Vyšetrenie prostaty: Aké metódy sú aktuálne k dispozícii? Sú všetky nepríjemné?

Vyšetrenie prostaty prebieha rôznymi metódami, ktorých cieľom je overiť zdravotný stav prostaty a vylúčiť riziko rakoviny. Prostata je veľmi často boľavá, zväčšená a spôsobuje problémy s močením, zapálená, môže byť poškodená a hrozí tiež riziko rakoviny prostaty. O všetkých problémoch s prostatou sme už písali a články nájdete v kategórii Prostata.

Článok menuje všetky dostupné metódy vyšetrenia prostaty podľa konkrétneho cieľa, ktorý sa lekár snaží dosiahnuť. Nejde teda iba o obávané vyšetrenie pohmatom cez konečník. To môžete ako pacient dokonca odmietnuť, takže lekár musí pristúpiť k inému postupu.

Ako teda vyšetrenie prostaty prebieha, ako sa na neho doma pripraviť a čo všetko sa bude diať v ordinácii urológa, ktorý sa o zdravie prostaty stará?

metódy vyšetrenia prostaty

 

Prečo sa vlastne prostata musí vyšetrovať?

Cieľom vyšetrenia prostaty je zistiť, či nie je zapálená, zväčšená, poškodená úrazom či inou chorobou, alebo či sa v nej nemnožia rakovinové bunky. Najčastejšie sa prostata vyšetruje pohmatom cez konečník (hmatové rektálne vyšetrenie prostaty), alebo sa odoberie krv pre zistenie zvýšených hodnôt prostatického špecifického antigénu PSA.

Keďže si ale muži neradi nechávajú prehliadať konečník, lekári využívajú aj zobrazovacie vyšetrovacie (screeningové) metódy, kedy sa na prostatu dokážu pozrieť cez počítač.

Lekár môže prostatu vyšetrovať až potom, čo mu nahlásite komplikácie s prostatou, ale po cca 50. roku je zodpovedné podstupovať aj preventívne vyšetrenie prostaty, aby sa včas zistilo riziko zdravotných komplikácií.

 

Kto by mal určite zájsť na vyšetrenie prostaty?

Riziko komplikácií a rakoviny stúpa vekom a po 50. roku by mal na vyšetrenie zájsť každý muž aspoň raz za dva roky, ideálne ale raz za rok. Poisťovne preventívne prehliadky plne hradia. Choroby prostaty sa môžu rýchlo šíriť a to aj behom jedného roku. Od 45 rokov je teda vhodné myslieť na prostatu a preventívne sa o jej kondíciu zaujímať rovnako, ako sa zaujímate aj o zuby alebo krvný tlak a cholesterol.

Ohrození sú muži, ktorým sa rakovina prostaty (či iné druhy rakoviny) objavila v rodine ešte pred 65. rokom. Rakovina prostaty veľmi často napáda černošských mužov. Sú viacej rizikovou skupinou.

Ohrození sú tiež fajčiari, alkoholici, cukrovkári, muži s vysokým tlakom, muži s častými zápalmi a infekciami, muži s problematickým močením a tak ďalej. Existujú mnohé zdravotné stavy, ktoré zhoršujú kondíciu prostaty. Okrem vyšetrovania je tak zásadná zdravá životospráva a dodržiavanie liečby všetkých ostatných chorôb, pokiaľ sú prítomné.

Je nutné chápať, že choroby prostaty možno úspešne liečiť iba ak sú zachytené včas. Neskoro zistené ťažké štádiá rakoviny môžu skončiť smrťou. Hrá sa teda o čas a prevencia má obrovský zmysel.

 

Hmatové vyšetrenie prostaty cez konečník

Hmatové vyšetrenie prostaty je na Slovensku najbežnejšie. Je to rýchly a pomerne jasný spôsob, ako na prostate zistiť rôzne nežiaduce výčnelky, hrčky, uzliny, opuchy a zväčšenie. Dôležitá je tiež konzistencia prostaty a tvar.

