoho rýchlejšie totiž spoznám, že som rozčúlená, než že som za posledné týždne pribrala o kilo navyše. Emočné PMS príznaky sú obecne najviac alarmujúce, bohužiaľ si ich často odskáču naši najbližší.
Zvýšené sexuálne libido
Zvýšené sexuálne libido môže počas PMS vzniknúť kvôli hormonálnym zmenám, konkrétne kvôli zvýšenej hladine testosterónu.
Hormonálne zmeny vyvolajú zmeny v nálade a emóciách, čo môže viesť k nárastu sexuálnej túžby. Zvýšené libido je normálnou súčasťou fyziologickej reakcie tela na hormonálnu nerovnováhu počas PMS.
Znížené sexuálne libido
Sexuálne libido môže počas PMS výrazne slabnúť. Vinníkom je typicky únava a podráždenosť, ale tiež bolesti a citlivosť genitálií, ktoré ženu oberú o záujem o sex. Aj znížené libido je normálnym príznakom PMS a s koncom menštruačného cyklu sa nálada obvykle vráti do normálu.
Vzrušenosť
Emočné zmeny behom PMS môžu zvýšiť citlivosť a nervozitu, čo môže viesť k pocitu duševného vzrušenia. Žena sa podvedome snaží tlmiť svoje negatívne emócie vzrušením, ktoré sa prejaví vo zvýšenom záujme o sex.
Pocity preťaženia
Aj pocity preťaženia sú dôsledkom hormonálnych zmien a s nimi spojených emočných výkyvov. Tieto výkyvy v žene rozvinú úzkosti a stresy, kvôli ktorým má pocit, že nič nezvláda tak, ako by mala a trápi sa ešte viac.
Mozgová hmla
Neschopnosť jasno myslieť
S mozgovou hmlou a vyčerpaným mozgom súvisí aj neschopnosť jasne myslieť. Opäť ide o dôsledok hormonálnych zmien. Tieto zmeny môžu vyvolávať problémy s koncentráciou a pamäťou, čo vedie ku zmätenosti a problematickému rozhodovaniu.
Problematické sústredenie až nesústredenosť
Kolísanie hormónov v PMS oslabuje funkcie mozgu. Mozog, ktorý nepracuje naplno, je rozptýlený, unavený a problematicky sa sústredí na úlohy. Aj tento PMS príznak sa obvykle zlepší po skončení menštruačného cyklu.
Zlé učenie, horšia schopnosť pamätať si informácie
Hormonálne výkyvy a negatívne emócie odkláňajú pozornosť od toho, čomu chce žena venovať pozornosť. Poriadne sa tak nesústredí a celkom logicky si nemôže nič poriadne zapamätať.
Nerozhodnosť
Žena je počas premenštruačného syndrómu neistá a značne nerozhodná, pretože mozog ovlplyvňuje zvýšená emocionálna nestabilita. Aj tu je na vine prúdenie mnohých rôznych myšlienok, z ktorých má žena problém sústrediť sa iba na jednu.
Nekontrolovateľné reakcie
Hormonálne zmeny a emočné výkyvy spôsobujú stratu kontroly nad svojimi emóciami a správaním, kvlôli čomu je náročné ovládnuť svoje reakcie.
Problémy ovládať hnev alebo smútok
Pôsobenie hormónov môže viesť k problému s ovládaním hnevu alebo smútku. Žena je tak až prehnane citlivá na negatívne emócie a len ťažko dokáže ovládať svoje reakcie. Kvôli tomu je nahnevaná alebo naopak smutná.
Vyhýbanie sa zodpovednosti
Hormonálne zmeny môžu aj za vyhýbanie sa zodpovednosti. Kvôli únave, zlej nálade a zníženej schopnosti zvládať každodenné úlohy sa žena môže začať vyhýbať povinnostiam alebo aj záľubám.
Nedostatok motivácie
Únava, podráždenost a znížený záujem o pôvodne obľúbené činnosti oberajú ženu o motiváciu. Kvôli apatii v nich prestáva vidieť zmysel, nedokáže si ich užívať a mať z nich radosť.
Zvýšená produktivita
Keď sa naješ, pomôžeš mi povešať tie záclony, potom budeme zavárať marhule, poobede vymaľujeme obývačku a večer sa prejdeme po centre, dáme si večeru a skočíme do kina, áno?
Výkyvy hormónov môžu niekedy produktivitu naopak podporiť. Ženy pociťujú príliv energie a púšťajú sa aj do vecí, ktoré zatiaľ nikdy nerobili alebo ich inokedy vôbec nerobia rady.
To je ale ten lepší prípad, pretože kvôli PMS príznakom produktivita s motiváciou typicky skôr slabnú.
Znížená produktivita
Znížená produktivita je častejšia, pretože žena sa sotva vyrovná so svojou únavou, nesústredenosťou a zlou náladou. Schopnosť sústrediť sa a plniť úlohy typicky zaostáva.
Pocit nervového vypätia
Nervozita a podráždenosť sa môžu natoľko vystupňovať, že sa žena ocitne na pokraji svojich síl a má pocit, že buď vybuchne alebo odpadne do postele.
Poruchy príjmu potravy
Hormonálna nerovnováha ovplyňuje tiež hladinu leptínu a ghrelínu, čo sú hormóny zodpovedné za pocity sýtosti alebo hladu.
- Žena sa môže počas PMS prejedať, pretože jej leptín neoznamuje, že už sýta a najedená je.
- Na druhej strane môže tiež nejesť, pretože ju ghrelín presviedča, že je hladná a stále sa jej do brucha niečo vojde.
Niektoré ženy majú chuť iba na niektoré konkrétne potraviny, iné jedia všetko, na čo sa pozrú a tie ostatné nejedia vôbec nič.
Je dôležité spomenúť, že hladina hormónov je v mnohom závislá práve od príjmu zdravých a pestrých potravín. Zdravá strava je teda veľmi dôležitá práve počas predmenštruačného syndrómu.
JEDZTE SPRÁVNE AJ POČAS PMS: Potraviny pre zmiernenie PMS. Čo jesť a nejesť? Informuje česká stránka Erekce.cz.
Časté zmeny nálad s prevahou tých negatívnych
Negatívne emócie ako smútok, podráždenosť, úzkosť a depresie sa často striedajú nielen počas menštruácie, ale tiež práve počas syndrómu PMS.
TIP: Rovnako správanie žien je počas PMS ovplyvnené hormonálnou nerovnováhou. Pokiaľ prevažujú negatívne nálady, predmenštruačný, menštruačný aj menopauzálny komfort pomôžu vďaka účinným bylinám navodiť české rastlinné kapsuly Proerecta WOMEN.
Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch WOMENu priamo na stránke Proerecta.com. Prípadnú objednávku vám e-shop doručí diskrétne do 48 hodín a ihneď tak môžete začať tlmiť negatívne nálady vyvolané predmenštruačným syndrómom.
Duševný nepokoj
Časté striedanie nálad zapáli v žene nepokoj, pretože často sama netuší, čo vlastne práve cíti, ako rýchlo sa pocity zmenia a ako s nimi má naložiť.
Neschopnosť uvoľniť sa
Napätie, nervozita a sústavný pocit, že žene hrozí niečo zlého, jej nedovoľujú upokojiť sa a premýšľať s chladnou hlavou.
Hnev
Hnev je často vyústením zvýšenej podráždenosti a zníženej tolerancie stresu. Keď žena tieto emócie nedokáže prehltnúť, hnevá sa na celý svet a odskáču si to obvykle tí najbližší, ktorí väčšinou za nič nemôžu.
Agresivita
Ženy s nižšou schopnosťou ovládať sa sú často náchylnejšie k agresívnemu správaniu a vyvolávaniu konfliktov. Okrem ženy opäť trpia jej najbližší alebo aj kolegovia v práci.
Zábudlivosť
Zábudlivosť a problémy s pamäťou sú obvykle dôsledkom nerovnováhy estrogénu, progesterónu a gonadotropín uvoľňujúceho hormónu, ktorý má vplyv na ich produkciu.
Hormóny v nerovnováhe môžu ovplyvniť funkciu mozgu a pamäť, čo môže viesť k dočasným problémom s koncentráciou a zapamätaním. Po odoznení PMS by sa mali funkcie vrátiť do normálu.
Zvýšená spavosť (hypersomnia)
Za zvýšenú potrebu spánku pri PMS môžu hormonálne zmeny (estrogén a progesterón), silnejšia únava a zlé nálady, ktoré ženu unavujú. Pri ťažších PMS príznakoch sa spánok zdá ako „jediné vyslobodenie“ z trápenia.
Nespavosť (insomnia)
Znížená potreba spánku v PMS má podobné príčiny ako tá zvýšená. Kolíše hladina tých istých hormónov, iba opačným smerom.
Spánok ovplyvňujú aj negatívne emócie, nad ktorými žena celú noc premýšľa a nedokáže zaspať. Zároveň sa môže v noci budiť kvôli nočným morám, bolestiam pŕs alebo nôh, nočnému poteniu a častejšej potrebe močiť.
