Estrogén – presný význam v mužskom a ženskom tele

účinky Feminusu

Keď sa povie „estrogén”, väčšina žien nezaváha a okamžite odpovie, že ide o dôležitý ženský hormón, ktorý stojí práve u žien za ich ženskosťou. Muži sa na chvíľu zamyslia a okrem tejto informácie im vyjde na myseľ určite aj súčasný problém s nálezom estrogénu v našich vodách.

Avšak málokto presne vie, akú rolu vlastne estrogén v našich životoch hrá. Nejde totiž iba o čisto ženský hormón, vďaka ktorému majú ženy ženské proporcie a krivky, ale v určitom množstve ho majú v tele aj muži.

Čo to teda je ten estrogén? Kde v ľudskom tele vzniká? Čo má na starosti? Ako sa prejavuje jeho nadbytok a ako naopak jeho nedostatok? Čím je možné zvýšiť hladinu estrogénu? A existujú nejaké potraviny, ktoré na jeho množstvo v tele majú vplyv? To všetko sú otázky, na ktoré nájdete odpoveď na nasledujúcich riadkoch.

estrogén v tele muža a ženy

 

Estrogén čo to je?

Estrogén je rovnako, ako testosterón, dôležitý pohlavný hormón zo skupiny steroidov. Okrem estrogénu a testosterónu patrí do skupiny steroidov napríklad aj veľmi dobre známy cholesterol, ďalej potom napríklad vitamíny D, žlčové kyseliny, hormóny kôry nadobličiek, steroly a iné. To všetko sú teda steroidy.

Vráťme sa ale teraz k estrogénu. Hormón estrogén predstavuje práve dôležitý ženský pohlavný hormón a je protikladom k testosterónu, čo je primárne zase mužský pohlavný hormón. Rovnako ale ako testosterón u žien sa naopak aj estrogén vyskytuje v malej miere aj u mužov.

Rozlišujeme 3 druhy estrogénovestradiol, estriol a estrón. Všetky tri sú pre ženu veľmi dôležité. V reprodukčnom veku je primárnym estrogénom v ženskom tele estradiol. Po menopauze preberá nadvládu nad ženským telom estrón, ktorý je ale výrazne slabší, a preto sa tiež ženy po menopauze stretávajú s úbytkom ženskosti a s rôznymi zdravotnými problémami.

Medzi ďalšie významné ženské pohlavné hormóny patrí ešte progesterón, ktorý sa u žien vyskytuje najmä v období tehotenstva a pri menštruácii. Je produkovaný v žltom teliesku vaječníkov a tiež placentou.

HYGIENICKÉ A EKOLOGICKÉ RIEŠENIE MENŠTRUÁCIE: Menštruačné kalíšky.

menštruačný kalíšok

 

Hlavná funkcia estrogénu u žien a u mužov

Estrogény sa síce nachádzajú v tele žien aj mužov, avšak ich množstvo je, samozrejme, neporovnateľne vyššie v tele ženy, a to práve v reprodukčnom veku, teda v období od prvej menštruácie až do menopauzy.

Hladina estrogénu v tele ženy neustále kolísa, a to v závislosti od menštruačného cyklu. Uvádza sa, že optimálna hladina estrogénu v krvi žien je 43 – 180 pg/ml. V tele mužov jeho oveľa menej, a to zhruba len 10 – 25 pg/ml.

 

Čo presne má teda estrogén v ľudskom tele na starosti?

V prvom rade je to dôležitý hormón pre vývoj sekundárnych pohlavných znakov ženského tela. Inými slovami stojí estrogén za rastom pŕs, za typickými ženskými proporciami, za menším telesným ochlpením, než je u mužov, za vyšším hlasom a tiež ovplyvňuje periodický vývoj sliznice maternice.

Estrogén ďalej ovplyvňuje rast buniek, zvyšuje žene pocit pohody, podporuje bunkové delenie, rast a akumuláciu tuku, má vplyv na mozgovú činnosť, znižuje rednutie kostí, udržuje zdravý stav ciev a stimuluje rast sliznice maternice. Hormón estrogén je teda pre ženu veľmi dôležitý.

[su_testimonial name=“Doktor Milan Čech, primár interného oddelenia Nemocnice Na Homolke v Prahe“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=““ url=““]Estrogény chránia ženy pred radom interných chorôb, najmä pred kardiovaskulárnymi chorobami.[/su_testimonial]

U mužov estrogén reguluje vývoj spermií a má aj úlohu vo vývoji vášho libida. Ďalej je estrogén u mužov veľmi dôležitý pre hustotu kostí, lipidový profil, príjem a využitie glukózy, citlivosť a aktiváciu adenozínového receptoru, imunitnej funkcie a pre účinky proti zápalom v organizme.

Takže hoci ide primárne o ženský pohlavný hormón, je veľmi dôležitý aj pre muža. Bez estrogénov by nemohli muži fungovať úplne správne.

 

Hlavné funkcie estrogénu v tele muža a ženy:

MUŽIŽENY
vývoj spermiírast pŕs
dôležitý pre hustotu kostítypické ženské proporcie
hrá dôležitú úlohu pre lipidový profilmenšie telesné ochlpenie než u mužov
ovplyvňuje príjem a využitie glukózyvyšší hlas
podieľa sa na citlivosti a aktivácii adenozínového receptoruperiodický vývoj sliznice maternice
má vplyv na imunitné funkciepodporuje rast buniek
účinkuje proti zápalom v organizmezdvíha žene pocit pohody
podporuje bunkové delenie, rast a akumuláciu tuku
má vplyv na mozgovú činnosť
znižuje rednutie kostí
udržuje zdravý stav ciev
stimuluje rast sliznice maternice

 

Estrogén kde a ako sa tvorí?

U žien estrogén vzniká produkciou vačkov vo vaječníkoch, v žltom teliesku a v placente. Malé množstvo estrogénov avšak vzniká aj v pečeni, nadobličkách, v tukovom tkanive a v prsiach. Preto sa nachádza hormón estrogén aj v mužskom tele.

V posledných rokoch je však veľkým problémom príjem estrogénov z potravy, a to práve z verejnej pitnej vody. Rýchlo sa totiž medzi ženami zvyšuje spotreba hormonálnej antikoncepcie, ktorej zložkou je práve vo veľkej miere estrogén.

Spolu s močom takých žien potom odchádza do vôd verejnej kanalizácie také isté množstvo estrogénov. A hoci tieto vody prechádzajú zložitým čistiacim procesom, časť estrogénov v nich zostáva a putuje späť do verejnej vodovodnej siete. A práve týmto spôsobom sa tiež dostáva do našich tiel.

 

Ako sa prejavuje nadbytok estrogénu?

Teraz sa zameriam na to, čo sa vlastne stane, pokiaľ má človek estrogénov v tele nadbytok.

  • Začnem tým, ako sa prejavuje nadbytok estrogénu u žien. Pokiaľ má žena estrogénov v tele prebytok, začne na sebe pociťovať varovné príznaky, medzi ktoré patrí napríklad nepravidelný menštruačný cyklus, znížená chuť na sex, opuchnuté a bolestivé prsia, výkyvy nálad, časté bolesti hlavy, úbytok vlasov, studené končatiny, únava, problémy so spánkom.

Pokiaľ žena tieto príznaky dlhodobo ignoruje, môže u seba nebezpečne zvýšiť riziko vzniku rakoviny pŕs. Podľa najnovších štúdií totiž môže dlhodobá zvýšená hladina estrogénu spôsobiť rakovinu pŕs. Najviac sú týmto rizikom ohrozené ženy po menopauze.

Ďalej vysoká hladina tohto hormónu súvisí s nadváhou. Žena väčšinou v takom prípade nemôže schudnúť a nepomáhajú jej ani žiadne diétne opatrenia.

Zvýšenú hladinu estrogénu je možné prírodnou cestou zmierniť vynechaním alkoholu, znížením tukových zásob, zdravým životným štýlom, pravidelným odpočinkom, vynechaním kofeínu a zmenšením stresu.

