Hormonálna nerovnováha u mužov – príčiny, prejavy, negatíva, metódy liečby a optimalizácia

Hormonálna nerovnováha u mužov je nežiaduci stav spôsobujúci zdravotné a duševné ťažkosti. Hormóny totiž riadia činnosť všetkých orgánov a zúčastňujú sa všetkých metabolických dejov.

Sú to chemickí poslovia nesúci dôležité informácie, ktoré následne vyvolávajú zmeny v celom organizme.

Vďaka nim ste šťastný, cítite sa fajn a ráno sa budíte s úsmevom na tvári. Môžu ale aj za to, že ste nervózny a náladový, pribúdajú vám vrásky na tvári a nechcené kilá, chýba vám energia a strácate chuť do života. Za to všetko môžu hormóny.

Pokiaľ sú hormóny v rovnováhe, je všetko v úplnom poriadku a vy sa máte fajn. Ak sú ale v nerovnováhe, môže to zapríčiniť spomínanú náladovosť, depresiu, zlú náladu či dokonca nechuť k sexu.

V článku sa dozviete: 

  • Ako sa prejavuje hormonálna nerovnováha u mužov?
  • Aké sú typické príznaky hormonálnej nerovnováhy?
  • Možno svoju hormonálnu hladinu nejakým spôsobom otestovať?
  • Čo dokáže navodiť hormonálnu rovnováhu? Bylinka alebo špeciálna liečba?

hormonálna nerovnováha u mužov

 

Hormonálna nerovnováha u mužov

Hormóny sú chemickí nositelia správ a príkazov, ktoré cestujú krvou po celom tele a predávajú informácie tkanivám a orgánom.

Slovo hormón pochádza z gréckeho ὁρμή, v preklade „podnet, impulz“. Hormóny sú v podstate posol informácií medzi jednotlivými súčasťami organizmu. Je to chemická látka uvoľnená špecializovanými bunkami s cieľom ovplyvniť funkciu buniek v iných častiach tela. Významným znakom hormónov je to, že stačí len veľmi malé množstvo hormónu na predanie informácie a vyvolanie zmeny v organizme.vysvetľuje MUDr. Eliška Potluková, PhD.

 

Hormóny a ich protipóly

Každý hormón v tele má svoj hormonálny protipól. Skvelým príkladom je všeobecne známy mužský hormón testosterón. Testosterón vám dodáva bojovnosť, odvahu aj chuť riskovať, ovplyvňuje mieru ochlpenia, stojí za pevnými a veľkými svalmi a nabíja vás energiou.

Je to práve ten hormón, vďaka ktorému máte chuť na sex, pevnú erekciu a intenzívnu ejakuláciu.

A jeho hormonálnym protipólom je estrogén. Aj keď je typickým pohlavným hormónom žien, vo svojom tele ho majú v istej miere aj muži. V zdravom organizme potom panuje medzi týmito obidvomi hormónmi rovnováha.

Proerecta LONG, nákup

Základné vysvetlenie mužskej hormonálnej nerovnováhy

Keď je jedného hormónu v tele viac, prejaví sa to nie len v zmene správania daného človeka, ale aj v jeho fyzickom vzhľade.

Pokiaľ by napríklad muž mal v tele viac estrogénu než testosterónu, prestali by mu rásť fúzy, znížilo by sa mu sexuálne libido, zjemnili by sa mu rysy v tvári a napríklad by mu začali rásť prsia (gynekomastia).

V takúto chvíľu nastáva hormonálna nerovnováha. Nenechajte sa však zmiasť, že môže byť nerovnováha iba medzi týmito dvomi najznámejšími pohlavnými hormónmi.

Je to skrátka stav, kedy dôjde k narušeniu hormonálnej rovnováhy. To následne môže byť základom veľkého počtu zdravotných problémov od podráždenosti, nespavosti alebo chuťou neustále spať cez zhoršenie trávenia a únavu až po nárast hmotnosti. Za to všetko môže hormonálna nerovnováha.

 

Hormonálna nerovnováha u mužov nie je len o testosteróne

Veľa ľudí má pojem „hormonálna nerovnováha u mužov“ spojený iba s testosterónom, a teda s mnohokrát spomínanou andropauzou a mužským prechodom.