Beznádejnosť
Smútok, apatia a nečinnosť, pocit utekajúceho vlaku a ďalšie negatívne emócie vedú až k beznádejnosti. Žena nevidí žiadnu ružovú budúcnosť a práve preto zatracuje aj súčasnosť aj keď vie, že PMS príznaky pominú. Keď si nimi ale práve prechádza, nepremýšľa triezvo a všetko si berie až príliš k srdcu.
Úzkosť
Úzkostné pocity patria medzi najčastejšie emócie medzi príznakmi PMS. Úzkosť je akýmsi nevysvetliteľným pocitom strachu a neopodstatnených obáv a to aj pokiaľ nemajú žiadny racionálny dôvod.
Depresie
Depresiu možno vnímať ako vyústenie všetkých ostatných negatívnych emócií. Typicky ide o kombináciu smútku, beznádeje, únavy a bezcieľnosti.
Samovražedné myšlienky
Depresia v PMS môže eskalovať až do pokusov o samovraždu. Už existuje niekoľko zdokumentovaných prípadov. Príčinou bola presnejšie predmenstruačná dysforická porucha PMDD, ktorá má príznaky podobné PMS príznakom, tie sú však omnoho silnejšie a závažnejšie.
Tento PMS príznak je veľmi závažným a život ohrozujúcim príznakom PMS, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
Smútok
Smútok je dôsledkom prehnanej citlivosti na negatívne emócie. Smútok je bežným PMS príznakom a obvykle sa zlepší po skončení menštruačného cyklu.
Plač
Okrem plaču kvôli smutným veciam môže žena plakať aj kvôli dobrým situáciám. Hormonálne zmeny nútia ženu reagovať neprimerane a inak, než by sama čakala.
Apatia
Apatia je súbor pocitov nezáujmu a ľahostajnosti k okolnému světu. Ženě „může být jedno“ i to, z čeho má jindy velikou radost nebo to, co by jí jindy rozčílilo. V apatii nepociťuje skoro žádné emoce.
Nedostatok radosti zo života
Hormonálne zmeny a fyzické aj duševné vyčerpanie ovplyvňujú schopnosť užívať si radostné chvíle.
Časté duševné výlevy až výbuchy
Zmeny môžu počas PMS zvyšovať citlivosť na stres a znižovať schopnosť zvládať svoje emócie. Žena môže vybuchnúť nepredvídateľnou reakciou a všetky svoje myšlienky prezentovať verejne, aj keď o ne pôvodne nikto nestál.
Prehnaná snaha o vlastnú obranu
Citlivosť na vonkajšie podnety a zlý úsudok môžu viesť k obranným reakciám. Často sú vzhľadom k danej situácii nevhodné až prehnané, pričom ich žena neskôr často ľutuje.
Tvrdohlavosť
Zmeny nálad môžu zvýšiť odpor k ponukám a znížiť ochotu ustúpiť, čo je definíciou tvrdohlavosti.
Úmyselné sebapoškodzovanie
V dôsledku pôsobenia negatívnych emócií a pocitov obvykle neopodstatneného previnenia si môže žena v rámci PMS príznakov ubližovať.
Aj tento prejav je rovnako ako sebevražedné myšlienky vážnym príznakom PMS a vyžaduje okamžitú odbornú pomoc psychológa. Z hľadiska závažnosti možno tento prejav pripísať aj poruche PMDD.
Znížené sebavedomie, nízke ego
Prehnaná sebakritika a absencia sebadôvery vyústi do zníženého sebavedomia a pocitov menšej hodnoty. Kvôli tomu sa môže žena začať vyhýbať činnostiam, ktoré jej inak žiadny problém nerobia.
Urážlivosť a vzťahovačnosť
Zvýšená citlivosť na vonkajšie podnety vedie k prehnaným reakciám, kedy sa PMSkom precitlivelá žena bezdôvodne uráža.
Schopnosť niekoho ľahko uraziť a ponížiť
Kvôli zmätenosti spôsobenej PMS si žena príliš neuvedomuje, čo komu hovorí a ako na to kto zareaguje, čím môže uraziť aj celkom neznámych ľudí.
Negatívne výhľady na budúcnosť
PMS zhorší náladu a zníži celkovú motiváciu, čoho dôsledkom sú pesimistické výhľady na budúcnosť.
Žiarlivosť
Zvýšená citlivosť na situácie vo vzťahu, oslabené ego a celková neistota sa prejavia ako žiarlivosť.
Paranoja
Prehnané obavy, neprimerané podozrievanie a tendencie k fantazírovaniu podporené predmenštruačným syndrómom sa prejevujú ako paranoja.
Nevysvetliteľný strach
Prítomnosť úzkosti počas PMS môže vyústiť v neprimeraný strach z rôznych situácií a to aj pokiaľ je strach celkom neopodstatnený.
Zhoršenie už existujúcich obáv o duševné zdravie
Pokiaľ žena trpí nejakou duševnou komplikáciou aj mimo predmenštruačný syndróm, pôsobením hormónov a zmien správania môže dôjsť k jej zhoršeniu.
Pocity osamelosti
Aj pocity osamelosti sú dôsledkom hormonálnych zmien a výkyvov emócií. Žena môže mať v PMS pocit odtrhnutia od ostatných ľudí a to sa prejavuje ako pocit osamelosti.
Vyhýbanie sa socializácii a interakcii s inými ľuďmi
Opakom pocitu osamelosti je zvýšená podráždenosť a znížená schopnosť znášať spoločnosť iných ľudí vrátane rodiny. Žena je uzavrená a neochotná zdieľať pocity či komunikovať s inými. Vtedy žena osamelosť preferuje a vyhľadáva.
Pocity viny a previnenia
Až prehnané vnímanie vlastných chýb a nedostatkov sa prejaví v pocitoch previnenia, aj keď reálne k žiadnemu nedošlo.
Zvýšené riziko návykového správania
Hormonálne zmeny a emočné výkyvy môžu zvýšiť túžbu po okamžitej úľave a znížení emocionálneho napätia, čo môže viesť k hľadaní úniku v podobe nakupovania, prejedania sa a bohužiaľ tiež užívania drog, fajčenia a pitia alkoholu či iných závislostí. Pomôcť tu môže adiktológ.
Možný nárast kriminálneho správania
Rovnaké dôvody môžu ovplyvniť schopnosť kontrolovať impulzy, čo môže viesť k rizikovému správaniu. Tento prejav síce nie je bežný a žena sa obvykle dokáže „udržať na uzde“, ale stále ide o možný závažný príznak PMS, ktorý vyžaduje pozornosť a starostlivosť psychológa.
Telesné (fyzické) PMS príznaky
Tak ako dokáže predmenštruačný syndróm od základu zmeniť ženské správanie, môže sa rovnako viditeľne prejaviť na tom, ako vyzeráme.
Nakoľko tieto zmeny sú prevažne negatívne a mnohé ženy sa s nimi nedokážu vysporiadať, aj fyzické zmeny prehlbujú závažnosť tých duševných. Predsalen to, ako vyzeráme, v obrovskej miere ovplyvňuje to, ako sa cítime a ako sme so sebou spokojné.
Únava
Aj únava a silnejšie vyčerpanie sú dôsledky hormonálnych a telesných zmien. Zvýšený progesterón s estrogénom môžu ovplyvniť hladiny energie a spôsobiť pocit únavy a vyčerpania. Žena by mala kvalitne a dostatočne spať počas PMS aj kedykoľvek mimo neho.
Zadržiavanie vody a opuchy
Zvýšené hladiny hormónov môžu viesť k zadržiavaniu (retencii) tekutín v tkanivách, čo sa prejavuje opuchmi. Žena si ich typicky všimne na končatinách a teda na nohách a rukách.
Môže dôjsť tiež k retencii a teda zadržiavaniu moču.
Zvýšené potenie
Hormóny v nerovnováhe ovplyvňujú termoreguláciu tela a spôsobujú náhly nárast telesnej teploty aj hyperaktivitu potných žliaz. Telo logicky reaguje silnejším až nadmerným potením.
Nočné potenie
Hlavne kolísanie hladiny estrogénov narušuje normálnu termoreguláciu tela, čo tiež vedie k náhlemu zvýšeniu teploty a poteniu počas noci. Žena sa tak budí zo spánku a nemôže poriadne spať, takže je opäť o niečo unavenejšia počas dňa.
Návaly tepla
Nemotornosť
Kolísanie hlavne progesterónu môže ovplyvniť koordináciu pohybov a reakčný čas. To môže viesť k dočasným problémom s bežným pohybom.
Zvýšená tvorba modrín
Hormonálne zmeny môžu aj za zvýšenú tvorbu modrín kdekoľvek na tele. Kolísanie hormónov môže ovplyvniť pevnosť kože a elasticitu ciev, ktoré sú tak krehkejšie a citlivejšie na poškodenie. Výsledkom je tvorba modrín aj po slabom údere alebo silnejšom dotyku.
Zvýšená srdečná frekvencia
Zvýšená citlivosť na svetlo
Hormonálna nerovnováha často zhoršuje funkcie nervového systému a citlivosť senzorických receptorov vrátane zraku. Kvôli tomu žena silnejšie reaguje na svetlo a v jasnom svetle se cíti nepohodlne.
Zvýšená citlivosť na zvuk
Rovnaký dôvod zvyšuje aj reaktivitu na zvuky a to aj pokiaľ nie sú vôbec hlasné.
Možno aj sama na sebe pozorujete, že počas PMS doslova neznesiete niektoré zvuky, ale ani pachy, dotyky či iné vnemy podobne, ako počas menštruácie. Všetko je opäť dôsledkom hormonálnej nerovnováhy.
Zvýšená citlivosť na dotyk
Zmenená funkcia senzorických receptorov a nervového systému môže zvýšiť reaktivitu na dotyky a vyvolať nepohodlie pri telesných kontaktoch.
Tu môže trpieť aj váš partner, ktorý sa vás snaží v ťažkých chvíľach dotykom a pohladením podporiť. Aby porozumel, čím všetkým si kvôli PMS príznakom prechádzate, dajte mu prečítať tento článok. Iste bude prekvapený a s dotykmi vám dá na nejaký čas pokoj 🙂 Zároveň hrozí aj obojstranná sexuálna frustrácia.
MAJTE PREHĽAD: Sexuálna frustrácia: Ako poznať, že ste frustrovaní? Príčiny, nepríjemné prejavy a rýchla pomoc.
Zvýšená citlivosť na chemikálie
Senzorické receptory na pokožke reagujú silnejšie na vonkajšie podnety, čoho dôsledkom môže byť zvýšená reaktivita na niektoré chemické látky v kozmetike alebo oblečení.
Žena tak môže kvôli PMS príznakom reagovať alergickou reakciou a podráždením aj na látky, ktoré inak znáša dobre. Aspoň behom PMS sa snažte vyhnúť prípadným spúšťačom. Typické je podráždenie alebo aj zhoršovanie atopického ekzému a ďalších kožných problémov.
PMS príznaky na prsiach
Mnohé z negatívnych PMS príznakov ako znížené sebavedomie a vyhýbanie sa kontaktom s ľuďmi pramenia aj zo síce prirodzených, ale často nepekných zmien, ktoré si žena všimne na svojich prsiach.
Citlivosť prsníkov
Hormonálne zmeny môžu spôsobiť opuch prsníkov a zvýšenú citlivosť pŕs aj bradaviek na dotyk.
Opuch prsníkov
Hormonálne zmeny môžu spôsobiť zadržiavanie (retenciu) tekutín v tele, čo sa okrem opuchov končatín prejavuje aj opuchni pŕs. Opuchnuté prsia sú bolestivé a vyvolávajú nepríjemné podráždenie.
Zväčšenie prsníkov
Zadržiavanie tekutín a zvýšený prietok krvi do pŕs môže dočasne zväčšiť ich objem.
Tento PMS príznak vás možno poteší a rovnako tak aj vášho partnera. Kvôli bolesti a nepríjemnému pnutiu bude ale radosť trvať asi veľmi krátko 🙂
PMS príznaky na hlave, v krku, nose, ušiach a očiach
Kvôli príznakom PMS môže mať žena problém zvládať svoje bežné činnosti a to hlavne kvôli týmto:
Tinnitus (zvonenie v ušiach)
Aj tu ide o zmenenú funkciu nervového systému a poruchu vnímania zvukov, čo môže viesť k tinnitu a teda zvoneniu v ušiach. Tinnitus je bežným príznakom PMS a objaviť sa môže rovnako počas menopauzy alebo tehotenstva.
Závrat
Hormonálna nerovnováha ovplyvňuje krvný tlak, cievny systém a vestibulárny aparát, čoho dôsledkom môžu byť pocity závratu, nestability a straty rovnováhy.
Ak závraty mávate, je rozumné vyhýbať sa vedeniu automobilu a ďalším činnostiam, pri ktorých je nevyhnutný koordinovaný pohyb.
Bolesti hlavy až migrény
Tvorba oparov
Opary na perách ale aj inde na tele vrátane genitálu sa môžu objaviť ako PMS príznak v dôsledku oslabenia imunitného systému. Oslabená obranyschopnosť organizmu zvyšuje riziko nakazenia s vírusom Herpes simplex, ktorý vytvára opary.
Opuchnuté oči
Aj tu ide o dôsledok zadržiavania vody v tele, ktorá môže vyvolať opuchy očných viečok a okolitých tkanív. Vyskúšajte studené obklady.
Rozmazané videnie
Kolísanie hormónov môže ovplyvniť tekutosť rohovky a zmeniť tvar šosovky oka. To môže viesť k dočasnému rozmazaniu obrazu. Problémy so zrakom sa obvykle zlepšia po skončení menštruačného cyklu.
Zmeny v hormonálnom systéme môžu ovplyvniť funkcie Meibomských žliaz v oku, čo môže spôsobiť zápal, tvorbu jačmenného zrna v oku a syndróm suchého oka.
Suché ústa
Hormonálne zmeny môžu oplyvniť produkciu slín a spôsobiť sucho v ústach. Vždy dostatočne pite a tvorbu slín podporte napríklad žuvaním žuvačiek.
Nealergická nádcha
Zhoršenie príznakov alergie
Zmeny funkcie imunitného systému môžu zvýšiť citlivosť na alergény a to aj pokiaľ na nich žena inokedy alergicky nereaguje. Aj tu si sledujte konkrétne spúšťače a snažte sa im počas PMS vyhýbať, pokiaľ je to možné.
Zvýšená citlivosť na pachy
Kolísanie hladín estrogénu môže podporiť funkcie čuchových receptorov a vyvolať intenzívnejšie vnímanie pachov aj vôní. Žene vtedy môžu byť nepríjemné aj bežné vône a pachy, ktoré by inokedy celkom ignorovala a nevnímala ich.
PMS príznaky na pľúcach a dýchacej sústave
Aj problémy s dýchaním a funkciou pľúc sú hlavne dôsledkom výrazných hormonálnych zmien v PMS.
Dýchavičnosť
Zhoršenie astmy
Ženy, ktoré už astmou trpia, môžu zaznamenať zhoršenie jej príznakov. Opäť sa zvyšuje dýchavičnosť a silnie kašeľ.
Bolesť krku
Znížená funkcia imunitného systému a vysychanie slizníc môže viesť ku zvýšenej citlivosti na vírusy a baktérie, ktoré vyvolajú bolesť v krku.
Pocit knedle v krku
Hormonálne zmeny ovplyvňujú citlivosť svalov a tkanív v krku. Okrem problémov s dychom to môže viesť k pocitu knedle a zablokovania krku.
Chrapľavý hlas (chraplák)
Hormonálne zmeny ovplyvňujú aj hlasivky a tvorbu hlasu, čím spôsobujú chrapot a nezvyčajný hlas. Behom PMS hlasivky šetrite a nerozprávajte zbytočne nahlas ani nekričte. Verte, že sa potěší aj váš partner alebo rodina 🙂
PMS príznaky na trávení
Tieto PMS príznaky patria medzi tie „pálčivějšie“, pretože môžu zvýšiť váhu ženy, čo je bezpochyby veľmi nežiaduce.
Priberanie na váhe
Hormonálne zmeny môžu spomaľovať metabolizmus a zvyšovať chuť do jedla, čo logicky povedie k narastaniu váhy.
Snažte sa aspoň dočasne obmedziť konzumáciu potravín bohatých na sacharidy a tuky. Okrem vyváženej a pestrej stravy sa snažte zaradiť tiež pravidelný pohyb nepretržite aspoň 25 minút denne.
Znížená chuť do jedla
Hormonálne zmeny niekedy môžu aj za pokles chuti do jedla. Náš apetít je totiž opäť dôsledkom pôsobenia hormónpv, konkrétne hormónu ghrelínu.
Nadúvanie
Hormonálne zmeny môžu ovplyvniť pohyb čriev (črevnú peristaltiku). Dbajte na vyváženú stravu a obmedzte konzumáciu nadúvavých potravín (strukoviny, hlúbová zelenina, cibuľa, cesnak, silne korenené jedlá, sýtené vody, kysnuté pečivo, alkohol), zároveň sa snažte vyhýbať nadmernému stresu, ktorý môže nadúvanie zhoršovať.
Zápcha
Spomalenie činnosti čriev môže viesť k zápche, nadúvaniu a nepohodliu v bruchu.
Udržte si vyváženú stravu bohatú na vlákninu a dostatočne pite, aby ste minimalizovala riziko vzniku zápchy a to kedykoľvek a nie iba počas PMS.
Hnačka
Žalúdočná nevoľnosť
Žalúdočná nevoľnosť môže viesť až ku zvracaniu. Snažte sa zdravo jesť a udržať aktívny a zdravý životný štýl. Voľne dostupné prípravky proti žalúdočnej nevoľnosti zoženiete v lekárni.
