Balanitída (balanopostitida, balanitis) – príčiny, prejavy, liečba a prevencia nepríjemného zápalu predkožky a žaluďa

Názov tohto ochorenia môže znieť banálne, no banálnym rozhodne nie je. Balanitída, inak povedané aj balanitis, je zápalové ochorenie penisu. Postihuje teda výhradne pánov.

Vie poriadne potrápiť a postihuje mužov všetkých vekových skupín. V článku vysvetlím:

  • Ako s balanitída prejavuje?
  • Koho najčastejšie postihuje?
  • Aké sú jej príznaky?
  • Ako sa lieči?
  • Ako sa proti nej môžete brániť?

balanitída

Na titulnom obrázku vidíte štruktúru zápalu balanitídy pod mikroskopom

 

Balanitída – definícia ochorenia

Možno ste o balanitíde ešte nikdy nepočuli. Nie je sa čomu diviť. Len málokto sa rozhovorí o pohlavnom ochorení, a najmä o takom, ktoré je nepríjemné a postihuje mužské intímne miesta.

Balanitída, správnejšie balanopostitída, je jednou z nich. Jednoducho povedané ide o zápal žaluďa a predkožky.

[su_testimonial name=“Primár urologického oddelenia Oblastní nemocnice Příbram Pavel Hanek“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“nemocnicepribram.cz“ url=“http://www.nemocnicepribram.cz/kontakty/osoba/87″]Balanitis je zápal žaluďa, často kombinovaný so zápalom vnútorného listu predkožky.

V takomto prípade sa správne nazýva balanoposthitis. Najčastejšie býva pôvodu bakteriálneho, mykotického či vírového. Existujú ale aj neinfekčné balanoposthitidy pôvodu alergického, iritačného a pod.[/su_testimonial]

 

Príznaky a prejavy balanitídy

Balanitída má veľmi nepríjemné až bolestivé typické príznaky. Prejavy:

  • začervenanie, opuch a bolesť žaluďa,
  • svrbenie a pálenie žaluďa,
  • začervenanie sa postupne šíri na celý žaluď,
  • hnisavý sekrét,
  • zvýšená teplota,
  • problémy s močením.
[su_testimonial name=“Primár urologického oddelenia Oblastní nemocnice Příbram Pavel Hanek“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“nemocnicepribram.cz“ url=“http://www.nemocnicepribram.cz/kontakty/osoba/87″]Najčastejšie sa objavuje začervenanie, škvrny, opuch, pálčivý pocit alebo svrbenie či tvorba bielych povlakov na koži.[/su_testimonial]

Vzhľadom na chúlostivú povahu fotografií obrázky balanitídy nezdieľame. Ak chcete vidieť, ako presne balanitída vyzerá, kliknite na odkaz.

 

Príčiny a pôvod balanitídy

Balanitída sa u mužov môže objaviť z dvoch základných dôvodov.

  • Buď ako vrodená balanitída, teda ako dôsledok vrodenej fimózy, alebo napríklad po masturbácii s nevhodným lubrikantom.
  • Môže ísť aj o infekčnú balanitídu, ktorú muž získa napríklad pri nechránenom pohlavnom styku.

Príčiny balanitídy však môžu byť aj mechanické, chemické, alergické či infekčné. K vzniku balanitídy môže prispievať aj celkový stav pacienta alebo aj niektoré z pohlavne prenosných ochorení, akými sú kvapavka, mykóza, trichomoniáza a ďalšie. V každom prípade je ale nevyhnutné vyhľadať lekára.

 

Kto sa môže najčastejšie nakaziť balanitídou?

Balanitída je najčastejšia u diabetikov, u ľudí s postihnutím AIDS a u osôb so zníženou imunitou či s nízkou úrovňou hygieny. U obrezaných mužov je balanitída naopak veľmi vzácna.

Balanitída postihuje všetky vekové skupiny, teda dospelých, ale aj deti a malých chlapcov. U nich však nejde o balanitídu v závislosti od nechráneného pohlavného styku, ale o balanitídu vrodenú, najčastejšie ako dôsledok vrodenej fimózy.

[su_testimonial name=“Urolog MUDr. Oldřich Šmakal, Ph.D. popisuje balanitidu u malých chlapcov“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“urologie.fnol.cz“ url=“http://urologie.fnol.cz/detska-urologie/“]Najčastejším zápalovým stavom vonkajšieho genitálu u chlapcov je balanopostitída. Ide o zápal vnútorného listu predkožky a epitelu glandu.

V bežnej klinickej praxi sa tento kombinovaný zápal označuje ako balanitída. Balanitída je u väčšiny chlapcov spojená s poruchou pretiahnuteľnosti predkožky  – s rôzne vyjadrenými kongultináciami, fimózou alebo kombináciou obidvoch stavov.

Zápal najčastejšie vzniká bakteriálnou kontamináciou ložísk deskvamujúcich sa epitel, ktoré vznikajú pri postupnom uvoľňovaní vnútorného listu predkožky od žaluďa. Dochádza k opuchu a začervenaniu predkožky, ktoré sa môže rozšíriť aj na kožu penisu.

Pri fimóze často dochádza k hnisavej sekrécii z predkožkového vaku. Pre chlapcov je nepríjemná bolesť predkožky a žaluďa s rôzne vyjadrenými dysurickými problémami, ktoré môžu vyvrcholiť až zástavou močenia.[/su_testimonial]

 

Inkubačná doba balanitídy

Aj keď lekári poznajú balanitídu veľmi dobre a dokážu ju veľmi účinne liečiť, zatiaľ nie je známa jej inkubačná doba. Niekedy stačí pár hodín po nechránenom pohlavnom styku, inokedy to trvá aj niekoľko dní, kým sa ochorenie prejaví.

 

S čím si ľudia balanitídu najčastejšie mýlia?

Balanitídu si môžete veľmi jednoducho pomýliť so zápalom močových ciest. S tým je totiž balanitída asi najpodobnejšia.

Ďalej to môže byť aj niektorá z pohlavne prenosných chorôb, akou je napríklad kvapavka. So zápalom močových ciest si ju však muži pletú najčastejšie.

Najlepšie preto urobíte, ak navštívite svojho lekára. Ten vás vyšetrí a určí presnú diagnózu.

 

Liečba balanitídy

Liečba balanitídy nie je vôbec komplikovaná.

  • Pri miernych a neinfekčných formách stačí lokálna liečba pomocou obkladov, kúpeľa, krémov a zásypov. Už o pár dní budete znova ako rybička.
  • Pri závažnejšom infekčnom zápale je nutná celková liečba, a teda nasadenie antibiotík a antimykotík. V tých najhorších prípadoch je nutná aj obriezky, no toho sa báť nemusíte. Dochádza k tomu skutočne len výnimočne.
[su_testimonial name=“Primár urologického oddelenia Oblastní nemocnice Příbram Pavel Hanek“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“nemocnicepribram.cz“ url=“http://www.nemocnicepribram.cz/kontakty/osoba/87″]Pokiaľ príznaky nezmiznú po primeranej hygiene genitálu, je vhodné vyhľadať lekára. Lekár zhodnotí, či ide o zápal, prípadne odoberie ster z pokožky na mikrobiologické vyšetrenie.

Prvá línia liečby obyčajne býva lokálna. Spočíva v lokálnej aplikácii roztokov alebo krémov s obsahom antibiotík, antimykotík či kortikoidov. Len výnimočne je nutná kombinácia so systémovou antibiotickou alebo antimykotickou liečbou.”[/su_testimonial]

 

Dopady neliečenej balanitídy

Čo sa však stane, ak balanitídu riešiť nebudete? Čo keď nad svojimi príznakmi mávnete rukou a necháte ochoreniu voľné pole pôsobnosti?

Infekcia v takomto prípade môže prerásť do močových ciest a spôsobiť zápal prostaty, močového mechúra, nadsemenníka, semenníka či obličiek. Opakované zápaly navyše môžu na žaludi spôsobiť nepríjemné jazvy či dokonca fimózu, teda zúženie predkožky.

