Hyperaktívny močový mechúr – psychika, lieky, cviky, bylinky a babské rady

Hyperakívny močový mechúr (overactive bladder, OAB). Neustále musíte chodiť na malú. Len sa vymočíte, už sa vám o chvíľu chce zase.

Keď konečne navštívite toaletu, je to niekedy iba pár kvapiek, inokedy poriadny prúd moču. A takto pokojne aj 15x za deň alebo aj niekoľkokrát do hodiny.

Pritom keď navštívite svojho lekára, neobjaví sa u vás žiadny problém s prostatou ani obličkami. Diagnóza znie: Hyperaktívny močový mechúr.

  • O čo ide?
  • Čo je jeho príčinou?
  • Ako hyperaktívny močový mechúr vzniká?
  • Kto je naň náchylnejší?
  • A tá najdôležitejšia otázka pre všetkých, ktorí ním trpia – je ho vôbec možné nejako liečiť?
  • Existuje nejaká účinná liečba, ktorá by vás hyperaktívneho močového mechúra raz navždy zbavila?

To všetko bude predmetom dnešného článku. Spoločne sa pokúsime nájsť odpovede na všetky vaše otázky.

hyperaktívny močový mechúr

 

Hyperaktívny močový mechúr

Hyperaktívny močový mechúr, niekedy označovaný ako dráždivý mechúr alebo ako syndróm hyperaktívneho močového mechúra, predstavuje stav, kedy potrebuje vo dne aj v noci močiť neprirodzene často.

Úroveň problémov spôsobených hyperaktívnym močovým mechúrom sa môže pohybovať od mierne zvýšenej frekvencie naliehavosti až po neustále nutkanie na močenie.

To sa prejavuje tak, že stále potrebujete ísť na malú, aj keď ste pred pár minútami boli.

Je to také nutkanie močiť, ktoré núti človeka okamžite mu vyhovieť. Narozdiel od fyziologického nutkania na močenie, ktorého intenzita plynule a pozvoľna časom narastá, intenzita urgencie v prípade hyperaktívneho močového mechúra narastie náhle, skokovo.

Na druhej strane sa človek s hyperaktívnym močovým mechúrom nemusí báť, že by bol v ohrození života alebo zdravia. Samotný hyperaktívny močový mechúr totiž nie je ochorenie, ktoré by vážne poškodzovalo zdravie človeka. Jeho jedinou nevýhodou je ovplyvnenie kvality života.

PREVENTÍVNY TIP:

Český doplnok Proerecta PROSTATE chráni močovú sústavu pred komplikáciami. 

Vďaka nemu je možné zmierniť príznaky hyperaktívneho močového mechúra. Predídete tak sústavnému nutkaniu na malú.

Proerecta PROSTATE

Kliknite na tlačítko a čítajte o účinkoch priamo na stránke Proerecta.com. V prípade objednávky je do 2 dní u vás.

 

Príznaky hyperaktívneho močového mechúra

Hyperaktívny močový mechúr sa prejavuje:

[su_testimonial name=“MUDr. Lukáš Horčička, urogynekolog zo spoločnosti Gona s. r. o.“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“gona.in“ url=“http://www.gona.in/ordinacni-hodiny/“]V prípade syndrómu hyperaktívneho močového mechúra ide o súbor príznakov, ktoré sú charakterizované nutkavým pocitom na močenie, ktorý je vôľou len obtiažne potlačiteľný.[/su_testimonial]

 

Negatívne dôsledky neliečeného hyperaktívneho močového mechúra

Hyperaktívny močový mechúr nie je žiadnym nebezpečným ochorením, ktoré by človek musel riešiť hneď, okamžite. Je síce nepríjemný, ale nie je nebezpečný. Jeho jedinou nevýhodou je ovplyvnenie kvality života.

Človek s hyperaktívnym močovým mechúrom totiž často obmedzuje svoje aktivity, pretože sa bojí, že sa mu zase bude chcieť ísť na malú a či bude možné na danom mieste vykonať potrebu. Často sa tak vyhýba spoločenskému životu, obmedzuje cestovanie a celkovo svoj život prispôsobuje svojej potrebe – močeniu.

