Molusky – nepekné mäkké hrbolčeky, ktoré prekážajú a svrbia. Ako ich liečiť?

Na prvý pohľad roztomilý názov značí vírusovú infekciu spôsobenú vírusom (Molluscum contagiosum). Následkom infekcie sú obyčajne ostro ohraničené výrastky, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. V priebehu 6 až 12 mesiacov obyčajne choroba odznie bez akýchkoľvek jaziev. Môže sa však pretiahnuť aj na niekoľko rokov.

Výrastky sú malé, vystúpené a obyčajne biele, ružové alebo vo farbe kože s priehlbinou uprostred. Sú typické perleťovým vzhľadom. Na dotyk sú hladké a pevné. U väčšiny ľudí sa veľkosť pohybuje od veľkosti špendlíkovej hlavičky až k veľkosti mazacej gumy na ceruzke (od 2 do 5 mm). Môžu svrbieť, bolieť, červenieť a bobtnať.

Nákaza sa môže prejaviť kdekoľvek na tele a to vrátane tváre, krku, nôh, rúk, brucha a genitálií. V skupinách alebo samostatne. Vo vzácnych prípadoch je známy výskyt na dlaniach a chodidlách.

molusky

 

Ako molusky chytíte?

Vírus spôsobujúci molusky sa šíri priamym kontaktom z osoby na osobu a cez kontaminované veci. Medzi tie patrí najčastejšie oblečenie, osušky, posteľná bielizeň, umývacie hubky, vybavenie v bazénoch a hračky.

Vírus sa údajne môže šíriť zdieľaním bazéna, kúpeľov, sáun a ostatných vlhkých prostredí, ale doteraz to nebolo preukázané. Vedci sa domnievajú, že vírus sa skôr šíri požičiavaním osušiek a ostatných objektov okolo bazéna a sáun, ako cez vodu.

Prenos je možný tiež na vlastnom tele. V praxi tak, že sa človek poškriabe na jednej časti tela a potom sa dotkne inde. Holenie môže vírus prenášať na nové miesta na tele.

Prenos je možný aj sexuálnym kontaktom. Mnoho dospelých sa nakazí práve touto cestou, ale nie je to pravidlom.

Vedci nemajú jasno, či sa infekcia šíri len dotykom alebo sa musí výstupok narušiť, aby sa infekcia preniesla.

Vírus sa drží na hornej vrstve kože a necirkuluje telom. Nehrozí nákaza cez kašeľ a kýchanie.

V momente, keď je vírus preč, nehrozí ďalší prenos. Nie je to teda prípad HPV vírusu, ktorý v tele spí po dlhú dobu a potom sa znovu objaví.

 

Rizikové faktory prenosu molusiek

Vírus je tak rozšírený, že by nebolo prekvapením, pokiaľ by ste ho u niekoho videli. Niektorí ľudia sú vírusom ohrození viac. Ako napríklad:

  • Ľudia s oslabenou imunitou (napríklad HIV pozitívni, ľudia s rakovinou a podobne) sú viac ohrození. Priebeh u nich môže byť výraznejší a liečba dlhšia.
  • Atopická dermatitída môže byť tiež rizikovým faktorom. Koža týchto ľudí je častejšie narušená a prístup vírusu do tela ľahší.
  • Ľudia žijúci vo vlhkej, teplej klíme, kde je veľká koncentrácia osôb, sú vo väčšom ohrození.

Celosvetovo je výskyt tohto ochorenia na vzostupe. Presné čísla chýbajú, pretože ochorenie príde a samo odznie bez toho, aby bola potrebná liečba.

 

Liečba a odstránenie molusiek

U zdravých jedincov sa vírus nemôže toľko rozťahovať. Preto nie je liečba vždy nutná. V každom prípade má svoje opodstatnenie. Výstupky je možné vidieť a môžu sa rozširovať ďalej po tele. Preto je niekedy jednoduchšie siahnuť po terapii.

Liečba sa obyčajne odporúča, pokiaľ je vplyv vírusu viditeľný v genitálnej oblasti (v blízkosti penisu a v jeho blízkosti, okolo análneho otvoru). Pokiaľ človek nájde molusky v tejto oblasti, odporúča sa návšteva lekára a vyšetrenie na ďalšie pohlavne prenosné choroby.

Pozor na niektoré ponuky z internetu. Nemusia byť tak efektívne a niekedy môžu dokonca škodiť!

 

Liečba molusiek ich odstránením

Táto metodika zahŕňa kryoterapiu (zmrazenie výstupku tekutým dusíkom), vypichnutie (narušenie stredu výstupku a vyškriabnutie vnútorného obsahu) a laserová terapia. Tieto možnosti sú rýchle a vyžadujú trénovaného medicínskeho špecialistu. Počas výkonu môže byť podaná lokálna anestézia. V krátkom úseku po operácii môže byť stav bolestivý, tkanivo podráždené a zjazvené.

Nie je dobrý nápad odstraňovať výstupky alebo obsah na vlastnú päsť. Neodborný zásah situáciu len zhorší a dôjde k ďalšiemu šíreniu. Neustálym škriabaním hrozí aj infekcia.

 

Terapia masťou

Podophylotoxín obsiahnutý v kréme (0,5 %) je spoľahlivou domácou terapiou pre muža. Každý výstupok sa musí liečiť individuálne. Ostatné možnosti terapie zahŕňajú jód a kyselinu salicylovú a ďalšie. Tieto a podobné prípravky predpisuje lekár a je teda potrebná osobná konzultácia s ním.

 

Liečba ľudí s potlačenou imunitou

Väčšina metód je efektívna u ľudí s normálnou imunitou. Pacienti s HIV/AIDS a ostatnými podmienkami znižujúcimi imunitu majú o poznanie ťažšiu pozíciu. Reakcia na liečbu u nich nie je tak dobrá.

Nízky počet CD4 buniek je spojený s rýchlejším šírením molusiek. Niekedy to môže znamenať nepriamy marker poukazujúci na ochorenie HIV. V tomto prípade je najúčinnejšou cestou liečba zameraná na posilnenie imunity.

 

Prevencia molusiek

Najlepším opatrením je dodržiavať zásady dobrej hygieny. Je dôležité uvedomiť si, že vírus žije len na povrchu kože a hneď, ako sú preč výrastky, je preč aj samotný vírus. Nehrozí potom ďalšia nákaza.

 

Umývanie rúk

Existuje niekoľko ciest, ako zabrániť šíreniu vírusu. Najlepším spôsobom je nasledovanie správnych hygienických zásad. Udržiavať ruky čisté je vôbec najlepší spôsob, ako si udržať vírusy od tela. Platí to nie len pre molusky, ale aj pre ostatné druhy infekcie. Umývanie rúk odstraňuje baktérie, ktoré by sa mohli nabrať z ostatných ľudí alebo z infikovaných povrchov.

Hlavne neškriabať!

Je dôležité nedotýkať sa, nešťuchať a neškriabať útvary na koži. To platí pre kožu vlastnú a všetkých ostatných infikovaných. Šťuchanie a škriabanie uľahčuje šírenie vírusu po vlastnom tele a medzi ostatnými ľuďmi.

Lepte náplasti

Postihnuté miesta je potrebné udržať čisté a zakryté látkou, náplasťou alebo bandážou. Koža musí byť čistá a suchá. Kedykoľvek nehrozí šírenie, dá sa sňať krytie, aby mohla koža dýchať a zostala v dobrej kondícii.

 

Nezdieľajte veci a molusky sa nerozmnožia

Zdieľanie osušiek, šiat a ostatných osobných vecí nie je žiaduce. Tiež kontaktné športy, ako napríklad basketbal, wrestling, futbal a ďalšie nie sú vhodné.

Rovnako tak aktivity, ktoré zdieľajú spoločné vybavenie (helmy, rukavice atď.). Nakazený človek by sa mal vyhnúť aj aktivitám v bazéne, kde sa zdieľa spoločné plavecké vybavenie.

Ďalšie aktivity, na ktoré si dať pozor:

  • vyhnúť sa holeniu postihnutých oblastí
  • nezdieľať neumyté osobné predmety
  • pokiaľ je postihnutie v blízkosti genitálií, je odporúčaná pohlavná zdržanlivosť do úplného vyliečenia

ĎALEJ ČÍTAJTE: Molusky sú podobne nepríjemné ako genitálne bradavice kondylómy

5/5 - (2 votes)