Zápal obličiek je veľmi nepríjemným, ale nie neobvyklým ochorením.
- Ako ho poznáte a akým spôsobom ho môžete liečiť?
- Dá sa zápalu obličiek účinne predchádzať?
- A čo ak zápal obličiek prechodíte? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Obsah článku
Čo je zápal obličiek?
Zápal obličiek alias nefritídu (anglicky nephritis) radíme medzi infekcie uropoetického traktu. Jedná sa o zápal obličkového intersícia.
To je tzv. vmedzerené tkanivo. Je tvorené riedkym väzivom a obsahuje väčšie množstvo krvných a lymfatických ciev. Tvorí oporu pre orgány a sú v ňom umiestnené vlastné špeciálne bunky daného orgánu. Dovoľuje jeho zásobovanie kyslíkom a živinami.
Čo spôsobuje zápal obličiek?
Tento zápal vyvolávajú mikroorganizmy. Baktérie majú vo vnútri obličiek vhodné podmienky. Preto sa tu môžu uchytiť a množiť. Vplyvom prítomnosti baktérií dochádza k narušovaniu obličkových kanálikov. Zároveň mikroorganizmy prestupujú až do drene. Práve tu môžu tvoriť abscesy (dutiny vyplnené hnisom).
Zápal okrem obličky samotnej postihuje aj obličkovú panvičku. Klinicky nie je možné od seba infekčné procesy v týchto štruktúrach odlíšiť. Väčšinou dochádza k tomu, že sú postihnuté obe súčasne.
Akútny a chronický zápal obličiek
Ochorenie môže mať akútnu alebo chronickú formu. Častejšie sa ale zápal prejavuje vo svojej akútnej podobe. Vtedy sa nazýva ako akútna infekčná tubulointersticiálna nefritída.
Ako poznám zápal obličiek? Ako sa prejavuje?
Hlavne akútnu formu prakticky neprehliadnete. Charakteristický je rýchly nástup ochorenia. Typickými príznakmi sú únava, zvýšená teplota alebo zimnica, a predovšetkým silná bolesť v dolnej časti chrbta.
Pociťovať môžete nevoľnosť, prítomné býva aj zvracanie. Sprievodnými príznakmi môžu byť aj bolesti hlavy a brucha. Prípadne sa udáva pocit tlaku v bruchu a v oblasti bedier.
Pacient tiež pociťuje stále nutkanie na močenie, a to aj v noci. Moč býva zakalený a páchnuci, môže v ňom byť prítomná krv (hematúria).
Príznaky zápalu obličiek
Typickými prejavmi zápalu obličiek sú:
- únava,
- zvýšená teplota,
- zimnica,
- silná bolesť v dolnej časti chrbta,
- nevoľnosť,
- zvracanie,
- bolesť hlavy a brucha,
- pocit tlaku v bruchu,
- stále nutkanie na močenie,
- zakalený moč,
- páchnuci moč,
- prítomnosť krvi v moči.
Test na zápal obličiek
Ak si nie ste istí, či aj vás môže ohrozovať zápal obličiek a je na čase ísť sa nechať vyšetriť, môžete vyskúšať aj jednoduchý domáci test.
Tento rýchly test slúži na zistenie bielych krviniek, nitrátov a bielkovín v moči. Test vám tiež pomôže rozlíšiť, či sú problémy vyvolané zápalom močových ciest, prípadne sa jedná o prechodné podráždenie močového mechúra.
Ako sa otestovať na zápal obličiek doma?
Použitie testu je veľmi jednoduché. Testovací prúžok sa namáča na 2 sekundy do moču. Ponorené musia byť všetky tri testovacie políčka. Po uplynutí 1 minúty by už mal byť zjavný výsledok. Pokiaľ políčka zmenia farbu, je výsledok pozitívny.
Domáce samotestovanie ale, pozor, nikdy nenahrádza odbornú diagnostiku. Pokiaľ vaše problémy neustupujú alebo sa zhoršujú, vždy vyhľadajte lekára.
Kliknite na tlačidlo a dostanete sa do internetovej lekárne Pilulka.cz. Test Veroval môžete mať doma do 2 dní a ihneď tak zistiť, či vaše obličky skutočne ohrozuje zápal.
Ako spoznať zápal obličiek u najmenších detí?
U detí dochádza k tomu, že pri akútnom zápale je malý pacient bledý, trpí sklonom k dehydratácii, objavuje sa u neho nechutenstvo. Deti môžu zvracať alebo mať hnačku. V niektorých prípadoch sa objavujú aj kŕče a poruchy vedomia.
Ide o nešpecifické symptómy, ktoré môžu poukazovať skôr na choroby gastrointestinálneho traktu alebo pečene. Na zápal obličiek tak upozorní napríklad charakteristický zápach moču.
Pozor na nočné pomočovanie u dieťaťa
Zásadným varovným symptómom, ktorý môže upozorniť na nefritídu u dieťaťa, je nočné pomočovanie. A to hlavne za predpokladu, že dieťa týmto problémom skoršie netrpelo a pomočovanie sa objaví náhle.
U detí býva veľmi častou príčinou rozvoja nefritídy vezikoureterálny reflux. Vezikoureterálny reflux je stav, pri ktorom dochádza ku spätnému toku moču z močového mechúra do močovodu alebo až do dutého systému obličky.
Zápal obličiek v tehotenstve
Akútny zápal obličiek sa v tehotenstve obvykle nevyskytuje. Častejšia je chronická forma nefritídy. Tehotenstvo je obecne rizikovejším obdobím, pretože plod utláča močový mechúr, čo spôsobuje obtiažny odtok moču.
Chronický zápal sa môže prejaviť zvýšenou teplotou, často ale tento symptóm chýba. Bolesť v oblasti obličky je iba občasná, zvyšuje sa pri pohybe.
Pozor na zápal obličiek v tehotenstve
Ak žena trpí v tehotenstve zároveň vysokým krvným tlakom (hypertenzia), hrozí aj fatálne poškodenie plodu v podobe jeho odumretia, prípadne predčasný pôrod.
Tehotenstvo je zvlášť krehkým obdobím v živote ženy. Preto by už pri prvých príznakoch, ako sú problémy s močením, nemala budúca matka svoj stav podceniť. Je nutné nevyhnutne navštíviť lekára.
Ako sa lieči zápal obličiek u tehotnej?
Menej komplikovanou formou zápalu je ten, ktorý signalizuje iba prítomnosť vyššej hladiny bielkovín v moči. Vtedy možno zápal bez ďalších komplikácií liečiť. Odporúča sa pokoj na lôžku, diétny režim a lieky, a to také, ktoré sú vhodne zvolené s ohľadom na aktuálnu fázu tehotenstva.
Čo spôsobuje zápal obličiek?
Pôvodcom nefritídy sú vo väčšine prípadov baktérie. Najčastejšie sa jedná o gramnegatívne baktérie, hlavne Escherichia coli (E. coli). Tento patogén je izolovaný vo vzorku moču u až 75 % všetkých diagnostikovaných pacientov.
V menšom percente prípadov sa môže tiež jednať o baktérie Proteus mirabilis, Klebsiella pneumoniae, Enterobacter, Pseudomonas; G+ bakterie – Rod Enterococcus a Staphylococcus saprophyticus.
Súvisí zápal močového mechúra a zápal obličiek?
Pôvodcom zápalu obličiek vo väčšine prípadov býva nedostatočne liečený zápal močového mechúra. Spravidla má potom ochorenie vzostupnú formu, tzn. že sa baktérie z močového mechúra či z močovej trubice dostanú až do obličky.
Čo predchádza zápalu obličiek?
Za rozvojom zápalu môže tiež stáť podávanie antimikrobiálnej liečby, užívanie hormónov kortikoidov alebo imunosupresívnych liečiv.
Rizikovými faktormi sú rovnako tak oslabená imunita, napríklad u pacientov s HIV, prípadne diagnóza aj u osôb ochrnutých na dolnej časti tela. Častejšie bývajú zápalmi obličiek postihnuté ženy a osoby trpiace diabetom prvého a druhého typu.
Rizikové skupiny náchylné na zápal obličiek
Rizikovou skupinou sú okrem tehotných žien tiež mladé dievčatá alebo osoby po cievkovaní alebo inštrumentálnom vyšetrení močových ciest. Naopak ak muž nemá vrodené anomálie močových ciest, je pomerne malá pravdepodobnosť, že by mohol zápalom obličiek trpieť.
Menej často sa baktérie dostanú do obličky prenosom z krvi. Vylúčené to však celkom nie je. Potom sa zápal obličiek rozvinie ako pridružená komplikácia k inému základnému ochoreniu. Byť to môže napríklad hnisavý zápal kĺbu alebo bakteriálna endokarditída.
Ako predchádzať zápalu obličiek?
Vhodnou prevenciou proti problémom s močovými cestami aj zápalu obličiek je predovšetkým dostatočný prísun tekutín.
Taktiež je nutné dbať na adekvátnu hygienu a pravidelné vyprázdňovanie. Zadržiavanie moču je v tomto ohľade škodlivé.
Zásadným faktorom prevencie nefritídy je aj snažiť sa obličky chrániť pred prechladnutím. Škodí aj nachladnutie dolných partií tela a nôh.
Samozrejmou súčasťou každodennej rutiny by mal byť aj zdravý životný štýl, a teda správna životospráva a dostatok pohybu. K posilneniu imunity prispeje aj primeraný odpočinok, dostatok spánku a zníženie nadmernej stresovej záťaže.
Prírodná prevencia pred zápalom obličiek
Možné je do príjmu tekutín zaradiť brusnicový džús. Vhodným doplnkom starostlivosti o močové cesty sú aj brusnice v podobe potravinových doplnkov.
Svoje zdravie môžete podporiť aj ďalšími prípravkami na prírodnej báze. Špeciálne pre mužov je určený prípravok Proerecta PROSTATE. Slúži pre úľavu od zápalu prostaty a močovej sústavy. Napomáha tiež k udržaniu normálnej funkcie obličiek. Chráni tiež prostatu pred zväčšovaním a udržuje jej funkcie v normále.
Kliknite na tlačidlo a prezrite si na všetky prospešné účinky priamo na e-shope. Prípadnú objednávku dostanete do 48 hodín a ihneď môžete začať s cielenou ochranou prostaty a močových ciest.
Ako liečiť zápal obličiek doma?
Liečiť zápal obličiek v domácich podmienkach sa neodporúča. Nutná je návšteva lekára. Obráťte sa na špecialistu v urologickej ordinácii.
Ten sa o správnej diagnóze uistí pomocou anamnézy a vyšetrenia pohmatom. Nasledovať bude biochemické vyšetrenie moču. To ukazuje na prítomnosť baktérií, bielkoviny a bielych a červených krviniek. Táto procedúra je neinvazívna a nebolí.
Diagnostika zápalu obličiek
Ak je to možné, pretože sa pacient nachádza v nemocničnom prostredí s príslušnými možnosťami, realizuje sa kultivačné vyšetrenie. Vtedy sa zisťuje jednak presnejší pôvodca infekcie, ale tiež jeho citlivosť na konkrétne antibiotikum. To umožňuje liečbu zacieliť presnejšie.
Lekár si môže pomôcť aj tzv. zobrazovacími metódami, to znamená, že využije ultrazvuk obličiek a rentgenový snímok. Ak má lekár podozrenie na prekážku v odtoku moču a močový reflux, ďalšie možnosti diagnózy mu ponúka urografia alebo endoskopické vyšetrenie močového mechúra (cystoskopia).
Liečba zápalu obličiek
Základom liečby je podávanie antibiotík, ktoré sa musia vo väčšine prípadov pacientovi aplikovať vnútrožilne či vnútrosvalovo. Iba v ľahších prípadoch sa využíva orálna forma, tzn. podávanie antibiotík v tabletách.
Pacient ale nezostáva na vnútrožilnom a vnútrosvalovom podaní závislý behom celej liečby. Na antibiotiká v tabletách sa obvykle môže prejsť po 24 až 48 hodinách od ústupu teplôt.
Najčastejšie predpisované lieky na zápal obličiek
Najčastejšie sa pacientovi predpisuje ciprofloxacín, deoxymykoín či ofloxacín. Antibiotiká by sa mali doužívať až do fázy úspešného doliečenia zápalu. Podať sa môžu aj analgetiká, ktoré poskytnú úľavu od bolesti.
Vhodné správanie behom liečby zápalu obličiek
Dôležité je predovšetkým dodržiavanie pitného režimu. To znamená vypiť 2 až 3 litre tekutín za deň. Pacient môže piť aj čaj, odporúča sa urologický a žihľavový. Denný príjem tekutín je nevyhnutné rozložiť do menších pravidelných dávok, aby ste obličky príliš nepreťažovali.
Chorý by mal mať kľudový režim na lôžku. Vhodná je tiež konzumácia ľahko stráviteľných pokrmov. V pokročilej fáze ochorenia môže byť nutná aj hospitalizácia. Podporiť svoj stav môžete aj vhodnými doplnkami stravy, ako je Proerecta PROSTATE.
Ako dlho sa zápal obličiek lieči?
Spravidla pri diagnóze nefritídy nie je postihnutá celá oblička. Liečba závisí na konkrétnom rozsahu poškodenia. Postihnutý môže byť filtračný aparát obličky (glomerula) alebo panvičky, v ktorých sa zhromažďuje koncentrovaný moč. V niektorých prípadoch sú zasiahnuté tiež cievy obličky.
Bakteriálny zápal obličkovej panvičky má na podávanú liečbu obvykle dobrú odpoveď. Nemožno tak univerzálne povedať, či je liečba komplikovaná alebo jednoduchá.
Spravidla môžeme o vyliečení hovoriť po cca 2 týždňoch, behom ktorých musí pacient doužívať určené antibiotiká.
Prechodený, dostatočne nedoliečený zápal obličiek
Zápal obličiek by sa nemal nikdy prechodiť. V krajnom prípade hrozí pri neliečení tohto problému aj zlyhanie obličiek (kolaps).
Zápal obličiek je jednou zo zásadných príčin chronickej renálnej insuficiencie alebo obličkovej nedostatočnosti. Pokiaľ postihne obe oblčiky, je nutné ich funkciu nahradiť dialýzou. To je dej, pri ktorom sú od seba oddelené látky s rôznou rozpustnosťou a veľkosťou molekúl. Supluje tak prirodzenú funkciu obličiek.
V čom je nebezpečný chronický zápal obličiek?
Pokiaľ sa zápal nevylieči vo svojej akútnej forme a recidívuje, behom cca 3 mesiacov dochádza k rozvoju chronické podoby nefritídy.
Jej príčinou sú obvykle anomálie močových ciest. Ďalej patria k pôvodcom chronického zápalu konkrementy (obličkové kamene) a opäť aj vezikoureterálny reflux.
Ako sa prejavuje chronický zápal obličiek?
Pacient pri ňom obvykle trpí menej nápadnými nešpecifickými príznakmi, ktoré môžu pripomínať chrípku. Hlavne je to dlhodobo zvýšená teplota, trvalá prítomnosť baktérií v moči, opuchy končatín, alebo dokonca pod očami, prípadne svalové kŕče.
Charakteristická môže byť aj ospalosť a porucha sústredenia. Postihnutý môže byť nadmerne bledý a trpieť nechutenstvom. Zjavné sú sklony k infekcii alebo časté močenie. V niektorých prípadoch ale nemusia byť zjavné žiadne symptómy.
Príznaky chronického zápalu obličiek
Ak dôjde náhlemu vzplanutiu zápalu, postihnutý trpí horúčkou, v náleze moču je zjavné zhoršenie. Rozvinúť sa môže hypertenzia, dochádza k rozvratu vnútorného prostredia a k zlyhávaniu obličiek. Pacientovi tak v krajnom prípade hrozí transplantácia obličiek.
Chronické zlyhávanie obličiek sa prejavuje anémiou, vysokým krvným tlakom, osteoporózou, ale tiež svrbením pokožky. Prítomná môže byť celková slabosť, hnačka, bolesti na hrudi, opuchy a zvracanie.
Zápal obličiek: Často kladené otázky FAQ
Starajte sa o svoje obličky každý deň
Obličky sú najdômyselnejšou čističkou odpadu. Pre človeka sú kľúčovým orgánom. Preto by ste sa o nich mali každodenne starať. A nebojte sa, nie je to nijak zložité.
Stačí dbať na dostatočný pitný režim, zdravý životní štýl, riadny odpočinok a pravidelný pohyb. Nič viac robiť nemusíte a vaše obličky vám za to poďakujú.
A pokiaľ predsa len prechladnete alebo vás postihne zápal močového mechúra, na nič nečakajte a navštívte svojho praktického lekára. Nie je totiž nič horšie než neliečený zápal obličiek, ktorý prejde do chronickej fázy.
Ďalšie články o zdraví a chorobách prostaty