Toto netradične znejúce slovo mám možno na prvý pohľad nič nepovie. Možno si spomenie, pokiaľ si vybavíte mladých chlapcov, ktorí musia na svojom tele ťahať neúmerne veľké prsia a namáhajú sa spotení v horúcich letných dňoch. Podobne to platí aj pre pánov v rokoch, ktorí majú podobný problém. Práve oni sú skupinami, ktorých sa gynekomastia týka.
Obsah článku
Čo je to gynekomastia?
Gynekomastia označuje nezhubné zväčšenie mliečnej žľazy v mužskom prsníku. Príčinou je nerovnováha medzi mužskými pohlavnými hormónmi (androgénmi) a ženskými estrogénmi. Sú to práve estrogény, ktoré podporujú nepekný rast mliečnej žľazy. Žiadny chlap nechce vyzerať ako polovičná žena s prsiami pripravenými na dojčenie.
Estrogény v mužskom organizme sa tvoria aromatizáciou testosterónu. K tomuto procesu dochádza v tukovom tkanive, v svaloch a pečeni. Gynekomastia je buď fyziologická, alebo patologická.
- fyziologická – u novorodencov, kde prevažujú estrogény z tela matky, v puberte pri hormonálnej nerovnováhe, u mužov nad 60 rokov pri degenerácii pohlavných buniek
- patologická – rolu hrajú vonkajšie a vnútorné faktory, napríklad „polievková gynekomastia“ je spôsobená liekmi
OTESTUJTE SA: Je vaša hladina testosterónu v norme?
Ako vzniká gynekomastia?
K rozvoju zväčšenej prsnej žľazy dochádza rôzne:
Gynekomastia v puberte
K fyziologickej gynekomastii dôjde spravidla počas puberty. V tomto období dochádza k búrlivému rozvoju tkanív závislých od pohlavných hormónov. Dočasne zvýšená hladina estrogénu, ktorý je produkovaný aj v semenníkoch, vyvoláva zdurenie pŕs v oblasti bradaviek.
Tie môžu byť veľmi citlivé až bolestivé. Tento typ gynekomastie často samovoľne vymizne po skončení pubertálneho obdobia po 1 – 2 rokoch.
Gynekomastia v starobe
Fyziologická gynekomastia sa týka aj starších mužov. Teda dochádza k utlmeniu činnosti Leydigových buniek v semenníkoch. Tie majú na starosť produkciu testosterónu. Pokles mužského pohlavného hormónu narušuje celkovú rovnováhu. Následne začne prevažovať vplyv estrogénu v tele. To sa prejaví zväčšením prsnej žľazy.
Gynekomastia bez príčiny
Ide o takzvanú patologickú gynekomastiu. Ta nastáva pri nedostatočnej tvorbe testosterónu a nadprodukcii estrogénu. Príčina môže byť napríklad vplyvom určitých liekov. V niektorých prípadoch sa príčinu nepodarí odhaliť vôbec. Ide o zväčšenie prsnej žľazy z neznámeho dôvodu.
Známe príčiny vzniku gynekomastie
Medzi konkrétne známe príčiny gynekomastie je možné zaradiť napríklad:
- nádory semenníkov, hypofýzy, kôry nadobličiek
- poruchy pečene – cirhóza a podobne
- chronické zlyhanie obličiek – toxíny v metabolizme
- porucha funkcie štítnej žľazy
- poruchy nadobličiek
- poškodené semenníky
- dlhodobé hladovanie
- lieky
- fytoestrogény
Vedci tiež preukázali súvislosť s vysokým obsahom estrogénov v potrave a látkami, ktoré zastavujú produkciu testosterónu. Tieto faktory rovnako dokážu vyvolať gynekomastiu.
Fytoestrogény sú látky nachádzajúce sa vo vode a napríklad v hydinovom mäse. Tiež sa často spájajú s hormonálnou nerovnováhou a výskytom zväčšenej prsnej žľazy. Podobný vplyv môže mať napríklad užívanie marihuany alebo rôznych liekov (napríklad antidepresíva).
Svoju rolu vo vzniku tejto poruchy hrajú, samozrejme, genetické poruchy. Tie môžu byť vrodené aj získané.
Gynekomastia u mužov vzniká nie len z anabolík
Strach z gynekomastie má tiež množstvo kulturistov. Hlavne tých, ktorí sa spoliehajú na pomoc anabolických látok. Na súťažiach vidieť takých súťažiacich veľa. Strhávajú na seba nechcenú pozornosť aj špekulácie, či „nesypú“.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Podrobne o vplyve steroidov na kvalitu erekcie.
Ako sa zbaviť gynekomastie?
Spôsobov je hneď niekoľko. Záleží koľko času, energie a peňazí chce muž investovať do nápravy. V prvom rade je možné skúsiť zmeniť hladiny hormónov pod dohľadom špecialistov. Všeobecne ide o beh na dlhú trať, kde sú aj dlhé čakacie doby medzi konzultáciami. Naviac výsledok je neistý a je k ničomu mužom, ktorí majú síce gynekomastiu, ale hormonálne hladiny sú v poriadku.
V prípade, že tento variant zlyhá, prichádza na rad operatívna cesta. Voľba tej správnej záleží od rozsahu gynekomastie. Podľa toho lekár odporučí zákrok v lokálnej alebo celkovej anestéze.
Čím menší je rozsah, tým menšia je následná operácia a celkové riziko. Tento spôsob liečby je najčastejšou a najspoľahlivejšou cestou na odstránenie gynekomastie. Výsledky sú spravidla veľmi dobré a muži sú spokojní.
Operácia gynekomastie
Tu je zoznam jednotlivých typov operácií:
Možnosť 1 – ambulantný zákrok v lokálnej anestéze
Zväčšená mliečna žľaza je niekedy odstránená jednoducho v lokálnom umŕtvení. Zákrok trvá zhruba 1 hodinu a nie je pre pacienta náročný. Chirurg vykoná jednoduchý rez a žľazu odstráni. Nasleduje zašitie. Po operácii zostane nenápadná jazva.
VIDEO PRE ODOLNÝCH: Chirurgické odstránenie gynekomastie.
Možnosť 2 – odobranie žľazy a liposukcia
Druhou voľbou je plastická operácia. Počas nej chirurg odoberie zväčšenú žľazu a vykoná zároveň liposukciu. To znamená,, že dôjde k ďalšiemu zmenšeniu objemu prsného tkaniva. Jazvy sú len o niečo viac nápadné, ako v prípade prvej možnosti.
Možnosť 3 – redukcia a mammaplastika
V špeciálnych prípadoch chirurg volí mammaplastiku. Ide o podobnú procedúru realizovanú u žien. Zákrok vždy prebieha v celkovej anestéze a trvá 2 až 3 hodiny. Nasleduje minimálne jednodenná hospitalizácia. Okrem mliečnej žľazy operatér odstráni aj prebytočnú kožu. Jazvy sú po tomto zákroku viac viditeľné.
Ako je to po operácii?
Zhruba 3 týždne po zákroku je potrebné nosiť neustále bandáž. Tá je potrebná, aby bol estetický výsledok čo najlepší a nesmie sa počas tejto doby dávať dole. Stavy po operácii nie sú nijak zvlášť bolestivé a rýchlo odznievajú. V horizonte 3 dní po zákroku je nutný absolútny pokoj. Športovať je možné približne za 3 až 6 týždňov. Stehy lekár odstráni 2 týždne po operácii.
Cena operácie gynekomastie
Cena operácie zahŕňa niekoľko základných položiek. Tu sú orientačné ceny, ktoré si môžete pozrieť na stránke plastickachirurgie.info.
- operácia (jedna strana/obe strany/s redukciou kože) – 300/500/800 eur
- lokálna anestéza – 15 eur
- lokálna anestéza – 300 eur
Cviky po odstránení gynekomastie
Na niektorých diskusiách je možné nájsť názor, že gynekomastiu je možné odstrániť cvičením. Tak tomu v skutočnosti vôbec nie je. Cvičenie môže gynekomastiu maximálne zmierniť a pomôže zlepšiť psychickú pohodu. Jedinou skutočne účinnou cestou je operatívne riešenie a niekedy endokrinná terapia liekmi.
Gynekomastia – tamoxifén a ďalšie lieky
Liečba liekmi, ktoré upravujú hormonálnu rovnováhu sa v praxi používa. Konkrétne liek tamoxifén sa používa v praxi napríklad u starších mužov, ktorí trpia gynekomastiou a naviac zväčšenou prostatou. V prípade pubertálnej gynekomastie, kedy problém často odznieva samovoľne, sú lekári opatrnejší.
TIP: Pri akejkoľvek voľbe liečebného postupu je kľúčový názor a odporúčanie odborného lekára. Len ten vie najlepšie, aký postup zvoliť pre najlepší výsledok.
Môže sa stav po liečbe zhoršiť?
Všetko záleží od mnohých premenných. Recidíva v pubertálnom veku je veľmi mizivá. Naopak, v starobe má tendenciu vracať sa častejšie.
Pokiaľ operáciu podstúpi mladý muž, zbaví sa gynekomastie nadobro, prípadne na veľmi dlhú dobu. V puberte operácia nemá cenu, pretože je lepšie počkať, či problém sám neodznie.
V prípade gynekomastie v staršom veku je operácia na zvážení lekára a pacienta. Po úspešnej liečbe je v záujme každého muža existujúci stav udržať čo najdlhšie. Mal by teda dbať na niekoľko zásad:
- dostatok pohybu a fyzickej aktivity
- vyvážená a kvalitná strava
- obmedzenie stresu
Je tiež dôležité držať si hladinu hormónov v tele na správnej úrovni. To je možné dosiahnuť dodržiavaním zásad zdravého životného štýlu. Dá sa ešte pomôcť si konzumáciou vhodných doplnkov stravy na udržanie hladiny testosterónu.
ĎALEJ ČÍTAJTE: Ako sa prejaví a čo všetko spôsobí znížená hladina testosterónu?