Zvýšená chuť na slané potraviny
Hormonálne zmeny, ktoré vedú ku zvýšenému zadržiavaniu vody môžu aj za zvýšenú potrebu soli.
Nadmerný príjem soli je ale zdraviu škodlivý, preto obmedzte konzumáciu slaných potravín aj napriek silnej chuti na slané. Piť môžete minerálne vody, ktoré obsahujú vyšší podiel solí.
Zvýšená chuť na sladké potraviny
Aj tu ide o vplyv hormonálnych zmien, ktoré vyvolávajú túžbu po sladkých a tiež tučných potravinách. Žena v PMS sa zároveň pomocou sladkostí snaží zlepšiť si náladu, pretože PMS sa prejavuje práve negatívnymi náladami. Toto prejedanie a nevhodná skladba jedálničku môže aj za priberanie na váhe.
Aj tu sa preto snažte obmedziť konzumáciu sladkých potravín a nahraďte ich zdravšími alternatívami ako napríklad sušeným ovocím.
Zvýšená túžba po alkohole
Žena kvôli PMS príznakom trpí nepríjemnými emóciami a pocitmi, ktoré sa snaží tlmiť práve alkoholom alebo inými nevhodnými látkami. Podvedome sa snaží zmierniť stresy a úzkosti.
Keďže alkohol má iba negatívne účinky, snažte sa zlepšiť si náladu fyzickou aktivitou, pomocou koníčkov, dostatočného odpočinku a zdravej životosprávy.
Zvýšená citlivosť na alkohol
Aj pokiaľ žena alkohol zvláda normálne a niekoľko pohárikov jej inokedy nerobí problém, počas PMS môže byť na alkohol citlivejšia a zle zvládať jeho účinky. Pred menštruáciou sa niektoré ženy opijú aj z malej časti toho, čo znesú mimo predmenštruačný syndróm.
Jediná rada je nepiť alkohol vôbec a to ani mimo PMS. Alkohol totiž nemá pre telo žiadne benefity, ale iba nevýhody.
Zvýšená citlivosť na intenzívne chute, korenie a pod.
Hormonálne zmeny môžu ovplyvniť chuťové receptory a zvýšiť ich citlivosť na konkrétne chute. Tento PMS príznak sa obvykle spája aj s citlivosťou na pachy a vône. Často aj tie, ktoré žena inak miluje.
Pomoc je jednoduchá a to nejesť na nejaký čas dráždivé potraviny ani nepiť dráždivé nápoje.
Zvýšený smäd
Nadmerný smäd súvisí s nadmerným potením a návalmi tepla. Dochádza ku zmenám v rovnováhe tekutín v organizme.
Počas PMS aj mimo neho dbajte na dostatočný pitný režim.
Príznaky PMS na genitáliách a v intímnej oblasti
Ďalšia várka závažnejších PMS príznakov intímneho charakteru.
Častejšie močenie
Časté močenie súvisí s častejším pitím kvôli dehydratácii z potenia. Hormonálne zmeny ovplyvňujú funkcie obličiek a močového mechúra, čoho dôsledkom je častejšie nutkanie na močenie.
Ak ale máte smäd, vždy dostatočne pite aj pod hrozbou častejšieho močenia. Telu je potrebné dodať, čo potrebuje a to aj pokiaľ by ste mala chodiť častejšie na malú. Rizikom je naopak dehydratácia.
Vyššie riziko kvasinkových infekcií
Hormonálna nerovnováha môže znižovať imunitné reakcie tela, čo nahráva riziku vzniku infekcií, typicky vaginálnej mykózy spôsobenej kvasinkou Candida albicans.
Dbajte na správnu hygienu intímnych partií a zvážte konzultáciu s lekárom ohľadom liečby kvasinkových infekcií.
Častejšie infekcie močových ciest
Predmenštruačný syndróm môže narušiť obranyschopnosť a vyvolať zmeny v mikrobióme močových ciest. To môže viesť ku vzniku infekcií močových ciest.
Častejšie prepuknutie vírusu Herpes simplex
Aj tu oslabená imunita zvyšuje náchylnosť na infekcie. Veľmi časté je prepuknutie vírusu Herpes simplex, ktorý sa prejavuje vo forme oparov a to aj tých genitálnych.
Suchá pošva (vaginálna atrofia)
Hormonálne zmeny môžu zhoršiť hladinu vlhkosti v pošve, čo spôsobí nepríjemné pocity suchosti. Táto vaginálna suchosť je pre ženu nepríjemná a pri sexe alebo masturbácii jej spôsobuje bolesti (lekársky dyspareunia).
