Infekcia močových ciest: Všetky príčiny, domáca pomoc a najrýchlejšia liečba

Infekcie močových ciest spôsobujú patogény, čo sú baktérie, vírusy alebo plesne, ktoré dokážu prekonať imunitné bariéry močových ciest a napadajú ich. Môžu ovplyvniť všetky súčasti močových ciest, kam patria ľadviny, močová trubica, močový mechúr, močovod a ich prepojujúce kanály.

Ide o jednu z najčastejších vnútorných infekcií a behom života sa s ňou aspoň raz stretne takmer každý človek. Infekcie častejšie napádajú ženy, ale neobchádzajú ani mužov.

Močové cesty delíme horné a dolné. Horné tvoria ľadviny a močovody, dolné močový mechúr a močová trubica.

Prostata do močových ciest nepatrí, ale neliečený zápal sa do nej môže veľmi jednoducho dostať a spôsobiť zápal prostaty.

infekcia močových ciest

*V článku odporúčame české bylinné toboľky Proerecta PROSTATE pre zmiernenie zápalov a podporu dobrej kondície močových ciest vrátane prostaty.

Z vašej prípadnej objednávky redakcia Lepšia-Erekcia.sk obdrží drobnú províziu, ktorá slúži na financovanie stránky. Váš nákup sa nijak nepredraží 🙂

Proerecta PROSTATE tobolky

Kliknite a čítajte o všetkých účinkoch pRiamo na stránke Proerecta.com. Objednávku dostanete do 48 hodín. Ihneď tak môžete začať chrániť svoje močové cesty.

 

Rýchle informácie

  • Ženám hrozí riziko vzniku zápalu močových ciest až v 50% a to behom celého života.
  • U mužov sa zápal prejavuje častým močením, pálením alebo bolesťou behom močenia.
  • Infekcia sa diagnostikuje na základe príznakov a odberu moču pre rozbor.
  • Akútnu infekciu je možné vyliečiť do 3 dní.
  • Brusnicový džús nemá žiadne liečebné účinky. Ide o mýtus. Môže ale pomáhať pred vracajúcimi sa infekciami, takže v pitnom režime má svoje miesto.

 

Časté príčiny infekcií močových ciest

E. coli, príčina infekcie močových ciest

Escherichia coli (E. coli), príčina infekcií močových ciest

Vysoké percento prípadov má na svedomí baktéria Escherichia coli (E. coli). Tá obvykle osídľuje tráviaci trakt, z ktorého sa dokáže dostať až do močovej sústavy. Opäť je riziko prenosu vyššie u žien, pretože sa ich vagína nachádza bližšie k análnemu otvoru. U muža je tento prenos menej rizikový.

Močovú trubicu môžu ďalej infikovať chlamýdie alebo mykoplazma. Močový mechúr neohrozujú. Menej často alebo zriedka infekcia postihuje močovody.

Infekcia močových ciest má rôzne názvy v závislosti od toho, ktorú časť sústavy zápal postihuje:

 

Rizikové faktory

Kto má najvyššie riziko infekcie močových ciest?

Až 50% žien sa s infekciou stretne aspoň raz za život a až 30% žien trpí opakovanými infekciami, ktoré ďalej prechádzajú až do zápalov močových ciest.

Tehotné ženy majú približne rovnaké riziko infekcie, pokiaľ ich ale napadne, bohužiaľ je pravdepodobné, že infekcia bude putovať až k ľadvinám. Tehotenstvo v tele spôsobuje zmeny ovplyvňujúce kondíciu a anatómiu močových ciest.

Tu infekcia neohrozuje len matku, ale tiež dieťa. Preto sa tehotné ženy preventívne testujú na prítomnosť baktérií v moči a to aj pokiaľ nevykazujú príznaky infekcie. V prípade slabých príznakov sa nasadzujú antibiotiká, ktoré majú za úlohu patogény zahubiť.