Presne preto je dobré hyperaktívny močový mechúr začať riešiť čo najskôr, aby ste zbytočne neobmedzovali svoj život kvôli takej „blbosti“, ako je močenie.

[su_testimonial name=“Urologička Jeannette Brownová z Kalifornskej univerzity“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“musimcasto.cz“ url=“https://www.musimcasto.cz/jak-na-oab“]Hyperaktívny močový mechúr vás nezabije, iba vám ukradne život.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“Profesor Alois Martan, prednosta Gynekologickoporodnické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice v Prahe“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“cuni.cz“ url=“https://is.cuni.cz/webapps/whois2/osoba/1212649420563843/?lang=cs“]V niektorých prípadoch ochorenie spôsobí, že ľudia musia opustiť zamestnanie alebo majú rodinné problémy.

Ženy mávajú často problém v sexuálnom živote alebo s hľadaním partnera.[/su_testimonial]

 

Čo je a čo nie je hyperaktívny močový mechúr?

Hyperaktívny močový mechúr je stav, kedy musíte na malú skutočne veľmi často, pokojne aj niekoľkokrát do hodiny. Avšak nepleťte si ho s normálnym vyprázdňovaním.

Človek sa počas dňa musí vyprázdňovať, to je normálne, a nie je dobré moč na silu zadržiavať.

Za normálne je považovaná potreba vyprázdniť močový mechúr 4 – 8-krát denne.

Pokiaľ potrebujete na malú výrazne častejšie, napríklad aj 15-krát za deň, potom sa už bavíme o hyperaktívnom močovom mechúre.

Ďalej sa za hyperaktívny močový mechúr nepovažujú problémy s prostatou.

Ťažkosti spôsobené napríklad zväčšenou prostatou sú kapitolou samou o sebe a hoci majú podobné príznaky, ako práve hyperaktívny močový mechúr, s hyperaktívnym močovým mechúrom nemajú nič spoločné.

A ani inkontinencia nie je hyperaktívny močový mechúr.

Inkontinencia sa môže k hyperaktívnemu močovému mechúru pridružiť, ako jeden z jeho príznakov, ale rozhodne automaticky neznamená, že pokiaľ trpíte inkontinenciou, máte hyperaktívny močový mechúr.

inkontinencia moči

Inkontinencia moču NIE JE jasným príznakom hyperaktívneho mechúra a môže sa objaviť samostatne aj v kombinácii s HMM

 

Ako funguje hyperaktívny močový mechúr?

Aby sme pochopili, prečo niektorí ľudia trpia na hyperaktívny močový mechúr, je potrebné si uvedomiť, ako vlastne zdravý močový mechúr alebo hyperaktívny močový mechúr funguje.

Samotná potreba močiť vzniká dráždením na vnútornej strane močového mechúra. Týmto podráždením obdrží mozog signál potreby ísť na malú a nasmeruje správanie človeka k vyhľadávaniu najbližšej toalety a vykonanie samotnej potreby.

V prípade hyperaktívneho močového mechúra je toto dráždenie logicky častejšie a často aj intenzívnejšie. Človeka to dokáže priviesť k šialenstvu, ako často sa mu chce ísť na malú.

U pacientov s hyperaktívnym močovým mechúrom dostáva mozog signál aj v prípade, že mechúr ešte nie je plný a svaly sa povoľujú a sťahujú nekoordinovane.

Príčinou hyperaktívneho močového mechúra je narušenie nervovej dráhy medzi močovým mechúrom, mikčným centrom v mozgu a sakrálnej mieche a následný mikčný reflex.

ZAUJÍMAVOSŤ: Močový mechúr obsiahne u zdravých jedincov až viac ako 600 ml moču.

 

Aká je príčina hyperaktívneho močového mechúra?

Toto časté dráždenie je v prípade hyperaktívneho močového mechúra často spôsobené niektorou z týchto príčin:

  • infekciou močových ciest,
  • niektorými nápojmi, ako je káva či energetické nápoje,
  • príliš veľkou konzumáciou tekutín,
  • kameňmi v močovom mechúre,
  • zápchou,
  • nádorom v močovom mechúre,
  • niektorými gynekologickými stavmi, ako je prolaps alebo nádory vaječníkov,
  • psychickými problémami
  • atď.

Časté dráždenie pri hyperaktívnom močovom mechúre nikdy nie je bez príčiny.

Vždy existuje nejaký „vinník“, ktorý vám močový mechúr často dráždi, a vy kvôli tomu musíte chodiť na malú, ako keby sa tam rozdávalo niečo zadarmo.

Najlepšie je preto navštíviť svojho lekára, a to či už toho praktického, gynekológa, alebo urológa, nechať sa poriadne vyšetriť a odhaliť pravú príčinu vašich ťažkostí.

Niekedy totiž nemusí byť hyperaktívny močový mechúr spôsobený iba fyzickými problémami, ale aj tými psychickými.

Často vedie k hyperaktívnemu močovému mechúru stres, únava, prepracovanosť, depresia či stavy úzkosti. Preto je potrebné najprv odhaliť pravú príčinu vašich ťažkostí a až potom nasadiť účinnú liečbu.

 

Kto je náchylnejší na hyperaktívny močový mechúr?

V európskej populácii trpí príznakmi hyperaktívneho močového mechúra približne 20 % obyvateľov. Nie je to síce žiadne obrovské číslo, ale predsa len je to viac ako napríklad taký výskyt rakoviny prostaty u mužov.

[su_testimonial name=“MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D. z Urologické kliniky FN Brno“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“medicomclinic.cz“ url=“https://www.medicomclinic.cz/cs/lekari/vlasta-vyhnankova“]V bežnej populácii nad 40 rokov dosahuje výskyt hyperaktívneho močového mechúra približne 18 %, pričom sa zvyšuje s vekom a u osôb nad 75 let sa pohybuje v rozmedzí 31-42 %.

Choroba postihuje do šesťdesiatky častejšie ženy, potom sa ale pomer žien a mužov vyrovnáva a neskôr prevláda u mužov.[/su_testimonial]

U žien sa tieto príznaky objavujú skôr ako u mužov, avšak na druhej starne sa môže hyperaktívny močový mechúr objaviť u obidvoch pohlaví.

Celkovo sa výskyt hyperaktívneho močového mechúra zvyšuje s rastúcim vekom.

Okrem veku patria medzi ne rizikové faktory obezita, depresia, opakované zápaly dolných ciest močových, užívanie alkoholu, kofeínu a u žien počet pôrodov.

Poznáte to. Vyrazíte na výlet a partnerka po 5 minútach musí ísť na malú. Skôr, ako jej začnete nadávať, že je malé dievčatko, zvážte, či nemôže trpieť hyperaktívnym mechúrom.

 

Hyperaktívny močový mechúr u detí

Hyperaktívny močový mechúr nemusí postihnúť len dospelé osoby, objaviť sa môže aj u detí. Prejavuje sa veľmi podobne, ako u dospelých.

Za príčinu hyperaktívneho mechúra u detí sa považuje komplexná porucha vyzrievania neurologických a anatomických štruktúr centrálnej nervovej sústavy so zvýšenou aktivitou svaloviny mechúra.

Zdravé dieťa by malo v školskom veku močiť počas dňa 5- až 7-krát. Dieťa s hyperaktívnym močovým mechúrom má potrebu na malú oveľa vyššiu, napríklad aj 12-krát za deň.

Jediným riešením hyperaktívneho močového mechúra u detí je komplexná liečba zahŕňajúca režimové opatrenia, behaviorálnu liečbu, včasnú farmakoterapiu a prípadne biofeedback. Liečba trvá zhruba 3 – 6 mesiacov.

 

Prevencia pred hyperaktívnym močovým mechúrom

Ideálny je hyperaktívny močový mechúr vôbec nemať a radšej sa mu snažiť celý život okľukou vyhýbať.

Lenže to sa ľahko povie, ťažko urobí – niekto celý život pije aj niekoľko káv denne, je neustále v strese, fajčí, konzumuje alkohol a ani pohybu príliš nedá a s hyperaktívnym močovým mechúrom problémy nemá.

Potom je ale niekto iný, kto sa o seba stará, venuje si čas, zdravo je a pravidelne sa hýbe, a napriek tomu sa s hyperaktívnym močovým mechúrom trápi. Je teda vôbec možné nejako sa hyperaktívnemu močovému mechúru vyhnúť?

Podľa príčin, ktoré hyperaktívny močový mechúr spôsobujú, sa mu môžete čiastočne vyhnúť, ale nie úplne.

Môžete obmedziť konzumáciu kofeínových nápojov, alkoholu, môžete úplne prestať fajčiť, schudnúť, vyhýbať sa stresu, ale asi len ťažko ovplyvníte kamene v močovom mechúre, nádor v močovom mechúre, niektoré gynekologické stavy či psychické problémy. To, keď vás postihne, tak s tým žiaľ nič neurobíte.

Jedinou účinnou prevenciou pred hyperaktívnym močovým mechúrom je zdravý životný štýl, vyvážená strava, dostatok pohybu a odpočinku.

[su_testimonial name=“MUDr. Lukáš Horčička, urogynekológ, gynekológ a pôrodník, vedúci lekár Urogynekologické ambulance GONA v Prahe“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“gona.in“ url=“http://www.gona.in/ordinacni-hodiny/“]Prevencia je zložitá a zložitosť vyplýva z mnohotvárnosti príčin – u žien napríklad vyhýbanie sa nadmernej námahe, šetrné vedenie pôrodu.

V prípade hyperaktívneho močového mechúra je potrebná aj aktívna a dôsledná liečba zápalov dolných dýchacích ciest.[/su_testimonial]

 

Čo pomáha na hyperaktívny močový mechúr

Trápi vás hyperaktívny močový mechúr? Nedá vám spať ani s radosťou prežívať svoj život? Už nejakú dobu s ním bojujete?

Potom je v prvom rade potrebné najprv stanoviť pravú príčinu vašich ťažkostí a vylúčiť prípadné závažné ochorenie. Hyperaktívny močový mechúr totiž môže, ale nemusí byť spôsobený napríklad aj nádorom v mechúre, ktorý je teda potrebné najprv odhaliť.

[su_testimonial name=“MUDr. Josef Štolfa, vedúci lekár katedry všeobecného lekárstva IPVZ a 2. LF UK“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“ipvz.cz“ url=“https://www.ipvz.cz/o-ipvz/kontakty/pedagogicka-pracoviste/vseobecne-prakticke-lekarstvi/kontakty-pracoviste“]Zdĺhavé časté močenie, 10 – 12-krát a viac, nebýva známkou zápalu alebo nerovnováhy v množstve prijímaných a vydávaných tekutín, ale môže ísť napríklad o jeden z prvých príznakov cukrovky.

Nočné močenie 1 – 3-krát za noc u mužov môže signalizovať postihnutie prostaty.[/su_testimonial]

 

Rozhodne sa nesnažte svoje ťažkosti riešiť napríklad znížením príjmu tekutín alebo prípravkami z lekárne.

To vám v mnohých prípadoch nemusí vôbec pomôcť, môžu to byť úplne vyhodené peniaze a ešte hazardujete s vlastným zdravím.

Radšej teda navštívte svojho lekára a nechajte liečbu a riešenie svojich ťažkostí na odborníka.

Jedinou záležitosťou, ktorou nič nepokazíte a ktorú môžete začať okamžite praktizovať, sú Kegelove cviky. Pomocou nich spevníte svoje svaly panvového dna a pomôže predchádzať inkontinencii.

Hoci samotný hyperaktívny močový mechúr s Kegelovymi cvikmi nevyriešite, môžete jeho príznaky zmierniť (pokiaľ teda nie je na vine nejaké závažné ochorenie).

 

Ako liečiť hyperaktívny močový mechúr?

Liečba hyperaktívneho močového mechúra začína vyšetrením u lekára.

Ten najprv pomocou dotazníka zistí, kedy k ťažkostiam s močením dochádza a prípadne či máte aj iné zdravotné ťažkosti. Vykoná aj rozbor moču a krvi, aby vylúčil závažnejšie ochorenie, napríklad nádor alebo infekciu močového mechúra.

Keď lekár vylúči všetky iné ochorenia, prejde k samotnej liečbe hyperaktívneho močového mechúra.

Väčšinou vám odporučí zmenu životného štýlu, zmenu jedálnička či úpravu pitného režimu. Pomôcť môže tréning močového mechúra, kedy vám lekár stanoví časové intervaly močenia a tie sa potom snažíte dodržiavať a postupne predlžovať. Tato liečba trvá zhruba 3 – 6 mesiacov.

Homeopatiká sú úplne neúčinné a určite si ich nekupujte. Neobsahujú žiadne účinné ani nijako prospešné látky, spoliehajú sa na bázu placeba, ale hyperaktívny mechúr nevyliečia ani mu nijak nepomôžu.

Nákupom akýchkoľvek homeopatík doslovne vyhadzujete peniaze do záchoda spoločne so šancou uzdraviť sa.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ a ktoré nie?

[su_testimonial name=“Primár urologického oddelenia Fakultnej nemocnice Ostrava Jan Krhut “ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“fno.cz“ url=“https://www.fno.cz/oddeleni-urologicke/mudr-jan-krhut-ph-d“]Pacienti by mali výrazne obmedziť sýtené nápoje, nápoje obsahujúce kofeín a celkovo upraviť svoj pitný režim.

Niektorým pacientom odporúčame aj redukciu hmotnosti.[/su_testimonial]

príčiny hyperaktívneho močového mechúra

„Tradičná“ príčina nielen hyperaktívneho mechúra, ale aj radu ďalších civilizačných chorôb – naše návyky a zlozvyky.

 

Lieky na hyperaktívny močový mechúr

Pokiaľ zmena životného štýlu nestačí, môže váš lekár pridať k liečbe aj špeciálne lieky.

Hyperaktívny močový mechúr pomáhajú kontrolovať liečivá s názvom anticholinergiká. Tie ovplyvňujú nervové systémy kontrolujúce močový mechúr. Tým znižujú počet močení a nutkaní.

Medzi tieto lieky patria napríklad Ditropan, Uroxal, Mictonetten, Spasmed, Uraplex, Uroflow, Detrusitol SR, Toviaz, Vesicare či Emselex.

Všetky tieto lieky sú iba na lekársky predpis. Sami sa k nim nedostanete.

[su_testimonial name=“MUDr. Eva Burešová, MUDr. Aleš Vidlář, Ph.D. a doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D. vo svojej odbornej práci uvádzajú“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“upol.cz“ url=“https://www.lf.upol.cz/ustavy-a-kliniky/kliniky/“]Anticholinergiká sú látky, ktoré sú v medicíne široko používané.

V urológii sú liekom prvej voľby v terapii močového mechúra. Ich vysoká účinnosť bola preverená v mnohých klinických štúdiách.

Hlavnou nevýhodou tejto liečby je relatívne častý výskyt vedľajších antimuskarínových účinkov.[/su_testimonial]

NEZABUDNITE NA PREVENCIU:

Český doplnok Proerecta PROSTATE chráni močovú sústavu pred komplikáciami. 

Vďaka nemu je možné zmierniť príznaky hyperaktívneho močového mechúra. Predídete tak sústavnému nutkaniu na malú.

Proerecta PROSTATE

Kliknite na tlačítko a čítajte o účinkoch priamo na stránke Proerecta.com. V prípade objednávky je do 2 dní u vás.

 

Nežiaduce účinky liekov na hyperaktívny mechúr

Z nežiaducich účinkov anticholinergík sa pri liečbe môže objaviť najčastejšie pocit suchosti v ústach, zápcha alebo rozmazané videnie.

Avšak niektorí pacienti s miernejšími problémami ani lieky na liečbu hyperaktívneho močového mechúra nevyžadujú a so svojimi príznakmi sa dokážu vyrovnať aj bez liekov.

[su_testimonial name=“Jan Pokorný, primár urologického oddelenia Karlovarskej nemocnice“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“nemkv.cz“ url=“https://www.nemkv.cz/osoby/2-prim%C3%A1%C5%99-urologick%C3%A9-odd%C4%9Blen%C3%AD.html“]Tento problém veľmi dobre reaguje na lieky nazývané anticholinergiká.

Ich nasadenie však musí schváliť a indikovať lekár špecialista – urológ alebo gynekológ. Zároveň musí vylúčiť, že nejde o iné závažnejšie ochorenie.[/su_testimonial]

 

Pri neúspešnej liečbe liekmi je možné aplikovať botulotoxín priamo do močového mechúra, kde blokuje mimovoľné sťahy svaloviny mechúra a zvyšuje jeho kapacitu.

Nevýhodou tohto riešenia je nutnosť celkovej anestézie, nízka dostupnosť, cena liečby a iba dočasný efekt tejto liečby, po 9 až 12 mesiacoch je totiž nutné aplikáciu opakovať.

 

Bylinky na hyperaktívny močový mechúr

Pokiaľ si chcete pomôcť nejakým prostriedkom, ale nechcete siahnuť priamo po liekoch, ktoré so sebou môžu prinášať rad nežiaducich účinkov, potom môžete staviť na silu byliniek.

Nie sú to síce žiadne zázračné prípravky, ktoré by vás ako mávnutím kúzelného prútika hyperaktívneho močového mechúra zbavili, ale môžu vám podať pomocnú ruku.

Na hyperaktívny močový mechúr pomáha extrakt kapucínky, čaj zo žihľavy dvojdomej, vývar z rebríčka obyčajného, praslička roľná, medvedica lekárska, vres obyčajný či kukuričný vlas.

Skúste si teda uvariť z týchto byliniek liečivý čaj, prípadne si môžete kúpiť už hotovú čajovú zmes.

Je však potrebné pamätať na to, že ide iba o alternatívnu prírodnú liečbu a bylinky váš problém s hyperaktívnym močovým mechúrom bohužiaľ samy nevyriešia. Iba môžu zmierniť a upokojiť jeho príznaky.

 

SLOVO REDAKCIE: 

Hoci je hyperaktívny močový mechúr nepríjemný, rozhodne sa za svoje ťažkosti nehanbite a obráťte sa na lekára.

Je tisíckrát lepšie za ním ísť hneď, ako čakať na to, kým vaše problémy prerastú do gigantických rozmerov.

Možno sa síce o hyperaktívnom močovom mechúre toľko nehovorí, ale rozhodne to nie je ochorenie, ktoré by malo byť tabuizované a prehliadané.

Žijeme len raz, a tak si poďme ten život užiť so všetkým. A nie sa neustále obmedzovať kvôli potrebe na malú.

 

Ďalšie články o problematickom, bolestivom močení a rýchlej liečbe

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR
INKONTINENCIA
ČASTÉ MOČENIE – bežné dôvody nutkania na malú
PÁLENIE PRI MOČENÍ – zoznam všetkých príčin a návod na rýchlu liečbu
NYKTÚRIA (časté nočné močenie) – čo nerobiť pred spaním a ako zaspať, keď už vás močenie prebudí?
Ako prebieha VYŠETRENIE U UROLÓGA? Nie je sa čoho báť
UROFLOWMETRIA - priebeh vyšetrenia, príprava a cenník

 

Rate this post

4 komentáre

  1. jano 28.8.2020
    • Redakcia Lepšia-Erekcia.sk 1.9.2020
  2. Helena 15.3.2022
    • Redakcia Lepsia-Erekcia.sk 15.3.2022

Zanechte odpověď