V posledných rokoch sa na smrteľný vírus HIV, spôsobujúci chorobu AIDS, akosi zabudlo. Stále pritom ide o najnebezpečnejšiu a veľmi rozšírenú smrteľnú chorobu.
Nakaziť sa môže ktokoľvek, takže riziko je prítomné stále. Neexistuje človek imúnny proti zabijakovi menom HIV.
Zatiaľ sa nenašiel účinný liek, ktorý by AIDS naplno vyliečil. V článku sa pozrieme na spôsoby prenosu nákazy, na jej prvotné príznaky a možnosti zmiernenia nepríjemných komplikácií, ktoré musí infikovaný človek trpieť, než príde trpký koniec.
Obsah článku
Prvotné prejavy HIV sú podobné chrípke
Odhaliť, že ste sa skutočne nakazili vírusom HIV, je zo začiatku ťažké. Jednotlivé symptómy sa prejavujú nenápadne, a pokiaľ si človek nespomína na nechránený styk alebo zdieľanie ihly s nakazeným, možnosť nákazy si nepripúšta.
Pokiaľ máte akékoľvek podozrenie, ihneď navštívte svojho obvodného lekára. Nasmeruje vás k správnemu špecialistovi.
Prvoradým príznakom sú stavy podobné chrípke. Celý vírus totiž naštrbuje imunitu organizmu, takže pacienta ohrozí aj drobné prechladnutie. Telo sa s baktériou alebo zápalom nedokáže vysporiadať.
16 prvých príznakov HIV infekcie
Nenápadné, ale dlhotrvajúce zvýšenie teploty
Vírus sa v tele udomácňuje a začína sa šíriť v krvnom riečisku. Teploty nie sú vysoké a málokedy prekročia 38 C.
K horúčke sa pridávajú nepríjemné, ale inak bežné pocity, ako sústavná únava, silné vyčerpanie, bolesti a zápaly krku, navreté uzliny alebo návaly studeného potu.
Zatiaľ nič, čo by človeka prekvapilo, najmä pokiaľ býva prechladnutý viac krát za rok.
Stupňujúca sa neprekonateľná únava
Únava s vyčerpaním sa prejavujú v počiatočnej, ale aj v záverečnej fáze choroby. Nakazený nemá silu zvládnuť inak bežné denné úkony ako chôdza do schodov alebo beh na autobus. Po čase je nadľudským výkonom aj vynášanie smetí.
Fyzické vyčerpanie dopĺňa psychické „vyhorenie“. Nakazený začína byť apatický, má pocit, že nič nemá zmysel a prejavovať sa začnú občasné depresie z pocitu vlastnej bezmocnosti.
Ani toto zatiaľ nie sú stavy, ktoré by ľudí nepostihovali aj bežne. Choroba sa rozmáha, no ak o nej nakazený stále nevie, neodvratne sa blížia ďalšie prejavy.
Pobolievanie celého tela
Postupne človeka začínajú trápiť bolesti svalov, šliach, kĺbov a zápaly lymfatického systému. Po čase zistí, že je celý ubolený, nemôže sa normálne hýbať, a dokonca ani spať, keďže bolesti nepoznajú oddych.
Sústavné potenie a návaly tepla
Trápi nakazených prevažne v prvých štádiách, pričom nezáleží na teplote okolia a ani na tom, či sa vôbec hýbali. Nakazení zažívajú silné návaly tepla vo dne aj v noci.
Poruchy sústredenia
V počiatkoch sa prejavujú ako nesústredenosť na jednu vec a roztrúsená pozornosť. Stavy však pretrvávajú, čo nakazeného vedie k hnevu, frustrácii a sústavnej podráždenosti.
Neskôr sa pripájajú problémy s pohybom a končatinami, horšie sa orientuje v priestore. Choroba totiž začína napádať mozog a dôležité centrá v ňom.
Neprestávajúca bolesť v krku
Je veľmi ťažké pripísať bolesti a opuchy v hrdle nákaze HIV. Pokiaľ sa však prejavuje spoločne s ostatnými spomenutými, dokáže byť boľavý krk veľmi dobrým dôkazom.
Nepríjemný suchý kašeľ
„HIV kašľa“ sa nedá len tak zbaviť. Ak nezaberajú sirupy, kvapky ani tabletky od alergológa, tajomný kašeľ bez príčiny neradno podceňovať.
Zápal pľúc
Problémy s kašľom a zápalom hrdla sa postupne zhoršujú, až prerastú do zápalu pľúc. Vírus telo oslabuje a to postupne chradne.
Nepríjemne veľké vyrážky a vredy
Škaredé vyrážky podobné akné sa dospelým ľuďom obvykle netvoria. Preto ak na svojej tvári alebo zvyšku tela nájdete ťažko zahojiteľné vyrážky, majte sa na pozore.
Problém môžu mať narkomani, ktorých tváre a telá sú posiate odpudivými vredmi. Nové „prírastky“ z vírusu HIV nemusia zaznamenať.
Kvasinkové infekcie
Objavujú sa v ústach, na ďasnách a jazyku, v krku, na pohlavných orgánoch a dokážu sa dostať až do tráviaceho traktu.
Pripomínajú afty – drobné bolestivé zápaly, kvôli ktorým nakazený nedokáže prehĺtať stravu. Aj kvôli tejto infekcii ešte viac chudne a prichádza o živiny.
ČÍTAJTE AJ: Veľký zoznam najčastejších pohlavne prenosných chorôb.
Genitálne a iné opary
Spomínané drobné afty prerastajú do rozsiahlejších oparov. Keďže ide o otvorené rany na tele, omnoho rýchlejšie sa do tela dostávajú ďalšie a ďalšie baktérie s infekciami.
Horšie je, že sa z nich dostáva vírus von z tela a práve vtedy vzniká riziko nakazenia ďalších ľudí. Nakazený by si už mal byť istý, akou chorobou trpí a upozorňovať na ňu každého, s kým príde do styku.
Bohužiaľ nie každý je natoľko svedomitý, takže HIV sa často šíri bez vedomia ostatných a tí v šírení pokračujú.
Tráviace a žalúdočné ťažkosti
Problémy s trávením aj vylučovaním postihujú vyše 60 % nakazených. Niektorí trpia zápchami a majú problémy s vylučovaním.
Iní trpia hnačkami a strava cez telo iba „prebehne“. Zdravotný stav sa zhoršuje ak kvôli tomu, že telo prestáva prijímať potrebné živiny.
Strata váhy
Pacient v neskorom štádiu AIDS vyzerá ako smrtka. Lekári varujú, pokiaľ dôjde k viac, ako 10 % strate hmotnosti v priebehu 30 dní.
Pri týchto komplikáciách už sa dá vírus HIV odhadnúť. Často už však býva neskoro.
Vynechávanie a strata menštruácie
Ako telo slabne a chradne, krvi je pri menštruácii menej. Neskôr k menštruácii nedochádza vôbec a u žien nastáva predčasná menopauza. Pokojne aj v 20. roku života, kedy by v zdravom stave mala byť žena na vrchole plodnosti.
Problémy s ústou dutinou a vypadávanie zubov
Částé sú bolestivé zápaly a opuchy ďasien spolu s infekciami. HIV môže viesť aj k vypadávaniu zubov. Ustupujúce ďasná obnažujú zubné krčky, tie sa rýchlo kazia a zuby po čase vypadávajú.
Deformácie a poškodzovanie nechtov
Zmeny na nechtoch sa prejavujú až v neskoršom štádiu. Neprirodzene zhrubnú, krútia sa, menia farbu na tmavšiu. Správajú sa podobne ako pri mykóze – plesni na nechtoch.
Dôvodom môže byť aj sama mykóza, keďže oslabená imunita si s ňou nevie poradiť a ľahko jej podľahne.
MAJTE PREHĽAD: U mužov je častá aj mykóza priamo na žaludi a pod predkožkou.
Vypadávanie vlasov
Pokožka je veľmi slabá aj na hlave, telu navyše chýbajú živiny, čo sa odráža na kvalite vlasov. V neskorších etapách ochorenia vlasy vypadávajú aj kvôli silnej chemoterapii.
Tiky, kŕče a záchvaty
Poukazujú na zhoršenú mozgovú činnosť. Nakazený zažíva nečakané kŕče a nepríjemné záchvaty, ktoré bránia v pohybe.
Prítomné sú aj rôzne tiky a nervozita, ktoré ešte viac podkopávajú psychickú pohodu a fyzický komfort nakazeného.
Degradácia svalov a strata pohyblivosti
Vírus zákerne ničí nervy, takže mozog nemôže do tela šíriť signály správne. Nastupujú poruchy pohybu, ktoré končia v trvalej invalidite bez možnosti pohybu.
Ako sa chrániť a ako liečiť HIV? Čítajte ďalej o prevencii a liečbe
Toto boli bežné príznaky infikovania sa HIV vírusom, s ktorými sa skôr či neskôr stretne každý nakazený. To však nie je všetko, čo o HIV musíte vedieť. Pokračujte, prosím, na ďalší článok.
ĎALEJ ČÍTAJTE: Druhú časť článku, kde sa dozviete všetko o prevencii, riziku nákazy, častých mýtoch a štatistikách HIV nakazení.
Najhľadanejšie pohlavné choroby na blogu
HIV |
HPV VÍRUS |
KVAPAVKA |
HEPATITÍDA (ŽLTAČKA) VŠETKÝCH TYPOV |
CHLAMÝDIE |
FILCKY |
GENITÁLNY HERPES |
FIMÓZA |
BALANITÍDA (BALANITIS) |
AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA? |