  • U mužov sa prejavuje nadbytok estrogénu trochu inak ako u žien. Rovnako, ako žena síce trpí nadváhou, sa okrem toho u neho po čase začnú objavovať typické ženské pohlavné znaky. To znamená, že takému mužovi začínajú po nejakej dobe rásť prsia, znižuje sa typické mužské ochlpenie na tvári a na hrudi, zmenšuje sa jeho libido a vo výsledku to môže viesť aj k neplodnosti. Spolu s tým sa môžu objaviť úzkosti, záchvaty paniky, zadržiavanie vody v tele, vysoký krvný tlak, podráždenosť a problémy súvisiace s prostatou.

S prvými príznakmi zvýšenej hladiny estrogénu sa môžu muži stretnúť už v puberte pri hormonálnej nerovnováhe. V prípade veľmi závažných prípadov môže dokonca vzniknúť stav nazývaný gynekomastia, teda nezhubné zväčšenie mliečnej žľazy v mužskom prse. Niektorí muži musia taký stav riešiť chirurgicky.

 

Ako sa prejavuje nedostatok estrogénu?

Obráťme list a pozrime sa na stav, kedy je estrogénu v ľudskom tele naopak málo.

  • Ako sa taký stav prejavuje u žien? Rôznymi spôsobmi, od zníženého libida, nepravidelného menštruačného cyklu cez vaginálnu suchosť, časté infekcie močových ciest až po zlú náladu či depresiu. Ženám sa zmenšia prsia, získajú tzv. „chlapčenskú postavu”, začne sa im objavovať ochlpenie v oblasti tváre, ktoré je typické pre muža, zhorší sa im pleť, trpia návalmi tepla, majú problémy s pamäťou, nemajú dostatok energie, majú problémy s otehotnením a môžu dokonca úplne prísť o menštruáciu.
[su_testimonial name=“Doktor Borek Sehnal, primár Gynekologickoporodníckej kliniky Nemocnice Na Bulovke“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“znamylekar.cz“ url=“https://www.znamylekar.cz/borek-sehnal/gynekolog/praha“]Oveľa viac ohrozené sú predovšetkým cievy a srdce, ktoré boli až do menopauzy pod ochranou estrogénov. Ženy majú teda v mladšom veku menej infarktov než muži, ale po prechode ich rýchlo doháňajú.[/su_testimonial]

 

K nedostatku estrogénov u žien dochádza z rôznych dôvodov. Môže za to napríklad stres, nedostatok jedla, zlé stravovacie návyky, nedostatok spánku alebo napríklad nadmerné cvičenie.

[su_testimonial name=“Dr. Josh Ax, DNM, CNS, DC“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“instagram.com“ url=“https://www.instagram.com/ancientnutrition/“]Ženy, ktoré rýchlo začnú cvičiť s vysokou intenzitou – napríklad tréningom na maratón alebo nejakú inú významnú udalosť, ktorá vyžaduje vysokú úroveň fyzického cvičenia – môžu náhle prestať produkovať estrogén.[/su_testimonial]

 

Americkí výskumníci z Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles vo svojej štúdii zistili, že ženám pred menopauzou, ktoré majú nízku hladinu estrogénu v tele, hrozí až sedemkrát väčšie riziko vzniku krvných zrazenín než rovnako starým ženám s normálnou hladinou hormónov.

[su_testimonial name=“Vedúca výskumu Noel Bairey Merzová“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“bio.csmc.edu“ url=“http://bio.csmc.edu/view/3436/C-Noel-Bairey-Merz.aspx“]Nízka hladina estrogénu spôsobuje všeobecne horšiu schopnosť reakcie na lieky proti srdcovým chorobám. Doterajšie výskumy na zvieratách ukázali, že estrogén funguje ako určitý nárazník pred známymi rizikovými faktormi, ako je cholesterol, vysoký krvný tlak a podobne. Pokiaľ má žena tohto hormónu nedostatok, prirodzenú ochranu stráca.[/su_testimonial]

U mužov nie je nedostatok estrogénu tak závažný. Muž sa väčšinou stretáva v súvislosti so zníženou hladinou estrogénov s nižšou hustotou kostí, s osteoporózou, únavou, letargiou, zníženou kvalitou kože, vo výnimočných prípadoch aj s depresiou. Avšak muži nie sú voči hladine estrogénov natoľko citliví ako ženy, preto ich tento stav tak neohrozuje ako práve ženy.

 

Mení sa s vekom hladina estrogénu?

Ako človek starne, znižuje sa v jeho tele hladina dôležitých pohlavných hormónov. U mužov sa znižuje hladina testosterónu, u žien zase hladina estrogénu. V tomto prípade sa zameriam najmä na ženské telo, pretože preň je hormón estrogén životne dôležitý.

Najvyššie množstvo estrogénu má žena v tele v reprodukčnom veku. V tomto období je primárnym estrogénom 17β-estradiol. Po menopauze však prevažuje estrón, ktorý je ale bohužiaľ výrazne slabší.

Po menopauze sa teda ženy častejšie stretávajú s výraznými fyzickými ženami. Rednú im vlasy, objavuje sa ochlpenie tváre, ktoré je typické skôr pre muža, prichádzajú o menštruáciu, strácajú schopnosť reprodukcie, v niektorých prípadoch môže dôjsť k zníženiu pošvového sekrétu.

 

Ako zvýšiť hladinu estrogénu?

Nad otázkou „Ako doplniť estrogény?” alebo „Ako zvýšiť hladinu estrogénov?” sa práve preto v živote zamýšľajú skôr ženy než muži. Hoci sú pre muža estrogény tiež veľmi dôležité, väčšinou stačí upraviť životný štýl, jedálniček a prípadne užívať špeciálne doplnky stravy a všetko sa opäť vráti do normálu.

Avšak u žien hrajú estrogény oveľa dôležitejšiu úlohu, a tak je pre ne doplnenie tohto hormónu kľúčové. Prírodnou cestou na doplnenie estrogénov sú najrôznejšie potraviny.

Ženám sa v takej chvíli odporúča rozmarín, ľanové semienko, ďatelina lúčna, kokosový olej, avokádo, archangelika lekárska, sója, fenikel, mrkva, chia semienka či sladké zemiaky. To sú všetko potraviny, ktoré prirodzene zvyšujú hladinu estrogénu v tele.

[su_testimonial name=“Doktor Borek Sehnal, primár Gynekologickoporodníckej kliniky Nemocnice Na Bulovke“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“znamylekar.cz“ url=“https://www.znamylekar.cz/borek-sehnal/gynekolog/praha“]Predovšetkým ide o správnu životosprávu, dostatočný pohyb a prísun vápnika – či už v mliečnych výrobkoch, alebo vo forme tabliet.[/su_testimonial]

 

Potraviny, ktoré majú vplyv na množstvo estrogénu

Naopak hladinu estrogénov negatívne ovplyvňuje konzumácia chemicky spracovaného mäsa, akumulácia ťažkých kovov v tele, zvýšená hladina cukru v krvi, priemyslové chemikálie, kofeín alebo aj chronický stres.

Ideálne je preto úplne vysadiť polotovary, spracované jedlá a fastfoody a naopak sa zamerať na dostatok čerstvého ovocia a zeleniny. Najlepšie sú také potraviny, ktoré neboli nijako chemicky ani hormonálne upravené.

Pokiaľ taká úprava jedálnička ženám nepomôže a je u danej ženy hladina hormónov skutočne nebezpečne nízka, prechádza sa na substitučnú liečbu hormónmi, kedy sa ženám umelo do tela tento hormón dodáva. Väčšinou sa táto liečba týka žien po menopauze, ktorým radikálne klesla hladina hormónov.

 

Pár slov o hormóne estrogén záverom

Avšak platí, že hra s hormónmi je hrou s ohňom. Rozhodne si nikdy s hormónmi nezahrávajte bez predošlej konzultácie s lekárom. Hoci môžete mať typické prejavy, aké sa prejavujú pri zníženej alebo naopak zvýšenej hladine estrogénu, nikdy sa sami nehrajte na doktora.

Vaše symptómy môžu mať svoj pôvodu úplne inde a doplňovaním alebo redukciou hormónov si môžete iba spôsobiť ďalšie ťažkosti. Vždy sa preto najprv obráťte na svojho lekára, ktorý presne určí, kde je vo vašom konkrétnom prípade problém.

účinky Feminusu

 

5/5 - (1 vote)