Tehotná žena ale nie je jedinou ohrozenou skupinou. Infekcia sa vyskytuje u oboch pohlaví bez ohľadu na vek a zdravotný stav. Niektorí ľudia sú viac ohrození a je u nich vyššie riziko vzniku infekcie. Medzi ne patrí:

PRÍČINY INFEKCIE V ŽIVOTNOM ŠTÝLE: ZDRAVOTNÉ PRÍČINY:
častý alebo nechránený pohlavný styk a striedanie partnerov cukrovka (diabetes)
nedostatočná a zanedbaná hygiena problémy s močením
niektoré druhy antikoncepcie zavedený močový katéter
tehotenstvo inkontinencia čriev (samovoľný únik stolice)
menopauza u žien znížený alebo zablokovaný prietok moči
oslabená imunita ľadvinové kamene
nedostatok pohybu a fyzickej aktivity liečba iných chorôb močových ciest
používanie tampónov, vložiek alebo spermicídov užívanie antibiotík, ktoré hubia črevný mikrobióm

 

Infekcie močových ciest sú u mužov vzácnejšie

  • U mužov mladších 50 rokov je výskyt do 8 z 10 000, a teda „iba“ 0,08%.
  • Riziko prirodzene stúpa vekom.
  • U mužov sa infekciou nakazia rovnaké orgány ako u žien. Riziku infekcie a zápalu je navyše vystavená aj prostata.
  • Nižšie riziko majú obrezaní muži. U neobrezaných je riziko o niečo vyššie.
  • Liečebné metódy sú veľmi podobné tým, ktoré sa predpisujú ženám.

 

Príznaky

Ako sa infekcia močových ciest prejavuje?

Príznaky sa vždy líšia podľa toho, ktorá časť močovej sústavy je postihnutá, ale aj podľa veku postihnutého, liekov, ktoré užíva alebo či má zavedený močový katéter.

Najčastejšie to ale je:

  • veľmi časté nutkanie močiť
  • silný tlak, ale slabý tok moču
  • zakalený moč
  • zmeny farby moču
  • náhly zápach moču
  • bolesť behom močenia a pálenie v močovej trubici
  • bolesti brucha, dávenie, nevoľnosť
  • bolesti svalov podobne ako behom prechladnutia
  • horúčka

 

Dôsledky infekcie močových ciest

Komplikácie, ktoré infekcie spôsobujú

Väčšina prípadov infekcií nie je závažná a dá sa ich zbaviť za pár dní, pokiaľ sa včas podchytia a postihnutý nebude doma čakať, či sa problém nezlepší.

Pokiaľ človek odignoruje vyšetrenie a liečbu, infekcia prestupuje močovými cestami a pácha ťažšie škody. Náchylné sú hlavne ľadviny, takže opakované infekcie ich môžu trvale poškodiť a postihnutého ohroziť na živote. Veľmi nebezpečné je vniknutie baktérií do krvného riečišťa (otrava krvi).

U tehotných žien môžu nedoliečené infekcie spôsobiť predčasný pôrod detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Žiadnu, ani tú najmenšiu infekciu nemá zmysel podceňovať. Môže narastať a vracať sa opakovane.

 

Cysticída

Infekcia močového mechúra, ktorá sa prejavuje horúčkou, bolesťou a tlakom v bruchu a dolnej časti chrbta. Je potrebné nasadiť lieky, takže cesta na urológiu je nevyhnutná.

 

Akútna pyelonefritída

Náhla, a teda rýchla infekcia ľadvín. Prejavuje sa bolesťami chrbta a bokov, horúčkou s triaŠkou a zimnicou, pocitom vyčerpanosti, slabosti a výkyvy nálad. Stav je veľmi nebezpečný a vyžaduje okamžitú pomoc lekára.

 

Prevencia

Čo robiť, aby vás infekcie neohrozovali?

Existujú choroby a ich liečebné metódy, ktoré riziko vzniku infekcií močových ciest zvyšujú. Vždy preto dodržiavajte všetky odporúčania lekárov a aj náš článok berte skôr ako obecné rady než reálnu prevenciu alebo liečbu infekcií.

Existujú ale aj vplyvy nesprávneho životného štýlu, ktoré ku vzniku infekcií prispievajú. Proti nim máte možnosť brániť sa sami.

  • Ostaňte hydratovaní. Pite ideálne čistú vodu z kohútika. Je bezpečná a nezaťažuje orgány tak, ako minerálne vody, sladené limonády, káva alebo čaj, ktoré zároveň dráždia močový mechúr.
  • Močte vždy, keď sa vám chce. Predídete tak zadržovaniu baktérií v moči.
  • Močte aj po súloži, aby ste vyplavil nečistoty z močovej trubice.
  • Po močení a stolici u žien sa vytierajte smerom od análneho otvoru k chrbtu. Vytieranie smerom k vagíne zvyšuje riziko vniknutia baktérií do močových ciest.
  • Oblasť genitálií udržujte suchú a čistú. Obliekajte si voľné oblečenie, aby nedošlo k podráždeniu. Vhodným materiálom je bavlna.
  • Sprchujte sa a kúpeľ si doprajte iba občasne.
  • Ženy by mali radšej než tampóny používať hygienickejšie vložky alebo menštruačný kalíšok. Podrobný článok o používaní, výhodách a tipoch, ako si vybrať ten správny čítajte TU.
  • Nie je vhodné používať spermicídne gely.
  • Spodnú bielizeň perte v šetrných prípravkoch bez nadmernej parfumácie.
  • S podozrením na infekciu alebo zápal močových ciest vždy choďte k urológovi alebo gynekológovi.

 

Ako doma uľaviť infekcii močových ciest?

  • Pite tekutiny pre vyplavenie baktérií z močových ciest.
  • Proti bolestiam používajte vyhrievané podložky a termofory.
  • Brusnice ani brusnicový džús infekcie nevyliečia, ale môže brániť ich rozvoju. Brusnica obsahuje látky, ktoré bránia zachytávaniu E. coli na stenách močových ciest.
  • Pokiaľ užívate antibiotiká, je vhodné konzumovať probiotické potraviny, ktoré zvyšujú množstvo prospešných baktérií v tráviacej sústave.

 

Diagnóza

Ako bude lekár infekciu zisťovať a vyšetrovať?

Lekár sa vždy bude pýtať na príznaky, ktoré vás k nemu doviedli. Vyžiada si vzorku moču, v ktorej bude posudzovať obsah bielych krviniek a baktérií.

Pred odberom moču doma je dôležité dôkladne umyť genitálie a vymočiť približne polovicu mechúra do záchoda. Zvyšok moču by mal byť čistejší a tento zostatok už zachyťte do čistej, ideálne prevarenej nádobky. Postup bráni baktériám z močovej trubice a jej ústia zachytiť sa vo vzorke moču.

Pacienti s opakovanými infekciami močových ciest môžu ďalej podstúpiť aj ďalšie špecifické vyšetrenia:

  • Zobrazenie močových ciest pomocou CT vyšetrenia, ultrazvuku alebo rentgenu.
  • Urodynamické vyšetrenie a uroflowmetria zisťuje, v akom objeme, za aký čas a pod akým tlakom pacient vylučuje moč.
  • Cytoskopické vyšetrenie nahliadne do močového mechúra pomocou sondy s kamerou. Do mechúra sa zavádza tenkou trubičkou cez močovú trubicu.

 

Liečba

Lekárske metódy, ktoré vás zbavia infekcií močových ciest

Väčšinu infekcií majú na svedomí baktérie, ktoré sa liečba snaží zahubiť pomocou antibiotík a antimikrobík. Presná liečba a jej dĺžka závisí od konkrétnych príznakov a anamnézy pacienta.

Liečba by mala byť kompletná a mala by tak dokonale vyliečiť infekciu, aby nedochádzalo k jej vracaniu. Zároveň sa po liečbe musí znížiť rezistencia (odolnosť) na antibiotiká, ktorá sa behom liečby mohla vytvoriť. Negatívne príznaky obvykle miznú s vyliečením infekcie.

Vždy sa odporúča dostatočný pitný režim, aby sa baktérie prirodzene vyplavovali. Bolesti, ktoré infekciu sprevádzajú, sa dajú tíšiť analgetikami. Pre domácu starostlivosť je proti bolesti vhodné kúpiť hrejivé vankúšiky, termofory alebo obyčajné fľaše naplnené teplou vodou. Prikladajú sa na brucho, podbruško, chrbát alebo boky.

  • Nekomplikovaná infekcia močových ciest sa objavuje u inak zdravých ľudí s čistou močovou sústavou. Dá sa jej zbaviť do 3 dní.
  • Komplikovaná infekcia močových ciest sa vyskytuje ako dôsledok inej choroby či oslabenia organizmu. Zvyknú sa vracať a vyžadujú dlhšiu liečbu antibiotikami, obvykle až 14 dní.

Pri komplikovanej infekcie je teda dôležité presne zistiť pôvodnú príčinu a cielene ju liečiť.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ a ktoré nie?

 

Často kladené otázky

Na internete najčastejšie hľadáte tieto otázky:

Ako spoznám, že trpím infekciou močových ciest?
Časté nutkanie močiť, bolestivé močenie, malé množstvo vylúčenej moči, zapáchajúca alebo zakalená moč, zvláštne zafarbená moč, krv v moči.
Môže sa infekcia močových ciest sama stratiť?
ˇAno, môže. Až 42% nekomplikovaných infekcií sa vylieči samo aj bez antibiotík. Odporúčame domáce rady z tohto článku.
Ktoré sú hlavné príčiny infekcií močových ciest?
Najčastejšie ide o bakteriálne infekcie, konkrétne baktériu Escherichia coli (E. coli), ktorá sa do močových ciest môže dostať aj z vlastnej tráviacej sústavy.
Čo môžem ihneď spraviť s akútnou infekciou močových ciest?
Pite dostatok vody, proti bolesti používajte hrejivé vankúšiky alebo lieky proti bolesti a objednajte sa na vyšetrenie.
Za ako dlho sa vyliečim z infekcie močových ciest?
Akútneho zápalu sa telo dokáže zbaviť aj samo a to až v 42% prípadov. Po nasadení antibiotík do 3 dní. Chronické zápaly je možné vyliečiť do 14 dní.
Môžem na infekciu nakúpiť antibiotiká aj bez lekárskeho predpisu?
Nie, antibiotiká predpisuje lekár. Nie je bezpečné ich užívať bez jeho odporúčania.
Má zmysel na infekciu piť veľa vody?
Áno, budete častejšie močiť a odvádzať tak baktérie z močových ciest rýchlejšie.
Môže za infekciu močových ciest stres?
Nie priamo, ale stres vyplavuje hormón kortizol, ktorý oslabuje imunitu. Pokiaľ pôsobí dlhodobo, oslabená imunita môže infekcii prispieť.
Kedy mám s podozrením na infekciu zájsť za lekárom?
Pokiaľ pociťujete príznaky dlhšie než 2 dni.
Ako spoznám, že infekcia prestúpila až do ľadvín?
Horúčka, zimnica, bolesť chrbta. Stav je nebezpečný, takže ihneď vyhľadajte lekára.
Môžem sa infikovať zo záchodovej dosky?
Je to málo pravdepodobné, ale nie nemožné.
Koľko infekcií a ako často možno vnímať jako opakované a vracajúce sa infekcie?
2 infekcie za 3 mesiace alebo 3 infekcie za 1 rok už možno vnímať ako opakujúce sa infekcie močových ciest.

NEZABUDNITE, že Proerecta PROSTATE obsahuje rastlinné zložky, ktoré preukázateľne zmierňujú zápaly vyvolané infekciou močových ciest (Saw palmetto, Pygeum africanum).

Zároveň stimuluje a optimalizuje funkcie močového mechúra a prostaty, vďaka čomu sa ubránite častému a nevýdatnému močeniu.

Proerecta PROSTATE tobolky

Kliknite a čítajte o všetkých účinkoch priamo na stránke Proerecta.com. Objednávku dostanete do 48 hodín. Ihneď tak môžete začať chrániť svoje močové cesty.

 

Ďalšie články o problematickom, bolestivom močení a rýchlej liečbe

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR
INKONTINENCIA
ČASTÉ MOČENIE – bežné dôvody nutkania na malú
PÁLENIE PRI MOČENÍ – zoznam všetkých príčin a návod na rýchlu liečbu
NYKTÚRIA (časté nočné močenie) – čo nerobiť pred spaním a ako zaspať, keď už vás močenie prebudí?
Ako prebieha VYŠETRENIE U UROLÓGA? Nie je sa čoho báť
UROFLOWMETRIA - priebeh vyšetrenia, príprava a cenník

 

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď