Postmenopauza je prirodzené a celkom normálne obdobie v živote každej starnúcej ženy. Označuje obdobie po aspoň 12 mesiacoch od poslednej menštruácie. Ročné obdobie od poslednej menštruácie odborne nazývame ako menopauza, aj keď toto obdobie môže trvať aj 3 až 5 rokov. Počas menopauzy sa žena prispôsobuje všetkým hormonálnym zmenám, prirodzene zpomaľuje, upokojuje sa a pomaly sa pripravuje na zaslúžený odpočinok a teda dôchodok.
Postmenopauzu teda chápeme ako obdobie po 12 mesiacoch od poslednej menštruácie, počas ktorého postupne slabnú až celkom miznú niektoré nepríjemné príznaky menopauzy. Postmenopauzu môže žena vnímať ako úľavu a akési vítané „vyslobodenie“, pretože mnohé menopauzálne ženy svoje príznaky nezvládajú dobre.
Aj napriek tomu, že negatívne príznaky slabnú, iné sa môžu naopak objaviť práve počas postmenopauzy. Najčastejšie ide o zvýšené riziko vzniku osteoporózy (rednutie a zvýšená lámavosť kostí) alebo ochorení srdca a ďalších.
V článku sa bližšie pozrieme na možné negatíva postmenopauzy a samozrejme na dostupné metódy liečby a úľavy od príznakov.
Obsah článku
Čo presne je postmenopauza?
Postmenopauza označuje obdobie po tom, čo si žena už prešla menopauzou. Keď ste v postmenopauze, znamená to, že ste minimálne 12 mesiacov po sebe nemala ani jednu menštruáciu. Pokiaľ ste menštruáciu mala, zatiaľ ste bola iba v perimenopauze. Keď sa stratí na 12 mesiacov, už ste vstúpila do menopauzy. Keď sa telo prispôsobí všetkým zmenám, vstúpila ste do postmenopauzy.
V postmenopauzálnom veku už nemôžete ovulovať a teda uvoľňovať vajíčka, čo znamená, že váš reprodukčný vek skončil a teraz ste už neplodná.
Dobrou správou je, že pokiaľ ste trpela nepríjemnými príznakmi menopauzy, tie by teraz mali slabnúť alebo sa až úplne stratiť. Je ale pravdou, že niektoré ženy tieto príznaky pociťujú niekdy aj 10 rokov alebo aj dlhšie po menopauze.
Konkrétny vek nástupu postmenopauzy nemožno špecifikovať. Ide o obdobie po menopauze a teda po 12 mesiacoch bez menštruácie.
Ako dlho trvá postmenopauza?
Akonáhle do postmenopauzy vstúpite, zostanete v nej až do konca svojho života. Trvanie teda môže byť rôzne dlhé. Hladiny pohlavných hormónov (estrogény, progesterón) budú veľmi nízke, kvôli čomu už nebudete nikdy menštruovať a tým sa stanete neplodnou. Bez pôsobenia hormónov vaječníky prestávajú uvoľňovať vajíčka, takže už nemôžete otehotnieť. Stretnúť sa bohužiaľ môžete s negatívnymi príznakmi hormonálnej nerovnováhy, pretože dochádza k masívnemu úbytku hormónov.
VIETE, že mnohé ženy si práve až v postmenopauzálnom veku začínajú užívať sex naplno? Už sa nemusia báť, že by otehotneli, nemusia užívať antikoncepciu ani sa chrániť inak. Vďaka tejto úľave sa dokážu dokonale uvoľniť a omnoho lepšie si sex vychutnať.
Otázkou však je, či ich starnúci partneri sex ešte „ustoja“ a tiež to, či negatívne príznaky postmenopauzy neoberú ženu o sexuálne libido. Najlepšia rada je tu vyskúšať všetko priamo na sebe a podľa toho se ďalej zariadiť.
Pánom v seniorskom veku, ktorých trápi problematická erekcia, odporúčam vybrať si niektorý z redakčne hodnotených doplnkov stravy pre podporu erekcie pod týmto odkazom.
3 fázy menopauzy
Menopauza je už definitívny stav, ale má obdobia, ktoré ju predchádzajú. Postmenopauza je obdobie po skončení menopauzy.
- Perimenopauza: Rôzne dlhé obdobie vedúce k menopauze. Trvá zhruba 4 až 8 rokov, ale môže trvať aj iba niekoľko mesiacov alebo až 10 rokov. Má svoje príznaky veľmi podobné príznakom menopauzy. Typicky ide o návaly tepla, silnejšie potenie, vaginálnu suchosť (vaginálnu atrofiu), priberanie na váhe a emocionálne zmeny. Je to doba, kedy vaječníky prestávajú pracovať a produkovať pohlavné hormóny (estrogény). Kvôli vzniknutej hormonálnej nerovnováhe sa menštruácie stávajú nepravidelné, príliš silné alebo naopak slabé až nepostrehnuteľné. Počas perimenopauzy je žena stále schopná otehotnieť, aj keď také tehotenstvo je už rizikové a lekári v tomto veku otehotnenie neodporúčajú. Hrozia zdravotné komplikácie pre tehotnú ženu aj jej dieťa.
- Menopauza: Zhruba ročné obdobie, ktoré sa môže „pretiahnuť“ pokojne až na 10 alebo aj viac rokov. Žena už neprodukuje hormóny riadiace menštruáciu, takže menštruáciu stráca a nemôže už otehotnieť, dieťa vynosiť ani kojiť. O menopauze hovoríme, ak žena nemala menštruáciu minimálne 12 mesiacov po sebe. Po uplynutí roku žena vstupuje do postmenopauzy.
- Postmenopauza: Nasleduje po menopauze. Akonáhle do nej žena vstúpi, zostáva v nej až do konca života. Postmenopauzálne ženy sú vystavené zvýšenému riziku osteoporózy, chorôb srdca a ďalších rizikových stavov.
Premenopauza prechádzajúca do perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy. Uvedené veky sú orientačné a všetky etapy môžu u ženy nastúpiť aj predčasne alebo oneskorene.
Príznaky postmenopauzy
Postmenopauza sa bohužiaľ prejavuje veľmi podobne ako menopauza. Príznaky spravidla postupne slabnú až miznú, ale opäť nemožno vopred vedieť, ktoré príznaky zostanú ani aké závažné a intenzívne budú.
Väčšina uvedených príznakov je dôsledkom zníženej hladiny reprodukčných hormónov, ktoré žena prestáva produkovať:
- návaly tepla a nočné potenie (spôsobuje ich znížená hladina estrogénu a nie je vôbec ojedinelé zažívať návaly aj dlhé roky po menopauze),
- vaginálna suchosť (vaginálna atrofia),
- bolestivý sex alebo masturbácia (dyspareunia),
- kolísanie erotického libida,
- depresie a časté zmeny nálad,
- nespavosť (insomnia),
- nárast hmotnosti prevažne v oblasti brucha a bokov,
- suchá a menej pružná pokožka,
- vypadávanie vlasov,
- samovoľný únik moču (inkontinencia).
S týmito príznakmi je vhodné zájsť k lekárovi v prípade, že vám významne zasahujú do bežného života. Lekár by mal posúdiť, či komplikácie nevyvoláva iný stav než postmenopauza.
TIP PRE ZMIERNENIE PRÍZNAKOV: České bylinné kapsuly Proerecta WOMEN pre navodenie menopauzálneho komfortu vďaka extraktom z Drmku obyčajného, Macy peruánskej a Ženšenu obecného.
Keďže sú príznaky menopauzy takmer rovnaké ako príznaky postmenopauzy, WOMEN vám pomôže navodiť aj postmenopauzálny komfort a žiť spokojnejší život. Kapsuly užívajte denne až do doby, než negatívne príznaky nezoslabnú.
Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch kapsúl WOMEN priamo na e-shope Proerecta.com. Obchod vám balíček doručí diskrétne do 2 pracovných dní a ihneď tak môžete bezpečne zmierniť nepríjemné príznaky postmenopauzy.
Krvácanie počas postmenopauzy
Vaginálne krvácanie v postmenopauze nie je normálne a nejde o dôsledok menštruácie, pretože tú už postmenopauzálna žena mať nemôže. Nejde ani o dôsledok zníženej hladiny hormónov.
V mnohých prípadoch je príčinou práve spomenutá vaginálna suchosť, kedy poševná sliznica prestáva plniť svoje niekdajšie funkcie a dostatočne sa nezvlhčuje. Vtedy môže sex alebo masturbácia jemnú poševnú sliznicu poraniť a výsledkom je postmenopauzálne vaginálne krvácanie alebo špinenie. Je vhodné používať lubrikačné gély, ktoré zoženiete v každej drogérii alebo lekárni.
Príčina ale môže byť aj závažnejšia, preto je vhodné zájsť ku gynekológovi, pokiaľ si všimnete akékoľvek podozrivé krvácanie. Z možných príčin vyberám tie najčastejšie:
- hyperplázia endometria: nadmerný rast tkaniva sliznice maternice môže vyvolať krvácanie
- myómy na maternici: narúšajú štruktúru steny maternice a zdrsňujú povrch jej sliznice, zároveň zvyšujú prekrvenie, čo prispieva k abnormálnemu krvácaniu
- infekcia endometria (endometritída): spôsobuje zápal a podráždenie sliznice maternice, čo vedie k abnormálnemu krvácaniu
- rakovina endometria: nádorové bunky narúšajú štruktúru a funkcie tkaniva endometria, čo spôsobuje abnormálne krvácanie
Opakujem, že tieto zdravotné stavy môžu byť až život ohrozujúce, preto s akýmkoľvek nezvyčajným krvácaním zájdite na gynekológiu alebo aspoň k praktickému lekárovi.
Zdravotné riziká, ktoré môže postmenopauza vyvolať alebo zhoršovať
Choroby srdca a ciev: | Vznikajú v dôsledku zníženého estrogénu. Ženy v postmenopauze žijú viac sedavým životom, takže sa zvyšuje aj ich hladina cholesterolu a s ňou rastie aj krvný tlak. Kombinácia faktorov zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Pomôže zdravá diétna strava, dostatok pohybu, odnaučenie sa od fajčenia a samozrejme správna liečba už existujúcich ochorení. |
Osteoporóza: | Ďalší dopad zníženého estrogénu. Osteoporóza postihuje najčastejšie bedrá, chrbticu a zápästia, ale môže napadnúť ktorékoľvek kosti. Pomôžu lieky, vhodná strava (potraviny s vápnikom), prípadne doplnky stravy (vitamín D). Vyhľadajte osteológa, ortopéda, endokrinológa alebo reumatológa. |
Vaginálna atrofia: | Znížený estrogén stenčuje poševnú sliznicu, kvôli čomu je suchá a ľahko sa poraní. Pomôže lubrikačný gél, prípadne oslovte gynekológa. |
Psychické problémy: | Kolísanie hormónov vyvoláva zlé nálady. Niektoré ženy upadajú do depresie, pretože sa nezmieria s tým, že sú ich plodné roky preč. Pomôže psychiater alebo psychológ. |
Tabuľka možných zdravotných komplikácií u postmenopauzálnych žien
Ako lekár zistí, že už ste v postmenopauze?
Lekár môže postmenopauzu potvrdiť podľa vašich konkrétnych príznakov a podľa toho, koľko času ubehlo od vašej poslednej menštruácie. Niekedy od vás lekár bude potrebovať vzorku krvi, aby v nej zmeral hladiny hormónov a potvrdil, že ste si už prešla menopauzou.
Pamätajte, že po menopauze ste až pokiaľ ste mala poslednú menštruáciu pred najmenej 1 celým rokom. Pokiaľ áno, teraz ste už pravdepodobne v postmenopauze.
Liečba postmenopauzy
Liečba postmenopauzy v skutočnosti neexistuje. Ide o normálne a očakávané obdobie v živote každej ženy. Nelieči sa preto samotná postmenopauza, ale jej negatívne príznaky, pokiaľ významne zasahujú do života ženy a obmedzujú ju.
Jednou z metód je hormonálna liečba, tá sa však nedoporúča ženám starším ako 60 rokov. Zároveň je vhodná iba krátkodobo. Pri dlhodobom pôsobení totiž zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín a mŕtvice. Vždy počúvnite svojho lekára.
Medzi ďalšie metódy tlmenia príznakov patria:
- antidepresíva proti negatívnym náladám alebo depresiám,
- lieky proti záchvatom pre tlmenie návalov tepla a proti silnému poteniu,
- rôzne lubrikačné a vaginálne krémy proti vaginálnej suchosti a bolesti pri sexe (tie zoženiete aj bez predpisu).
Lekár vám odporučí aj niekoľko zmien životosprávy, ktoré zmiernia nepríjemné príznaky a zároveň vám pomôžu zlepšiť svoje celkové zdravie, hlavne čo sa hormonálnej rovnováhy týka.
Zámerne neuvádzam žiadne konkrétne liečivá ani značky liekov. Všetky sú totiž na lekársky predpis. Snažím sa iba, aby žiadna čitateľka nezháňala lieky načierno a bez predpisu. Každý liek musí byť predpísaný podľa zdravotného stavu konkrétnej ženy. Myslite vždy na to, prosím.
Domáce „babské rady“ pre lepšie zvládanie príznakov postmenopauzy
Tieto rady vám odporučí aj lekár, ale môžete s nimi začať ešte dnes a to aj pokiaľ ste u lekára zatiaľ nebola. Ide o klasické zásady zdravej životosprávy:
Zdravo jedzte: | Jedzte zeleninu, ovocie, diétne mäso a ryby, celozrnné pečivo, kysnuté mliečne výrobky a zdravé tuky. Vyraďte priemyslovo spracované potraviny, trvanlivé, balené, konzervované a presolené jedlá, nejedzte sladkosti. Nejedzte pikantné jedlá, aby nezhoršovali návaly tepla a potenie. Pite čistú vodu a bylinkové čaje. Nepite horúce nápoje, ktoré by vás ešte viac zohrievali. |
Vyraďte zlozvyky: | Nepite alkohol, nefajčite tabak ani jeho náhrady, ignorujte drogy. Voľný čas venujte aktivitám alebo odpočinku. |
Dobre spite: | Spite, aby ste nebola unavená. Zaspávajte a vstávajte v rovnaký čas. Pred spaním vypnite mobil aj televíziu, nepite tekutiny a odstráňte rušivé vplyvy. Vetrajte, nech vás nebudia návaly tepla. |
Buďte aktívna: | Vhodné sú športy strednej záťaže ako jóga, tanec, chôdza, turistika, cyklistika, plávanie, korčuľovanie alebo čokoľvek vás baví a čo ešte zvládnete. |
Udržujte si zdravú váhu: | Nadváha a obezita zhoršujú hormonálnu rovnováhu. Stravou a športom sa zbavte nechcených kilogramov. Získate tak energiu, budete sa menej potiť a zadýchavať. Zlepšíte si náladu, pretože pohyb vyplavuje hormóny šťastia. |
Meditujte: | Eliminujete nadmerný stres. Vyberte si obľúbenú aktivitu, či už už je to čítanie, práca na záhradke, varenie alebo čokoľvek, pri čom si odpočiniete a budete spokojná. |
Zaraďte Proerecta WOMEN: | Kapsuly pomocou extraktov z bylín obohatených o minerály a vitamíny navodzujú menopauzálny komfort, ktorý tlmí rovnaké negatívne symptómy, aké vyvoláva aj postmenopauza. Kapsuly WOMEN užívajte po celú dobu, počas ktorej sa vymenované príznaky objavujú. |
Tabuľka domácích „babských rád“ pre úľavu a zmiernenie príznakov postmenopauzy
Čo sme zistili o postmenopauze?
Postmenopauza je normálnou súčasťou života každej ženy. Nastupuje po menopauze a teda po období, kedy žena nemala menštruáciu aspoň 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Postmenopauza trvá až do konca života.
V postmenopauze vaječníky prestávajú pracovať, takže žena už nemá menštruáciu, neovuluje ani nemôže otehotnieť.
V priebehu postmenopauzy slabnú nepríjemné príznaky menopauzy, bohužiaľ sa môžu rozvinúť iné. Je rozumné podstupovať pravidelné lekárske prehliadky a liečiť všetky existujúce choroby.
Postmenopaza môže vylepšiť váš sexuálny život, pretože sa už nemusíte obávať otehotnenia a sex si môžete užívať naplno.
Máte vlastnú skúsenosť s postmenopauzou? Kedy vám ju diagnostikovali, ako se prejavovala a ako sa cítite dnes?
Na vaše skúsenosti sme v redakcii Lepšia-Erekcia.sk zvedaví aj s ostatnými čitateľkami. Napíšte nám do komentárov pod článkom a rozbehnime diskusiu, prosím. Prajem vám hlavne pevné zdravie bez negatívnych symptómov postmenopauzy, vážené čitateľky 🙂