Psychogénna erektílna dysfunkcia je vážna ako tá organická. Ako sa prejavuje a lieči?

Psychogénna erektílna dysfunkcia (PED) je neschopnosť dosiahnuť erekciu a udržať ju pre uspokojivý pohlavný styk. Dôvodom je zhoršený psychický stav a duševné komplikácie. PED teda nespôsobujú organické príčiny ako zhoršený prítok krvi do penisu alebo problém s nervovým prenosom vzrušujúcich signálov. Príčiny ale môžu byť zmiešané.

Problém vzniká „v hlave“ a psychogénna dysfunkcia nie je vôbec ojedinelá. Na vine je stres, úzkosti, depresie, pocity viny, znížené sebavedomie alebo aj strach, že muž stratí svoju partnerku.

V článku sa pozrieme na príznaky, príčiny, vyšetrenie a možnosti liečby psychogénnej erektílnej dysfunkcie.

psychogénna erektílna dysfunkcia

VIETE, ŽE psychogénne príčiny spôsobujú erektílnu dysfunkciu v 20 až 40 % prípadov? Duševné zdravie je pre pevnú a spoľahlivú erekciu rovnako dôležité ako to fyzické.

 

Príznaky psychogénnej erektílnej dysfunkcie

Hlavným príznakom je neschopnosť erekciu dosiahnuť a udržať ju. O dysfunkcii možno ale hovoriť aj pokiaľ muž erekciu dosiahne, ale nevydrží ani polovicu pohlavného styku. Počas sexu erekcia rýchlo opadne a to aj pokiaľ je muž vzrušený. Sex alebo masturbácia tak nemôže pokračovať, kvôli čomu trpí ako muž, tak jeho partnerka.

Psychogénna dysfunkcia sa prejavuje:

Tieto príznaky sa môžu rôzne meniť od muža k mužovi. Niekto má problém s erekciou iba niekedy v prípade psychickej záťaže a zhoršenej nálady, u ďalších je psychogénna dysfunkcia trvalá.

Lekári považujú za klinicky relevantnú (a teda vhodnú na vyšetrenie a liečbu) túto sexuálnu poruchu, keď penis nedosahuje takú tuhosť, aby bolo možné spojenie pohlavných orgánov.

 

Kombinácia psychogénnej a organickej erektílnej dysfunkcie

Psychogénna dysfunkcia ide veľmi často ruku v ruke s tou organickou. Vzniká tzv. organicko-psychogénna dysfunkcia. Slabá erekcia spôsobená napríklad únavou a vyčerpaním, fajčením alebo pitím alkoholu môže muža zneistiť a vyvolať v ňom negatívne emócie a pocity zlyhania, kvôli ktorým erekcia slabne ešte viac.

Veľmi často je prítomná aj hypoaktívna sexuálna túžba, a teda znížený až žiadny záujem o sex (ľudovo nízke libido u muža).

Tu je hlavným problémom to, že muž po čase prestane rozlišovať, aká príčina u neho dysfunkciu spôsobuje. Dostane sa tak do začarovaného kruhu obáv, strachov a prípadne aj zhoršeného zdravotného stavu, s ktorými si sám nedokáže poradiť.

Na mieste je preto vždy návštěva sexuológa, prípadne aspoň praktického lekára, ktorý muža odporučí ku vhodnému špecialistovi.

TIP: Môže vám pomôcť český doplnok Proerecta LONG. Dlhodobo posilňuje prekrvenie penisu a stimuluje tvorbu testosterónu. Pomáha tak zvýšiť sexuálne libido a navodzuje pevnú erekciu.

LONG nie je liek, takže kapsuly môžete užívať súčasne s liečbou psychických komplikácií alebo organických príčin erektílnej dysfunkcie. Všetko bezpečne bez negatívnych účinkov a rizika predávkovania.

Proerecta LONG

Kliknite na tlačidlo a pozrite sa na všetky prospešné účinky LONGu. Prípadnú objednávku dostanete diskrétne do 48 hodín a ihneď môžete začať s bezpečnou podporou erekcie, ktorá teraz chýba.

 

Príčiny psychogénnej erektílnej dysfunkcie

Je dôležité, aby príčinu vždy posúdil lekár. Muži totiž vo väčšine prípadov netušia, či je dysfunkcia dôsledkom zhoršeného zdravotného stavu alebo vplyvov ich psychiky. Až lekár dokáže na základe vyšetrenia vylúčiť zhoršené zdravotné stavy, ktoré môžu spôsobovať dysfunkciu.

Áno, síce sa opakujem, ale lekársky posudok je tu jedinou cestou, ako sa dopátrať konkrétnej príčiny. Vyšetrenie nepodceňujte a neodkladajte. Uľaví sa vám a nebudete sa trápiť myšlienkami čo a prečo sa vlastne deje. Zároveň získate nádej, pretože váš problém už zaznamená odborník, ktorý sa vám bude snažiť pomôcť.

Teraz sa ale zamyslite, či nepociťujete niektoré z týchto negatívnych duševných stavov:

Stres a úzkosti: Trvalý stres a úzkostné stavy zamestnávajú myšlienky, kvôli čomu sa muž nedokáže poriadne uvoľniť a vzrušiť. Vzrušenie je pre vznik erekcie nevyhnutné a pokiaľ sa muž nevzruší, nedosiahne erekciu.
Obavy z vlastného výkonu: Stáleprítomné obavy z toho, či sa mužovi podarí uspokojiť partnerku, vyvolávajú úzkosti, kvôli ktorým je opäť problém so vzrušením a erekciou.
Depresia: Depresia postihnutého oberie o všetky záujmy, kvôli čomu stratí chuť venovať sa činnostiam, ktoré pôvodne považoval za príjemné. To sa týka aj sexu. Depresia spôsobuje stav akejsi nečinnosti, pred ktorým muž nedokáže utiecť a s pôvodným elánom sa vytratí aj erekcia.
Pocity vlastnej viny: Vznikajú kvôli zlyhaniu erekcie v minulosti, ale tiež kvôli celkovému stresu vo vzťahu alebo mimo neho. Pocity spôsobujú úzkosti a po dlhšej dobe aj depresiu, čo opäť nahráva psychogénnej erektílne dysfunkcii.
Vzťahové problémy: Konflikty, hádky a výčitky vo vzťahu postupne odcudzujú partnerov. Slabne vzájomná príťažlivosť a vzrušenie, dôsledkom čoho je aj oslabenie až strata erekcie.
Znížené sebavedomie: Občasné zlyhanie erekcie vyvolá pocit, že muž nie je dostatočne schopný a o partnerku se nedokáže riadne postarať. Začne sa tak hanbiť pred ňou aj pred sebou samým a jeho sebavedomie prudko klesne. Prestane veriť vo svoje schopnosti a to sa prejaví na erekcii aj sexuálnej výkonnosti.
Traumy z minulosti: Sexuálne či iné zneužívanie v minulosti, šikana a akékoľvek iné nepríjemné zážitky môžu vyvolať negatívne emocionálne reakcie, ktoré si so sebou muž nesie až do dospelosti. Problém s erekciou sa môže objaviť náhle aj pokiaľ erekcia doposiaľ fungovala spoľahlivo.
Náboženské alebo kultúrne presvedčenie: Aj viera alebo prísnejšia morálka môžu mužovi uberať sexuálnu silu a záujem o sex, ktorý pokladá za nečistý alebo hriešny. S takým presvedčením sa potom nedokáže vzrušiť a zažíva erektílnu dysfunkciu aj pokiaľ je zdravý.

Tabuľka najčastejších príčin psychogénnej erektílnej dysfunkcie

Tieto príčiny nemožno nijak podceňovať. Sú reálne, rozšírené a nemenej závažné ako zdravotné príčiny dysfunkcie. Je dôležité komunikovať s psychólogom. Už krátkodobá úzkosť alebo depresia môže spôsobiť erektílnu dysfunkciu.

Zároveň sa môže kvôli zhoršenej erekcii ešte viac prehlbovať a ešte viac zhoršovať celkový zdravotný stav. Vôbec sa preto nehanbite o pomoc požiadať praktického lekára, ktorý vám odporučí odbornú pomoc.

 

Diagnóza

Teraz pravdepodobne zatiaľ netušíte, čo presne je príčinou vašej erektílnej dysfunkcie. Pre zistenie presných dôvodov kontaktujte praktického lekára, prípadne sexuológa. Ak si myslíte, že je to zhoršený duševný stav, opäť požiadajte praktického lekára alebo priamo psychológa.

Psychológa vám pomôže nájsť aj zdravotná poisťovňa. Zavolejte na linku poisťovne a tá je povinná dať vám kontakt na bezplatného špecialistu. Upozorňujem, že čakacia lehota môže byť o niečo dlhšia, než u súkromých psychológov.

Počítajte ale s tým, že sa lekár bude snažiť vylúčiť aj fyzické príčiny dysfunkcie a využije pre to tieto vyšetrenia:

  • Testy krvi: Možno z nich zistiť problémy so srdcom, chudokrvnosť a hladinu hormónov. Z hormónov je pre erekciu dôležitý testosterón, přičom jeho dlhodobo znížená hladina spôsobuje erektílnu dysfunkciu.
  • Testy moču: Môžu zistiť napríklad cukrovku, ktorá poškodzuje cievy a je častým dôvodom dysfunkcie. V moči možno nájsť aj baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú infekcie a zápaly zvyšujúce riziko vzniku dysfunkcie.
  • Testy štítnej žľazy: Štítna žľaza sa podieľa na produkcii hormónov. Jej zhoršená alebo hyperaktívna funkcia vyvoláva hormonálnu nerovnováhu, ktorá opäť môže spôsobovať ED.
  • Test nočnej penilnej tumescencie (test nočnej erekcie): Zisťuje prítomnosť erekcie počas spánku. Ak v noci k erekcii dochádza, dysfunkcia pravdepodobne nie je dôsledkom fyzických problémov, čo nasvedčuje, že príčina by mohla byť psychogénna.

Ak žiadne z vyšetrení nezistí riziko erektílnej dysfunkcie, nasledovať bude rozhovor s psychológom pre zistenie psychogénnych príčin.

Erektílna dysfunkcia ale môže byť spôsobená aj kombináciou fyzickej a psychickej príčiny, ktoré si môžu vyžiadať spoluprácu lekárov. V takom prípade môže liečba spočívať v kombinácii liekov, zmien životného štýlu a asistovanej starostlivosti o duševné zdravie.

 

Liečba psychogénnej erektílnej dysfunkcie

Liečba môže byť často náročnejšia, než napríklad pri erektílnej dysfunkcii spôsobenej fajčením alebo pitím alkoholu. Vtedy možno pomerne rýchlo prestať piť alebo fajčiť, ale povedať si „odteraz budem duševne zdravý a v poriadku“ jednoducho nemožno. S psychogénnymi príčinami tak musí pomôcť lekár.

Hlavné liečebné metódy sú:

  • Psychoterapia: Terapeut pomôže pacientovi identifikovať škodlivé myšlienky, ktoré bránia navodeniu erekcie. Bude skúmať pocity, ktoré muž zažíva počas sexuálnej aktivity. Cieľom terapie je zlepšiť mienku o sebe samom a o svojich sexuálnych schopnostiach, ale tiež o svojich vzťahoch. Terapie sú vhodné aj pri kombinovaných príčinách ED, a teda organických spolu s psychogénnymi.
  • Vzťahové poradenstvo: Niekedy je nutné do diskusie prizvať aj partnerku a zistiť, ako sexuálny vzťah funguje. Cieľom je otvoriť a zlepšiť komunikáciu medzi partnermi, otvorene nahliadnuť na ich intimitu, posúdiť ich sexuálne návyky a očakávania a celkovo pochopiť spoločné fungovanie. Muž sám niekedy nerozumie všetkému, čo od neho partnerka čaká a nedokáže sa sám spýtať. Niekedy naopak nedokáže vyjadriť svoje potreby alebo to, ako partnerku vníma a to vedie k nedorozumeniu a frustráciám. Preto je diskusia za účasti odborníka veľmi prínosná.
  • Techniky relaxácie a meditácie: Ide o naučenie sa rôznych dychových cvičení, podporu sústredenia, odpočinku a navodenia duševného pokoja pre zbavenie sa stresu a úzkostí.
  • Lieky: Ak se pacient dokáže vzrušiť, lekár predpíše Viagru alebo podobné lieky na erektílnu dysfunkciu. Tie ale fungujú iba pri sexuálnom vzrušení. Pokiaľ mu duševný stav bráni, psychológ predpíše lieky na tlmenie negatívnych stavov (antidepresíva alebo lieky proti úzkosti – anxiolytiká). Lieky vždy predpisuje lekár, takže ich nemožno zháňať bez lekárskeho predpisu.

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ: Zoznam typov liekov na predpis, ktoré môžu oslabiť erekciu a spôsobovať erektílnu dysfunkciu.

lieky, ktoré oslabujú erekciu

 

Nečakajte, kedy se veci zlepšia a nechajte sa vyšetriť

Funkčné sexuálne zdravie a bezproblémová erekcia sú dôležitou súčasťou a potrebou v živote muža. Organická aj psychogénna erektílna dysfunkcia je veľmi osobný problém, ktorý by ste mal riešiť, aby sa ďalej nezhoršoval a neohrozoval vaše celkové zdravie.

Oslovte svojho praktického lekára, ktorý vás navedie k odborníkom. Identifikujete tak presnú príčinu a nebudete sa trápiť kvôli obavám, ktoré možno ani nie sú pravdivé. Vytvoríte spolu liečebný plán, zlepšíte svoj duševný stav a tiež erekciu.

V redakcii vám držíme palce a prajeme čo najrýchlejší priebeh a úľavu 🙂 Ako sa vám podarilo zlepšiť erekciu nám môžete dať vědieť do komentárov pod článkom. Ďakujeme.

Proerecta LONG, nákup

 

Psychogénna erektílna dysfunkcia a často kladené otázky FAQ

Môže byť erektílna dysfunkcia duševná?
Áno, až 40 % príčin erektílnej dysfunkcie je duševných. 4 z 10 mužov tak trpia dysfunkciou aj keď sú inak fyzicky zdraví.
Ktoré psychologické problémy spôsobujú erektílnu dysfunkciu?
Stres, úzkosť, strach zo zlyhania počas sexu, pocity viny za zlyhanie, depresie, problémy vo vzťahu, znížené sebavedomie, prílišné sledovanie pornografie.
Možno psychogénnu erektílnu dysfunkciu vyliečiť?
Áno, je to možné, niekedy ale liečba vyžaduje kombináciu metód. Najčastejšie psychoterapiu, párové poradenstvo, lieky na predpis a relaxačné metódy.

Cieľom je znížiť úzkosť a príliš citlivé správanie, zlepšiť kognitívno-behaviorálne funkcie a komunikáciu v páre.

Ako spoznám, že je moja erektílna dysfunkcia psychogénna?
Dysfunkcia je pravdepodobne psychogénna, pokiaľ sa duševne necítite úplne v poriadku. Ďalším dôkazom môže byť prítomnosť nočných erekcií, pričom erekciu nemožno navodiť počas sexu alebo masturbácie.
Pomôže mi na psychogénnu dysfunkciu Viagra?
Viagra môže byť účinná, vždy ale záleží na tom, či sa pacient dokáže vzrušiť. Bez vzrušenia Viagra erekciu nenavodí. Pomôcť môže kombinácia s ďalšími liekmi. Lieky musí vždy predpísať lekár.
Môže úzkosť spôsobovať erektílnu dysfunkciu?
Áno, môže. Úzkosť spoločne so stresom alebo depresiami rozvíja psychické problémy spojené s erektílnou dysfunkciou.

Samotná dysfunkcia môže tieto negatívne emócie zhoršovať, kvôli čomu sa muž dostáva do začarovaného kruhu. Pomôže iba lekár.

 

Ďalšie články o príčinách a rýchlej liečbe erektílnej dysfunkcie

Zjednodušený článok pre lepšie pochopenie problematiky erektílnej dysfunkce
Erektílna dysfunkcia – časté príčiny, prejavy, rýchla liečba a prevencia
8 nečakaných príčin erektílnej dysfunkcie
Erektílna dysfunkcia – čo je a ako sa brániť
Erektílna dysfunkcia – problém každej vekovej kategórie
Domáci autotest erektílnej dysfunkcie
Erektilná dysfunkcia a váš vzťah

 

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď