Infekcia močového mechúra sa môže vyvinúť u každého človeka. Infekciu sprevádzajú negatívne príznaky, ktoré sa ale môžu líšiť na základe pohlavia a veku. Pokiaľ sa infekcia nezachytí včas, môže prerásť až do infekcie obličiek. Tá už je omnoho závažnejšia.
Infekcia močových ciest núti každoročne až 8,1 milióna Američanov navštíviť urologickú ambulanciu. Existujú liečebné postupy, vďaka ktorým sa dá infekcie zbaviť, ale tiež niekoľko domácich metód, ktoré môžete vyskúšať ihneď a to aj v rámci prevencie.
Článok vymenuje príznaky a prejavy zapáleného močového mechúra, vysvetlí, ako sa líši u mužov, žien, detí, seniorov a a aký má vplyv vek.
Obsah článku
Čo presne je infekcia močového mechúra?
Infekcia mechúra sa lekársky označuje cysticída a patrí pod infekcie močových ciest. Tieto infekcie sa môžu vyskytnúť v ktorejkoľvek časti močových ciest. Tam patria tiež močovody, močová trubica (uretra), mechúr a obličky. Práve infekcia mechúra je najčastejšou infekciou častí močových ciest.
Najčastejšou príčinou je vniknutie baktérií do močových ciest. Tie spôsobujú podráždenie a organizmus na nich reaguje vznikom zápalu, ktorý ich má vyhubiť a dostať von z tela. Do močových ciest sa baktérie dostanú najčastejšie z konečníku pri zanedbanej alebo nesprávne vykonanej hygiene.
Príznaky infekcie močových ciest u dospelých
Opakujeme, že infekcia močového mechúra môže postihnúť kohokoľvek kedykoľvek behom života bez ohľadu na pohlavie alebo aktuálny zdravotný stav.
Štatisticky sa častejšie objavujú u žien, pretože ich močová trubica je kratšia, než mužská. Baktérie teda urazia kratšiu vzdialenosť do močového mechúra a rýchlejšie tak spôsobia infekciu.
- časté močenie
- pálenie alebo bolesť behom močenia
- sústavná potreba močiť a to aj po vymočení
- problém vymočiť sa, iba malé množstvo vylúčeného moču
- zakalený, páchnuci či inak zvláštny moč
- krv v moči
- pocity únavy, vyčerpanie, bolesti a symptómy podobné prechladnutiu
TIP PRE ÚĽAVU OD INFEKCIÍ MOČOVÝCH CIEST:
České rastlinné toboľky Proeretca PROSTATE pre mužov zmiernia infekciu a stlmia zápal. Sú nenávykové a teda bez lekárskeho predpisu.
Vhodné pre dlhodobú starostlivosť o močovú sústavu a prostatu. Výhodná cena od 16 euro na 2 mesiace.
Kliknite na tlačidlo a čítajte o prospešných účinkoch na močový mechúr a cesty. Prípadnú objednávku dostanete do 48 hodín.
Špecifické príznaky infekcie mechúra u žien
Štatistiky dokazujú, že až polovica všetkých žien niekedy v živote infekciou močových ciest trpela, trpí alebo trpieť bude. Najčastejšie je pritom postihnutý práve mechúr. Špecifickým príznakom môže byť bolesť nad lonovou kosťou.
Okrem toho, že majú ženy kratšiu močovú trubicu, sa u nich infekcie objavujú častejšie aj kvôli tehotenstvu a zmenám v močových cestách, ktoré so sebou tehotenstvo nesie. Príznaky zostávajú rovnaké ako u žien, ktoré nie sú tehotné.
U tehotných žien sa ale príznaky nemusia vždy prejaviť a to niekedy až do doby, než neliečená infekcia mechúra nespôsobí infekciu obličiek (pyelonefritída). Tá je už vážnejšia a môže spôsobiť ťažšie komplikácie.
Infekcia obličiek sa prejavuje:
- bolesťou chrbta a bokov
- horúčky a zimnice
- nevoľnosť, únava, malátnosť, príznaky podobné prechladnutiu
Špecifické príznaky infekcie mechúra u mužov
Jediným príznakom, ktorý sa objavuje skôr u mužov, je pocit „plnosti konečníka“, akoby v ňom niečo uviazlo alebo nebolo možné vytlačiť stolicu. Mužom, u ktorých sa infekcie močových ciest objavujú opakovane, sa odporúča nechať sa vyšetriť na chronickú bakteriálnu prostatitídu, čo je baktériou spôsobená infekcia prostaty.
Bakteriálna prostatitída sa prejavuje:
- pálenie alebo bolesť behom močenia
- časté močenie
- bolesti v okolí alebo priamo v močovom mechúre, semenníkoch, penise a hrádzi (oblasť medzi mieškom a konečníkom)
- bolesť behom ejakulácie
Príznaky u seniorov
Starší ľudia postihnutí infekciou močového mechúra najčastejšie zažívajú časté a veľmi naliehavé močenie a nepríjemné bolesti behom močenia. Objaviť sa môžu tiež:
- bolesti v podbrušku
- bolesti chrbta
- zimnice
- zápchy
- pocit dezorientovanosti
Príznaky u pacientov s demenciou
U psychicky postihnutých ľudí môže byť náročnejšie infekciu zistiť a včas liečiť. Nie vždy dokážu svoje pocity a negatívne stavy vysvetliť. Môžu byť zmätení a ich duševný stav sa môže meniť.
Opatrovníci preto musia sledovať, či u nich nedošlo ku zmenám vo frekvencii močenia, či je bezproblémové a či postihnutý neodmieta močiť kvôli bolestiam.
Príznaky u detí
Aj u detí môže byť problém prejavy rozpoznať, pretože nie vždy sú dostatočne jasné. Bábätká logicky svoje pocity nevysvetlia.
Príznaky u detí do 2 rokov: | Príznaky u detí nad 2 roky (dieťa vás dokáže upozorniť samo): |
|
Liečba infekcie močového mechúra
Infekciu spôsobujú baktérie, preto je liečba zameraná na ich zahubenie. K tomu poslúžia antibiotiká, ktoré tiež lekári na infekcie predpisujú najčastejšie.
Postihnutý by mal liečbu antibiotikami vždy dodržať a dokončiť presne podľa odporúčaní lekára a to aj v prípade, že sa začne cítiť lepšie. Vďaka tomu dokonale odstránite infekciu a znížite riziko jej návratu.
Liečba infekcií u detí
Novorodenci do 2 mesiacov môžu potrebovať intravenózne antibiotiká, a teda injekcie s antibiotikami. Kojencom se predepisujú antibiotiká vo forme tekutiny alebo žuvacích toboliek.
Doma sa dieťaťu nariadi zvýšený pitný režim pre rýchlejšie vylúčenie baktérií z tela, čo najčastejšie močenie a nezadržiavanie moču a používanie hrejivých vankúšikov na boľavé miesta.
Liečba žien behom tehotenstva
Tehotným ženám s infekciou mechúra lekári predpisujú lieky – amoxilicín, cefalosporín, nitrofurantoín alebo trimethoprim-sulfamethoxazol.
Kedy s infekciou zájsť za lekárom?
Infekcie močového mechúra sa vyskytujú častejšie u žien, pričom nie je nutné, aby k lekárovi bežali zakaždým. Slabšie príznaky môžu odznieť aj bez liečby liekmi a pomôžu iba domáce metódy tlmenia infekcie a bolestí.
Vždy ale existujú prípady, ktoré si už vyžadujú lekárske ošetrenie. Na urológiu preto zájdite, pokiaľ:
- si nie ste istí, či vaše príznaky spôsobuje infekcia močových ciest alebo iná príčina
- nepríjemné príznaky samé neodoznejú ani po 3 dňoch
- trpíte infekciami močových ciest až príliš často
- sú negatívne príznaky závažné (silné bolesti, prítomnosť krvi v moči, nezvládateľné stavy)
- vás infekcia zastihne behom tehotenstva
- príznaky postihli malé dieťa
Prevencia pred infekciou močového mechúra
Vzniku infekcie síce nie je možné vždy zaručene zabrániť, ale tieto kroky riziko znížia na minimum:
- pite dostatok tekutín a vždy buďte riadne hydratovaní – časté preplachovanie močovej sústavy ju zároveň čistí od baktérií
- po sexe sa snažte rýchlo vymočiť – prípadné baktérie od infikovaného partnera je potrebné vypláchnuť z močovej trubice
- genitálie udržujte čisté a oholené
- po veľkej potrebe sa nevytierajte smerom od análneho otvoru ku genitálu, ale opačne smerom k chrbtu*
- *to isté naučte aj svoje deti
- noste vzdušnú a voľnú bielizeň a oblečenie, pod ktorým sa nepotíte
- močte kedykoľvek sa vám bude chcieť a moč zbytočne nezadržujte
Domáce tipy pre zmiernenie infekcie močového mechúra
S podozrením na infekciu mechúra vždy vyhľadajte urologickú ambulanciu. Do tej doby ale môžete vyskúšať tieto domáce rady:
Veľa pite a skúste brusnicový džús
Brusnicový džús síce nedokáže infekciu vyliečiť, keďže ale ide o ovocnú šťavu, je plná látok zmierňujúcich zápaly. Zoznam preukázaných účinkov je obmedzený. Pite aj iné ovocné šťavy, jedzte dostatok ovocia a zeleniny.
Dostatočná hydratácia zaistí častejšie močenie, vďaka čomu sa budú baktérie vylučovať rýchlejšie a vo väčšom množstve.
Lieky proti bolesti
Ani lieky proti bolesti nedokážu infekciu zahubiť. Pomôžu ale zmierniť bolesti a nepríjemné pocity. Na tieto lieky sa spýtajte urológa alebo lekárnika. Doplniť ich môžete o termofory a hrejivé vankúšiky, ktoré prikladajte na boľavé miesta.
Dajte si pár dní bez sexu
Sex môže infekciu zhoršovať, predlžovať jej trvanie a naopak spomaľovať liečbu. Baktérie sa kvôli sexu môžu rozšíriť do iných častí močovej sústavy a rovnako tak môžu infikovať partnera. Je preto vhodné nesúložiť. Tých pár dní abstinencie za to stojí.
Príčiny infekcií močového mechúra
Infekcia môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek. Existujú ale faktory, ktoré vznik infekcie podporujú. Infekcia vzniká kvôli prechodu baktérií z čriev do močových ciest a dostanú sa tak až do močového mechúra. Tento prenos môže spôsobiť:
- pohlavný styk (hlavne análny styk)
- vytieranie análneho otvoru smerom k penisu alebo vagíne
- cievkovanie pacientov
Ďalšou príčinou môže byť poškodenie močovej trubice:
- kvôli dráždivej kozmetike a drogérii
- kvôli liečbe niektorých druhov rakoviny
- kvôli úrazu pri zavádzaní katétra
- kvôli poraneniam behom sexu
Medzi ďalšie príčiny patrí:
- menopauza
- diabetes (cukrovka)
- neschopnosť vyprázdniť močový mechúr úplne ako dôsledok tehotenstva, močových (obličkových) kameňov alebo zväčšenej prostaty
Čo sme zistili?
Infekcie močového mechúra sú veľmi časté a ide o najbežnejšiu infekciu močových ciest.
Postihnúť môžu kohokoľvek – mužov, ženy, deti aj seniorov a to kedykoľvek.
Príznaky sa najčastejšie prejavujú častým, bolestivým a problematickým močením. U detí, seniorov alebo mentálne postihnutých môžu byť príznaky horšie rozpoznateľné a menej špecifické.
Infekcia môže sama odoznieť do 3 dní. Pokiaľ sa tak nestane, je čas objednať sa na urológii.
Neliečená infekcia môže napadnúť obličky. Vtedy už ide o závažné riziko.
Nezabudnite mechúr a močové cesty cielene chrániť pomocou Proerecta PROSTATE. Prípadnú objednávku dostanete do 48 hodín.
Ďalšie články o problematickom, bolestivom močení a rýchlej liečbe