Zakalený moč: Príčiny a konkrétne dôvody u mužov a u žien

Zakalený moč môže mať rôzne príčiny od „nevinných“ zmien stravovania a pitného režimu až po závažné komplikácie, ktoré sa nezaobídu bez pomoci lekára (zdravie a choroby močovej sústavy rieši urológ).

Typickými príčinami zvláštne zakaleného moču sú infekcie v močových cestách, obličkové kamene, cukrovka alebo pohlavne prenosné choroby.

Zakalený moč môže zároveň obsahovať podiel bielkovín zo stravy, hnisu z infekcií, iných chemikálií alebo minerálov. Hromadenie minerálov spôsobuje vznik obličkových močových kameňov.

Možno vás pre opis napadajú výrazy ako mliečny alebo penivý moč, ktoré taktiež spadajú pod definíciu zakaleného moču.

V článku sa pozrieme na typické príčiny zakalného moču a na možnosti nápravy.

zakalený moč

AKÚ FARBU MÁ ZDRAVÝ MOČ? Moč zdravého človeka by mal byť číry a bezfarebný, prípadne žltkastý alebo svetložltý bez výrazného zápachu.

 

Zakalený moč z jedla a pitia

Skladbu jedálnička a pitného režimu spomínam ako prvú, pretože moč takmer okamžite odzrkadľuje to, čo jeme a pijeme.

Zakalenie moču si môžu všimnúť ľudia, ktorí pijú veľa mlieka alebo jedia väčšie množstvo mliečnych výrobkov. Vinníkom môže byť aj zvýšená konzumácia mäsa a mäsových výrobkov. Tieto nápoje a potraviny obsahujú zvýšený obsah fosforu. Moč sa zakaľuje aj ľuďom, ktorí užívajú doplnky stravy s vitamínom D.

Zakalený moč môže byť aj dôsledkom zvýšenej konzumácie zeleniny a ovocia, takže upozornenie platí aj pre vegetariánov a vegánov. Táto strava zvyšuje zásaditosť moču, ktorý je tak náchylnejší na zakalenie.

Pokiaľ si všimnete kalný moč, zamyslite sa najskôr, čo presne ste zjedli a vypili. Podľa toho zvážte, či môže byť kalný moč dôsledkom stravy alebo môže ísť o inú závažnejšiu príčinu.

BUDE VÁS ZAUJÍMAŤ: Farba moču: Aká je zdravá a čo ak je žltá, zelená, oranžová, hnedá atď.?

farba moču

 

Zakalený moč ako dôkaz „obyčajnej“ dehydratácie

Dehydratácia ohrozuje hlavne deti a seniorov. Bábätko o pohár vody samo nepoprosí. Starší ľudia naopak mnohokedy nepociťujú smäd kvôli fyziologickým zmenám, ktoré im v pocitoch smädu môžu brániť. Dehydratácia sa prejavuje tmavým a hustejším močom, ktorý môže pôsobiť zakalene.

Ak už dostatočne nepijete z akéhokoľvek dôvodu, snažte sa za deň vypiť aspoň 2 litre vody, ale pokojne aj viac. Pitný režim zvýšte, ak je práve teplé počasie alebo si v byte radi zakúrite, pokiaľ namáhavo pracujete alebo pokiaľ ste mali hnačku alebo zvýšenú teplotu.

Dehydratácia sa okrem tmavého a zakaleného moču prejavuje tiež:

  • zníženou potrebou močiť,
  • únavou a malátnosťou,
  • silnými pocitmi smädu,
  • podráždenosťou, zmätkom a problémami so sústredením,
  • závratmi a motaním hlavy.

Okamžitú lekársku pomoc vyhľadajte, pokiaľ okrem zakalného moču spozorujete veľmi tmavú až krvavú stolicu, hnačku a zvracanie.

Náhodnú a nepravidelnú dehydratáciu zvládnete vďaka zvýšeniu pitného režimu. Závažné a kritické prípady dehydratácie si už vyžiadajú podanie intravenóznej tekutiny, ktorú lekár zavedie do žily.

 

Kalný moč a problematická prostata u muža

Prostatu často napádajú infekcie a tie vedú k zápalom (zápal prostaty lekársky – prostatitída). Zápal do moču uvoľňuje biele krvinky, hnis alebo výtoky, ktoré ho zakaľujú.

Zapálená prostata sa môže ďalej prejavovať:

Pokiaľ si tieto príznaky všimnete a nestratia sa sami do 2 dní, zájdite na urológiu. Lekár vam spraví vyšetrenie prostaty a odoberie vzorku kalného moču a krvi.

TIP PRE PÁNOV:

Prírodné kapsuly Proerecta PROSTATE vďaka obsiahnutej Pŕhľave dvojdomej, Slivoni africkej a Serenoe plazivej udržujú optimálne zdravie prostaty a močových ciest. Užívajte denne 1 kapsuľu a udržte si zdravie celej močovej sústavy.

Proerecta PROSTATE, balenie

Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch kapsúľ PROSTATE. Prípadnú objednávku vám e-shop doručí do 48 hodín. Ihned tak môžete začať s cielenou ochranou a podporou zdravia močovej sústavy.

 

Zakalený moč a vaginitída u ženy

Vaginitída je vaginálna infekcia spôsobená kvasinkovou infekciou, trichomoniázou, bakteriálnou vaginózou alebo inými intímnymi komplikáciami. Tie môžu za zakalený moč.

Aj pri vaginitíde sú to opäť biele krvinky alebo výtoky, ktoré môžu moč zakaliť.

Medzi ďalšie typické príznaky vaginitídy patrí:

  • bolestivé močenie,
  • neobvyklé vaginálne krvácanie,
  • podráždenie vagíny a blízkeho okolia,
  • nadmerný vaginálny výtok,
  • zmeny zápachu, farby alebo konzistencie vaginálnych výtokov.

Gynekológ spraví vyšetrenie panvy, odoberie vzorku vaginálneho výtoku a zmerať môže vaginálne pH. Konkrétnu liečbu lekár nastaví podľa príčiny vaginitídy. Nesnažte sa preto liečiť sama a nechajte si odborne poradiť.

 

Cukrovka I. a II. typu

Diabetici mávajú zakalený moč hneď z niekoľkých dôvodov. Obličky musia spracovať a odbúrať nadbytočný cukor z moču, čo môže viesť k dehydratácii. Už vieme, že dehydratácia je častou príčinou zakalenia moču.

Pokiaľ cukrovka poškodí obličky, môže im tak brániť v správnom filtrovaní moču a ten sa opäť zakalí.

Okrem zakaleného moču si diabetici typicky všímajú aj:

Priemerne 1 zo 4 diabetikov má aj nejaké ochorenie obličiek. Preto diabetológovia vykonávajú časté testy moču, aby posúdili prítomnosť albumínu, čo je proteín, ktorý sa do moču dostáva typicky pri nejakom poškodení obličiek.

 

Mužský aj ženský moč zakalí infekcia močových ciest

Súčásťou infekcií močových ciest môže byť hnis a rôzne druhy výtokov, ktoré môžu moč zakaliť. Infekcie postihujú mužov aj ženy, pričom u žien sú spravidla častejšie kvôli kratšej močovej trubici. Tá umožňuje ľahší prístup mikroorganizmov do močovej sústavy. Zároveň výraznejšie hormonálne zmeny u žien hrajú rolu vo zvýšenej náchylnosti k infekciám močových ciest.

Organizmus počas infekcie uvoľňuje viac bielych krviniek, ktoré majú za úlohu bojovať s infekciou. Kvôli tomu môže byť moč zakalený a mliečny.

Infekcia močových ciest je stav, kedy ich napadnú baktérie a cestujú nahor až do močového mechúra. Riziko je vyššie u žien kvôli kratšej močovej trubici.

Infekcia močových ciest sa môže ďalej prejavovať:

Väčšina infekcií močových ciest sa lieči podávaním antibiotík. Tie vám ale musí predepísať lekár presně podľa vášho zdravotného stavu. Antibiotiká ani iné lieky nezháňajte bez predpisu. Ak orálne tabletky nezaberú, silnejšie antibiotiká môže lekár podávať aj vnútrožilne.

 

Aj sexuálne prenosné infekcie môžu za zakalený moč

Sexuálne prenosné choroby v tele vyvolajú zápal, ktorý opäť vyvolá nadbytok bielych krviniek, ktoré proti nemu majú bojovať. Biele krvinky zakalia moč. Pre Slovákov je pomerne typická kvapavka alebo chlamýdie.

Infekcia zároveň podporí tvorbu vaginálnych výtokov, ktoré môžu unikať pri močení a moč tak ešte viac zakaliť.

Sexuálne prenosnú infekciu bez vyšetrenia zrejme nespoznáte, ale všimnúť si môžete aj tieto príznaky:

  • príliš časté močenie,
  • bolesť a pálenie pri močení,
  • svrbenie a začervnanie okolia genitálu,
  • nezvyčajné výtoky z penisu alebo pošvy,
  • vredy, pľuzgiere, bodky, bradavice a ďalšie zvláštne výrastky na genitáliách,
  • nezvyčajný vaginálny zápach,
  • bolesti až kŕče v bruchu.

Je možné byť nakazený aj bez týchto príznakov. Ak sa domnievate, že môžete byť nakazení pohlavnou chorobou, odporúčam vám navštíviť venerologickú ambulanciu alebo aspoň praktického lekára. Venerológ je špecialista na výzkum, prevenciu, diagnostiku a liečbu sexuálne prenosných infekcií.

 

Obličkové kamene

Obličkové alebo močové kamene ohrozujú mužov aj ženy. Príčinou je nadmerné uvoľňovanie rôznych minerálov do moču. Zakalený moč sa môže objaviť dlho predtým, než kamene narastú až natoľko, že vás začnú bolieť a spôsobovať problémy a bolesť pri močení.

Obličkové kamene nemusia spôsobovať komplikácie zakaždým, vždy ale záleží na ich veľkosti a konkrétnom zložení. Niekedy sa sami rozpustia a telo opustia v moči. Ak sa to nepodarí, lekár ich musí rozbíť liekmi, ultrazvukom alebo ich vybrať operatívne.

Obličkové kamene sa môžu ďalej prejavovať:

  • silnou a ostrou bolesťou v bokoch alebo chrbte,
  • výraznou bolesťou pri močení,
  • pocitmi pálenia pri močení,
  • horúčkou a zimnicou,
  • prítomnosťou krvi v moči (odborne hematúria),
  • zvláštne zapáchajúcim močom.

 

Zakalený moč v tehotenstve

Počas tehotenstva žena močí obvykle častejšie. Vďaka tomu si tehotná všimne zakalený moč rýchlejšie, ale o to viac ju môže prekvapiť.

Zakalený moč sa môže v tehotenstve objaviť kvôli:

Ak si v tehotenstve všimnete opakovane zakalený moč alebo iné farebné zmeny, navyše sa pridajú bolesti hlavy, problémy so zrakom, bolesti brucha a opuchy, čo najskôr navštívte lekára.

 

Ako sa zbaviť zakaleného moču?

Uvedené príčiny môžu aj za kalný moč u detí. Aj pre ne preto platia rovnaké zásady ako pre dospelákov.

Pokiaľ máte iba zakalený moč, ale žiadne iné závažnejšie príznaky, pite veľa čistej vody, jedzte zeleninu a ovocie bohaté na vitamín C, majte pestrý a vyvážený jedálniček a pokiaľ trpíte nejakou infekciou, užívajte predpísané antibiotiká.

Ak sa ale u vás objavia bolesti, iné nepríjemné príznaky alebo dokonca krv v moči, choďte na urológiu, gynekológiu alebo aspoň za praktickým lekárom.

MAJTE PREHĽAD: Ktoré choroby lieči urológ, s čím pomôže a ako vás bude vyšetrovať? Bude aj „prst v zadku“?

ktoré choroby lieči urológ?

 

Zakalený moč a často kladené otázky FAQ

Čo spôsobuje zakalený moč?
Medzi časté príčiny zakaleného moču patrí dehydratácia, infekcie močových ciest, pohlavne prenosné choroby, cukrovka, obličkové kamene a zápaly prostaty alebo pošvy.
Ktoré potraviny alebo nápoje môžu moč zakaliť?
Moč môže byť kalný po mlieku a mliečnych výrobkoch, mäse, po morských plodoch, po príliš sladkých alebo slaných potravinách a nápojoch, po alkohole, káve alebo čaji.
Môže byť moč zakalený aj bez infekcie?
Áno, infekcia nie je jedinou príčinou zakaleného moču. Keďže je ale pre laika obtiažne zistiť, čo zakaľuje moč práve jemu, je vždy vhodné zájsť na urológiu alebo gynekológiu v prípade žien.
Čo spôsobuje zakalený moč u žien?
U žien sa môže jednať typicky o infekciu močových ciest a zápaly pošvy.
Čo spôsobuje zakalený moč u mužov?
Zakalený moč u mužov môže signalizovať infekcie a zápaly prostaty.
Môže vysoký príjem cukru spôsobiť zakalený moč?
Áno, príliš sladké potraviny a nápoje môžu v tele hromadiť kyselinu močovú a to môže viesť k zakaleniu moču.
Potrebujem proti zakalenému moču antibiotiká?
Pokiaľ je príčinou zakaleného moču prítomnosť infekcie, je vhodné nechať si predepísať antibiotiká.
Môže kalný moč neznamenať nič, takže sa nemusím obávať?
Kalný moč môže byť v niektorých prípadoch neškodný a sám sa rýchlo stratí.

Niektoré príčiny už ale sú závažnejšie a vyžadujú pozornosť lekára. Vždy odporúčam návštevu lekára.

Ako môžem vyčistiť zakalený moč?
Pite dostatok vody a v prípade infekcie si nechajte od lekára predpísať antibiotiká. Závažnejšie príčiny si vyžiadajú svoje špecifické metódy liečby.

Máte vlastnú skúsenosť so zakaleným močom? Čo bolo príčinou a ako sa vám podarilo problému zbaviť?

Na vaše skúsenosti sme v redakcii Lepšia-Erekcia.sk zvedaví aj s ostatnými čitateľmi. Napíšte nám do komentárov pod článkom a rozbehnime diskusiu, prosím. Ďakujem a prajem vám hlavne pevné zdravie bez zakaleného moču 🙂

 

Ďalšie články o problematickom, bolestivom močení a rýchlej liečbe

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR
INKONTINENCIA
ČASTÉ MOČENIE – bežné dôvody nutkania na malú
PÁLENIE PRI MOČENÍ – zoznam všetkých príčin a návod na rýchlu liečbu
NYKTÚRIA (časté nočné močenie) – čo nerobiť pred spaním a ako zaspať, keď už vás močenie prebudí?
Ako prebieha VYŠETRENIE U UROLÓGA? Nie je sa čoho báť
UROFLOWMETRIA - priebeh vyšetrenia, príprava a cenník

 

Rate this post

Zanechte odpověď