Klimaktérium, ženský prechod, menopauza. Väčšina žien považuje tieto pojmy za synonymá, a teda aj rozdiel v ich definícii nevníma.
Pritom ale označujú dve rôzne veci. Zámerne píšem len dve, pretože klimaktérium a prechod sú skutočne synonymá, keďže menopauza je už úplne niečo iné.
- Aký je teda rozdiel medzi klimaktériom a menopauzou?
- Kedy nastáva klimaktérium a kedy menopauza?
- Stretávajú sa ženy s obomi stavmi alebo sa u žien môže objaviť len jedna situácia z týchto dvoch?
- A ako správne od seba odlíšiť klimaktérium a menopauzu?
Obsah článku
Klimaktérium, ženský prechod, menopauza – aké sú rozdiely?
Klimaktérium, či ľudovo povedané prechod, predstavuje celé niekoľkoročné obdobie, ktorým si žena vo veku od 40 rokov až do konca života prechádza.
Klimaktérium je obdobie prechodu medzi plodným vekom ženy a začiatkom senia, preto sa mu tiež často hovorí „prechod”. V tomto období dochádza k prirodzenému poklesu funkcie vaječníkov a následným hormonálnym, fyzickým aj psychickým zmenám.
Menopauza naproti tomu označuje len stratu menštruácie, tedy menštruačného krvácania riadeného vaječníkmi. Menopauza je teda iba jednou z častí celého procesu klimaktéria. V tom je ten rozdiel.
Je to síce jasné, že veľa ľudí v tom neuvidí príliš veľké rozdiely, avšak nie je to jedno a to isté.
VIDEO: Rozhovor s MUDr. Alešom Skřivánkom o klimaktériu
Je klimaktérium choroba?
Klimaktérium rozhodne nie je nejaká choroba ani žiadna porucha. Ku klimaktériu dochádza celkom prirodzene a každá – doslova každá žena – si ním prejde. Niektorá skôr, iná neskôr, ale na všetky z nás toto obdobie raz čaká.
Nie je potrebné sa ho ale báť alebo z neho robiť zbytočného strašiaka. Klimaktérium patrí prirodzene k ženskému životu, rovnako, ako napríklad prvá menštruácia, prvý sexuálny partner alebo prvé tehotenstvo.
TIP PROTI BOLESTIVEJ MENŠTRUÁCII:
3 obdobia klimaktéria
Klimaktérium je teda celé dlhé niekoľkoročné obdobie, ktorým si zrelá žena prechádza. Je to prechod medzi plodným vekom a neplodným starším vekom.
Nie je možné teda povedať, že by išlo len o stratu menštruácie. Naopak. Obdobie klimaktéria má celkom tri fázy. Patrí medzi ne:
- perimenopauza,
- menopauza,
- postmenopauza.
Približný nástup perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy v rokoch
ČÍTAJTE TIEŽ: Podrobne o veku nástupu a negatívnych príznakoch perimenopauzy.
Perimenopauza – prvá fáza klimaktéria
Prvou fázou klimaktéria je perimenopauza. Perimenopauza je obdobie pred menopauzou, kedy je krvácanie nepravidelné, niekedy silné, niekedy slabé a v mnohých prípadoch nečakané. Hovorí sa jej aj „príprava na prechod“.
Toto obdobie začína už niekoľko rokov pred samotnou menopauzou. Telo v tejto dobe začína produkovať pomaly menej a menej hormónov. Spravidla do tohto obdobia dôjde žena okolo štyridsiatky, ale nie je neobvyklé, že sa žena do perimenopauzy dostane už okolo tridsiatky.
[su_testimonial name=“Odborníci z Ulékaře.cz“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“ulekare.cz“ url=“https://www.ulekare.cz“]Medzi prvé príznaky klimaktéria je možné zaradiť poruchy menštruačného krvácania. Kvôli oneskoreniu ovulácie sa cyklus najprv predlžuje a potom naopak dochádza k jeho skracovaniu.Dôsledkom je potom obyčajne častejšie mesačné krvácanie. To ustane až vo chvíli, keď sa vyčerpá zásoba vajíčok schopných dozrieť.”[/su_testimonial]
Menopauza – druhá fáza klimaktéria
O menopauze som sa už zmienila a venovala som jej celý rozsiahly článok „Menopauza” , ktorý vám, samozrejme, odporúčam prečítať.
Menopauza nastupuje zhruba medzi 45. až 55. rokom veku ženy a predstavuje posledné menštruačné krvácanie, ktoré je riadené vaječníkmi.
ODPORÚČANIE:
Klimaktérium váš organizmus unavuje a vyčerpáva. Telo má vyššiu spotrebu dôležitých vitamínov a minerálov.
Presne tieto látky behom náročného obdobia doplníte českým bylinným doplnkom Proerecta WOMEN.
Kliknite a dostanete sa na eshop Proerecta.com k podrobnému zoznamu prospešných účinkov. WOMEN u vás môže byť do 48 hodín.
Postmenopauza – prvá fáza klimaktéria
Prvou fázou klimaktéria je postmenopauza. Je posledným štádiom prechodu, po úplnom ukončení aktivity vašich vaječníkov.
Postmenopauza nastupuje zhruba rok po poslednej menštruácii a trvá potom až do konca života ženy. Ide o obdobie reprodukčného pokoja a starnutia.
Keďže v tomto období produkuje telo ženy minimum ženských pohlavných hormónov, najmä estrogénu a progesterónu, mala by si žena nechať urobiť práve teraz skríningový test hustoty kostí. Tento test vám totiž pomôže určiť hladinu vápnika v kostiach a predísť tak osteoporóze.
[su_testimonial name=“Gynekológ a sexuológ Pavel Turčan“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Medzi nebezpečné chronické príznaky prechodu, ktoré sa často označujú ako metabolický klimakterický syndróm, patrí napríklad zvýšené riziko vzniku osteoporózy, aterosklerózy, infarktu myokardu alebo centrálne mozgové príhody.V reprodukčnom veku boli ženy pred týmito rizikami chránené vyššou hladinou estrogénov.
S jeho úbytkom však dochádza k oslabeniu tejto ochrannej funkcie a napríklad riziko srdcovo-cievnych ochorení sa tak dostáva na približne rovnakú úroveň, ako je tomu u mužov.[/su_testimonial]
VIDEO: Julie Gaia Poupětová o klimaktériu – po rokoch nemám chuť na sex
Typický vek ženy v klimaktériu
Typicky sa žena nachádza v klimaktériu vo veku od zhruba svojich 40. rokov, až potom do konca svojho života. Ako som už ale uviedla, niektoré sa do prechodu dostávajú skôr, napríklad už po tridsiatke, iné zase neskôr, napríklad až okolo päťdesiatky.
Veľa záleží na zdravotnom stave danej žene, na genetickej výbave, na životnom štýle, aj napríklad na množstvo stresu, ktorému ste vystavená.
[su_testimonial name=“Gynekológ a sexuológ Pavel Turčan“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“sexuolog.net“ url=“http://www.sexuolog.net/o-nas/mudr-pavel-turcan/“]Na dobu nástupu klimaktéria a menopauzy má vplyv rad faktorov a medzi tie sa okrem zdravotného stavu alebo životného štýlu radí predovšetkým genetika.Ženy by sa teda mali u svojich matiek a prípadne aj babičiek informovať, kedy sa príznaky prechodu začali objavovať u nich a kedy prestali menštruovať.
I keď je téma klimaktéria pomerne intímna a veľa žien o ňom nerado hovorí, aspoň hrubá predstava o tom, kedy ich môže postihnúť, im dáva možnosť sa na všetky nepríjemné prejavy dopredu pripraviť.[/su_testimonial]
Ako oddialiť klimaktérium
Veľa žien sa klimaktéria obáva. A je to úplne logické a prirodzené. Nie len, že to znamená vašu neplodnosť a teda už nemožnosť nikdy v budúcnosti mať svoje vlastné deti, ale zároveň toto obdobie so sebou prináša rad nechcených a nepríjemných príznakov, ktoré si popíšeme o chvíľu.
Existuje teda nejaká možnosť, ako oddialiť klimaktérium? Alebo dá sa mu úplne vyhnúť?
Oddialiť ho môžte zdravým životným štýlom – pravidelným pohybom, zdravou a vyváženou stravou, dostatočným odpočinkom, znížením množstva stresu, ktorému ste vystavená alebo napríklad pravidelným pobytom na čerstvom vzduchu.
Tipov a rád na zdravý životný štýl je nespočetne, stačí sa nechať inšpirovať v televízii alebo na internete. Na druhej strane ale nečakajte, že klimaktérium takto oddialite napríklad o desiatky rokov.
