V predošlom článku sme uviedli 19 bežných prejavov nákazy vírusom HIV. V tomto článku bližšie vysvetlíme, ako sa HIV možno nakaziť a ako sa nakazeniu brániť.
Pozrieme sa tiež na aktuálne štatistiky pre ČR za rok 2017. Na Slovensku sú hodnoty približne polovičné, čo však neznamená, že by Slováci HIV a AIDSom neboli ohrození. Buďte opatní.
Obsah článku
Ako sa chrániť pred vírusom HIV?
Momentálne bohužiaľ neexistuje žiadne preventívne očkovanie ani iné preparáty. Jedinou prevenciou teda ostáva opatrnosť a vhodná osveta problematiky. Tá by mala začínať už u detí školského veku.
- Výchova detí k bezpečnému a chránenému sexuálnemu životu bez prílišného striedania partnerov. Odporúčame chrániť sa vždy minimálne kondómom a to aj v prípade, že máte stabilného partnera.
- Zaistiť prísnu hygienu a bezpečnosť krvných konzerv v prípade darovanej krvi.
- U narkomanov dávať pozor na sterilitu injekcií a ostatného materiálu
- Nahlasovať HIV pozitívnych jedincov Národnému referenčnému laboratóriu pre AIDS. Postihnutí na to často „radi“ zabúdajú.
VIETE, ŽE na nakazených sa nevzťahuje žiadna karanténa ani izolácia? Majú úplne voľný pohyb a môžu normálne pracovať, samozrejme iba v prípade, ak im to zdravotný stav ešte dovoľuje. Samotná nákaza vírusom HIV ich zo spoločnosti nijak nevyčleňuje, vďaka čomu sa aj v ťažkých časoch môžu aspoň čiastočne cítiť ako „normálni“ členovia spoločnosti.
ABC metóda
ABC metóda je skratkou pre vhodnú prevenciu. Čo označuje?
- Abstinencia (sexuálna) – úplné vyhýbanie sa sexu však nie je prospešné pre intímne zdravie. Viac sa dočítate v článku Celibát zabíja erekciu a ničí plodnosť
- Byť verný – nájsť si stabilného sexuálneho partnera a zbytočne neexperimentovať a nehazardovať
- Condom – vždy používať kondóm a to so stabilným partnerom. Nikdy totiž nie je 100 % istota, že partner neskúša aj „iné chodníćky“
- Dezinfikovať tatérske a piercingové nástroje, prípadne ihly od striekačiek
- Nebyť závislý na drogách a žiť zdravý, šťastný a spokojný život
VIDEO: O nepríjemnom prístupe zamestnávateľa a výpovedi kvôli nálezu HIV rozpráva nakazený Pavel.
HIV test
Na test sa môžete objednať kedykoľvek. Testy sa pravidelne robia aj pri darovaní spermií, orgánov alebo krvi. Test preukáže prítomnosť alebo neprítomnosť vírusu HIV, nie jeho neskoršie poškodenia organizmu.
Otestovať sa môžete aj anonymne, pričom od predpokladanej nákazy musí prejsť aspoň 3 – 6 mesiacov, aby boli výsledky čo najpresnejšie.
TIP: Zájdite za obvodným lekárom alebo urológom. Kliknite a čítajte, ako prebieha vyšetrenie u urológa.
Ako sa prenáša vírus HIV?
Prenos krvnou cestou
- Kontaktom s infikovanou krvou
- Spoločným použitím infikovanej ihly
- Pri rôznych sexuálnych praktikách, kde dochádza ku kontaktu s krvou (BDSM)
Prenos pohlavným stykom
- Vírus sa šíri v spermate alebo vo vaginálnom sekréte pri hetero- alebo homosexuálnom styku
Prenos z matky na dieťa
- Počas tehotenstva alebo po ňom pri kojení
VIDEO: Krátky dokument o HIV pozitívnych matkách.
Časté mýty o HIV/AIDS
Pre zdravého človeka je logicky veľmi nepríjemné, ak vie, že má byť v bližšom kontakte s nakazeným. Nahrávajú tomu aj rôzne dezinformácie, ktoré sa okolo choroby rozšírili.
- Vírus sa neprenáša podaním ruky, kúpaním v spoločnej vode, použitím rovnakého uteráka či toalety, objatím, a dokonca ani bozkom.
- Nie je pravda, že tetovanie alebo piercing sú úplne bezpečné. Pri zanedbaní hygieny sa môže vírus dostať do tela cez kožu z infikovaného tetovacieho náradia.
- Nákaza sa nešíri výhradne medzi narkomanmi a homosexuálmi, i keď tam je riziko najväčšie.
VIETE, ŽE niektoré africké kmene veria, že AIDS vylieči súlož s pannou? Možno aj to je dôvod, prečo sa v Afrike vírus šíri tak rýchlo.
Ako sa lieči AIDS?
Cieľom liečby je čo najviac brzdiť poškodenia, ktoré vírus HIV napácha. Používa sa protivírusová terapia a profylaxia. Zjednodušene ide o sústavné čistenie tela a opravu napáchaných škôd.
Lekári sa snažia spomaliť rozmnožovanie vírusu a udržať imunitný systém funkčný čo najdlhšie.
Na to slúžia hlavne agresívne chemoterapie, ktoré spomaľujú vírus, zároveň ale spomaľujú aj prirodzené obranné mechanizmy organizmu. Takáto liečba je dvojsečná zbraň a záleží na sile človeka, či podľahne vírus alebo on.
Je smutné, že zatiaľ neexistuje 100 % úspešná liečba a nakazený nakoniec AIDS podľahne. Záleží na lekároch a na tom, ako dlho ho dokážu udržať pri živote.
Inkubačná doba môže byť rôzna
Inkubačná doba je čas od nakazenia do prejavenia prvých príznakov ochorenia. Najčastejšie sa pocity ako pri chrípke prejavujú už do 2 mesiacov.
Pokiaľ je však človek prevažne zdravý a má silnú imunitu, symptómy sa môžu začať prejavovať aj po 10 rokoch.
Je vhodné nechať sa vyšetriť na teste HIV. Ten neklame a pomôže čo najrýchlejšie začať liečbu.
Počítať ale treba aj s tým, že v počiatočnom štádiu je choroba ťažko zistiteľná v krvných testoch, neraz sa preto test a odber musia robiť opakovane.
- Príznaky ochorenia sú rovnaké až u 90 % nakazených
- Kvôli zlému odhadu 1 z 5 nakazených o chorobe nevie
Otestovať by ste sa mali nielen kvôli sebe, ale hlavne kvôli partnerovi a rodine. AIDS je extrémne nákazlivá choroba a kvôli vlastnej nevedomosti nemožno ohrozovať ostatných.
Vírus HIV nie vždy prepukne až do choroby AIDS
Je potrebné chápať, že nakazenie sa vírusom nemusí nutne skončiť až prepuknutím choroby AIDS. Bohužiaľ je iba veľmi málo prípadov, kedy sa HIV pozitívni ľudia dožili viac, než 15 rokov. Aj kvôli tomu sa AIDS vníma ako smrteľná a neliečiteľná choroba.
Zatiaľ nie je úplne jasné, kto z nakazených vírusom HIV nakoniec ochorie na AIDS.
Zdrojom nákazy je iba človek. Zvieracie mutácie vírusu nie sú prenosné na človeka.
Stupne nákazlivosti HIV
Človek sa infikuje HIV ihneď po jeho vniknutí do organizmu a sám sa tak stáva nositeľom. Nákazlivý ostáva až do konca života.
Stupeň nákazlivosti sa mení v závislosti od fázy infekcie a množstva vylučovaného vírusu. Čím je ochorenie staršie, tým viac vírusu nakazený vylučuje a o to nebezpečnejší je pre okolie.
VIDEO: Smutný príbeh nakazeného Karla, ktorý sa kvôli sociálnemu vyčleneniu obesil.
HIV/AIDS štatistika pre ČR za rok 2016
Podľa tlačovej správy Štátneho zdravotného ústavu SZÚ došlo počas roku 2016 k nárastu výskytu zistených prípadov nákazy HIV. Zistilo sa 286 nových prípadov.
Štatisticky je nakazených 2,71 Čechov zo 100 000. Čísla, bohužiaľ, každoročne rastú, takže HIV má rastúcu tendenciu a situácia sa v žiadnom prípade nezlepšuje. Od roku 2002, a teda za 17 rokov, je počet nakazených až 6x vyšší.
Môže za to promiskuita ľudí a časté striedanie sexuálnych partnerov a nechránený styk? Alebo choroba postihuje prevažne narkomanov?
Podľa dostupných čísel sa choroba prenáša hlavne medzi homosexuálmi závislými na drogách. Za rok 2013 to bolo až 162 mužov – homosexuálov z celkového počtu 235 nakazených ľudí.
- Priemerný vek nakazených pacientov je 35-36 rokov
- Najvyšší počet nakazených je v Prahe (45,1%)
- Najčastejším spôsobom prenosu nákazy je nechránený sexuálny styk, na druhom mieste prenos infikovanou injekčnou striekačkou
- Ojedinelý je prenos nákazy z matky na dieťa
- Vo svete aj v Európe patria Čechy ku krajinám s nižším výskytom nákazy. Čísla ale stále rastú.
V celosvetovom meradle je na tom najhoršie africký kontinent a konkurovať mu začína Ázia. Pravdepodobne kvôli sexturizmu, ktorý v Ázii prekvitá.
Svetová zdravotnícka organizácia už k roku 2000 predpokladala až 6 miliónov nakazených chorobou AIDS, a dokonca až 40 miliónov HIV pozitívnych ľudí na svete.
Chráňte sa a nebuďte súčasťou týchto štatistík!
Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu
HIV |
HPV VÍRUS |
KVAPAVKA |
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV |
CHLAMÝDIE |
FILCKY |
GENITÁLNY HERPES |
FIMÓZA |
BALANITÍDA (BALANITIS) |
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA? |