Za hormonálnou nerovnováhou môže stáť akýkoľvek iný hormón. Len pre predstavu medzi významné, životne dôležité hormóny, patria aj endorfíny, dopamín, serotonín, adrenalín, melatonín, oxytocín, tyroxín a ďalšie.

Pokiaľ vám niektorý z týchto hormónov chýba, môže to viesť napríklad k tomu, že ste neuveriteľne unavený, bez nálady, v noci nemôžete spať, prepadávajú vás úzkostné, niekedy dokonca až depresívne stavy a vyčerpá vás každá maličkosť. To všetko sú dôsledky hormonálnej nerovnováhy.

 

Príznaky hormonálnej nerovnováhy u mužov

Ako spoznať hormonálnu nerovnováhu u mužov? Typické prejavy hormonálnej nerovnováhy by vydali na celú knihu. Záleží totiž na tom, akého hormónu je v tele nedostatok, či akého je naopak nadbytok.

Typický pacient s nedostatkom testosterónu sa v ordinácii sexuológa sťažuje na poruchu erekcie, zhoršenie ranných erekcií, menej intenzívnu ejakuláciu či znížený objem ejakulátu. Ďalšími príznakmi nedostatku testosterónu sú: znížená vitalita, úbytok svalovej hmoty a sily, rednutie ochlpenia, abdominálna obezita (obvod pásu nad 102 cm), epizodické potenie, návaly tepla, nespavosť ale aj poruchy psychických funkcií, ako je podráždenosť alebo letargia, znížený pocit spokojnosti, nedostatočná motivácia, nízke sebavedomie, znížená duševná energia, depresia, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamäťou. Významný nedostatok testosterónu vedie k neplodnosti.typický pacient s nedostatkom testosterónu sa podľa MUDr. Taťány Šrámkové, CSc. prejavuje takto

V prípade nedostatku hormónov šťastia budete neuveriteľne unavený, bez nálady, prepadnú vás úzkostné stavy a vyčerpá vás každá maličkosť.

Pokiaľ vám v tele chýba hormón inzulín, prejaví sa to väčším smädom, častým a výdatným močením, ďalej nápadným chudnutím a únavou, zápachom acetónu či poruchami vedomia.

Záleží preto vždy na tom, akého hormónu máte v tele nedostatok, či naopak prebytok. Hormonálna nerovnováha totiž nenastáva iba v prípade, že máte nejakého hormónu v organizmu nedostatok, ale aj nadbytok.

 

Hormonálna nerovnováha, poruchy erekcie a zníženie libida

Ako ste si už najskôr domysleli, hormonálna nerovnováha má samozrejme vplyv aj na vašu sexualitu. Už len v prípade testosterónu je tento vplyv do očí bijúci.

Avšak aj ďalšie hormóny sa podieľajú na tom, že po partnerke túžite, že na to máte chuť, prípadne, že dosiahnete pevnú erekciu.

Napríklad vďaka hormónom šťastia máte dobrú náladu, ste plný energie a máte radosť zo života. Bez nich by ste nemali iba zlú náladu, ale ani na sex by ste nemali pomyslenie.

Hormonálna rovnováha je skrátka základným stavebným prvkom k spokojnému a zdravému životu. A to sa netýka iba vášho pracovného života, ale hlavne toho partnerského.

 

Príčiny hormonálnej nerovnováhy u mužov

  • Prečo k hormonálnej nerovnováhe u mužov vôbec dochádza?
  • Prečo má niekto hormónov v tele tak akurát a iný ich má málo, či naopak až priveľa?
  • Čím je to spôsobené?

 

Vek

Niektorých hormónov máme v tele celoživotne stále rovnako, počet iných sa postupom času znižuje. Je to prirodzený proces u všetkých ľudí na planéte.

Najlepším príkladom v tejto kategórii je práve spomínaný testosterón, ktorého hladina postupne s vekom klesá.

MUDr. Taťána Šrámková, CSc. zo Sexuologického oddelenia FN Brno Kliniky traumatológie Masarykovy univerzity Brno, uvádza, že ide o úbytok o približne 0,4 % testosterónu v mužskom tele ročne.

Pozvoľný úbytok hormónov je prirodzený. U mužov pokles testosterónu nikdy nie je taký rýchly, ako celkom náhly pokles estrogénov u žien.

Hladina testosterónu klesá postupne od 35 rokov vyššie. Viac ohrození sú muži obézni, trpiaci cukrovkou, nemajúci pohyb.

Najmä obezita a cukrovka tzv. 2. typu predstavujú doslova epidémiu 21. storočia a obzvlášť u mužov s cukrovkou sa stretávame s nedostatkom testosterónu a poruchou erekcie skôr, než u starších zdravých mužov.

Tzv. syndróm nedostatku testosterónu je významný u mužov nad 40 rokov a predstavuje veľký zdravotný problém, pretože na základe vzťahu nízkych hladín testosterónu a diabetu, srdcovo-cievnych ochorení a osteoporózy vedie k zníženiu dĺžky a kvality života.dopĺňa MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

 

Nezdravý životný štýl

Vek avšak patrí medzi prirodzené faktory, ktoré ovplyvňujú hladinu hormónov v tele. Medzi tie neprirodzené, ktorými si môžete uhnať predčasné starnutie alebo rad zdravotných problémov, patrí nezdravý životný štýl.

Možno ste doteraz mali za to, že to, ako sa stravujete alebo žijete, vás nijakým spôsobom neovplyvňuje. To je ale chyba.

Aj takéto faktory, ako je zlá výživa a nesprávna váha, sa môžu podpísať na hladine vašich hormónov. Pokiaľ nebudete svoje telo udržiavať v zdraví, pokiaľ sa oň nebudete starať, nemôžete ani očakávať, že budete mať zdravú rovnováhu hormónov vo svojom tele.

Nezdravý životný štýl je teda ďalším dôvodom hormonálnej nerovnováhy.

Choroba

Na vine však môže byť aj nejaké ochorenie. Typickým príkladom je akékoľvek onkologické ochorenie. To dokáže organizmus rozhodiť natoľko, že môže vyústiť do hormonálnej nerovnováhy.

Avšak nie len rakovina môže byť príčinou hormonálnej nerovnováhy. Aj napríklad obezita, kardiovaskulárne ochorenia, problémy so štítnou žľazou alebo akékoľvek iné problémy s dôležitými orgánmi.

Porucha tvorby daného hormónu

Na záver môže byť na vine aj samotná porucha tvorby daného hormónu. Skrátka sa vám daný hormón v tele prestane vytvárať. Všetky hormóny, ktoré v tele máte, sa totiž musia niekde vytvoriť. Napríklad testosterón sa tvorí v semenníkoch.

A pokiaľ nastane s týmito orgánmi nejaký problém, môže dôjsť k celkovému prerušeniu tvorby daného hormónu, a teda aj k hormonálnej nerovnováhe.

 

Liečba hormonálnej nerovnováhy u mužov

Tak, ako sú rôzne príznaky hormonálnej nerovnováhy a rôzne príčiny tohto problému, existujú aj rôzne druhy a typy liečby.

Napríklad nedostatok inzulínu sa lieči umelým dodávaním hormónu do tela pacienta. Nedostatok testosterónu sa zase lieči dopĺňaním testosterónu a stimuláciou jeho tvorby.

Nedá sa teda bohužiaľ povedať, aby ste užívali jeden zázračný liek a budete mať po problémoch. Tak to, žiaľ, funguje.

Každý problém a každá hormonálna nerovnováha má svoje špecifické riešenia.

 

Vyšetrenie nízkej hladiny testosterónu

Preto je potrebné najprv úplne na začiatok navštíviť svojho praktického lekára, ktorý vás môže ďalej odporúčať ku špecialistovi (sexuológ, endokrinológ, andrológ, urológ). Tomu vymenujete a detailne popíšete svoje problémy. Vysvetlíte, s čím máte problémy a poradíte sa s ním o ďalšom postupe.

Rozhodne ale typické prejavy hormonálnej nerovnováhy neignorujte a navštívte svojho praktického lekára.

Pokiaľ svoje problémy budete podceňovať a nad zdravotnými problémami mávať rukou, môže to celé vyústiť vo veľmi závažné ochorenia, či dokonca ku kompletnej strate prirodzene si v tele daný hormón vytvárať.

  • Ako sa testuje nízka hladina testosterónu u mužov?
  • Ako tento proces prebieha?
  • A na čo by sa muž mal pripraviť?

Na to všetko odpovedá pani doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.:

Pokiaľ má muž príznaky typické pre nedostatok testosterónu, mal by vyhľadať lekára, sexuológa či andrológa alebo urológa a nechať sa odborne vyšetriť.

Vyšetrenie hladiny testosterónu vykonávame biochemickými testami. Odber krvi je vhodné realizovať medzi 8. a 10. hodinou, pretože hladina testosterónu počas dňa klesá.

Pokiaľ je hladina testosterónu nízka, odporúčame meranie opakovať 1- až 2-krát. K stanoveniu hladiny testosterónu by nemalo dôjsť pri akútnom ochorení.

Lekár doplní komplexné telesné vyšetrenia. Pacient vyplní Dotazník starnutia muža.

Jednorazový laboratórny nález nízkej hladiny testosterónu, a to obzvlášť príznakov uvedených vyššie, ešte ale nemusí znamenať, že pacient trpí syndrómom nedostatku testosterónu.

Avšak ani subjektívne prežívané príznaky nemusia byť špecifické (únava, zníženie svalovej sily, poruchy pamäti), preto je nutné vyšetrenie: vylúčiť napr. onkologické ochorenie, depresiu, demenciu.

Pozornosť je potrebné venovať aj liekom, ktoré znižujú libido a môžu tak simulovať nedostatok testosterónu. Rozhodne však apelujem na vyšetrenie lekárom.MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

 

Testovanie hormonálnej hladiny

Testovanie hormonálnej hladiny vykonáva iba odborník, teda praktický lekár alebo špecialista. Nikdy si žiadne takéto testovanie nerobte doma svojpomocne, pretože by ste pravdepodobne na nič svetoborné neprišli.

Akékoľvek testovanie hormonálnej hladiny sa vykonáva z krvi. Lekár vám odoberie trocha krvi a na základe zistených hodnôt zistí, či vám nejaký hormón v tele chýba, alebo ho máte naopak nadbytok.

 

Lieky na hormonálnu nerovnováhu

V prípade zistenia hormonálnej nerovnováhy sa u vás začne špecifická liečba daného problému. Nedostatok testosterónu sa lieči dopĺňaním testosterónu.

Testosterón sa dopĺňa buď pomocou injekcií, alebo pomocou špeciálneho gélu či v tabletkovej forme.

V prípade nedostatku inzulínu sa zas aplikuje glukagón do svalu. A tak je to pri každom jednotlivom hormóne. Vždy záleží na tom, aký hormón vám v tele chýba.

 

Bylinky na hormonálnu rovnováhu

Niekto odporúča aj špeciálne bylinky, bylinné čaje, bylinné odvary alebo doplnky stravy s extraktmi z tradičných bylín. Tieto prípravky sú všetky bez vedľajších účinkov.

Môžu vám pomôcť iba tonizovať hladinu hormónov a uviesť ju do rovnováhy, pokiaľ vám radikálne počas dňa kolíše, ale vám pomôžu v prípade, kedy máte skutočne vážny dlhodobý nedostatok, napríklad testosterónu v tele. V túto chvíľu je nutná klasická liečba testosterónom.

Kotvičník zemný je u mužov populárny, používaný v atraktívnej viere ako výživový doplnok zlepšujúci sexuálne zdravie. Pokiaľ muž nemá krvnými testami a komplexným vyšetrením preukázaný nedostatok testosterónu či iné závažné ochorenia, no napriek tomu sa cíti unavený, bez vitality, bez energie, je možné užiť bez poradenia sa s lekárom doplnok stravy na posilnenie organizmu, na zvýšenie energie, sily a celkovú tonizáciu organizmu, napr. Kotvičník zemný.

Avšak pozor, kotvičník nie je určený na liečbu nedostatku testosterónu, potencie či plodnosti, nie je liek, nemá farmakologický účinok.MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

TIP: Silnú dávku bylín pre podporu tvorby vlastného testosterónu dodá český doplnok Proerecta LONG.

Proerecta LONG

Kliknite na tlačidlo a pozrite sa na všetky prospešné účinky Proerecty LONG priamo na e-shope. V prípade objednávky vám balíček doručí diskrétne do 48 hodín.

 

Homeopatiká na hormonálnu rovnováhu

Homeopatiká danú tónizačnú funkciu nemajú. Fungujú iba čisto ako placebo bez preukázateľných účinkov. Neexistuje, bohužiaľ, jediná relevantná odborná štúdia, ktorá by účinok homeopatík skutočne potvrdzovala.

Svoje súhrnné stanovisko k homeopatikám vydala pracovná skupina Expertnej rady európskej akadémie vied:

Neexistujú spoľahlivé, reprodukovateľné dôkazy o účinnosti akejkoľvek homeopatickej liečby nad rámec placeba a deklarované pôsobenie homeopatík je v rozpore s poznatkami fyziky a chémie.

Pokiaľ teda v prípade skutočne závažnej hormonálnej rovnováhy stavíte iba na homeopatiká, zahrávate sa doslova s diablom a riskujete aj svoj život.

Homeopatické metódy liečby sú založené na nevedeckých postupoch, ktoré nikdy neboli overené za použitia vedeckých metód. Nikdy by som tieto postupy neodporučil svojim známym ani príbuzným. Homeopatia, podľa názoru odborníkov z rôznych lekárskych disciplín, nemá miesto v modernej medicíne, a preto možno o jej užitočnosti len pochybovať.Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelisty Purkyně

 

Možno vyriešiť hormonálnu nerovnováhu svojpomocne?

Hormóny vám ale nemusia kolísať len dlhodobo. Aj počas dňa vám hladina hormónov v tele rôzne stúpa alebo klesá.

Opäť je skvelým príkladom testosterón. Toho máte ako muž v tele najviac ráno, ihneď po prebudení. Potom už počas dňa jeho množstvo postupne klesá, až do večera, keď ho máte najmenej.

To môžete mierne upraviť pomocou doplnkov stravy alebo napríklad pomocou špecifických druhov potravín.

Nie je to síce taká úprava, ktorá by vám zapríčinila nárast daného hormónu na dvojnásobné množstvo, ale pomôže vám hladinu hormónu v tele stabilizovať a vyrovnať ho na normálnu úroveň.

Skvelými možnosťami na samovoľnú a prirodzenú úpravu hladiny hormónov sú teda doplnky stravy, zdravé potraviny, ovocie a zelenina, zdravý životný štýl, pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu.

 

Slovo autora:

Hormóny sú nositelia správ, ktoré cestujú krvou po celom tele a predávajú informácie tkanivám a orgánom. Pokiaľ máte niektorých hormónov v tele málo alebo priveľa, dôjde k hormonálnej nerovnováhe. A netýka sa to iba testosterónu.

Týka sa to všetkých hormónov, ktoré v tele máme. Medzi významné, životne dôležité hormóny, patria aj endorfíny, dopamín, serotonín, adrenalín, melatonín, oxytocín, tyroxín.

Liečba závisí na tom, aký hormón vám v tele chýba.

 

ĎALŠIE ČLÁNKY O TESTOSTERÓNE

TOP 3 doplnky pre prirodzenú podporu testosterónu
Proerecta LONG – české tobolky pre podporu testosterónu, erekcie a výborná osobná skúsenosť
Úbytok testosterónu - smutná, ale nezvrátiteľná súčasť starnutia
8 prejavov nízkej hladiny testosterónu
Dá sa hladina testosterónu zistiť aj doma?
Vysoký testosterón podnecuje tvorbu akné a kožných problémov
Pitie alkoholu rapídne znižuje hladinu testosterónu, potvrdila štúdia
Nízky testosterón negatívne ovlpyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie

 

5/5 - (1 vote)