Hormóny sú pre náš organizmu nevyhnutné a nenahraditeľné. Akonáhle sa ich rovnováha naruší, objaví sa celý rad nepríjemných problémov.
Ako si hormonálnu rovnováhu udržať a ako sa vyrovnať s hormonálnou nerovnováhou v puberte, tehotenstve či v prechode?
V tomto článku sa budem venovať hormonálnej nerovnováhe u žien.
Obsah článku
Dôležitosť ženských hormónov
Hormóny nachádzame v tele všetkých živých organizmov a dokonca aj v rastlinách. Sú nositeľmi informácií od jednej bunky k druhej a spúšťačom reakcií na podnety.
Riadia a ovplyvňujú chemické procesy v bunkách. Hormóny nemôžu byť nahradené žiadnou inou látkou.
Sú produkované žľazami s vnútornou sekréciou alebo tkanivom a vylučujú sa do krvného obehu.
Hormóny ovplyvňujú celý rad procesov, nie len reprodukciu a pohlavné dozrievanie.
Ktoré hormóny sú u žien najčastejšie v nerovnováhe?
- Testosterón – je mužský pohlavný hormón. Hladina testosterónu ovplyvňuje dominanciu, sexuálnu aktivitu, ale aj priestorovú orientáciu. Vzniká v nadobličkách a vaječníkoch.
- Progesterón – je ženský pohlavný hormón. Vzniká vo vaječníkoch. V tehotenstve ho produkuje placenta. Produkcia klesá v klimaktériu. Riadi menštruačný cyklus, pôsobí na psychiku a psychickú rovnováhu. Kolísanie hladiny vedie k úzkosti, nespavosti, depresii a výkyvom nálad.
- Estrogén – je zo skupiny ženských hormónov. Vzniká vo vaječníkoch a v placente. Rovnako ho produkujú pečeň, nadobličky a prsia. Počas menštruačného cyklu hladina kolíše. Je zodpovedný za vývoj pohlavných znakov, rast, správnu funkciu maternice. Napomáha metabolizmu.
- Tyroxín a trijodtyronín, hormóny štítnej žľazy – pôsobia na vývoj mozgu, starajú sa o látkovú výmenu. Nedostatok znamená pocit únavy a chladu, poruchy sústredenia a pamäti. Zlá funkcia je badateľná na pokožke, vlasoch, nechtoch.
- Oxytocín – produkuje ho neurohypofýza. Vzniká pri stimulácii prsníka, pri dojčení alebo aj pri dotyku. Ďalej tiež pri stimulácii pošvy. Je označovaný ako hormón lásky a dôvery. Prisudzuje sa mu materská láska.
- Rastový hormón – stimuluje rast, regeneráciu, je produkovaný adenohypofýzou. Zvyšuje zadržiavanie vápnika a mineralizáciu kostí, stimuluje imunitný systém, rast a regeneráciu vnútorných orgánov.
Čo presne predstavuje hormonálnu nerovnováhu?
Hormonálna nerovnováha u žien znamená, že v organizme došlo k zmene a kolísaniu hladiny hormónov. Narušila sa prirodzená a zdravá hladina hormónov.
Často sa spája s vyšším vekom, no nemusí to tak byť. Vyskytuje sa aj u mladých žien.
Za hormonálnou nerovnováhou stojí najčastejšie zmena hladiny estrogénu, progesterónu a testosterónu. Aj ju ovplyvňujú hormóny štítnej žľazy a melatonín.
Čo je príčinou hormonálnej nerovnováhy?
Najčastejšie sa s hormonálnou nerovnováhou spojenou so všetkými nepríjemnými dôsledkami stretávajú ženy v období menopauzy.
Samozrejmosťou je, že sa hladina ženského hormónu mení aj v tehotenstve, pri potrate a tesne po pôrode. Hladina hormónov kolíše aj v období dojčenia, a to ako pri dojčení, tak aj po ňom.
Pôsobí na ňu užívanie hormonálnej antikoncepcie. Hormonálna nerovnováha u žien sa objavuje nie len počas užívania hormonálnej antikoncepcie, ale aj po ich vysadení.
Nepríjemné príznaky ženy vnímajú aj v období pred menštruáciou alebo počas ovulácie.
Medzi ďalších vinníkov nerovnováhy môžeme zaradiť nedostatok spánku, zlú životosprávu, stres a dokonca aj nedostatok fyzickej aktivity. Hormonálna nerovnováha sprevádza aj pacientov s diabetom či s ochorením štítnej žľazy.
Častým vinníkom je syndróm polycystických vaječníkov. Zlý vplyv má aj požívanie alkoholu a fajčenie.
Kedy dochádza k hormonálnej nerovnováhe?
Ženy sú hormonálnou nerovnováhou ohrozené viac než muži. Dochádza k nej v puberte, pri menštruácii, v tehotenstve, po pôrode, počas premenopauzy a v menopauze.
TIP PROTI BOLESTIVEJ MENŠTRUÁCII: Ako zmierniť menštruačné bolesti rýchlo a prirodzene?
Ako sa prejavuje hormonálna nerovnováha?
Hormonálnu nerovnováhu žena vníma ako celkový nepokoj sprevádzaný radom problémov.
Objavujú sa poruchy spánku a nespavosť, únava, pocit nafúknutého alebo citlivého brucha, nevoľnosť, zmeny nálad a pocity úzkosti. U niekoho sa začnú prejavovať problémy s pleťou (akné v spodnej časti tváre) alebo vlasmi, migrény a problémy s pamäťou.
Obzvlášť nepríjemnými prejavmi je rast ochlpenia alebo jeho tmavnutie. To býva spájané so zvýšením hladiny testosterónu.
Tmavé chĺpky sa môžu objavovať na hrudníku, ramenách či chrbte. S hormonálnou nerovnováhou sa spája aj prírastok hmotnosti, a to najmä v oblasti brucha a bokov.
Aj problémy v intímnej oblasti môžu súvisieť s hormonálnou nerovnováhou. Rozbúrené hormóny stoja aj za nízkym libidom.
Objavujú sa aj zmeny na pošvovej sliznici, suchosť potom bráni prežívať príjemné pocity a môže to viesť k poraneniu.
Hormonálna nerovnováha a puberta
Počas puberty dochádza u dievčat k pohlavnému dozrievaniu. Telo dievčat sa začína pripravovať na rolu matky. S nástupom menštruácie prevláda v tele estrogén, potom ho vystrieda progesterón.
Dievčatá najviac trápia príznaky predmenštruačného syndrómu a problémy s pleťou. Menštruácia je bolestivejšia a objavujú sa aj migrény. Dievčatá sú plačlivé, podráždené a prežívajú sebaľútosť.
Ako liečba je vhodná úprava stravy a denného režimu. Až pri veľmi vážnych fyzických problémoch nastupuje hormonálna liečba stanovená lekárom.
Pri nedostatočnej tvorbe pohlavných hormónov nezačína menštruačné obdobie, nedôjde k vývoju prsného tkaniva a nasleduje neplodnosť.
Hormonálna nerovnováha v tehotenstve
Tehotenstvo je pomerne krátke obdobie vyznačujúce sa vysokou zmenou hladiny hormónov. Estrogénu a progesterónu telo vyprodukuje toľko, ako za celý život.
Ženy sú citlivé, trpia zmenami nálad, bolesťami hlavy, zhoršuje sa im pleť.
Najväčšie problémy pociťujú prvorodičky vo vyššom veku. Akékoľvek problémy sa obyčajne upravia až po pôrode a dojčení. Počas tehotenstva pomôžu určité prírodné preparáty. Zamerajte sa na zmenu stravy, pokoj a relaxačnú pohybovú aktivitu.
TIP PRE OPTIMÁLNU HORMONÁLNU ROVNOVÁHU: České bylinné tobolky Proerecta WOMEN špeciálne pre ženy.
Popôrodná depresia
Počas tehotenstva produkuje placenta veľké množstvo progesterónu. S vylúčením placenty dôjde aj k prudkému poklesu hladiny progesterónu.
Problémy po pôrode môžu pretrvávať aj viac než rok. Ženy prechádzajú pocitmi nízkeho sebavedomia, frustráciou, zlosťou a depresiou.
Tieto stavy prežívajú menej ženy staršie a ženy, ktoré materstvo dlhodobo plánovali.
Obvykle sa stav upraví počas šestonedelia. Rýchlejšie sa upraví, pokiaľ žena začne užívať hormonálnu antikoncepciu. Ženy, ktoré dojčia, potom budú zaznamenávať stále kolísanie hladiny hormónov až do ukončenia doby dojčenia, prípadne do jeho obmedzenia.
Popôrodná depresia môže prerásť vo veľmi vážny stav. Vnímajte svoje telo, pokiaľ pocity sebaľútosti pretrvávajú aj po šestonedelí a depresia je dlhodobá, rozhodne vyhľadajte lekára.
Ženský prechod a hormonálna nerovnováha
Ženský prechod (klimaktérium) je obdobie, kedy vaječníky prestávajú plniť svoje funkcie. Ženám začne vynechávať menštruácia, kým úplne nezmizne a nenastane klimaktérium. Hladina progesterónu a estrogénu sa zníži.
S rôznou intenzitou sa objavujú návaly tepla, potenie, zmeny nálad, časté podráždenie a úzkostné stavy. Ženy mávajú poruchy spánku, sú nesústredené a často sa im zrýchľuje tep. Po prechode, ktorý môže trvať aj päť a viac rokov, dôjde na klimaktérium.
Ak problémy bránia bežným denným činnostiam, rozhodne je na mieste hormonálna liečba.
V období po menopauze potom telo produkuje menej estrogénu, progesterónu aj testosterónu. Ich hladina je ale stabilná a ženy sa cítia omnoho lepšie.
Ako sa počas menopauzy stravovať?
Počas obdobia menopauzy obmedzte alkohol, kofeón a cukor. Pozor na korenené jedlá, teplé nápoje a polievky. Tie umocňujú návaly tepla.
Znížte konzumáciu mäsa a mliečnych výrobkov. Tie prispievajú k strate vápniku z kostí. Naopak pridajte kyslé výrobky. Obmedzte soľ.
Zaraďte potraviny s obsahom takzvaných rastlinných hormónov, fytoestrogénov. Nájdete ich napríklad v sójových bôboch, tofu, sójovej múke, ale aj v zemiakoch, celozrnných potravinách, cesnaku, jablkách a v mrkve. Pridajte zelené potraviny a červenú repu.
Aspoň dvakrát týždenne si doprajte morskú rybu (losos, tuniak, makrela, sardinka). Z ovocia sú vhodné okrem jabĺk aj hrušky, hrozno, broskyne. Zo strukovín potom hrach a šošovica.
Nezabúdajte na pitný režim, obzvlášť v tomto období je dôležité vypiť aspoň 2 litre čistej vody bez bubliniek denne.
Bylinky na menopauzu:
- Ľubovník bodkovaný
- Šalvia lekárska
- Ploštičník strapcovitý
- Ďatelina lúčna
Ako zistiť hormonálnu nerovnováhu?
Podozrenie, že je s vaším telom niečo v neporiadku, môžete jednoducho potvrdiť či vyvrátiť. U vášho praktického lekára alebo gynekológa možno podstúpiť špeciálny test, a to v každom veku.
Niekedy je nutný rad testov. Hladina hormónov sa zisťuje v krvi, slinách alebo moči. Krvný rozbor sa dopĺňa o ultrazvuk maternice a vaječníkov, vyšetrenie štítnej žľazy či pomocou RTG a biopsie.
Okrem vyšetrenia je možné sledovať aj niekoľko príznakov a varovných signálov.
Varovné signály stručne:
- Výkyvy hmotnosti, a to priberanie, ale ja náhle schudnutie.
- Zimnica, únava, nespavosť.
- Pocity úzkosti, depresie, výkyvy nálad.
- Problémy s pleťou a syndróm suchých očí.
- Zažívacie problémy, problémy s trávením, zápcha, grganie, nadúvanie.
- Nočné potenie, návaly tepla.
- Padanie vlasov.
- Tmavé kruhy pod očami.
- Nepravidelná menštruácia a náhla vyššia bolestivosť.
- Zväčšenie alebo výrazná zmena tvaru pŕs.
- Strata libida.
- Najrôznejšie chute a nočný hlad.
- Časté močenie, smäd.
- Neplodnosť.
Hormonálna nerovnováha a psychosomatika
Rad popísaných problémov nemusí byť spôsobený hormonálnou nerovnováhou. Na vine môže byť aj psychosomatika.
Stav, kedy sa stres a celkové nepohodlie prejavujú ako zdravotné problémy. Náš smútok, nespokojnosť alebo dlhodobé problémy sa začnú ukazovať na našej telesnej schránke.
Organizmus nám tým posiela varovný signál. Na odhalenie príčiny vašich problémov je nutná návšteva lekára a rozlíšenie, či ide o psychosomatické problémy, alebo o hormonálnu nerovnováhu.
Čo pomáha udržať hormonálnu rovnováhu na uzde?
Na hormonálnu rovnováhu má vplyv strava a prostredie.
V strave odmedzte:
- priemyselne spracované rastlinné oleje,
- chemicky ošetrené potraviny,
- aditíva v potravinách,
- kofeín,
- cukor, lúpanú ryžu, bielenú múku, všeobecne potraviny s pšenicou.
Do stravy pridajte:
- Omega 3 mastné kyseliny, semená, orechy, ryby,
- maslo, kokosový tuk, avokádo, olivový olej,
- vlákninu,
- želatínu, ako zdroj vápnika, horčíka a fosforu,
- vajcia,
- sladkovodné riasy.
Pozor na leptín
Leptín je zodpovedný za pocit sýtosti. Jeho nízka hladina núti telo k ďalšiemu jedlu.
Na nízku hladinu má vplyv prebytok cukrov, priemyselne upravených potravín a nedostatok spánku. S nízkou hladinou leptínu nás prepadá nočný hlad a túžba po nezdravom jedle.
Bylinky na hormonálnu nerovnováhu
Na trhu je dostať rad preparátov bylinného pôvodu, ktoré sú vhodné ako doplnok stravy.
Prírodná liečba môže problémy zmierniť, ale je potrebné sa o správnom postupe poradiť s lekárom. Niektoré preparáty môžu mať dokonca kontraindikáciu s predpísanými liekmi.
Vhodné bylinky sú napríklad:
- Ashwaganda. Pomáha na nespavosť, stimuluje štítnu žľazu, regeneruje nervy.
- Schisandra. Regeneruje pečeň a pomáha pri ochorení pokožky. Znižuje krvný tlak.
- Maca. Pôsobí na pohlavné orgány. Možno ju užívať aj počas tehotenstva a dojčenia.
- Krpčiarka. Pomáha na nepravidelnú menštruáciu. Povzbudzuje tok krvi v panvovej oblasti.
- Vitánia. Zlepšuje náladu, pomáha upraviť funkciu štítnej žľazy, znižuje pocit úzkosti.
- Kotvičník. Pomáha reprodukčnému systému, stimuluje libido.
Homeopatiká pri hormonálnej nerovnováhe
Homeopatiká nemajú žiadne liečivé účinky a žiadny lekár vám ich nebude nikdy odporúčať. Výrobcovia sa vás snažia okradnúť,. Za homeopatiká nikdy neutrácajte peniaze – s ničím vám nepomôžu, žiadnu komplikáciu nezlepšia a peniaze za ne vyslovene vyhodíte za vodu a cukor.
Vitamíny a minerály pomáhajú
Ako prvý krok doplňte horčík a zinok. Siahnite aj po vitamínoch radu 5 a C. S hormonálnou nerovnováhou rastie aj riziko osteoporózy. Pridajte vápnik a vitamín D.
Liečba hormonálnej nerovnováhy
Hormonálna nerovnováha je sprevádzaná radom nepríjemných prejavov a rozhodne nie je nutné, aby ste si ju prežili. Určite neváhajte navštíviť lekára a zverte sa mu so svojimi problémami.
Vaša cesta povedie k endokrinológovi alebo ku gynekológovi. Predpísané lieky mávajú veľmi dobré výsledky a dokážu väčšinu príznakov stlmiť či dokonca úplne odstrániť.
U lekára nastupuje obvykle substitučná hormonálna terapia, ale to až po dôkladnom vyšetrení a odhalení príčiny. Telu sa dodáva chýbajúci hormón buď v podobe tabletiek, alebo injekcií.
Ako cvičiť pri hormonálnej nerovnováhe?
Dôležitý je aj pravidelný a skôr ľahší tréning než fyzicky náročná intervalová záťaž.
Pridajte prechádzky, chôdzu po schodoch, plávanie, cviky s váhou tela. Výborná je aj jóga, a to obzvlášť tá hormonálna.
Detoxikácia organizmu a relaxácia
Doprajte si šetrnú detoxikačnú kúru a pravidelne sa venujte relaxácii a cvičeniu. Nájsť si na seba pol hodinu trikrát týždenne nie je až taký problém. Výsledok vás milo prekvapí.
SLOVO REDAKCIE:
Hormonálna nerovnováha u žien je pomerne bežným problémom, pritom správne riešenie pozná len málokto. Veľa ľudí si myslí, že hormonálna nerovnováha patrí neodmysliteľne k ženskému životu, ale nie je tomu tak.
Stačí vyskúšať niektorý z vyššie uvedených tipov a uvidíte, že sa vám bude žiť omnoho lepšie a jednoduchšie.
S hormonálnou nerovnováhou u seba alebo u svojej príbuznej či známej sa nemusíte zmieriť.
Ďalšie články o problematickej menštruácii, menopauze, premenštruačnom syndróme PMS a tipy, ako ich zmierniť