Nyktúria, dysúria a polakisúria – bolestivé problémy s močením, ktoré je nutné vyliečiť

Trápia vás problémy s močením? Stretli ste sa už s pojmami „nyktúria, polakisúria a dysúria“, no neviete, čo presne z toho vás trápi? Poďme si to objasniť.

V tomto článku vám každé spomenuté ochorenie popíšem, vysvetlím vám jeho prejavy, príznaky, príčiny vzniku, no najmä spôsoby liečby. Nebudeme ďalej na nič čakať a rovno sa do toho pustíme.

problémy s močením - nyktúria, dysúria a polakisúria

 

Nyktúria

Čo je to nyktúria?

A začnime ochorením s názvom nyktúria. Nyktúria je zdravotný problém, ktorý sa prejavuje častým chodením na malú potrebu počas noci. Odborníci na nyktúriu považujú stav, kedy musíte ísť na záchod už dvakrát za noc, a to navyše pravidelne. Ak musíte ísť v noci na záchod raz za čas, ešte podľa lekárov o nyktúriu nejde.

Nyktúria sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách u obidvoch pohlaví, no najčastejšie sú ňou postihnutí starší muži.

[su_testimonial name=“Lekár MUDr. Radovan Vrtal z Urologické kliniky, Fakultní nemocnice Olomouc“ photo=“https://www.lepsia-erekcia.sk/wp-content/uploads/2019/04/medicinsky_symbol.png“ company=“g-centrum.cz“ url=“https://www.g-centrum.cz/personal/detail/8-mudr-radovan-vrtal-ph-d“]Nyktúria bola zistená u 4 % detí vo veku 7 až 15 rokov.

Pri dospelej populácii sa výskyt udáva u 58 % žien a 66 % mužov vo veku 50 – 59 rokov a 72 % a 91 % vo veku nad 80 rokov.[/su_testimonial]

 

Nyktúria je teda komplikácia týkajúca sa skôr mužského osadenstva. Navyše ľudia, ktorí trpia na nyktúriu, často, bohužiaľ, nevyhľadávajú odbornú pomoc a so svojimi problémami žijú ďalej. Myslí si tiež, že je to úplne normálne a že teda nie je potrebné to nijakým spôsobom riešiť.

[su_testimonial name=“Praktická lekárka MUDr. Simona Habrovcová“ photo=“https://www.lepsia-erekcia.sk/wp-content/uploads/2019/04/medicinsky_symbol.png“ company=“lekarnusle.cz“ url=“https://www.lekarnusle.cz/profile/mudr-simona-habrovcova/“]Nyktúria patrí u mužov aj žien medzi najčastejšie dôvody prerušenia nočného spánku, ktoré uvádzajú pacienti v ordinácii praktického lekára. Pritom kvalitný spánok býva nevyhnutný pre fyzickú aj psychickú regeneráciu organizmu..[/su_testimonial]

PREVENTÍVNY TIP: Toboľky Proerecta PROSTATE vyživujú močové cesty a udržujú ich steny čisté a priechodné. 

Tým zamedzujú množeniu baktérií a poškodeniu stien, ktoré inak môžu spôsobiť zápaly a časté, bolestivé močenie.

Proerecta PROSTATE

Kliknite na tlačítko a čítajte o účinkoch priamo na stránke Proerecta.com. V prípade objednávky je do 2 dní u vás.

 

Príznaky nyktúrie

Ako sa nyktúria prejavuje?

 

Príčiny nyktúrie

Odkiaľ sa nyktúria vzala? Staráte sa o seba, zdravo sa stravujete, pravidelne sa hýbete, tak ako je možné, že vás trápi časté nočné močenie?

Príčin nyktúrie môže byť niekoľko. Na vine môže byť veľké množstvo vypitých tekutín pred spaním, nedostatočné vymočenie pred spaním, prípadne tzv. nočná polyúria. Čo to znamená?

Pacienti s nočnou polyúriou produkujú v noci väčšie množstvo moču než ich močový mechúr dokáže pojať. Preto sa následne v noci budia, aj keď toho moc nevypili a musia navštíviť toaletu.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ a ktoré nie?

 

Domáca liečba nyktúrie

Ruku na srdce. K lekárovi nechodíme asi nikto rád. Možno teda nyktúriu nejakým spôsobom vyliečiť svojpomocne?

Ak ste si svojho problému vedomý, môžete vyskúšať tradičné babské rady:

  • poriadne sa pred spaním vymočiť,
  • nič nepiť tesne pred tým, ako sa uložíte spať,
  • nepiť na večer žiadne kofeínové nápoje ani alkohol,
  • snažiť sa spať pri ideálnej izbovej teplote medzi 17 až 19 °C, aby vás počas noci nezobudilo teplotná nepohoda a vy ste nemuseli riešiť, či sa vám chce ísť na záchod.

 

Klasická liečba nyktúrie

Ak nič z toho nepomôže, nezostane vám nič iného než navštíviť svojho praktického lekára. Neliečená nyktúria totiž môže mať veľmi vážne dôsledky. O nich si ale povieme až za chvíľu.

Lekár vás najprv vypočuje a urobí vám prehliadku. Vyšetrí vám moč, preventívne vyšetrí aj tzv. prostatický špecifický antigén PSA, ktorého hladina je zvýšená pri nádorovom ochorení prostaty, prípadne vykoná ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra.

Nič z toho nie je nijako bolestivé. Samozrejme vám aj lekár najprv odporučí vyššie uvedené rady. Ak mu spomeniete, že už ste skúšali všetko a nič z toho nepomohlo, môže vám predpísať lieky.

 

Lieky na nyktúriu

Jednou z najpoužívanejších účinných látok pri liečbe nyktúrie je desmopressin. Táto látka napomáha znižovať tvorbu moču, čím predchádza nutkaniu na malú potrebu v nočných hodinách. Konkrétne pôsobí na receptory v obličkách, čím dochádza k zvýšeniu spätného vstrebávania vody.

Látka desmopressin sa užíva aj v noci pred spaním. Po jej užití už nesmie pacient nič piť. Desmopressin sa nachádza napríklad v lieku Minirin, Octostim alebo napr. Nocdurna. Všetko sú to lieky výhradne na lekársky predpis. Voľne v lekárni si ich teda nekúpite.

 

Dôsledky neliečenej nyktúrie

Nechce sa vám to moc riešiť? Hovoríte si, že predsa o nič hrozné nejde? „Tak čo, budem proste častejšie chodiť v noci na záchod! Veď to nie je žiadna tragédia…

Lenže aj taká banalita, akou sú časté nočné močenie, sa môže premeniť na obrovský problém.

Nyktúria a časté vstávanie na toaletu prerušuje spánok a tým postupne zhoršuje kvalitu vášho života.

  • Najprv ste len trocha unavený, čo ale rýchlo zmení pár káv.
  • Za chvíľu si musíte ísť ľahnúť aj počas dňa.
  • Ani sa nenazdáte a už nechodíte von, nemáte žiadnych priateľov ani koníčky, pretože už na to proste nemáte energiu.

Nyktúria spôsobuje dennú únavu, závrate, poruchy koncentrácie a koordinácie, zmeny nálad a zníženú imunitu.

[su_testimonial name=“Praktická lekárka MUDr. Simona Habrovcová“ photo=“https://www.lepsia-erekcia.sk/wp-content/uploads/2019/04/medicinsky_symbol.png“ company=“lekarnusle.cz“ url=“https://www.lekarnusle.cz/profile/mudr-simona-habrovcova/“]Nedostatočný spánok vedie k ospalosti počas dňa, k zníženiu výkonnosti v zamestnaní, k depresiám, k celkovému zhoršeniu kvality života..[/su_testimonial]

Nyktúriu preto rozhodne nepodceňujte a vyriešte ju čo najskôr. Váš život vám za to rozhodne stojí.

 

Polakisúria

Čo je to polakisúria?

Keďže je celý tento článok o poruchách močenie a problémoch s močením, asi si dokážete domyslieť, že aj ďalšia zdravotná komplikácia s názvom polakisúria bude nejakým spôsobom súvisieť s močením.

Polakisúria predstavuje stav, kedy máte časté nutkanie ísť na malú potrebu, no pri močení vylúčite iba malé množstvo moču. Na záchod teda pokojne idete do štvrť hodiny, máte pocit, že už to vôbec nevydržíte, takže len čakáte silný prúd, no pritom vylúčite iba pár kvapiek.

 

Príznaky polakisúrie

Medzi úplne typické príznaky polakisúrie patrí:

  • Veľmi časté nutkanie chodiť na malú potrebu
  • Návštevy toalety pokojne aj niekoľkokrát do hodiny
  • Malé množstvo vylúčeného moču alebo len pár kvapiek

 

Príčiny polakisúrie

Medzi klasické príčiny polakisúrie patrí zápal močového mechúra. Lekári ho diagnostikú úplne najčastejšie.

Ďalej môže byť na vine zápal obličiek, cysta v močovom mechúri, cukrovka, kamene v močovom mechúri, zväčšená prostata alebo za tým môže stáť vaša psychika. Presnú príčinu polakisúrie však môže určiť iba váš lekár.

 

Domáca liečba polakisúrie

Ako sa s polakisúriou popasovať bez návštevy lekára? Keďže je príčin polakisúrie viac, len ťažko vám odporučíme jedno konkrétne riešenie.

Navyše príčiny polakisúrie nebývajú vôbec banálne. Pozrime sa hneď na prvú, zápal močového mechúra, takže by som vám domácu liečbu polakisúrie vôbec neodporúčala.

Môžete vyskúšať napríklad extarkt z brusníc či urinálne čaje. Najlepšie však bude, ak rovno navštívite svojho praktického lekára.

 

Domáca liečba polakisúrie

Lekár vás opäť vyšetrí a určí správnu diagnózu. Pokiaľ pôjde o niečo banálne, predpíše vám napríklad iba čaj alebo brusnice a za pár dní budete opäť ako rybička.

Ak však bude na vine niečo závažnejšie, ako napríklad kamene v močovom mechúre, bude potrebné vsadiť na účinnejšiu liečbu. O tej vás už ale bude informovať váš lekár.

 

Lieky na polakisúriu

Ani pri liekoch nemožno spomenúť len jeden prípravok. Ako som už niekoľkokrát uviedla, príčin polakisúrie je niekoľko. Navyše sú úplne rôznorodé.

Inak sa teda bude liečiť zápal močových ciest, inak zväčšená prostata, inak kamene v močovom mechúre a inak vaše psychické problémy. To už musí určiť váš ošetrujúci lekár.

 

Dôsledky neliečenej polakisúrie

Čo sa stane, ak sa polakisúria nebude nijakým spôsobom riešiť? V prípade zápalu, a to či už močového mechúra alebo obličiek, môže dôjsť k jeho kontrolovanému rozšíreniu. Zápal sa môže premiestniť do celých močových ciest a napáchať tu poriadnu paseku.

V prípade cysty v močovom mechúre môže dôjsť k jej zväčšeniu a upchatiu celého močového mechúra. Potom by sa muselo prejsť k jej chirurgickému odstráneniu, inak by sa mohol moč hromadiť v obličkách, čím by mohlo dôjsť k otrave krvi.

V prípade psychických problémov by mohlo dôjsť k zhoršeniu vášho stavu, k vzniku úzkostí či dokonca depresií.

 

Dysúria

Čo je to dysúria?

Poslednou nepríjemnosťou, ktorú si tu popíšeme, je tzv. dysúria. Dysúria predstavuje stav, kedy počas močenia prežívate silnú pálivú a režúcu bolesť vychádzajúcu z močovej rúry alebo jej okolia.

Dysúria je asi zo všetkých tu opísaných problémov najbolestivejšia a najnepríjemnejšia. Dysúriou trpel napríklad aj hlavný hrdina v hollywoodskom veľkofilme „Zelená míľa“.

 

Príznaky dysúrie

Príznaky dysúrie sú úplne jasné a nemôže si ich s ničím pomýliť:

  • Pálenie počas močenia
  • Režúca bolesť pri močení
  • Problémy s močením
  • Podráždená močová rúra
  • Začervenanie okolo výstupu z močovej rúry
  • Častejšie nutkanie na malú potrebu
  • Nemožnosť vymočiť sa naraz
  • Zvýšená frekvencia nočného močenia

 

Príčiny dysúrie

Avšak ani v tomto prípade nie je úplne jasné, čo u vás dysúriu spôsobilo. Na vine môže byť viacero faktorov:

  • lokálne podráždenie ústia močovej rúry, napríklad agresívnym mydlom či sprchovým gélom,
  • dehydratácia,
  • zápal močových ciest,
  • lieka dráždiace sliznicu močového mechúra,
  • mykóza.

 

Domáca liečba dysúrie

Liečiť si dysúriu sám doma vám vôbec neodporúčam. Už len preto, že je to skutočne veľmi nepríjemné ochorenie, s ktorým sa človek len tak nezžije. Príčiny dysúrie navyše vôbec nebývajú banálne, a preto je potrebné za každých okolností toto ochorenie riešiť s vaším lekárom.

Obrátiť sa môžete na svojho praktického lekára či na urológa. Obidvaja vám s vaším trápením dokážu pomôcť. Pokiaľ vám však dysúriu spôsobil iba nevhodný sprchový gél, stačí ho prestať používať. V tom žiadnu vedu hľadať nemusíme.

 

Klasická liečba dysúrie

Aj v tomto prípade najprv príde ku klasickému vyšetreniu, otestovaniu moču, prípadne lekár vykoná ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra. Následne vám predpíše účinné lieky, ktoré vám s dysúriou pomôžu.

 

Lieky na dysúriu

Ani v tomto prípade bohužiaľ nemôžem jednoznačne povedať, aký liek vám lekár predpíše. K liečbe dysurických problémov sa väčšinou pristupuje z komplexného hľadiska, teda vhodnú liečbu môže zvoliť iba lekár.

 

Dôsledky neliečenej dysúrie

Ak sa dysúria nebude riešiť, môže to tak, ako u polakisúrie prerásť do omnoho väčších problémov. Zápal sa vám môže výrazne rozšíriť, môže byť pre vás prakticky nemožné sa vymočiť a vše môže prerásť do zbytočne gigantických rozmerov.

Páni, chápem, že sa vám k lekárovi ísť príliš nechce, no nebojte sa toho. Rozhodne to za tú pohodu na záchode stojí. Nenechajte si zničiť radosť zo života len kvôli močeniu. Predsa vám taká banalita nebude určovať každodenný program. Preto svoje problémy rýchlo vyriešte a vráťte sa opäť do spokojného a pohodového života.

NEZABUDNITE: Toboľky Proerecta PROSTATE vyživujú močové cesty a udržujú ich steny čisté a priechodné. 

Tým zamedzujú množeniu baktérií a poškodeniu stien, ktoré inak môžu spôsobiť zápaly a časté, bolestivé močenie.

Proerecta PROSTATE

Kliknite na tlačítko a čítajte o účinkoch priamo na stránke Proerecta.com. V prípade objednávky je do 2 dní u vás.

 

Ďalšie články o problematickom, bolestivom močení a rýchlej liečbe

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR
INKONTINENCIA
ČASTÉ MOČENIE – bežné dôvody nutkania na malú
PÁLENIE PRI MOČENÍ – zoznam všetkých príčin a návod na rýchlu liečbu
NYKTÚRIA (časté nočné močenie) – čo nerobiť pred spaním a ako zaspať, keď už vás močenie prebudí?
Ako prebieha VYŠETRENIE U UROLÓGA? Nie je sa čoho báť
UROFLOWMETRIA - priebeh vyšetrenia, príprava a cenník

 

5/5 - (1 vote)