Impotencia predstavuje obzvlášť chúlostivý mužský problém.
- Ako vzniká?
- Aké sú príznaky impotencie?
- Je impotencia permanentná?
- Aké sú príčiny impotencie?
- Ako sa spozná impotencia?
- A hlavne aké sú možnosti riešenia impotencie?
- Aké sú najlepšie lieky na impotenciu?
To všetko a oveľa viac nájdete práve v tomto článku.
Obsah článku
Čo je to impotencia?
Impotencia je erektilnou poruchou. Definovaná je ako neschopnosť dosiahnuť erekciu alebo si ju udržať. Z fyziologického hľadiska teda ide o problém.
Avšak oveľa závažnejšie môžu byť vplyvy na mužskú psychiku.
Ako sa prejavuje impotencia a čo impotencia nie je?
Ako spoznať impotenciu? Ako už bolo povedané, vplyv má primárne na stoporenie penisu. Nie však na sexuálnu túžbu alebo na schopnosť dosahovať orgazmus.
Impotencia tiež nesúvisí so sterilitou, muž je teda normálne plodný a je schopný mať vlastných potomkov.
Ľudovo by sme mohli povedať, že muž „chce, ale nemôže“, na rozdiel od situácie, kedy dochádza k zníženiu libida a muž o intímny styk stráca záujem.
V praxi však idú tieto dva problémy ruka v ruke, partnerka zaznamená znížený záujem svojho miláčika a ten v tom istom čase začne trpieť aj poruchou erekcie. Záver vyplýva zo štúdie realizovanej na New England Research Institutes.
Nie každý neuspokojivý pohlavný styk však znamená, že muž trpí impotenciou. Občasné zlyhanie, napríklad z dôvodu únavy či nadmiery alkoholu, je úplne normálny.
Impotencia je definovaná ako dlhodobé problémy s erekciou. Za problém sa tak tento stav pokladá vtedy, keď skončí cca 50 až 75 % pokusov o pohlavný styk neúspechom.
Ako vzniká impotencia?
Nájsť príčinu impotencie môže byť pomerne komplikované. Práve pôvodca je rozhodujúcim faktorom na zodpovedanie otázky, či je impotencia trvalá.
Potenciálnych spúšťačov existuje celý rad a rozdeliť by sme ich mohli nasledovne:
Negatívne psychologické aspekty
Veľmi často je pôvodcom psychika. V minulosti sa dokonca tradovalo, že psychické príčiny hrajú v impotencii najvýznamnejšiu rolu.
Únava, stres a psychický tlak patria k výrazným spúšťačom problémov s erekciou.
S každým ďalším neuspokojivým intímnym zážitkom sa však tieto faktory zostrujú a impotentný muž sa tak dostáva do „začarovaného kruhu“.
Impotencia úzko súvisí s vaším psychickým rozpoložením, ako uvádza uznávaný odborník v oblasti sexuológie MUDr. Václav Urbánek, CSc:
„Pri vzniku výrazných porúch stoporenia penisu (odborne povedané pri vzniku erektilnej dysfunkcie) sa môže uplatňovať celý rad rozmanitých príčin, ktoré sa v mnohých prípadoch rôzne kombinujú.
Podieľať sa môžu jednak faktory psychické, a to „neistota z očakávania“, partnerské či manželské konflikty, nedostatok sebadôvery a pokles nálady v dôsledku stresu, depresie, situačnej či generalizovanej úzkosti.
Svoju rolu môžu hrať aj problémy v partnerskom vzťahu, prípadne dávne psychické traumy, napríklad z detstva.
Duševné choroby ako napríklad depresie, sú zase typickým príkladom situácie, kedy sa spájajú dva vplyvy: Muž o sex stráca záujem a pokiaľ o naviazanie intímneho prežitku s partnerkou stojí, často to nie je možné po fyzickej stránke.
Dôsledok choroby
Impotencia môže byť aj prejavom ďalšieho ochorenia, napríklad cukrovky (diabetu). Rovnako ak máte vysoký cholesterol, môže sa to odraziť na schopnosti dosiahnuť erekciu.
Erektilná dysfunkcia môže súvisieť aj so srdcovou chorobou. Je to z toho dôvodu, že na cievach penisu sa väčšinou s predstihom prejaví ateroskleróza, teda ich kôrnatenie. A tá skôr či neskôr začne nemalou mierou ohrozovať práve aj srdce.
Sexuológ MUDr. Ondřej Trojan, Ph.D., FECSM z TH kliniky Praha dopĺňa:
„Erekcia je záležitosť krvnej mechaniky. Keď je v cievach niečo v neporiadku, prejaví sa to na citlivom a jemnom orgáne, akým je penis.“
Podobne sa môžu manifestovať aj nezhubné zmeny na prostate alebo v krajnom prípade nádorové ochorenia. Príznaky impotencie preto isto nie je vhodné podceňovať.
Impotencia vplyvom úrazu
Impotencia mužov postihuje nielen vplyvom ochorenia, ale aj po úraze, najmä v oblasti miechy a panvy. Ak dôjde vplyvom úrazu k porušeniu ciev a nervov, má to negatívny vplyv práve na mužskú potenciu. Ide o jednu z najzávažnejších príčin, ktorá nemusí byť už riešiteľná.
Lieky ako príčina impotencie
Vedľajšie účinky sa môžu prejaviť aj v dôsledku užívania diuretík a celého radu ďalších liekov.
Ak má pacient podozrenie, že príčinou jeho problémov je práve užívanie liečiv, mal by sa o tomto poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom.
Ten sa pre vás pokúsi nájsť vhodnú alternatívu, ktorá tento nežiaduci efekt mať nebude. Predpísané lieky svojvoľne nevysadzujeme.
Zlá životospráva
Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo celkovo zlá životospráva predstavujú ďalšiu „metlu“ mužskej potencie.
MUDr. Václav Urbánek, CSc. spomína:
„Jedinci holdujúci alkoholu mávajú stoporenie nespoľahlivé a neskôr mizivé. V prvom rade mám teraz na mysli „majstrov – pivárov“. Takže sa od alkoholu odťahujte.”
Úprava životosprávy býva obyčajne jednou z prvých ciest, ako pomôcť zlepšeniu impotencie.
Zaradenie nutrične hodnotných potravín, primeraná pohybová aktivita a dostatok odpočinku pomôžu nielen vašim výkonom v posteli.
MUDr. Josef Stolz MBA, primár UroKlinikum Praha, preto odporúča:
„Podobne, ako pri iných chorobách je najlepšia prevencia – teda vyvarovať sa všetkých rizikových faktorov, napríklad fajčenia, alkoholu, prejedania a ďalším civilizačným nešvárom, ktoré vedú k obezite, hypertenzii alebo ateroskleróze.”
Koho sa impotencia týka a existuje impotencia aj u mladých mužov?
Podiel na schopnosti dosahovania erekcie má nepopierateľne predovšetkým vek, pretože vplyvom starnutia dochádza k zníženiu produkcie testosterónu a k zhoršovaniu krvného obehu.
Osvetľuje to sexuológ Jaroslav Zvěřina:
„Musíme si uvedomiť, že s vekom sa stále znižuje výskyt celkom zdravých ľudí. Poruchy erekcie sa u mužov starších ako 65 rokov vyskytujú až v 80 % prípadov.
U mužov ďalej prevládajú problémy, ktoré súvisia s chorobami srdca a ciev a aj prostaty.
U žien potom bolesti pri styku spôsobené suchou pošvou pri výpadku tvorby hormónov po prechode.“
Potrebný čas na dosiahnutie erekcie sa v čase predlžuje. Aj muž vo veku seniora však môže viesť uspokojivý sexuálny život a neznamená to, že by nižšiu frekvenciu pohlavného styku bolo možné označiť za impotenciu.
Aj výskyt impotencie totiž s vekom prirodzene stúpa. V určitej miere ňou trpí podľa dostupných údajov približne polovica mužov vo veku nad 45 rokov.
Výlučne s vekom však táto ťažkosť nesúvisí. Ohrození sú aj mladší muži vo veku nad 30 rokov.
Príčiny impotencie
Medzi základné príčiny impotencie patrí:
- vek,
- nezdravý životný štýl,
- prekonaná operácia,
- ochorenie
- cukrovka,
- sterilizácia,
- prekonané zranenie,
- psychické ťažkosti,
- depresia,
- rakovina.
Diagnostika impotencie
Vždy je nutné pri problémoch s potenciou navštíviť lekára. Ten musí v prvom rade vylúčiť, že pacient zároveň trpí ďalšou pridruženou chorobou.
Vyšetrenie u odborníka je komplexné. Lekár sa bude pýtať na vašu zdravotnú anamnézu, vykoná vyšetrenie genitálu i prostaty.
To je asi najmenej príjemná časť návštevy v ordinácii, inak vyšetrenie prostaty nebolí.
Urológ Jakub Fejfar z Nemocnice Nový Jičín všetkých upokojuje:
„Obavy mužov z vyšetrenia nie sú namieste, nie je síce zvlášť príjemné, ale ide len o asi dvadsaťminútovú kontrolu, ktorá ale môže dotyčnému zachrániť život.”
V rámci laboratórneho vyšetrenia sa ďalej skúma hladina glykémie, hormonálne hladiny, prípadne aj hodnoty spermiogramu.
Aby mohol lekár určiť, či nie sú vaše ťažkosti psychického pôvodu, mali by ste mu aj popísať, či trpíte nejakou duševnou chorobou a ako je na tom váš sexuálny život, prípadne či nemáte problémy v existujúcom partnerskom vzťahu.
Tieto otázky sú nutnou súčasťou anamnézy, nie každý lekár im však aj v dnešnej dobe dokáže venovať adekvátnu pozornosť.
Diagnostický test
Napovedať o pôvodu impotencie môže test nočnej erekcie. Ten sa nevykonáva u lekára, muž ho absolvuje v pohodlí domova. Samozrejme je úplne bezbolestný.
Okolo penisu si muž upevní papierový testovací prúžok. Ak sa vplyvom spontánnej nočnej erekcie, ktorú má každý zdravý muž, prúžok pretrhne, napovedá to primárne psychologickej príčine.
V noci totiž psychické faktory pri vzniku erekcie prítomné nie sú, tento stav spúšťajú prirodzené biologické mechanizmy.
Ako na impotenciu alebo kde nájsť pomoc?
Najväčšou chybou, ktorú môže postihnutý muž urobiť, je rezignácia a hanba. Impotencia je problém, ktorý je riešiteľný.
Muža neohrozuje na živote (ale významne znižuje jeho kvalitu), môže však byť sprievodným javom aj veľmi závažného ochorenia.
Návšteva lekárskej ordinácie je rozhodne prvou voľbou. K urológovi sa môžete objednať aj sami, žiadanku od praktického lekára nepotrebujete.
Typy liečby impotencie
Liečba liekmi
Najčastejšou formou terapie je tá farmakologická. Pacient spravidla dostáva lieky na uvoľnenie hladkého svalstva. Za to je zodpovedný oxid dusnatý.
Celkom prelomovým objavom v tomto smere bolo pôsobenie účinnej látky sildenafilu (komerčne známe ako Viagra).
Uznávaný odborník v oblasti sexuológie MUDr. Václav Urbánek, CSc. upozorňuje:
„Lieky na podporu stoporenia užívajte vždy v súlade s priloženým návodom, a to najlepšie pred každým sexuálnym aktom, nie teda pravidelne či každodenne.
Pritom časový interval medzi ich dvomi aplikovanými jednotlivými dávkami nesmie byť kratší ako dvadsaťštyri hodín.“
Ak ani tie najlepšie lieky nezaberú, je možné účinnú látku aplikovať aj injekčne do penisu, prípadne zavedením do močovej trubice.
Pacient dostáva prostaglandín E1. Ide o tkanivový hormón, ktorého primárnou funkciou je rozšírenie ciev a zároveň uvoľnenie svalstva.
Liečba rázovou vlnou
Pre zlepšenie cievneho zásobenia penisu sa používa aj moderná liečba tzv. rázovou vlnou. Tá využíva princíp akustickej vlny podobne, ako ultrazvuk.
Založená je predovšetkým na zlepšení prekrvenia, pretože dochádza k zvýšeniu prietoku krvi cievami a súčasne k ich regenerácii.
Úspešnosť tejto liečby sa udáva v rozmedzí 50 – 82 %.
Primár kliniky UroKlinikum, MUDr. Josef Stolz, MBA, vysvetľuje:
„Bezbolestná liečba spočíva v priložení sondy podobnej ultrazvuku na penis a do oblasti hrádze, pod semenníky.
Sonda vydáva rázové vlny, ktoré prispievajú k regenerácii ciev, zvýšeniu prietoku krvi, a tým k zlepšeniu prekrvenia toporivých teliesok.”
Psychoterapia
Vzhľadom na to, ako často tkvie príčina pacientových ťažkostí v psychike, môže byť veľmi účinným spôsobom, ako impotenciu liečiť, aj psychoterapia.
Problém je za týchto okolností naviac často párový. Neuspokojivý sexuálny život sa celkom isto prenáša aj na partnerku.
Na zváženie preto môže byť aj snaha o vyriešenie prípadných vzťahových kríz u párového terapeuta.
Uznávaný odborník v oblasti sexuológie MUDr. Václav Urbánek, CSc. potvrdzuje:
„Psychologická nadstavba hrá pri sexe obrovskú rolu. Neistota z očakávania, partnerské či manželské konflikty, nedostatok sebadôvery a pokles nálady v dôsledku stresu, depresie, situačnej či generalizovanej úzkosti, to všetko môže vašu sexualitu prechodne ochromiť.”
Chirurgická liečba
Krajným riešením tam, kde iné postupy zlyhajú, je liečba chirurgická. S jej pomocou sa do penisu zavedie špeciálny penisový (penilný) implantát.
Takých implantátov existuje niekoľko typov. Zákrok je invazívnou metódou, ktorá má svoje riziká, preto by sa k nemu malo tak pristupovať.
Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, hlavná fyzioterapeutka FYZIOkliniky, popisuje:
„Problémy s erekciou bývajú len z jednej pätiny psychogénneho pôvodu, hoci ide často o spojité nádoby, za zvyšných 80 percent prípadov môžu predovšetkým štrukturálne, teda telesné príčiny.
Tie najčastejšie súvisia so stavom cievnej steny. K poruchám dochádza, keď toporivé telieska v penise nie sú dostatočne naplnené krvou, čo znemožňuje aktiváciu spúšťacieho alebo udržovacieho mechanizmu erekcie.
Stav a priechodnosť drobných ciev, ktoré privádzajú krv do toporivých teliesok, závisia od veku a životného štýlu jedinca.”
Fungujú „zázračné“ lieky na potenciu?
Najprv je potrebné rozlíšiť, čo je to vlastne liek. Skutočné lieky sú dostupné iba na lekársky predpis. Medzi ne sa radí napríklad aj spomínaná Viagra, ktorá skutočne s impotenciou dokáže pánovi pomôcť.
To znamená, že slúžia na doplnenie určitých látok do organizmu (vitamíny, minerály) s cieľom udržať zdravie.
Nemajú preventívny účinok, tým menej určite neslúžia na liečbu určitých ťažkostí.
Doplnky stavy síce nie sú certifikované, nemusia splniť deklarovanú účinnosti, ale nie sú samozrejme nijako škodlivé a skúsiť ich môžete.
Odborníci odporúčajú sa im vyhnúť už len z toho dôvodu, že pacient, ktorý ich užíva, odkladá návštevu lekára, čím často nielen odsúva liečbu, ale dôsledky impotencie si naopak časom ešte zhoršuje.
Čomu by ste sa mali jednoznačne vyhnúť, to je nákup nepreverených „zázračných“ liekov na podporu potencie cez internet.
Veľmi populárne sú napríklad generiká obľúbenej modrej pilulky. Tieto plagiáty však môžu byť v krajnom prípade zdraviu nebezpečné.
MAJTE PREHĽAD: Ako spoznať falošnú Viagru? Originál kúpite iba v lekárni, všetko ostatné je nebezpečný falzifikát.
Môže existovať impotencia aj u žien?
U ženy nejde o impotenciu. Môže však byť postihnutá určitou formou sexuálnej dysfunkcie a z tohto dôvodu nie je schopná dostatočného vzrušenia, prípadne dosiahnutia orgazmu. Častejšie než u mužov sa u žien prejavuje strata záujmu o sex.
Tiež pre ženy platí, že riziko sexuálnych porúch stúpa s vekom. Naviac je, ako už bolo povedané, žena veľmi ľahko ovplyvniteľná situáciou svojho partnera.
Príčiny môžu ďalej tkvieť v pôsobení hormónov androgénov (tj. mužských pohlavných hormónov). Častým dôvodom straty libida u žien sú aj psychologické dôvody, teda najmä stres a prípadné problémy v partnerskom zväzku.
SLOVO REDAKCIE:
Máte pravidelné ťažkosti s erekciou?
Bojíte sa, že by ste mohli byť impotentný?
Zachovajte pokoj. Impotencia nemusí byť konečnou stanicou, nemusí byť permanentná. Stačí sa obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára a zveriť sa mu s vašimi problémami.
Uvidíte, že spoločne nájdete nielen príčinu vašich ťažkostí, ale aj ich riešenie.