Morfológia spermií (veľkosť a tvar): Ako ovplyvňuje plodnosť a ako morfológiu zlepšiť?

Morfológia spermií určuje ich veľkosť a tvar. Morfológia je dôležitým, nie však jediným faktorom mužskej plodnosti. Pre bezpečné oplodnenie a silnú plodnosť je dôležitý vysoký počet spermií so správnou morfológiou. Partnerku možno oplodniť aj pokiaľ je morfológia zhoršená a malých alebo abnormálne tvarovaných spermií je viac. Šanca ale logicky klesá.

V článku vysvetlím:

  • ako vyzerajú morfologicky normálne a abnormálne spermie,
  • koľko ich má byť, aby nebola ohrozená plodnosť,
  • a ako možno morfológiu zlepšiť.

morfológia spermií

 

Čo presne je morfológia spermií?

Morfológia spermií určuje percento spermií s normálnym tvarom a veľkosťou. Na základe zisteného percenta možno vyvodiť mieru šance na úspešné oplodnenie ženy.

Spermie vyzerajú rôzne a rôzne sú aj u jedného muža. Uvažujeme s miliónmi spermií, ktoré muž pravidelne produkuje, takže pri takom množstve nemožno čakať, že budú všetky spermie navlas rovnaké.

Rozdiely tvaru a veľkosti sa prejavujú na hlavičke spermie, strednej časti a bičíku (chvostík). Tieto anomálie spermiu ohrozujú, ale v niektorých prípadoch sa aj malá, nedostatočne vyvinutá alebo zdeformovaná spermia dokáže dostať k vajíčku. Problém s morfológiou tak nemusí vždy znamenať neplodnosť u muža.

Môže ale dôjsť k problému s plodnosťou, pokiaľ:

Lekár, konkrétne sexuológ skúma morfológiu spermií pomocou mikroskopického vyšetrenia spermiogram. Ak nie je možné odovzdať vzorku ejakulátu, plodnosť a morfológiu možno zistiť aj inými metódami.

Abnormálna morfológia ani znížený počet spermií s normálnou morfológiou nemusí byť dôvodom neplodnosti. Dôležitý je aj počet zdravých spermií a ich schopnosť dostať sa z mužského tela do ženského.

Spermiogram podstúpil na pražskej klinike aj redaktor Lepšia-Erekcia.sk. Sexuológ vo vzorke nameral 20 miliónov spermií so správnou morfológiou.

ako prebieha spermiogram?

 

Test morfológie spermií

Bežnou metódou testovania morfológie spermií je spomenutý spermiogram. Pod mikroskopom lekár skúma vzorku ejakulátu a celkové percento spermií s normálnou morfológiou, a teda s normálnym tvarom a veľkosťou.

normálna morfológia spermií

Na ľavej strane vidíte spermie s normálnou morfológiou, na pravej strane spermie s abnormálnou morfológiou (zdroj obrázku)

 

Vlastnosti spermií s normálnou morfológiou

minimálny počet morfologicky normálnych spermií

Za minimum pre oplodnenie sa považujú aspoň 4 % morfologicky normálnych spermií

hlavička oválna a hladká
veľkosť hlavičky šírka 2,5 – 3,5 mikrometrov, dĺžka 5 až 6 μm
akrozóm (útvar na hlavičke podobný čiapke) pokrýva 40 až 60 % hlavičky
vakuoly v hlavičke (dutiny naplnené tekutinou) max. 2, zaberajú menej než 20 %
stredová časť spermie dlhá ako hlava, štíhlejšia
bičík (chvost) 45 μm, dlhý, stočený a štíhly
vady na hlave, stredovej časti alebo chvostíku nie

Je bežné, keď má muž vyššie percento zdeformovaných spermií (teratozoospermia). Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú aj 4 % spermií s normálnou morfológiou stále dosť.

Podľa Krugerových kritérií pre meranie plodnosti sú šance na oplodnenie nasledovné:

  • vysoká šanca je, pokiaľ má normálnu morfológiu nad 14 % spermií,
  • mierne znížená šanca na oplodnenie je medzi 4 až 14 % normálnych spermií,
  • výrazne nízka šanca je, pokiaľ má normálnu morfológiu menej, než 3 % spermií.

Pre úplné posúdenie morfológie a plodnosti nemusí stačiť iba jedno vyšetrenie. Rôzne vzorky od jedného muža sa môžu líšiť. Preto počítajte s tým, že vás môže lekár požiadať o dve alebo tri návštevy. Celkové zhodnotenie dokáže vydať až keď budú morfológia a ďalšie vlastnosti spermií rovnaké alebo veľmi podobné.

 

Výsledky testovania morfológie spermií

Zvýšené množstvo spermií s abnormálnou morfológiou sa nazýva teratozoospermia. Vtedy je spermií s normálnou morfológiou vo vzorke iba 4 až 15 %. Množstvo pod 4 % už výrazne znižuje šance oplodniť ženu, ale stále to nie je nemožné.

Pokiaľ ejakulát neobsahuje žiadne morfologicky normálne spermie, ženu možno oplodniť iba v skúmavke (in vitro) alebo vďaka darcovi spermií. Spermia sa odoberie priamo zo semenníka, pokiaľ ich stále produkuje a v skúmavke spojí s vajíčkom alebo sa k vajíčku zavedie pomocou metód asistovanej reprodukcie.

Opakujem, že aj spermie s abnormálnym tvarom a veľkosťou môžu stále obsahovať zdravý a kvalitný genetický materiál. V súčasnosti majú mnohí plodní muži vyššie percento spermií s abnormálnou morfológiou, a aj tak sú schopní ženu oplodniť a mať dieťa. Je potrebné snažiť sa a nevzdávať iba kvôli horším výsledkom testu.

 

Abnormálna morfológia spermií

Za abnormálnu sa spermia považuje, pokiaľ je niektorá jej časť viditeľne zdeformovaná, poškodená alebo chýba. Nerovnomerne zaguľatená hlavička, chýbajúca čiapočka, dve hlavičky, krátky, zdeformovaný alebo zdvojený bičík, malá veľkosť a tak ďalej.

  • primárna abnormalita morfológie je tá, ktorá vznikne vývinom spermie, napríklad keď im narastie malá hlavička
  • sekundárna abnormalita vzniká behom ejakulácie, kedy sa inak normálna spermia na svojej ceste poškodí (kyslé prostredie, dlhý pobyt na vzduchu, prekážky na ceste a pod.)

VIDEO: Ukážka rôznych defektov spermií a abnormálnej morfológie

 

Ako prirodzene zlepšiť morfológiu spermií?

Obecne je percento normálnych spermií vyššie v mladom veku. Niektorí odborníci dokonca odporúčajú zmraziť spermie v mladom veku a nechať si ich uchovať až do doby, kedy ae začnete zaujímať o dieťa. Pokiaľ sa o zhoršenej morfológii dozviete až v tomto čase, na odber a uchovanie môže byť neskoro.

PODPORTE PLODNOSŤ: Proces tvorby spermií sa nazýva spermatogenéza. Čítajte, ako môžete sám zlepšiť spermatogenézu a s ňou aj počet a kvalitu spermií.

spermatogenéza

 

Semenníky každopádne produkujú spermie neustále, takže prospešnou zmenou návykov možno prospieť aj morfológii a celkovému počtu spermií. Medzi základné zmeny patrí:

  • snažiť sa schudnúť a udržať si optimálnu váhu,
  • zdravo, pestro, čerstvo a dostatočne jesť,
  • pravidelne cvičiť a nežiť sedavým spôsobom,
  • nefajčiť, nepiť často a nadmerne alkohol, neužívať žiadne drogy,
  • nezahrievať semenníky tesným oblečením ani pokladaním elektroniky do blízkosti semenníkov,
  • v rámci pestrej a dostatočnej stravy možno zaradiť doplnok pre podporu mužskej plodnosti Proerecta LONG.

Proerecta LONG

Kliknite na tlačidlo a pozrite sa na účinky LONGu priamo na e-shope Proerecta.com. Prípadnú objednávku dostanete do 48 hodín. Ihneď tak môžete začať s cielenou podporou morfológie, množstva a ďalších dôležitých vlastností spermií.

 

Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú plodnosť

Celková morfológia je iba jednou z vlastností, ktoré určujú plodnosť muža. Lekár bude pri hodnotení spermiogramu hodnotiť aj ďalšie:

  • počet spermií v ejakuláte
  • celkový počet živých spermií
  • pohyblivosť, rýchlosť a smer pohybu spermií (motilita)
  • objem ejakulátu
  • rýchlosť skvapalnenia ejakulátu (je dôležitá pre schopnosť spermií plávať a presúvať sa)
  • viskozitu (väzkosť) ejakulátu
  • celkový vzhľad a farbu ejakulátu
  • kyslosť a zásaditosť ejakulátu (pH)
  • hladinu testosterónu, folikostimulačného hormónu (FSH), prolaktínu a estradiolu
  • prítomnosť baktérií a nežiaducich látok v ejakuláte
  • prítomnosť leukocytov (bielych krviniek)
  • prítomnosť buniek iných častí reprodukčnej sústavy

 

Má morfológia spermií vplyv na plodnosť?

Táto otázka je pomerne kontroverzná a nemožno na ňu s istotou odpovedať. Hodnoty a vlastnosti morfologicky normálnych spermií sa podľa lekárov často menia. Aktuálne pokiaľ má muž nízky počet morfologicky normálnych spermií, je mu štandardne odporúčané oplodnenie in vitro, a teda v skúmavke. Zároveň sa lekári domnievali, že nízke morfologické skóre znižuje celkovú kvalitu spermií a zvyšuje riziko ich poškodenia.

Nové a moderné štúdie vedcov presviedčajú, že morfológia nemusí mať tak zásadný vplyv na neplodnosť, ako sa doposiaľ myslelo. Štúdia z roku 2017 zistila, že aj muži s 0 % morfologicky normálnych spermií môžu mať takmer normálnu plodnosť a to aj bez asistovanej reprodukcie. Na druhej strane u mužov s menej než 4 % normálnych spermií dochádza k častým problémom s oplodnením in vitro.

