Chlamýdie sú veľmi malé organizmy. Hoci sú malé, dokážu napáchať riadne problémy. Tieto malé baktérie sa prenášajú najčastejšie zo všetkých pohlavných chorôb.
Baktéria, ktorá má za následok vznik pohlavnej choroby, sa latinsky nazýva chlamydia trachomatis. Tá napadá prevažne pohlavné orgány, ale je tiež príčinou zápalu spojiviek. Ten vedie vo vzácnych prípadoch až k oslepnutiu. Baktérie sa správajú veľmi nenápadne a muž ani nemusí vedieť, že ich má.
Obsah článku
Kde sa dá nakaziť chlamýdiami?
Chlamýdie sa najčastejšie prenesú pri vaginálnom, análnom alebo orálnom sexe. V ich prípade je potrebné dávať väčší pozor, ako napríklad pri kvapavke. Sú totiž prenosné aj z kontaminovaných predmetov.
Tak je možné nakaziť sa z obliečok, uteráku a na toalete. Baktériu je možné zachytiť vo verejných priestoroch bazénov, v sprchách a saunách. Zabudnite teda radšej na požičiavanie si uterákov, pokiaľ nepoznáte dobre zdravotný stav svojej polovičky.
Najväčšie riziko spočíva v nedodržiavaní pravidiel bezpečného sexu. K prenosu často dochádza pri promiskuitnom a nechránenom sexe. Rizikový je aj styk s promiskuitnou partnerkou. Prenos chlamýdie je teda veľmi ľahký a zvýšená hygienická opatrnosť je namieste.
Zaujímavosť: Choroba má aj svoj pľúcny variant. Tú prenáša baktéria s názvom chlamydia pneumoniae.
Chlamýdie – príznaky a prejavy
Táto baktéria je veľmi zákerná. V 50 % prípadoch sa u muža nevyskytnú žiadne typické prvotné príznaky. O to väčšie problémy môžu nastať neskôr. Inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí 1 – 3 týždňov.
Typickými príznakmi sú:
- pálenie a rezanie pri močení
- bolesť a svrbenie v okolí močovej trubice
- opuchnuté a boľavé semenníky
- občas aj bolestivosť kĺbov
Príznakom niekedy býva citlivý vred v oblasti genitálu. Ďalšou vôdzkou sú zdurené lymfatické uzliny v slabinách, horúčka a zimnica.
Príznaky chlamýdií sú podobné kvapavke alebo močovej infekcii. Ľudia niekedy príznaky omylom zamieňajú a vyvodzujú si vlastné závery.
Zaujímavosť: Na internete sa tiež občas stretnete s výrazom chlamídie. Tento výraz používajú niektorí ľudia ako chybné označenie baktérie. Správne sa píše chlamýdie.
VIDEO: Osobná skúsenosť s chlamýdiou infekciou.
Test na chlamýdie
Na baktériu sa je možné pred návštevou lekára otestovať aj doma. Zakúpiť sa dajú testy v lekárni aj online. Test je možné objednať napríklad cez internet. Celý test si môžete nechať zaslať domov. Test je pomerne rýchly. Za 15 minút budete vedieť, aká je u vás situácia.
Chlamýdie a liečba
Lekára je potrebné navštíviť už pri malom podozrení na chlamýdie. Infekciu je možné odhaliť až po 7 dňoch od nákazy. Rady ľudového liečiteľstva sa vyplatí počúvať až druhotne. V tomto prípade je potrebná starostlivosť profesionálnych lekárov.
Pri podozrení na túto baktériu lekár urobí ster z močovej trubice. Ten úkon je spoločný pre väčšinu vyšetrení na sexuálne prenosné choroby. Samotný ster z trubice nie je dvakrát príjemný, pretože močová trubica je bohato nervovo zásobovaná. Na druhej strane sa dá chvíľu nepohodlia vydržať. V stávke je oveľa viac
Hneď, ako sa diagnóza potvrdí, lekár okamžite nasadzuje antibiotiká. Tie samy o sebe infekciu úplne nezaženú. Dôjde však k likvidácii väčšiny organizmov. Zvyšok vyčistí imunitný systém organizmu.
Dôležité je, aby lekár zvolil správny druh antibiotík. Ich výber závisí od niekoľkých dôležitých faktorov. Podstatné je dobrať celú várku a nevynechávať.
Antibiotiká sú buď jednodenné, alebo sedemdenné. Počas liečby sa odporúča vyhýbať sa slnku. Tak možno predísť alergickej reakcii.
Počas liečby sa odporúča vyhýbať sa pohlavnému styku. Tak je možné zabrániť komplikáciám a predovšetkým prenosu na ďalšie osoby. Tento malý celibát by mal trvať minimálne týždeň po skončení liečby.
Úspešnosť liečby antibiotikami je vysoká. Vo väčšine prípadov dochádza k vyliečeniu. Sú prípady, kedy má pacient vypestované odolné baktérie. Potom je liečba nepríjemným behom na dlhú trať.
Po úspešnom vyliečení prichádza na rad kontrola výsledkov. Tá prichádza zhruba 1 až 2 týždne po vyliečení infekcie.
Vybudovanie odolných baktérií má niekedy na svedomí samoliečba doma. Ľudia nejdú k lekárovi a liečbu si naordinujú sami. Výsledok je potom často veľmi smutný. Dotyčný bojuje s baktériami po veľmi dlhú dobu.
VIDEO: Diagnostika, liečba a dôsledky chlamýdií.
Chlamýdie u mužov a žien – je potrebné otestovať všetkých zúčastnených
Veľmi podstatným krokom je otestovať všetky potenciálne partnerky. Hrozí totiž, že ostatní nakazení si budú baktérie posúvať medzi sebou. Ohrozené sú aj ďalšie osoby.
Následky neliečených chlamýdií
Baktérie napádajú a rozkladajú DNA spermií. Tým pádom ich znehodnocujú a spôsobujú ich sterilitu. Muž sa pomaly stáva neplodným – impotentným.
Pri zanedbanej liečbe chlamýdií je tiež uľahčený prenos vírusu HIV.
Prevencia chlamýdií
Najlepšou ochranou je používanie kondómov. Platí to najmä pri náhodnom sexe, keď si muž nie je istý, do čoho ide. Ideálnym riešením je v tomto prípade monogamný vzťah, kde sú obidvaja partneri verní a poznajú navzájom dobre svoj zdravotný stav.
Intímna hygiena je ďalšou dôležitou súčasťou. Používanie vlastných hygienických potrieb je základ. Platí to pre všetky veci, ktoré môžu prísť do styku s genitáliami (uteráky, osušky na toalete a pod.).
Často kladené otázky
Čo je to chlamýdia?
Bežné sexuálne ochorenie spôsobené veľmi odolnou batériou. Pokiaľ sa nezačne liečba, hrozí neplodnosť.
Ako bežná je chlamýdia?
Ide o najbežnejšie sexuálne prenosnú chorobu. Naviac sa často vracia, pretože si ju ľudia navzájom posúvajú.
Ako dochádza k prenosu?
Chlamýdia sa posúva z osoby na osobu počas vaginálneho, análneho alebo orálneho sexu.
Kto chytí túto baktériu?
Ktokoľvek, kto má sex, ju môže chytiť. Riziko rastie s počtom sexuálnych partnerov.
AKTUALITA: Vedci vyvíjajú novú vakcínu na liečbu chlamýdiovej infekcie.
Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu
HIV |
HPV VÍRUS |
KVAPAVKA |
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV |
CHLAMÝDIE |
FILCKY |
GENITÁLNY HERPES |
FIMÓZA |
BALANITÍDA (BALANITIS) |
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA? |