Vyšetrenie semenníkov považujte za dôležité. Semenníky sú citlivý orgán a sú náchylné na ochorenia. Veľmi ľahko sa porania. Produkujú spermie a mužský hormón testosterón. Iba so zdravými a funkčnými semenníkmi možno prirodzene splodiť dieťa, ejakulovať, mať uspokojivý sex a dostatočnú hladinu testosterónu, ktorý nás ako mužov formuje po psychickej aj fyzickej stránke.
Vyšetrenie je vhodné podstúpiť pravidelne v rámci prevencie, a určite vždy, keď sa na semenníku objaví podozrivý výrastok, hrčka alebo bolesť. Pre pravidelnú kontrolu možno odporučiť aj pravidelné samovyšetrenie semenníkov, ktoré si spravíte jednoducho doma v súkromí za 5 minút.
Článok vám poradí:
- kam, kedy a ako často zájsť na vyšetrenie semenníkov,
- či sa na neho máte nejak špeciálne pripraviť,
- ako vyšetrenie semenníkov prebieha a čo presne bude lekár robiť,
- či je vyšetrenie bolestivé alebo nepríjemné,
- a ako si môžete semenníky vyšetriť sám doma.
Obsah článku
Prečo podstúpiť vyšetrenie semenníkov?
Je veľmi dôležité mať prehľad o svojom zdraví. Semenníky sú pomerne náchylné na rôzne zranenia a choroby, ktoré je nutné včas zachytiť a vyliečiť, aby sa problém nezhoršil a neohrozoval tak plodnosť a sexuálne zdravie.
To, či semenníky fungujú správne a nehrozí im zdravotné problémy, pomôže zistiť až lekár pomocou vyšetrenia. Semenníky možno kontrolovať aj doma, ale akýkoľvek podozrivý nález bude vyžadovať návštevu lekára Sám bez lekárskeho vzdelania nezistíte, čo sa so semenníkmi presne deje a či stav predstavuje riziko.
Pamätajte: Vašim cieľom je zistiť, či ste zdravý a v bezpečí. Úlohou lekára je toto potvrdiť. Nie je tu priestor pre obavy, hanbu ani pochybnosti. Najlepšie spravíte, pokiaľ si preventívne vyšetrenie dohodnete čo najskôr, zvlášť pokiaľ so semenníkmi máte nejaký problém.
Časté choroby a problémy so semenníkmi, ktoré bude lekár zisťovať
Existuje mnoho chorôb a negatívnych vplyvov, ktoré môžu semenníky postihovať. Bohužiaľ sám si neporadíte. Pokiaľ pociťujete bolesť, tlak alebo zvláštne pocity v semenníkoch a blízkom okolí, na vyšetrenie sa objednajte ihneď.
Uvedené problémy sa môžu prejavovať aj inak, než iba na semenníkoch. Často vznikajú problémy s močením, ejakuláciou, ale tiež erekciou a vnímaním sexuálneho vzrušenia. Chorý semenník môže spôsobiť náhly problém v sexuálnom živote a partnerskom súžití. Aj to sú dôvody, prečo semenníky dôkladne vyšetrovať.
Kliknutím sa dostanete na podrobný článok o jednotlivých problémoch.
Úraz semenníka – ohrozuje alebo narúša správnu funkciu semenníka, spôsobuje bolesť |
Torzia semenníka – pretočenie semenníka okolo cievnej stopky, ktoré semenník škrtí a neprekrvuje |
Bolesť semenníkov – môže mať rôzne príčiny aj mimo tých spomenutých a je nevyhnutné, aby ju posúdil lekár. Bolesť bez zjavnej príčiny sa nazýva idiopatická bolesť semenníka. |
Opuch a zväčšenie semenníkov – semenník je podráždený a zväčšuje sa |
Zápal semenníkov (orchitída) alebo nadsemenníkov (epididymitída) – spôsobuje opuch, bolesť a ohrozuje funkcie |
Hypogonadizmus – znížená funkcia semenníkov a produkcie testosterónu |
Nezostúpené semenníky (kryptorchizmus) – semenníky nezostúpia do miešku a nevyvíjajú sa správne |
Vodná cysta – hromadenie tekutiny pod obalmi semenníka spôsobuje opuch a zväčšenie |
Varikokéla – zdurená a rozšírená cieva v semenníku |
Spermatokéla – cysta naplnená tekutinou s obsahom spermií |
Rakovina semenníkov – vznik nádoru na semenníku, ktorý ho pomaly zabíja a môže sa šíriť ďalej do tela |
Tabuľka častých chorôb a zdravotných problémov so semenníkmi
Kedy si nechať vyšetriť semenníky?
Vyššie uvedené komplikácie sa môžu prejavovať bolesťou a nepohodlím, tie ale môžu byť slabé a nevýrazné, takže si ich nemusíte dlhšiu dobu všimnúť a prikladať im váhu.
Okamžitú pomoc urológa vyhľadajte, pokiaľ sa u vás objaví:
- hrčka, výrastok, hrudka alebo cysta na semenníku
- krvácanie a stopy krvi v moči alebo ejakuláte
- akútna bolesť semenníkov a nadsemenníkov
- náhla zmena veľkosti alebo konzistencie semenníkov
- náhla zmena farby semenníkov
- bolesť, tlak a výrazné nepohodlie v oblasti semenníkov alebo blízkeho okolia
Ako často chodiť na vyšetrenie semenníkov?
Pokiaľ ste na semenníku našiel hrudku alebo nerovnosti, semenník bolí, opúcha a je horúci, na urológiu sa objednajte ihneď a na vyšetrenie sa snažte dostaviť do jedného týždňa.
Kam ísť na vyšetrenie semenníkov? Priamo na urológiu sa môžete objednať kedykoľvek a to aj pokiaľ ste nebol na vyšetrení u svojho praktického lekára.
Zo zákona máte nárok na celkovú preventívnu zdravotnú prehliadku zadarmo raz za 2 roky. Po 45. roku sa odporúča urológa navštevovať raz za rok, pretože sa zvyšuje aj riziko výskytu problémov so semenníkmi a rýchlejšie sa zhoršujú.
Prehliadku robí praktický lekár, ktorý vám v prípade vašej žiadosti alebo vlastného podozrenia vypíše žiadanku na urologické vyšetrenie. Pýtať sa vás môže na rodinnú anamnézu a na výskyt rakoviny či iných ochorení semenníkov v rodine. Ak sa rakovina u mužov v rodine objavila, preventívne vyšetrenie je o to dôležitejšie.
Mám sa na vyšetrení semenníkov nejak špeciálne pripraviť?
Žiadna zložitá príprava nie je potrebná.
- Určite dbajte na základnú hygienu a k lekárovi choďte osprchovaný.
- Pokiaľ ste na intímnych miestach výrazne zarastený, môžete sa oholiť, ale nie je to podmienkou. Ide skôr o váš dobrý a čistý pocit.
- Oblečte si čistú spodnú bielizeň.
- Urológ vás môže požiadať, aby ste na vyšetrenie priniesol aj vzorku ranného moču. Nájdite umývateľnú uzatvárateľnú nádobu a ráno sa do nej vymočte. Stačí pár centilitrov.
Ako vyšetrenie semenníkov prebieha?
Ak si nájdete urológa v okolí, objednáte sa k nemu na konkrétny čas. Rovnako sa objednáte aj pokiaľ vás k nemu odporučí váš praktický lekár.
Po príchode si sadnite do čakárne. Sestra si od vás môže vziať vzorku moču. Počkajte na zavolanie do ordinácie.
Lekár sa bude najskôr pýtať na váš zdravotný stav (prekonané aj aktívne choroby), sexuálny život a problémy, ktoré vás k nemu privádzajú. Rozhovor očakávajte aj počas preventívnej prehliadky, kedy vás nič zásadného netrápi.
Je veľmi dôležité, aby ste na všetky otázky odpovedal úprimne a nič nezatajoval. Iba tak lekár získa podrobný prehľad o vašom stave.
Následne vás vyzve, aby ste si vyzliekol nohavice. Najskôr semenníky zhodnotí pohľadom. Bude sledovať veľkosť, tvar, farbu a to, či vyzerajú normálne.
Hmatové vyšetrenie semenníkov
Cieľom je pohmatom overiť, či sú semenníky hladké a nenachádza sa na nich žiadna podozrivá hrčka, cysta, výrastok ani nič podobné. Vyšetrenie nebolí. Skôr vás jemne pošteklí a možno si ani neuvedomíte, že vám semenníky niekto prehmatal.
Tejto časti vyšetrenia sa muži boja najviac. Obvykle im nie je príjemné, keď sa iný muž (alebo aj žena urologička) dotýka ich semenníkov a intímnej oblasti. Stáva sa, že sa muži urologickému vyšetreniu cielene vyhýbajú len aby na nich nikto nesiahal. To ale nie je správne. Myslite ale na to, že to je jediný spôsob, ako semenníky prezrieť a odhaliť všetky riziká, ktoré im môžu hroziť.
Keďže urológ nevidí dovnútra semenníkov, „pozrie“ sa do nich pomocou ultrazvukovej sondy. Na miešok a priľahlé okolie nanesie chladivý gél. Potom niekoľkokrát prejde sondou cez natreté časti a vygeneruje si tak vnútorný obraz semenníkov.
Hmatové a ultrazvukové vyšetrenie zaberie iba niekoľko minút. Obe vyšetrenia sú bezbolestné. Pokiaľ by sa objavila bolesť, znamená to, že sú semenníky podráždené, citlivé alebo opuchnuté. To už sú vady, ktoré lekára zaujímajú.
Ak sú zdravé a lekár nenájde nič podozrivého, nebude sa semenníkov dotýkať dlhšie než jednu-dve minúty. Celá návšteva nepresiahne 15-20 minút s rozhovorom dokopy. V mnohých prípadoch tých pár minút môže dokonca zachrániť život. Mnohé choroby semenníkov sú dlho bez príznakov alebo si ich postihnutý nevšíma a hazarduje tak s plodnosťou a celkovým zdravím.