V ambulancii urológa si ľahnete na bok, nohy ohnete v páse. Lekár si nasadí ochranné rukavice a nanesie na nich lubrikant pre lepšie vniknutie do konečníka. Jeden prst jemne vsunie do análneho otvoru. Skúsenému lekárovi táto procedúra trvá niekoľko desiatok sekúnd.

Pokiaľ nie ste zvyknutí do análu zavádzať hračky alebo sa tak sexuálne stimulovať rukou, pravdepodobne vám tento nový pocit nebude príjemný, ale určite vás nebude bolieť ani vám prostatu nijak nepoškodí. Mnohí muži hlásili behom vyšetrenia nutkanie na močenie, a to hlavne pokiaľ bola prostata reálne zväčšená alebo zapálená.

Pokiaľ lekár nezistí žiadny problém, vyšetrenie máte za sebou. Pokiaľ ale nájde nežiaduce nerovnosti alebo zväčšenie, nasledujú iné vyšetrenia.

Pozor, hmatové vyšetrenie nie je vhodné pokiaľ trpíte hemoroidmi alebo máte análny otvor (análna fisúra) či sliznicu natrhnutú či inak poranenú.

hmatové vyšetrenie prostaty cez konečník

Hmatové vyšetrenie prostaty cez konečník.

 

Vyšetrenie prostatického špecifického antigénu PSA

Ide o pokročilé vyšetrenie. Prostatický špecifický antigén PSA sa zisťuje z krvi. PSA je bielkovina (proteín), ktorá bežne slúži pre skvapalnenie ejakulátu po ejakulácii. Jeho zvýšená hladina ale dokazuje, že je s prostatou niečo v neporiadku. Nemusí ísť hneď o rakovinu, aj keď čím vyššia hladina PSA je, tým väčšie je riziko rakoviny. Hodnota PSA môže byť zvýšená aj kvôli zápalu a nezhubnému zväčšeniu prostaty.

Bohužiaľ sa nedá spoliehať iba na testy PSA. Stáva sa, že ani chorá prostata nevylučuje zvýšené množstvo PSA, a tiež sa môže stať, že sú hodnoty vysoké, ale prostata je v poriadku.

Hodnoty môže krátkodobo zvýšiť dokonca aj vyšetrenie, napríklad biopsia prostaty. Tá prostatu poškodí a podráždi, pretože sa behom nej odoberá vzorka prostatického tkaniva. Na to prostata reaguje vylučovaním PSA.

PSA sa meria z krvi, preto musí lekár krv odobrať a poslať na laboratórny rozbor. Každopádne zvýšené hodnoty PSA sú pre lekára signálom, že musí nariadiť ďalšie vyšetrenia.

 

Zobrazovacie metódy prostaty pre presnejšie vyšetrenie

Pokiaľ lekár nemôže prostatu prehmatať alebo si pacient toto vyšetrenie nepraje a odmietne ho, lekár potrebuje prostatu „vidieť“ inak. Slúžia mu na to rôzne zobrazovacie metódy.

Upozorňujeme, že ani jedna z uvedených zobrazovacích metód nie je 100% dôkazom o prítomnosti nádoru prostaty. Keďže ide o moderné technológie, dá sa vďaka nim veľmi detailne zobraziť, ako prostata vyzerá. Pokiaľ na nej lekár nájde abnormality vyzerajúce ako nádor, odporučí biopsiu.

 

Ultrazvukové vyšetrenie prostaty (sonografia)

Ultrazvuk prostaty pomáha lekárovi zobraziť prostatu, jej veľkosť, štruktúru a podozrivé útvary. Zákrok je neinvazívny, čo znamená, že nijak neblíži a nie je nutné čokoľvek zavádzať do tela. Zároveň nie je prítomné škodlivé rentgenové ani rádioaktívne žiarenie.

Ultrazvuk funguje na princípe vysielania ultrazvukového vlnenia. Prostata toto vlnenie odráža a prístroj odraz zachytáva. Následne si lekár v počítači prostatu „vykreslí“, a teda virtuálne zobrazí. Ultrazvuk je veľmi vhodný pre zobrazovanie mäkkých tkanív, ako je prostata, ale aj obličky, močový mechúr, pľúca alebo mozog, pretože ich fyzicky nedeformuje.