Preto sa nebojte a vyhľadajte svojho lekára. Rozhodne vám tie následné problémy za chvíľkový „pokoj“ nestoja.

[su_testimonial name=“Pavel Hanek“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“nemocnicepribram.cz“ url=“http://www.nemocnicepribram.cz/kontakty/osoba/87″]Okrem určitého diskomfortu so sebou nesie chronický zápal aj riziko, že dlhodobé dráždenie vyvolá kožné zmeny charakteru prekanceróz, ktoré môžu vyústiť k vzniku zhubného nádoru penisu.

Aj keď je tento druh nádoru relatívne vzácny, je veľmi nebezpečný. Dôkazom, že chronický zápal skutočne môže takéto zmeny vyvolať, je fakt, že u mužov po obriezke v detskom veku sa tento typ nádorov vôbec nevyskytuje.[/su_testimonial]

 

Prevencia balanitídy

Jedinou účinnou prevenciou balanitídy je dôsledná intímna hygiena. Len tak sa môžete balanitíde úplne vyhnúť. Ďalej samozrejme bezpečný sex, teda taký, ktorý praktizujete len s dôveryhodnou partnerkou a s kondómom. Žiadne očkovania alebo lieky proti balanitíde zatiaľ, žiaľ, neexistujú.

Základným predpokladom na vyliečenie tohto ochorenia je zároveň včasná návšteva odborného lekára bez predošlých laických liečebných pokusov. Nevsádzajte na žiadne „babské rady“ z internetu a radšej ihneď navštívte lekára.

[su_testimonial name=“Pavel Hanek apeluje na všetkých mužov, aby svoje problémy nepodceňovali“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“nemocnicepribram.cz“ url=“http://www.nemocnicepribram.cz/kontakty/osoba/87″]Prevencia spočíva v primeranej hygiene. Píšem primeranej, pretože nedostatočná, ale aj nadmerná, úzkostná hygiena môžu byť na škodu.

Ďalej je nutné vyvarovať sa rizikovému sexuálnemu správaniu, vhodné je používanie kondómu. Jazvovité fimózy, ktoré nemajú nádej na úspešnú konzervatívnu liečbu, je vhodné riešiť obriezkou.[/su_testimonial]

 

Život po vyliečení balanitídy

Prekonali ste balanitídu? Aký je vlastne život po nej? Bude váš sexuálny život stále rovnaký?

Ak ste balanitídu skutočne na 100 % vyliečili a neprerástla vám do chronickej fázy, potom sa vôbec nemáte čoho obávať. Po vyliečení sa môžete pokojne vrátiť k obvyklému životu. Ani v sexuálnej oblasti sa pre vás nič nezmení. Erekciu, vzrušenie aj ejakuláciu budete mať tak, ako doteraz.

Problém nastáva až vo chvíli, ak ste balanitídu prechodili a tá prerástla do chronickej fázy. Vtedy sa u vás môžu objaviť jazvy na penise alebo zúženie predkožky, čo vám môže sexuálny život totálne narušiť. V tých úplne najzávažnejších prípadoch je potom nutné pristúpiť k obriezke.

 

SLOVO AUTORA: 

Martin

Aj keď sa na balanitídu neumiera, rozhodne si zaslúži vašu pozornosť a včasnú liečbu. Nielenže je to veľmi nepríjemný stav, ktorý sa prejavuje začervenaním, opuchom, bolesťou, svrbením a pálením žaluďa , ale môže prejsť aj do omnoho horších komplikácií, ktoré vám za to rozhodne nestoja.

Preto ihneď, akonáhle na sebe spozorujete prvé príznaky balanitídy, navštívte svojho lekára.

 

Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu

HIV
HPV VÍRUS
KVAPAVKA
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV
CHLAMÝDIE
FILCKY
GENITÁLNY HERPES
FIMÓZA
BALANITÍDA (BALANITIS)
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA?

 

3.7/5 - (4 votes)