Pokiaľ vás napadlo, že behom vyšetrenia môžete dosiahnuť erekciu, aj v tomto vás ukľudníme. Nie je to nič zvláštneho a lekár už podobnú situáciu zažil niekoľkokrát. Iste, môžete sa cítiť trápne a hanbiť sa, ale aj nečakaná a nežiaduca erekcia je dôkazom, že penis funguje správne. Nikto sa vám nebude vysmievať ani vás nebude nikde ohovárať.
VIDEO (anglicky): Vyšetrenie semenníkov u lekára
Samovyšetrenie semenníkov
Upozorňujeme, že samovyšetrenie nenahrádza lekárom vykonané vyšetrenie semenníkov. Má ale zmysel robiť si ho dám, podľa urológov ideálne raz za štvrť roka alebo aj častejšie, aj keď presný počet nebol oficiálne stanovený. Cieľom je zistiť, či na semenníkoch nie sú žiadne hrčky a podozrivé nerovnosti. Semenníky si pravidelne kontroluje iba pätina mužov. To je veľmi nízky počet, preto rastie riziko zhoršovania všetkých chorôb.
Vlastné vyšetrenie neodhalí rakovinu ani prípadné infekcie, pomôže ale zistiť, že sa so semenníkmi niečo deje a na problém vás upozorní. Rakovina je pomerne častá prekvapivo aj u mladých mužov medzi 20 až 40 rokmi a u dospievajúcich chlapcov. Tento signál by vás mal rýchlo nasmerovať na vyšetrenie u lekára.
Ako si sám prehmatať semenníky? (návod)
V mobile si nastavte pravidelnú pripomienku, aby ste na kontrolu nezabudol.
Začnite čo najskôr a to aj v mladom veku. Dolná veková hranica neexistuje.
Pokiaľ vás semenníky bolia, vyčkajte 2 dni. Ak sa bolesť nestratí, choďte k lekárovi. Je nutné určiť príčinu bolesti a semenníky zbytočne ešte viac nedráždiť.
- Miešok sa snažte uvoľniť pomocou teplej vody v sprche alebo vo vani, aby nebola koža zhrubnutá a na pohmat ste cítil semenníky čo najlepšie.
- Miešok dôkladne prezrite a sledujte, či nevidíte výrazné žily a zvláštne nerovnosti, napríklad červené alebo tmavé fľaky a napätú pokožku. Sledujte tiež, či má celý miešok obvyklú farbu a teplotu.
- Opláchnite si ruky a jemne prezrite miešok. Mal by byť pružný a semenníky v ňom dobre pohyblivé.
- Neľakajte sa ani toho, že jeden semenník je obvykle o niečo málo väčší, než ten druhý a že visí o niečo vyššie. Spomeňte si ale, či takto vyzerali vždy alebo ide o nové zmeny.
- Používajte palce, ukazováky a prostredníčky oboch rúk. Následne jemnými pohybmi prehmatajte samotné semenníky jeden po druhom. Snažte se dotknúť celej plochy semenníka.
- Nezľaknite sa pokiaľ na vrchnej a zadnej strane nahmatáte akúsi „trubicu“. To je nadsemenník, v ktorom sa skladujú spermie. Nadsemenník prechádza do semenovodu, ktorý na pohmat pripomína žilu.
- Sústreďte sa na tvrdé miesta, štruktúry podobné uzlinám a všetky nerovnosti na semenníku.
- Semenník zľahka stlačte tak, aby ste si nespôsobil bolesť. Sledujte, či semenník nie je stvrdnutý alebo naopak príliš mäkký až rôsolovitý.
- Samovyšetreniu stačí pravidelne venovať 5 minút raz za 3 mesiace, ale pokojne aj častejšie. Vždy dbajte na to, aby ste prehmatal celé semenníky.
- Orientačne vám môže semenníky vyšetriť aj partnerka, takže jej ukážte videonávod.
VIDEO: Preventívne samovyšetrenie semenníkov
Aký výsledok samovyšetrenia by vás mal dostať k lekárovi?
K lekárovi je rozumné ísť okamžite s akýmkoľvek podozrivým nálezom. Neodporúčame čakať na ďalšie preventívne vyšetrenie, ale objednať sa na neho okamžite, aby sa nález nezačal zhoršovať.
Na urológiu preto choďte čo najskôr, keď:
- na semenníkoch nahmatáte hrudky a nerovnosti
- semenníky zmenili konzistenciu a sú tvrdé alebo príliš mäkké
- sú semenníky napuchnuté, bolestivé alebo náhle zmenili farbu
- sa zmenila veľkosť alebo tvar semenníkov
Priebežne kontrolujte aj moč a ejakulát. Dôvodom pre vyšetrenie je aj prítomnosť krvi v moči a ejakuláte, ktoré môžu byť viditeľné okom. Krvácanie môže spôsobovať drobné poranenie, ale aj infekcie a zápal, vývojová vada alebo obávaná rakovina.
Vyšetrenie semenníkov a často kladené otázky FAQ
Ďalšie články o kvalite spermií a podpore plodnosti