MAJTE PREHĽAD: Vaginálna suchosť (atrofia): Aké sú príčiny a čo robiť pre prirodzene vlhkú vagínu?
PMS príznaky na koži
Aj krásna a jasná pleť je jedným z ukazovateľov našej ženskej krásy. Kvôli PMS príznakom sa môže žena potýkať s niekoľkými problémami.
Akné
Kolísanie hormónov môže zvyšovať produkciu kožného mazu, ktorý môže upchávať póry a podnietiť vznik akné. Ideálne bude konzultovať akné s dermatológom. Akné a ďalšie nepekné vyrážky by mali po PMS zmiznúť.
Suchá koža
Kvôli nerovnováhe hormónov dochádza k dehydratácii a oslabeniu elasticity kože. Suchá koža praská a ľahko sa podráždi. Aspoň behom PMS používajte hydratačné kozmetické prípravky.
Mastná pleť
Mastná pleť je počas PMS spôsobená nadmernou produkciou kožného mazu kvôli hormónom. Snažte sa dbať na čistotu pleti a používať produkty, ktoré regulujú nadmernú tvorbu kožného mazu. Poradí dermatológ alebo lekárnik.
Mastná pokožka hlavy
Okrem tváre sa môže zvyšovať aj mastnota pleti inde na tele. Toto zvýšenie si všimnete hlavne podľa mastných vlasov a potreby umývať si ich častejšie.
Opuhy tváre a končatín
Opäť sa vraciame k hormónmi vyvolanej retencii vody v tele. Tá sa prejaví opuchmi nielen končatín, ale tiež tváre. Ak sa vám zdá, že vám nejako narástli líca, nemusí ísť o nadbytočný tuk, ale práve o uloženú vodu.
Zhoršenenie rosacey, ekzémov alebo psoriázy
PMS ovplyvňuje stav kože žien pred nástupom menštruácie. Stav môže viesť k podráždeniu a zápalom kože, čo môže zhoršovať príznaky ekzémov a ďalších kožných komplikácií. O vhodnej starostlivosti sa porozprávajte s dermatológom.
PMS príznaky na svaloch, kostiach a kĺboch
Ženy sa počas predmenštruačného syndrómu sťažujú aj na problematický pohyb, ktorý ich obmedzuje vo výkone bežných aktivít.
Bolesti chrbta
Práve v období pred menštruáciou môžu byť bolesti chrbta výraznejšie. Dôvodom je zvýšená hladina prostaglandínov, ktoré vyvolávajú kŕče a bolesti chrbtice.
Bolesť nôh
Bolesť kĺbov alebo zhoršujúca sa artritída
Výkyvy hormónov spôsobujú zápaly a bolesti kĺbov. Počas PMS môžu ženy zaznamenať zvýšenú citlivosť v kĺboch a tiež postupný rozvoj artritídy (zápalov kĺbov).
Svalová slabosť
Hormóny v nerovnováhe môžu aj za únavu a pocity slabosti svalstva. To následne vedie ku zníženiu fyzickej výkonnosti a zvýšeniu potreby častejšie odpočívať a ideálne sa ani nepohnúť.
Svalová stuhnutosť
Svalová stuhnutosť je posledným PMS príznakom, ktorý sa mi podarilo dohľadať. Zvýšená citlivosť svalov, ich stuhnutosť a slabosť spôsobujú žene nepohodlie a obmedzujú ju v pohybe.
Aj navzdory negatívnym PMS príznakom vám každý lekár odporučí pravidelne cvičiť a stuhnuté svaly pravidelne rozhýbať. Pohyb je prírodný liek snáď na všetko, tak na neho nezabúdajte 🙂 Držím vám palce a prajem hlavne odhodlanie a trpezlivosť.
Ospravedlňujem sa všetkým čitateľkám, ale aj napriek tomu, že odborníci uvádzajú až 150 PMS príznakov, všetkých 150 sa mi ich dohľadat nepodarilo. Žiadny odborný zdroj ich všetky nevymenoval.
Preto by som vás rada poprosila, aby ste do komentára pod článkom pridala akékoľvek ďalšie PMS príznaky, ktoré mi mohli uniknúť. Zároveň môžete pridať vlastnú skúsenosť s PMS symptómami.
Nás v redakcii Lepšia-Erekcia.sk aj ostatné čitateľky budú zaujímať vaše skúsenosti a tipy, ako PMS príznaky zmierniť. Ďakujem vám za komentáre a prajem krásny deň bez PMS príznakov 🙂
Ďalšie články o problematickej menštruácii, menopauze, premenštruačnom syndróme PMS a tipy, ako ich zmierniť