Dôležitou úlohou tu totiž zohráva genetika, a tá je oveľa mocnejšia ako aj ten najzdravší životný štýl na svete. Zaujímavosťou je, že žena, ktorá dostala menštruáciu neskôr, vstupuje väčšinou do klimaktéria skôr, než jej vrstovníčky.
Vysvetlenie je jednoduché – je to preto, že je u tejto ženy hormonálna genetická výbava oslabená – prejaví sa neskôr, ale skončí skôr.
Je možné úplne sa vyhnúť klimaktériu?
Čo však nijako neovplyvníte, tak je samotný nástup klimaktéria. Klimaktérium u vás nastúpi tak či tak, i keby ste varili tie najzdravšie jedlá na svete, nikdy nefajčili, nikdy nevyskúšali ani kvapku alkoholu alebo neboli po celý svoj život vystavená žiadnemu stresu.
Klimaktérium totiž k ženskému životu neodmysliteľne patrí, a tak je úplne zbytočné opíjať sa myšlienkou, že sa vás to vôbec netýka. Týka.
VIDEO: Gynekológ MUDr. Pavol Hartel na tému klimaktérium
Typické príznaky klimaktéria
Keďže je základným znakom klimaktéria pokles funkcie vaječníkov a zníženie tvorby pohlavných hormónov v tele ženy, sú typické príznaky klimaktéria úplne totožné s príznakmi menopauzy. Menopauza predsa len predstavuje najciteľnejšiu fázu celého klimaktéria.
Zopakujeme si teda, že medzi typické príznaky klimaktéria patrí:
- strata menštruácie,
- návaly tepla,
- poruchy spánku,
- vypadávanie vlasov,
- depresia,
- nesústredenosť,
- bolesti hlavy,
- migrény,
- bolesti kĺbov,
- naberanie na váhe,
- vaginálna suchosť,
- časté zmeny nálad,
- strata libida.
Tieto príznaky sa môžu v malej miere objaviť už v období perimenopauzy, vrcholiť v menopauze a doznievať v postmenopauze.
Veľa žien vám dosvedčí, že trpia návalmi tepla či migrénami aj roky po poslednej menštruácii. Samozrejme, tieto prejavy sú už často mnohonásobne slabšie, než počas menopauzy.
34 negatívnych príznakov menopauzy nájdete na blogu slovenskej stránky Proerecta.com.
Klimaktérium a menštruácia alebo môže žena krvácať aj v postmenopauze, teda „po klimaktériu“?
Prešli ste si všetkými fázami klimaktéria a teraz sa už nachádzate v tretej, poslednej fáze? Už dávno ste nemali menštruáciu a teraz ste zrazu začali z ničoho nič znovu krvácať? Môže žena krvácať aj v postmenopauze, teda „po klimaktériu“?
Pokiaľ sa u vás objavilo krvácanie po menopauze, teda potom, čo uplynul rok od poslednej menštruácie, mali by ste okamžite vyhľadať lekára.
Toto by sa totiž rozhodne stávať nemalo. V postmenopauze, teda „po klimaktériu“, by už žena krvácať nemala.
Krvácanie po prechode teda môže byť príznakom nádoru maternice či iného závažného ochorenia. Preto na nič nečakajte a okamžite vyhľadajte svojho gynekológa.
Liečba klimaktéria
Ako som už uviedla, klimaktérium, ani žiadna z jeho fáz nie je choroba ani nejaká porucha. Preto to nie je nič, čo by žena musela cielene liečiť.
Iba pokiaľ sú vaše ťažkosti príliš vážne, príznaky vás doslova vytrhávajú z bežného života a nedajú sa vydržať, vám môže váš gynekológ odporučiť špeciálnu hormonálnu liečbu, tzv. hormonálnu substitučnú terapiu (HST), ktorá pomáha pri akútnych príznakoch spojených s prechodom.
Túto liečbu vám ale môže predpísať a odporučiť iba váš lekár. Sama s ničím takým rozhodne neexperimentujte.
Prírodné lieky na klimaktérium
Na trhu, samozrejme, nájdete aj prírodné doplnky stravy, ktorá vám môžu v tomto období uľaviť. Ide o najrôznejšie bylinné zmesi, čaje či lieky bez lekárskeho predpisu.
Tieto prípravky majú síce iba tonizačný charakter, ale môžu vám uľaviť od návalov tepla, potenia, bolestí hlavy, migrén, depresií a ďalších typických prejavov klimaktéria.
Medzi takými doplnkami stravy nájdete aj česká Prerecta WOMEN. Prírodný doplnok stravy s obsahom účinných výťažkov z rastlín, ktorý vám pomôže zmierniť príznaky menopauzy.
Dá sa klimaktérium vyliečiť?
Keďže ale nie je klimaktérium žiadna choroba, nedá sa vyliečiť. Nedá sa ním jednoducho zatočiť, napríklad ako s chrípkou alebo angínou. Klimaktériom si skrátka každá žena musí prejsť.
Vyššie uvedené lieky, teda či už hormonálna substitučná terapia (HST), alebo prírodné doplnky stravy na klimaktérium, majú žene iba pomôcť ľahšie toto obdobie prekonať.
Rozhodne ženu nijako nevylieči, že by napríklad následne do konca svojho života menštruovala, mohla mať celý život deti alebo jej telo produkovalo stále rovnaké množstvo hormónov. Tak tieto prípravky, bohužiaľ, neúčinkujú.
Život v postmenopauze, „po klimaktériu”
S útlmom produkcie estrogénu a progesterónu, ku ktorému dochádza počas celého obdobia klimaktéria a ktoré vrcholí v postmenopauze, nastáva v tele žien niekoľko zmien:
- Znižuje sa tvorba endorfínu, tzv. hormónu šťastia Často sa to prejavuje zlou náladou, precitlivenosťou, úzkosťou, náladovosťou či zhoršením pamäti.
- Chýbajúci estrogén tiež negatívne ovplyvňuje spánok, čo spôsobuje časté prebudenie počas noci a ťažké zaspávanie.
- Chýba aj kolagén, ktorý môžte poznať z najrôznejších kozmetických výrobkov. To spôsobuje viditeľné prejavy na koži, ktorá je tenšia a menej pružná. Zároveň sa na nej ľahšie tvoria vrásky a pigmentové škvrny.
- Nedostatok kolagénu sa prejaví aj v intímne oblasti. Málokto o tom hovorí, ale úbytok kolagénu pocítite aj na svojej pošve. Dochádza totiž k jej nedostatočnému zvlhčeniu, a to vedie k suchosti, svrbeniu, podráždenosti a páleniu pri pohlavnom styku.
- Zároveň sa znižuje produkcia mužských pohlavných hormónov v ženskom tele, najmä testosterónu, čo spoločne s vaginálnou suchosťou môže viesť k zníženiu sexuálnej túžby až doslova k nechuti k sexu.
- Úbytkom estrogénu tiež vzniká osteoporóza. Je to ochorenie, kedy dochádza k úbytku kostnej hmoty, kosti sú krehké a ľahko sa lámu.
- A v neposlednom rade nízka hladina estrogénov nechráni dostatočne cievy. Zvyšuje sa tak krvný tlak a hladina cholesterolu v krvi.
Preto by sa práve žena v postmenopauze mala neustále sledovať a dbať viac, ako kedykoľvek predtým, na pravidelné lekárske prehliadky.
[su_testimonial name=“Petr Galle zo spoločnosti Vegall Pharma“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/03/sexuolog_urolog_androlog.jpg“ company=“firmyg6.cz“ url=“https://firmyg6.cz/petr-galle“]Ďalšou dôležitou oblasťou, v ktorej sa môže nedostatok estrogénov negatívne prejaviť, je metabolizmus lipidov a karbohydrátov.Dôsledkom toho u žien narastá napríklad riziko obezity alebo diabetu druhého typu. Okrem toho môže aj dôjsť k zvýšeniu hladiny cholesterolu.[/su_testimonial]
SLOVO REDAKCIE:
Bolo by však úplne zbytočné s klimaktériom bojovať. Predstavte si, že si tým prešli všetky ženy, ktoré kedy na našej planéte žili a dožili sa dospelého veku, a rovnako tak si ním prejdú všetky, ktoré tu budú po nás.
Hoci sú príznaky spojené s klimaktériom, ako návaly tepla, naberanie na váhe, depresia či nevysvetliteľná únava, vysoko nepríjemné, skrátka to patrí k životu.
Môžeme byť aspoň rady, že žijeme v tejto dobe, kedy existujú účinné prostriedky, ako tieto príznaky aspoň trochu zmierniť.
Ďalšie články o problematickej menštruácii, menopauze, premenštruačnom syndróme PMS a tipy, ako ich zmierniť