Metóda je bezbolestná, môže dokonca štekliť a chladiť, pretože sa ultrazvuková sonda najskôr natrie špeciálnym gélom. Sonda sa najčastejšie prikladá na oblasť brucha.

Pred ultrazvukom sa odporúča nemočiť a prísť nalačno, aby naplnené črevá neskresľovali výsledok vyšetrenia.

ultrazvuková sonografia prostaty

Tento pohľad má lekár pri ultrazvukovej sonografii prostaty.

 

Transrektálne ultrazvukové vyšetrenie prostaty (transrektálna sonografia)

Trans rektal znamená cez konečník. Tenká ultrazvuková sonda sa zavádza cez konečník k prostate. V prípade potreby je táto sonda schopná odobrať aj vzorku prostatického tkaniva, takže ju možno použiť pre biopsiu prostaty.

transrektálna sonografia prostaty

Transrektálna sonografia prostaty pomocou sondy.

 

CT vyšetrenie prostaty (počítačová tomografia)

Do organizmu sa vpraví rádiofarmakum, čo je látka, ktorá vnikne do prostaty a následne vyžaruje miernu rádioaktivitu. CT prístroj (tunel) toto žiarenie zachytáva a vykresľuje obraz prostaty na obrazovku počítača.

Vyšetrenie trvá 3 až 4 hodiny. Prvé obrázky nie sú vždy dostatočné, preto je niekedy nutné CT snímanie opakovať. Pacientom sa odporúča dosť piť a často močiť, aby sa rádiofarmakum čo najrýchlejšie vylúčilo z tela.

Metóda má vysoké priestorové rozlíšenie, takže možno zachytiť aj tie najmenšie nezrovnalosti. Pracuje rýchlo a relatívne bezpečne. V niektorých prípadoch môže lekár prezrieť aj iné orgány, do ktorých sa mohol karcinóm prostaty rozšíriť.

 

Biopsia prostaty

Ide o odber malej vzorky prostatického tkaniva. K biopsii lekár pristupuje, pokiaľ má reálne podozrenie na rakovinu prostaty a potrebuje vzorku skúmať pod mikroskopom. Odoberá sa 6 až 12 drobných vzoriek. Pokiaľ sa lekárovi nepodarí zistiť prítomnosť rakovinových buniek hneď na prvý krát, môže nariadiť opakovanie odberu.

Pred odberom vám lekár nariadi hladovku a zvýšený pitný režim, aby sa črevá dokonale vyprázdnili a znížilo sa riziko infekcie rany. Na zákrok prídete nalačno.

Zároveň sa musí pozastaviť užívanie niektorých liekov, ktoré by mohli zákrok ohrozovať. Ide hlavne o lieky upravujúce zrážanlivosť krvi. Lekár môže dočasne predpísať iné.

Do konečníka sa zavádza bioptická ihla s priemerom cca. ako ukazovák, ktorá putuje až k prostate a z nej v rôznych miestach vyreže vzorky. Behom odberu lekár zároveň sleduje pozíciu ihly pomocou niektorej zobrazovacej metódy.

Zákrok prebieha pod anestéziou, pokiaľ lekár nerozhodne inak. Biopsii predchádza práve niektoré zo zobrazovacích vyšetrení, aby lekár presne vedel, kam ihlu nasmerovať a ktoré tkanivá sú podozrivé. Iná alternatíva, ktorá by aktuálne nahrádzala biopsiu, bohužiaľ neexistuje.

Po zákroku pacient po krátkej pauze odchádza domov. Dlhší pobyt v nemocnici hrozí iba vo výnimočných prípadoch. Po zákroku je bežná prítomnosť krvi v moči alebo v stolici. Narušená prostata sa potrebuje zahojiť.

 

Samovyšetrenie prostaty

Pokiaľ nemáte lekárske vzdelanie, samovyšetrenie prostaty nie je bezpečné. Jednak netušíte, ako by mala prostata cítiť na pohmat, zároveň by ste nevedel, čo presne ste si nahmatal.

Prípadné nebezpečné nálezy by ste tak mohol odignorovať a tým zvýšiť riziko zhoršovania. Zároveň by mohlo dôjsť k poranenie prostaty. Samovyšetrovanie prostaty, na rozdiel od semenníkov, vyšetrovať nemožno.

 

Príprava na vyšetrenie prostaty

Okrem dodržania hygienických zásad vyšetrenie nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. Nemusíte sa obávať ani drobného úniku stolice. Pokiaľ sa tak stane, lekár je na takú situáciu zvyknutý. Zároveň si nemusíte nič holiť ani depilovať. Hlavne príďte včas a zbytočne sa nestresujte.

Neodporúča sa ani sexuálna aktivita ani dráždenie prostaty erotickou hračkou (masažéry prostaty) aspoň 2 až 4 dni pred vyšetrením. Pite dostatok vody, aby sa močové cesty prečistili.

 

Metódy vyšetrenia prostaty: Často kladené otázky FAQ

Ako budem pociťovať hmatové vyšetrenie prostaty cez konečník?
Ako chvíľkové nepohodlie. Lekár vsunie prst v lubrikovanej rukavici do konečníka a opatrne prostatu ohmatá.

Hľadať bude tvrdé výstupky a ďalšie abnormality, ktoré by na zdravej prostate byť nemali. Vyšetrenie trvá niekoľko sekúnd až minút podľa závažnosti zistení. Postup je bezbolestný, prostatu nepoškodzuje, ale keďže je prostata citlivá, môže spôsobiť mierne nepohodlie.

Dokážem sa na rakovinu prostaty vyšetriť sám doma?
Riziko rakoviny prostaty možno vyčítať už z testov hodnôt PSA (prostatický špecifický antigén). Ten sa meria z krvi, takže musíte zájsť na odber krvi. Následne sa krv skúma v laboratóriu, takže doma hodnoty PSA zmerať nedokážete.
V akom veku si mám nechať vyšetriť prostatu?
Vhodné je starať sa o prostatu celoživotne. Po 50. roku by ale mal muž chodiť na vyšetrenie pravidelne. Riziko sa úmerne zvyšuje vekom a zhoršujúcim sa zdravotným stavom.
Ktoré vyšetrenie prostaty má najpresnejšie výsledky?
Najpresnejším testom je biopsia prostaty, čo je odber malých kúskov prostaty odbernou sondou priamo z tkaniva prostaty.

Následne sa vzorka skúma v laboratóriu. Cieľom je zistiť, či sa v prostate nekontrolovateľne nemnožia bunky.

Aká poloha je pre vyšetrenie prostaty najvhodnejšia?
Najvhodnejšia je modifikovaná litotomická poloha, kedy pacient leží na chrbte a nohy má vyložené na podperách podobne, ako na gynekologickom vyšetrení.

Keďže ale mužom táto poloha nie je príjemná a hanbia sa, vyšetruje sa prostata aj v polohe ležmo na ľavom boku.

Musím sa pred vyšetrením prostaty pre istotu vykadiť?
Nie je to nutnosť. Lekár je na malý únik stolice zvyknutý, takže doma na záchode nemusíte silno tlačiť, aby ste prostatu nepodráždil.
Možno zväčšenú prostatu zistiť aj zo vzorku moču?
Močové testy zisťujú prítomnosť baktérií, infekcie a škodlivín v moči. Zväčšenie prostaty preukáže až zvýšená hodnota PSA, ktorú možno ale merať iba z krvi.
Ktorý lekár vyšetruje prostatu?
Vyšetrenie prostaty vykonáva urológ na urologickej klinike.

 

Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty

Dojenie prostaty – návod na ozdravnú a preventívnu stimuláciu
Lieky na prostatu – čo lekár predpíše?
Potraviny na prostatu
Prevencia rakoviny a zväčšovania prostaty
Masáž prostaty + rozhovor s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Prostata – spojenec alebo nepriateľ sexu?
Rakovina prostaty – postrach ktorý viete poraziť
Zväčšená prostata- príčiny bolesti a metódy ochrany

 

5/5 - (1 vote)

Zanechte odpověď