Zavádzajú sa nové DNA testovacie metódy, ktoré sľubujú lepší pohľad na neplodnosť a kvalitu ejakulátu než doposiaľ využívané metódy.

Vy ako muž, ktorý sa snaží zistiť kvalitu svojich spermií a plodnosť, máte možnosť podstúpiť „iba“ vyšetrenia, ktoré sa na Slovensku bežne vykonávajú. Plodnosť a kvalitu spermií si určite nechajte vyšetriť a objednajte sa na sexuológii alebo sa nechajte odporučiť obvodným lekárom. Po zistení morfológie a stavu spermií môžete so sexuológom postupovať ďalej na základe jeho zistení. Bez jeho názoru sa nezaobídete.

Pre zlepšenie kvality a zvýšenie počtu spermií odporúčame české kapsuly Proerecta LONG. Podporujú činnosť semenníkov a dopĺňajú dôležité živiny, ktoré potrebujú pre produkciu spermií.

Proerecta LONG

LONG užívajte počas snahy o oplodnenie partnerky 1 až 3 mesiace. Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch. Prípadnú objednávku vám Proerecta.com rýchlo a diskrétne doručí do 48 hodín.

Morfológia spermií a často kladené otázky FAQ

Čo je morfológia spermií?
Morfológia určuje percento spermií v ejakuláte s normálnym tvarom a veľkosťou.
Aká je normálna morfológia spermie?
Oválna a rovnomerná hlavička, dlhý a silný bičík. Veľkosť normálnej spermie je 2,5 – 3,5 μm na šírku, 5 až 6 μm na dĺžku, dĺžka bičíka 45 μm.
Aký počet morfologicky normálnych spermií sa považuje za dostatočný?
Normálnych musí byť aspoň 4 až 14 % spermií v ejakuláte.
Je morfológia spermií zásadná pre plodnosť?
Aj so zníženým počtom morfologicky normálnych spermií možno oplodniť ženu a mať dieťa. Dôležité sú aj ostatné vlastnosti.
Môže byť abnormálna morfológia spermií dôvodom neplodnosti?
Áno, môže, ale vždy záleží na percente poškodených spermií. Pokiaľ stále produkujete aj normálne spermie, šanca stále existuje.
Čo spôsobuje zhoršenú a abnormálnu morfológii spermií?
Okrem nezdravej životosprávy sú to genetické vplyvy, vystavovanie sa toxínom a rôznym typom žiarenia, prehrievanie semenníkov.
Môžem sám zlepšiť morfológiu spermií?
Áno, pomocou zdravej životosprávy. Šport, strava, odpočinok a žiadne zlozvyky. Choroby, ktoré by mohli počtu a kvalite spermií škodiť, je nutné vyšetriť a liečiť.
Ktoré potraviny zlepšujú morfológiu spermií?
Bohatými zdrojmi dôležitých živín je tmavá listová zelenina, ale aj ostatná zelenina, ovocie a rastlinné potraviny. Majte ich v jedálničku dostatok.
Ktoré látky zlepšujú morfológiu spermií?
Veľmi dôležitá je kyselina listová (vitamín B9) a zinok. Obsahuje ich zelenina, ovocie, mäso, ideálne ryby a morské plody.
Môže morfológia spermií spôsobiť vývojové vady dieťaťa?
Nie. Štruktúra spermií neovplyvňuje mentálne ani fyzické zdravie a vývoj dieťaťa. Rizikom je, že pokiaľ nie je normálnych spermií dostatok, k otehotneniu ani nemusí dôjsť.
Čo znamená výsledok nulová morfológia spermií (0 %)?
Znamená to, že muž neprodukuje žiadne spermie s normálnou morfológiou, prípadne neprodukuje vôbec žiadne spermie, a teda ani normálne ani abnormálne.
Mení sa morfológia spermií časom?
Áno, morfológia sa môže časom a vyšším vekom prirodzene meniť. Mladší muži majú obecne dobrú morfológiu.
Má na morfológiu spermií vplyv káva a kofeín?
Žiadny vplyv kofeínu na morfológiu ani motilitu spermií nebol dokázaný.
Môže byť morfológia spermií zhoršená kvôli genetike?
Áno, môže. Nie vždy je na vine muž kvôli zlej životospráve a príčinou je práve genetická porucha.
Ovplyvňuje stres morfológiu spermií?
Áno. Podľa štúdie muži, ktorí zažívajú silné stresujúce udalosti, môžu mať nižšie percento morfologicky normálnych spermií.

 

Ďalšie články o kvalite spermií a podpore plodnosti

Masáž semenníkov pre podporu zdravia a plodnosti
Množstvo ejakulátu: Prečo klesá, prečo je to veľký problém a čo si o tom myslí vaša žena
Sperma – najpodrobnejší článok na slovenskom internete
5 vplyvov na kvalitu a množstvo spermií
Nízky testosterón negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť, dokazujú štúdie
Podpora mužskej plodnosti: 16 krokov, ktoré z vás spravia silného, zdravého a sympatického otecka

 

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď